Skocz do zawartości

Kiełbasa węgierska csabai


SMORODINA

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Myślę, że temat zainteresuje Szczepana. Chcę Wam przedstawić przepis na węgierską kiełbasę z ciepłego mięsa po uboju.

Tłumaczenie z oryginalnego przepisu węgierskiego może być niedokładne ponieważ tłumaczył Węgier nie znający się na masarstwie.

 

Skład na 10 kg:

10 kg wieprzowiny mieszanej ( szynka, łopatka, golonka,pachwina ewentualnie tłusty boczek)- proporcje dobrać samemu, kiełbasa nie może być za chuda.

 

Przyprawy na 10 kg:

20 dkg słodkiej mielonej papryki węgierskiej (ważne)

5 dkg ostrej mielonej papryki węgierskiej

24 dkg soli ( nie wiem czy peklosól, czy normalna tego nie umiał powiedzieć ja przypuszczam ,że normalna)

3 dkg czosnku rozgniecionego

2 dkg kminku całego.

 

Sposób wykonania:

Po uboju świnię rozebrać. Przygotować odpowiednie rodzaje mięs ( najlepsza świnia rasy Mangalica-Berkshire) zmielić na sitku 6 mm, dodać przyprawy i dobrze wyrobić na jednolitą masę ( jeżeli masa będzie za chuda dodać mielony tłusty boczek). Po wyrobieniu masę rozłożyć na stole na grubość 10 cm i zostawić do wystudzenia. Po wystudzeniu nadziewać ściśle jelita o średnicy 38-40 mm i powiesić w przewiewnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 6 st.C na 48 godzin.Po tym czasie wędzić przez 6 dni w temperaturze 12 st. C drewnem bukowym. Po uwędzeniu przenieść do pomieszczenia z cyrkulacją powietrza i 3 miesiące dojrzewać w temperaturze nie przekraczającej 18 st. C.

 

Myślę, że przepis jest w miarę czytelny jeśli nie to załączam oryginał węgierski.

 

http://www.hotofoto.pl/images/SMORODINA/csabaikiebasa.jpg

 

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asztali só= Natrium klorid = NaCl= sól

 

Poza tym przydałby się jakiś bratanek polsko-wegierski :)

 

Kiełbasy Węgierskie 1

 

Kiełbasy Węgierskie 2

 

 

 

Miro :)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asztali só= Natrium klorid = NaCl= sól

 

Poza tym przydałby się jakiś bratanek polsko-wegierski :)

 

Kiełbasy Węgierskie 1

 

Kiełbasy Węgierskie 2

 

 

 

Miro :)

Doczytałem w innych materiałach , że Węgrzy do tego typu kiełbasy dodają jednak saletrę amonową. Tylko ilość jest duża 10 g na 1kg farszu. Dlatego uważam ,że można dodać peklosól do tej kiełbasy. Recepturę przetłumaczył jeden z moich dyrektorów. Obiecał mi kontakt z kolegą z lepszą znajomością tematu.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym wywołać jakąś burzę w szklance wody, ale jak dla mnie to jedzenie chińskie, japońskie czy węgierskie to nie nasze! My mamy zupełnie inną kulturę smaku i raczej te przepisy należy (moim zdaniem) traktować jako ciekawostki kulinarne. Co nie znaczy, że nie spróbowałbym, ale już robić to nie. Węgrzy jedzą dość „ostro” i to nie na nasze żołądki, nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Tak myślę.

Pozdrawiam.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papciu na forum był poruszany temat wyrobu kiełbas z ciepłego mięsa po uboju i ten przepis podałem w ramach ciekawostki. Nie do końca jest prawdą o ostrej kuchni węgierskiej. Kuchnia jest paprykowa ( słodka papryka) i charakteryzuje się tym , że do smażenia , pieczenia używa się smalcu i wędzoną słoninę zamiast oleju. Ostrość jest sprawą indywidualną i do potraw osobno podaje się ostrą paprykę. Z drugiej strony warto wiedzieć jakie wędliny robią nasi sąsiedzi. Potrawy rybne są z ryb słodkowodnych nie spotkałem potrawy z ryb morskich. Ciekawostką są np. gołąbki z kiszonej w główkach kapusty.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smorodina

Nasze forum jest wyjątkowo otwarte na każdą propozycję kulinarną i tak powinno być. Ja tylko napisałem co sądzę o innych kulturach narodowych. W każdej można znaleźć co i mi przypada do gustu. Lecz nie mógłbym zjeść na przykład ośmiornicy czy jakieś owady :grin: jak niektóre narody, choć i opisywana na naszym forum „kiełbasa” z samych jelit do mnie nie przemawia, ale są tacy co robią i uważają za rarytas – ich prawo. Należy na takim jak nasze forum propagować co ciekawsze przepisy na wyroby wędliniarskie od naszych sąsiadów i nie tylko. Wiele przepisów opisanych na forum nie znałem, zrobiłem i będę robił. Teraz przygotowuję się do salcesonu Dziadka, bo pierwszy mi nie bardzo wyszedł, należy powtórzyć by wiedzieć gdzie popełniłem błąd. A uciechy!!! Jak ja mówię ”towar z 5zł a uciechy jak za 100!”

Pozdrawiam

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest do końca tak że potrawy z innych regionów nie mogą być z powodzeniem spożywane przez nas,

gdybyśmy myśleli tymi kategoriami powinniśmy wywalić z naszego jadłospisu wiele składników - ot chociażby ziemniaka !

oczywiście nie każdemu odpowiada "chińszczyzna" , "gulasz węgierski" czy "sushi" dlatego nie musi ich jeść (osobiście uwielbiam "chińszczyznę" - pod warunkiem że ją sam przygotuję),

weźmy też na ten przykład kebaba, pizzę czy hamburgera - czy składniki tych potraw nie występują jako typowo polskie? , wszystko kwestia przygotowania a poziom przyprawienia to już indywidualna sprawa

 

Na naszą kulturę kulinarną niestety ogromny wpływ miał komunizm który to skutecznie wyznaczył co jest Polskim jadłem a co nie,

ładnie wyjaśnili to panowie Kuroń, Makłowicz i Okrasa w programie Ewy Drzyzgi - jak wszystko w tamtym czasie, także i potrawy zostały "zcentralizowane" i tak typowymi daniami całej kuchni Polskiej był schabowy i bigos, a prawda jest taka że każdy rejon naszego kraju miał i ma swoje regionalne przysmaki, więc dlaczego tak kategorycznie odrzucać jadło z innych krajów w dobie szybkiej komunikacji?

 

A już najciekawsze jest że typowo polskie potrawy, bardzo często noszą obco brzmiące nazwy.

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Smorodina możesz opisać swoje doświadczenia z produkcją takiej kiełbasy. Czy zamiast mięsa ciepłego, zaraz po uboju można użyć mięsa wystudzoneg?

Przymierzam się do zrobienia takiego wyrobu. Przeraża mnie tylko perspektywa wędzenia sianem lub kukurydzą.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 90 tych przebywałem przez dwa lata na Madziarach pracując tam na kontrakcie i miałem okazje sporo spożywać ich posiłków a także wędlin powiem osobiście za nimi nie przepadałem, wszystko było zbyt tłuste i tradycyjnie pikantne.

Pamiętam jak kiełbasa można powiedzieć paprykowa z mięsa wieprzowego była parzona ale w tłuszczu po prostu w nim pływała.

Jedno co zapamiętałem to dużo pitego u kolegi Węgra na jego budowie wina wytrawnego z własnej winnicy z wodą mineralną1:1 zamiast np: piwa.

POZDRAWIAM JASIU52

 

........................................

ważne to dobrze zadymić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięsko zapeklowane. Będzie cóś bardzo a`la Csabai. Chyba tylko dodatek papryki będzie się zgadzał.

Bastisz w roku 1990 też pracowałem na Węgrzech i ich kuchnia mi odpowiadała. Nauczyłem się tam aby do tłustych, pikantnych potraw podawać wodę.

Pracowałem w Békéscsaba Konzwegar. Chyba tak się to pisało. Były to duże zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno co zapamiętałem to dużo pitego u kolegi Węgra na jego budowie wina wytrawnego z własnej winnicy z wodą mineralną1:1 zamiast np: piwa.

Kolego to co opisujesz tj. wino z wodą mineralną 1:1 nazywa się FRYCZ. Piłeś frycza po prostu. A że co kraj to obyczaj więc Węgrzy w knajpach siedzą przy takich napojach całymi godzinami. Do tego np. "pieczeń cygańska" i zapominasz o całym swiecie potem cygańskie melodie...! Tańce! Och, działo się, działo!!! Dane mi było kiedyś być na imprezie wśród prawdziwych węgierskich cyganów i ich króla, dawno temu w 1990 r, ale pamiętam do dzisiaj.

Wiem iż taki napój obniża pragnienie, a tam jest ogólnie przyjetym i chyba najpopularniejszym napitkiem, po prostu do wszystkiego.

 

W naszych warunkach również można adoptować, choć nie jest to zadna noiwość!

 

Prababcia opowiadała mi, iż do prac tzw. polowych chodziło się z bukłaczkiem napełnionym wodą z winem.

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Koniec języka za przewodnika!

Mówisz i masz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego o tym że napój ów nazywa się " FRYCZ " to ja wiem, i pije się go w węgierskich piwiarniach chętnie ale także przy pracach domowych wymagających wysiłku, co sam zauważyłem że po wypiciu nie ma pocenia i dłużej zaspakaja pragnienie nie to co np: piwo sam w okresie letnim pije taki napój z wina przez siebie zrobionego z białego winogronu oczywiści powinno być wino wytrawne.

Pozdrawiam

POZDRAWIAM JASIU52

 

........................................

ważne to dobrze zadymić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnuczek, Witam

Robiąc kiełbasę wzorowałem się na recepturze węgierskiej. Kupiłem mięso w ubojni ciepłe i z niej robiłem farsz. Z powodu braku warunków do dojrzewania zmodyfikowałem recepturę dostosowując ją do swoich warunków - po prostu sparzyłem. Oryginał jest surowy. Za oryginał na Węgrzech płaciłem 60 zł/kg.Salami "Picka" uważane za najlepsze ceny od 90- 120 zł/kg.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temat kiełbas robionych z ciepłego mięsa sięga bardzo starych tradycji.

Kiełbasy na Węgrzech były wyrabiane dużo wcześniej niż w Polsce a także musimy wiedzieć, że ta sztuka wyrabiania kiełbas przyszła do polski właśnie z Węgier

Wyrabiano z ciepłego mięsa z powodu warunków, jakie panowały (brak chłodni itp.) po upływie czasu stało się tradycja.

Pozdrawiam

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czytam co pisaliscie i strasznie mi sie to podoba. Kazdy ma racje.

Wino z woda sodowa nazywa sie FRÖCCS.( Ja to pije co dziennie jako lekarstwo)

A FRÖCCS jest rózny

1dl wino+1di woda= KISFRÖCCS

1dl wino+2dl woda= Hosszúlépés

2dl wino+3dl woda= NAGYFRÖCCS

3dl wino+2dl woda= Házmester

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy zostawmy napitki na boku(chociaż są b.ważne).

Niedawno jadłem kiełbasę węgierską - prosto z Warszawy. Tłusta i pikantna 1-go dnia była super. Po kilku dniach była tylko tłusta - super smak się oddalił.

Szukałem receptury, znalazłem(16-tka, strona 130) i okazało się, że będzie dla mnie zbyt tłusta.

Wobec tego szukam przepisu na kiełbasę "węgierską" - papryczną, ale mniej tłustą.

My tak jak Indianie mamy swoje zwyczaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zico ..... a znasz węgierski .... ? Interesuje mnie Apám kolbásza ale w jakimś cywilizowanym języku ...... francuski, angielski niemiecki ...... ale nie ugro-fiński wynalazek ... :(

 

 

Ciotka google tek to tłumaczy :

 

"Mój ojciec pierwszy Sausage

10 kg félkövér sertéshús, 18 dkg só, 30 dkg édes házipaprika , 10 dkg fokhagyma , 1 dkg bors. 10 kg mięsa wieprzowego, pogrubiony, 18 g soli, 30 uncji słodki házipaprika , 10 g czosnku , 1 szklanka pieprzu.

A húst közepes tárcsán ledaráljuk, sózzuk, majd összedagasztjuk a zúzott fokhagymával, a paprikával, valamint a borssal. Mince mięso jest średnio-bębnowy, doprawić solą, a następnie összedagasztjuk zmiażdżony czosnek, papryka i pieprz. Sertés vékonybélbe kb. Pig jelita cienkiego polega. 60 cm-es szálakat töltünk, majd a közepénél kettécsavarva füstölőrúdra téve másnap megkezdjük az enyhe, hideg füstöt. 60 cm włókien wydać, a następnie Następnego dnia zacznij kettécsavarva füstölőrúdra środku łagodny, dym cool. Két nap múlva levesszük és száraz hűvös helyen tároljuk, amíg el nem fogy. Dwa dni później usunąć i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, dopóki nie zostaną usunięte. "

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Zico :clap: .

Następna moja kiełbasa będzie z podanej przez Ciebie strony.

Trzeba tylko uważać przy tłumaczeniu, bo czasami Google kręci(1 dkg pieprzu przetłumaczyło jako 1 szklankę :shock: ).

Moja skromna uwaga :!: .

Używam tylko oryginalnej papryki mielonej z Hiszpanii - import prywatny lub z hurtowni masarskiej. Nie używam papryki mielonej ze sklepów w RP. Nie ta moc, nie ten kolor, nie ten smak(nawet jeżeli jest napisane: kraj pochodzenia - Hiszpania).

Przekonałem się przy konserwach turystycznych.

My tak jak Indianie mamy swoje zwyczaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisy dostałem ( link) od kolegi citromos a racji tego że jest węgrem więc na pewno pomoże w tłumaczeniu i doradzi .

 

[ Dodano: Pon 06 Gru, 2010 13:51 ]

a oto przepis który dostałem za pierwszym razem

przepis na zwikla kielbasa:

8.5 kg chude mieso (mieso od szynki,karczek)

1.5 kg slonina( od strone plecy,bez skór)

( zmielic wszystko na 4 szyto )

 

pieprz-2.5 dkg

czosnek-3 dkg

paprika (czerwona,zmielona) 15 dkg

wino bialy wytrawny 2 dl

sól 25 dkg

czukier póder 18 dkg

kminek zmielony 5g

 

dobrze pomieszac i mocno nadziac do jelita. tam gdzie powietrze doszlo z iglo przekuc.

2 dni suszyc 5-8 dni wedzic w zymnym dymie ( nic nie zmieniałem pisownia oryginalna :grin: )

Paweł 603957797

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.