Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Jak zrobić parówki?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#1 czekarp

czekarp

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • MiejscowośćBiałystok

Napisano 05 sty 2011 - 20:18

proszę o poradę i przepis jak jest to mozliwe, jak zrobić sposobem domowym . pozdawiam

#2 wiejas

wiejas

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 421 postów
  • MiejscowośćPawłowice

Napisano 05 sty 2011 - 20:23

https://wedlinydomow...&highlight=parwki
proszę bardzo wystarczyło poszukać i voila

#3 pokemon15

pokemon15

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4148 postów
  • MiejscowośćBogatynia

Napisano 05 sty 2011 - 20:24

Tu masz drugi link :

https://wedlinydomow...&highlight=parwki

U góry w pasku narzędziowym masz takie coś jak "SZUKAJ", naprawdę pomocna rzecz aby pobuszować po forum, pozdrawiam.

#4 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 7872 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 05 sty 2011 - 20:28

Bardzo dobra instrukcja na Stronie Głównej:
http://wedlinydomowe...les.php?id=1445

[size=9][ Dodano: Sro 05 Sty, 2011 20:37 ][/size]
czekarp,
Farsz parówkowy to emulsja tłuszczowo/mięsno/wodna.
EMULSJA - to ważne słowo.
Aby ją uzyskać (jak gęsty budyń) należy użyć do mieszania kutra, a w warunkach domowych blendera lub malaksera. Składniki muszą być mocno schłodzone.
Wodę dodaje się w postaci lodu.
Jeżeli zrobisz parówki na bazie golonki, pręgi wołowej i tłustej wieprzowiny to nie musisz stosować żadnych dodatkowych emulgatorów typu mleko lub kasza manna. Jest to ważne w przypadku przeznaczenia parówek dla osób na diecie bezmlecznej i bezglutenowej.
Robię bardzo często parówki dla dzieci i najbardziej cenię sobie przepis DZIADKA na bazie golonki i pręgi.

#5 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 9917 postów

Napisano 05 sty 2011 - 20:42

Bardzo dobra instrukcja na Stronie Głównej:

Ja polecam przepis na serdelki z 16-stki.To jest mistrzostwo świata jeśli chodzi o ten wyrób.Robiłem kilka razy i zawsze się udają :thumbsup: :thumbsup:

#6 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6843 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 05 sty 2011 - 20:54

To jest mistrzostwo świata jeśli chodzi o ten wyrób.

Nie mów, że przypraw też dodajesz według przepisu z 16-ki? :cool:

#7 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 9917 postów

Napisano 05 sty 2011 - 20:58

Nie mów, że przypraw też dodajesz według przepisu z 16-ki?

Ty masz chyba jakiś inny smak bo zawsze ilośc przypraw Ci nie pasi :shock: .Mnie tak bo nie chcę jeść np.majeranku tylko kiełbasę z nutą tej przyprawy w tle :tongue: .A co do pytania to tak.Trzymam się przepisu i to ściśle. :grin:

#8 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6843 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 05 sty 2011 - 21:05

Ty masz chyba jakiś inny smak bo zawsze ilośc przypraw Ci nie pasi

Jak robiłem wg. 16-ki największym afrontem było usłyszeć od mojej połowy: smakuje jak ze sklepu. :grin: Teraz już tego nie słyszę, teraz jest: tego już nie ruszaj , to zostaw dla mnie. :cool:

#9 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 9917 postów

Napisano 05 sty 2011 - 21:10

Ale ja nie robię dla Twojej Połowy tylko dla siebie.Ja pamiętam ten smak jak serdelki smakowały w latach 60-tych i ten smak mi pasuje.

#10 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6843 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 05 sty 2011 - 21:25

Ja pamiętam ten smak jak serdelki smakowały w latach 60-tych

Ja nie pamiętam, może to i lepiej. :grin: Ja pamiętam tylko te z dodatkami... :cool:
Poza tym w 16-ce przepisy dotyczą wyrobów z innego mięsa, wierz mi z zupełnie innego.
Dlatego dzisiejszy smak trzeba nieco przy-czarować. :cool:
Zawsze jak napiszesz, że wyroby z 16-ki są mistrzostwo świata, będę nieco oponował. Ta książeczka była obowiązkowa w szkole, w której uczył się mój ojciec zawodu masarskiego i powiem Ci, że straciła trochę na aktualności, w związku ze zmianami związanymi z chowem zwierząt.
Dysponując tą książką od zawsze, mogę stwierdzić - przerobiłem już dawno większość przepisów, niektórych w ogóle nie ruszałem ze względu na skład i wyciągnąłem dla siebie wnioski, że to nie to, co tak na prawdę lubię.
Dlatego jako jeden z nielicznych używam często saletry, by ściśle się trzymać przepisu.
A saletra to trucizna... :cool:

