Skocz do zawartości

Jak zrobić parówki?


czekarp

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie parówka doskonala jak na domowy wyrób, konsystencja idealna zwarta nie jest gąbczasta nie jest podziórkowana jak ser, nic po podgrzaniu nie wycieka na talerz, a w ustach jednak jest soczysta, jak dla mnie nic więcej nie trzeba, dziurki w rzeczywistości nie rzucają się tak w oczy, zdjęcie jest zrobione z bliska jelito baranie 22mm widelec dla kontrastu :)

Nie starałem się żeby nie  było ani milimetra wtrętu, aczkolwiek jest to nie problem, by ich nie było. Skrót działań pod zdjęciem.

 

f89fb4a58a1d80b7bf8749d30b583a68_big.jpg

Parówka na zdjęciu zimna.

 

 

1.5kg łopatki (wykroiłem tylko mięsne kawałki to chyba KL I sorry nie pamiętam jak to się określa )

750g twardego tłuszczu - konkretnie z podbrzusza ( pork belly )

500g wody

20g "soli" na kg mięsa/tłuszczu

czosnek pieprz kilka szczypt do smaku

nie dawałem mleka - ninja nie potrzebuje :) mięso samo po chwili białe jak mleko się robi :)

 

Mięo i tłuszcz zmielone na szarpaku,

mieso peklowane na sucho 24h (za krótko powinno być 48)

tłuszcz zasolony

po 48h wrobienie połowy lodowatej wody w mięso i mielenie na oczkach 2.7mm

następnie wrobienie reszty lodowatej wody i do zamrażalnika

w tym czasie tłuszcz lekko podmrożony zmielony na 2.7mm i do zarażalnika

i najważniejsze  :)  i najprzyjemniejsze :tongue:

Lekko "podmrożone" raczej dobrze schłodzone mięso i tłuszcz po podziale na trzy porcje do NINJI i na 2minuty

i do flaka, reszte znacie...

temperatura końcowa trzech porcji od 10 do 12st, żadnych podcieków, naprawdę jestem mega zadowolniony :)


[Dodano: 05 gru 2018 - 20:56]

Ta starsza Ninja którą mam a nikt nie chciał jej z Was wydaje się meć najszczelniejszy pojemnik, może by wystarczyło wprowadzić szczelnie wężyk od pakowarki próżniowej i może by żadnej dziórki nie było :) aczkolwiek te dziórki to w moim otoczeniu widzę tylko ja :) i jak wyżej na żywo ich "nie widać" trza chcieć je zodaczyć.

Edytowane przez Adamvfr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

aczkolwiek te dziórki to w moim otoczeniu widzę tylko ja
 

Dziurki musza być ! ! !

Lepiej trzyma się musztarda  :laugh:  

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„750g twardego tłuszczu - konkretnie z podbrzusza ( pork belly )”

 

Wydaje mi się, że to pachwina. Więc nie jest to tłuszcz twardy i nadaje się do wątrobianki a nie do parówek.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

konkretnie z podbrzusza ( pork belly )”

To jest IMO boczek. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„750g twardego tłuszczu - konkretnie z podbrzusza ( pork belly )”

 

Wydaje mi się, że to pachwina. Więc nie jest to tłuszcz twardy i nadaje się do wątrobianki a nie do parówek.

 

wybieram tylko takie grube kawałki kilku centymetrowe grubości tłuszczu, jest to organoleptycznie tłuszcz twardy, nawet moja maszynka to potwierdza, chyba że tą twardośc determinuje coś innego niż poprostu dotyk i odczucie - nie wiem nie znam się ale liczę że odpowiesz

Na moją wiedzę to te kawałki co ja wybieram są gdzieś koło żeberek, te z luźniejszym tłuszczem na skórze mają sutki - tych nie biore do parówków :)

Wątrobianka właśnie wczoraj została zrobiona z reszty tych "belly" także trafiłeś w punkt, jeszcze żona nie chciała powąchać jak ją robiłem bo mówiła że śmierdzi, a wieczorem się zajadała z bułką i ogórem kiszonym.

 

 

konkretnie z podbrzusza ( pork belly )”

To jest IMO boczek. 

 

A co to IMO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co to IMO ?

In My Opinion - moim zdaniem 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co to IMO ?

In My Opinion - moim zdaniem 

 

jednak raczej pachwina,  w UK ja traktuję to jako boczek bo takowego nie można kupić normalnie, ale jak zawiozłem cały kawałem uwędzony to rodzice zobaczyli że ma sutki i stwierdzili właśnie że to pachwina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, jak przebiega pachwina.

Poza tym u Anglosasów tusza jest trochę inaczej dzielona.

Jak znajdę z nazwami angielskimi to wkleję.

post-40040-0-07697900-1544089061.jpg

 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ani boczek

Z tym bym polemizowała (mam na myśli tłuszcz zawarty w boczku), do czego zainspirował mnie swego czasu DZIADEK. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie będę ;) bo najważniejszy przekaz dla kolegi to to, że użył złego tłuszczu. Pytanie dlaczego mu wyszły jakoś te parówki?

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze ze wszystkich !

 

Bo mam ninje :tongue: a ona od pierwszych chwil robi z mięsa papke i tak pół żartem pół serio może właśnie dlatego.

Poprzednio robiłem z szynki i słoniny lub podgardla lub tej pachwiny, jednak te z łopatki najbardziej zwarte są, konsystęcją przypominają chandlowe produkty - nie wiem czy to zaleta czy wada, dla mnie zaleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jednak te z łopatki najbardziej zwarte są, konsystęcją przypominają chandlowe produkty - nie wiem czy to zaleta czy wada, dla mnie zaleta.

To jest faktycznie temat do parówek. 

Podstawą jest mięso kleiste, najlepiej z golonki, łopatki, pręgi wołowej.

Szynka się nie nadaje. 


[Dodano: 06 gru 2018 - 12:36]

 

 

najważniejszy przekaz dla kolegi to to, że użył złego tłuszczu
 

Nie użył złego.

W recepturze parówek śląskich jest zarówno podgardle jak i pachwina.

Prosze zauważyć, że tłuszcz miękki tez się emulguje. Przyklad: majonez.

W wolnej chwili posprzątam w temacie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle nazwał. :) Gdzie ta receptura się znajduje, w jakim zbiorze?

[Dodano: 06 gru 2018 - 12:42]

Poza tym, może tłuszcz miękki się emulguje ale od zawsze tu czytam, że to parówk TYLKO tłuszcz twardy. To jak to jest?

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W branżowych.

Co do tego tłuszczu to nieraz się zastanawiałam.

Wiele osób robi parówki wyłacznie z IIB+golonka 

post-40040-0-11086400-1544098705_thumb.jpg

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łopatka była ze skórą, skrawki tłustrze oddzieliłem od mięsa i tłuszcz z pod skóry także (ze 100 gram) i dodałem do frakcji tłustej z pachwiną, w sumie to było trochę z tej łopatki takich tłustych frędzli :)

ps. skóry nie użyłem.

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest te pork belly czyli pachwina z nazwy a z wyglądu, powiedzcie sami ja na tym kawałku po lewej widzę jakby z żeberek mięsień ale ja to.... :facepalm:

 

b27d853c3bd93d8bd0fc1a14b283efd5_big.jpg

 

wykrawam tylko ten zbity tłuszcz do parówek i to jasne poprzerastane mięso, skórę i mięso oddzielam.

Edytowane przez Adamvfr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałam już, że cięcie u Anglosasów wygląda inaczej i to, co pokazałeś, jest boczkiem.

post-40040-0-20320900-1544128722_thumb.jpg


[Dodano: 06 gru 2018 - 21:41]

 

 

czyli pachwina z nazwy

Z nazwy to jest "brzuch wieprzowy". 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

u Anglosasów wygląda inaczej
 

 

 

Z nazwy to jest "brzuch wieprzowy".
 

Tak tez jest w CH

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałam już, że cięcie u Anglosasów wygląda inaczej i to, co pokazałeś, jest boczkiem.

attachicon.gifpork belly.jpg

[Dodano: 06 gru 2018 - 21:41]

 

 

czyli pachwina z nazwy

Z nazwy to jest "brzuch wieprzowy". 

Ja od zawsze nazywałem to boczkiem :) bo jakoś brzuch mi głupio brzmi, ale słusznie rodzice moi zauważyli że są tam sutki (w dużych rolowanych płatach które wędzę jokoby nasz boczek) więc pewnie cięcie jak mówisz jest trochę inne i może sięga do pachwiny, nie wiem tak czy owak ani z podgardlem ani z pachwiną się tu nie spotkałem w sklepach czy u żeźnika na ladzie.

 

Ale powiedz jeszcze aby już zakończyć tą rozprawkę czy to co wykrawam te zwarte kawały tłuszczu, to czy to jest tłuszcz twardy w końcu ???

Jak możesz to powiedz też dlaczego skóra jest tak cienka i delikatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Parówki WP z podgardla i łopatki przy użyciu ninji 2 minuty :)

Ktoś mówił że z podgardla nie wyjdą bo to tłuszcz miękki - faktycznie coś w tym jest... ale o tym na końcu, najlepiej zobaczcie sami :)

 

Mielenie zmielonej łopatki na fi 10mm na fi 2.7mm

1.5kg Łopatki zmielona na 10mm i zapeklowane, przed mieleniem na 2.7 lekko wrobione 150ml wody aby łatwiej napychać gardziel

 

fd0d97c15a0a6d1a8b5c3eb02f8986c1_big.jpg

 

 

 

Mięso po  zmienelniu miało temp 14.2st. czyli dość ciepłe

 

2ae5756fbaea06d1506c726d9c924703_big.jpg

 

 

 

Dodałem kolejne 150ml wody przyprawy i wymieszałem ręcznie - niewyrabiałem !

 

7244d7ca057f1db415487ea67cc7967e_big.jpg

 

 

 

Podzieliłem na dwie porcje i do zamrażalnika na 15-30minut

 

019a6f174bea5a620ebc584a888825d3_big.jpg

 

 

 

Zmielone wcześniej podgrdle na fi10mm i zapeklowane zmieliłem na fi 2.7mm bez dodatku wody oczywiście uprzednio lekko podmrażając bo strasznie leisty ten tłuszcz. Następnie podziliłem na dwie równe porcje tak jak mięso.

 

997dc9000041ac26a8f3da1fbde041aa_big.jpg

 

i do zamrażali :)

 

965babef7286775d3df884468af744a1_big.jpg

 

 

 

Następnie lekko podmrożone mięo blendowałem przez 1minutę w ninji

 

bacdc50cd9444f7655e0786f8c520072_big.jpg

 

 

Tak to wyglądało po zaledwie jednej minucie :)

 

1c527404831c62df5781428fec550f19_big.jpg

 

 

następnie jedna minuta z tłuszczem

 

51738fb1dee10ad7b4859349e6569888_big.jpg

 

 

 

Tak to wyglądało po kolejnej minucie a temperatura 8st także ok

 

8e93d188f9b5fe578e1e163d231f3d5a_big.jpg

 

 

Potem wiadomo, osychanie, wędzenie, parzenie.

 

8ffb987fc7fe2968d6a2bb45fd465dfd_big.jpg

 

 

A tu filmik gotowego produktu. :)  :D

 

Edytowane przez Adamvfr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłuszcz z podgardla to tłuszcz twardy a nie miękki

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.