Skocz do zawartości

[WĘDLINY Z DZICZYZNY] - Przepisy KIT'a


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

mięso z dzika i świń badane metodą wytrawiania może być przeznaczone do robienia przetworów wędzonych surowych.

Tak.

To czemu Dziadku zniechęcasz smakoszy surowych wędlin? :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Wyczytałem w literaturze że dla swojego bezpieczeństwa należy unikać robienia wędlin surowych dojrzewających z dzika I to tylko tyle na ten temat .
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem w literaturze

A czy mógłbyś podać źródło bo ja się nie spotkałem z taka opinią a zawsze warto się dokształcić tym bardziej ,że ja dość często mam dziczyznę do przerobu a szczególnie dziki.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem - tak. Pytanie dotyczyło, czy można spożywać mięso surowe, które zostało badane metoda wytrawiania.

Gdyby w pytaniu chodziło o badanie metodą trychinoskopową, wówczas odpowiedziałbym -nie. Obecne przepisy prawne stanowią, że metoda wytrawiania jest bardzo dokładna i daje prawie 100% skuteczność. Ostatnie zdanie jest moim podsumowaniem w zakresie obowiązującego prawa.

Obecnie lekarze wet., którzy wykonują badanie mięsa metoda trychinoskopową wydają potwierdzenia przeprowadzenia badania, z zaznaczeniem " spożyć po obróbce termicznej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj dotarł do mnie "pan dzik" -przebadany i już rozebrany na elementy. Dzisiaj robię smalec i gotuję kości. Reszta w zamrażarce ..na tydzień (tak poradził mi Arkadiusz :cool: :grin: ).

 

 

 

a to mój "pomocnik" :grin:

 

Produkcja za tydzień.. po rozmrożeniu . Będzie kiełbasa i chyba wątrobianka :wink:

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki w odróżnieniu od świń podlegają prawom przyrody i huczkę mają raz w roku

Z tymi prawami przyrody chudziaku to już nie jest tak prosto jak kiedyś. Huczka się wydłuża, coraz częściej we wrześniu spotyka się maleńkie pasiaki - widok dawniej zarezerwowany dla okresu wiosennego. Coraz młodsze dziki uczestniczą w huczce.

Śp. prof. Fruziński przyczyn tego upatrywał w coraz większym udziale kukurydzy w diecie dzików. Wysokoenergetyczna karma może powodować zmiany.

 

 

p.s. Odniesienie do postu sprzed ponad pół roku. :blush: Przepraszam najmocniej, ale takie mam tempo otwierania stron na t-mobile'u że nie wiem , na której jestem. Przedwczoraj to samo byłu w VSOP...

Rafał (ryszpak)

rakrzes@poczta.onet.pl

 

Z prawdą jest jak z d..pą. Każdy ma inną i każdy ma swoją...

 

Iure et gladio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.