#11 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 9917 postów

Napisano 05 sty 2011 - 21:30

To smak mięsa należy zabić przyprawami :shock: .Ty pewnie powiesz "uzupełnić" .Ale ja jestem otwarty na wszelkie propozycję .Jeśli masz ochotę to wrzuć jakiś przepis mi na PW,ja go zastosuję i wydam Swoją subiektywną opinię. :grin:

#12 golem74

golem74

Początkujący

• Użytkownicy
  • 22 postów
  • MiejscowośćBoston, Massachusetts

Napisano 19 sie 2017 - 16:52

Ja pamiętam ten smak jak serdelki smakowały w latach 60-tych

Ja nie pamiętam, może to i lepiej. :grin: Ja pamiętam tylko te z dodatkami... :cool:
Poza tym w 16-ce przepisy dotyczą wyrobów z innego mięsa, wierz mi z zupełnie innego.
Dlatego dzisiejszy smak trzeba nieco przy-czarować. :cool:
Zawsze jak napiszesz, że wyroby z 16-ki są mistrzostwo świata, będę nieco oponował. Ta książeczka była obowiązkowa w szkole, w której uczył się mój ojciec zawodu masarskiego i powiem Ci, że straciła trochę na aktualności, w związku ze zmianami związanymi z chowem zwierząt.
Dysponując tą książką od zawsze, mogę stwierdzić - przerobiłem już dawno większość przepisów, niektórych w ogóle nie ruszałem ze względu na skład i wyciągnąłem dla siebie wnioski, że to nie to, co tak na prawdę lubię.
Dlatego jako jeden z nielicznych używam często saletry, by ściśle się trzymać przepisu.
A saletra to trucizna... :cool:

Które to są przepisy tej 16ki ?

Użytkownik Bee Gees edytował ten post 19 sie 2017 - 18:50

#13 wojs40

wojs40

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 463 postów
  • MiejscowośćOpolskie

Napisano 20 sie 2017 - 09:07

https://wedlinydomow.../?hl=szesnastka

Strona 216

Użytkownik wojs40 edytował ten post 20 sie 2017 - 09:08

#14 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 9917 postów

Napisano 20 sie 2017 - 09:21

Z samej szesnastki bez praktyki i kilku myków tak prosto nie będzie. :).To trudny temat dla osób bez praktyki.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 20 sie 2017 - 09:21

#15 wojs40

wojs40

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 463 postów
  • MiejscowośćOpolskie

Napisano 20 sie 2017 - 09:36

Arku, co to za myki? Podziel się doświadczeniem proszę. ;)

#16 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 9917 postów

Napisano 20 sie 2017 - 10:29

Serdelki da się ogarnąć.Ja dodaję do zmielonej masy 15 % zimnej wody bo lubię jak z serdelka po podgrzaniu wycieka sosik.Co do parówek to tu jest gorzej.Jest to emulsja mięsno - tłuszczowo - wodna i należy zachować reżim temperaturowy w czasie produkcji.Temperatura farszu powinna zawierać się w granicach 10 - 15 C.Uzyskujemy to dodając w czasie mielenia pokruszonego lodu.Mój przepis na parówki jest taki:

Instrukcja produkcji parówek wg.Arkadiusza.

https://wedlinydomow...łbasy/?p=561040

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 20 sie 2017 - 10:56

#17 wojs40

wojs40

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 463 postów
  • MiejscowośćOpolskie

Napisano 20 sie 2017 - 10:45

Dzięki Arku,profesorski wykład. Nie wszystkiego można się doczytać w oryginalnych przepisach, jednak doświadczenie robi swoje.

#18 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 9917 postów

Napisano 20 sie 2017 - 10:51

Skopiowałem do swojego kącika do kiełbas.Na przyszłość będzie łatwiej znaleźć. 

#19 kar_zaj

kar_zaj

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 8 postów
  • Miejscowośćwarszawa

Napisano 23 sie 2017 - 12:09

Przy najbliższej okazji będę musiała to ogarnąć :)

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1049 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 23 paź 2018 - 11:07

Kochani czy sa dziurki czy nie to nawet z wiekszymi to parowki domowe beda parowkami a nie smieciami zmielonymi jakie mozna kupic w sklepie , przymknijmy oko na dziurki i cieszmy sie smakiem :D

Czytam ten temat i też się zastanawiam czy te dziurki tak bardzo przeszkadzają w konsumpcji :facepalm:

Wszystkie Wasze "dziurawe" parówki są zapewne o niebo lepsze niż najdelikatniejszy mus sklepowy. O zdrowiu nie wspomnę. :thumbsup: :clap:

No a jak już ktoś będzie miał naprawdę z tymi dziurami problem, to niech pisze do mnie na prywatne. Podeślę mu swój adres i pomogę "zutylizować" :D

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych