Skocz do zawartości

Jak podłączyć ten silnik-pytanie do elektryków i nie tylko


Rekomendowane odpowiedzi

to nie są dwie listwy tylko ten silnik ma możliwość przepinania gwiazda/ trójkąt

wyżej masz napisane jak go połączyć i to wszystko

 

[ Dodano: Sro 23 Lut, 2011 18:58 ]

stop nic nie podpinaj .....to silnik na 60 hz z tego co wyczytałem z tabliczki

ten silnik jest na amerykańską sieć.....nie podłączysz go u nas

no i się zaczęło
ciekawe jak się skończy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik jest 3-fazowy chociaż na aukcji było że 230/400v

Na aukcji napisane prawidłowo - napięcie fazowe i miedzyfazowe, zasilany 3-ma fazami.

Myślę, że powinno się dać podłączyć go również do sieci jednofazowej, zdaje się że potrzebny byłby kondensator, ale będzie strata na mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem, oczywiście pod 3 fazy. Chodzi bardzo ładnie cichutko i nawet mi się podoba. Pozostaje podłączenie do alfy. Tak sobie wymyśliłem:

Wyjście z motoreduktora to ośka 25 mm w której jest nagwintowany otwór na śrubę fi 10. W ślimaku też jest nagwintowany otwór, co prawda do lekkiej przeróbki na śrubę fi 8 i gdybym wkręcił do wałka i ślimaka śruby to bardzo łatwo mógłbym to połączyć zwykłymi kluczami nasadowymi i kardanem też od kluczy nasadowych. Zastanawiam się tylko czy te śruby szczególnie ta fi 8 się nie ukręci...Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko czy te śruby szczególnie ta fi 8 się nie ukręci...Jak myślicie?

Jak kupisz o odpowiedniej twardości to powinny wytrzymać, tzn kupuj te czarne co na łebkach mają napis 8.8 bądź jeszcze twardsze jednak najlepszym rozwiązaniem było by jakieś sprzęgło metalowo-gumowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój silnik można podłączyć dwojako. Aktualnie końcówki uzwojeń są podłączone w gwiazdę a więc zasilasz go napięcien 3-fazowym 400V.

Istnieje możliwość podłączenia jednofazowego 230V przy podłączeniu końcówek uzwojeń w trójkąt i zastosowaniu kondenstorów wg schematu:

 

Połaczenie uzwojeń gwiazda-trójkąt:

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Ja powiem tak, pytanie brzmi czy będziesz ten sprzęt woził po ludziach ? jeśli tak to radzę podłączyć na 1 fazę (co klient to inne gniazdo „siłowe”), silnik straci na mocy około 30-40%, moment rozruchowy około25%, (przy mieleniu drobnym sitkiem na klej, to też i mocy potrzeba), musisz kupić cewkę rozruchową/pracy (sprawa wygląda tak że może działać poprawnie, ale wcale nie musi, trochę ryzyko jest), tak było też w moim przypadku, motoreduktor importowany używany, zasilanie tak samo opisane a nie pociągnie na 1 fazie (ja podłączyłem 85uF przy mocy silnika 1,1KW). Zaś jak będzie pracował tylko na własne potrzeby to lepsze jest dla warunków pracy tego silnika podłączenie na „siłę” jak wyżej koledzy radzą. Kup rozłącznik z termikiem o wartości nastawnej min 1A do np. 2A, typu M611 i obudowę szczelną i będzie działało z mocą 370W (tak jak na tabliczce masz), bez niespodzianek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silnik straci na mocy około 30-40%, moment rozruchowy około25

Z skąd Ty bierzesz te dane!!! Daj spokój z namawianie ludzi na podłączanie silnika 3 F na 1F przy pomocy cewek i kondensatorów!

To jakaś prowizorka o nie przewidywalnym efekcie końcowym, a raczej przewidywalną porażką.

A nawet gdyby przyjąć spadek mocy o 40% (Choć z życia wiem że spadek mocy nie jest o 30 – 40 %, tylko mocy silnika pozostaje max 30-40%, z momentem obrotowym podobnie) to ile mu zostanie? Tyle co ma Zelmerek :lol:

Takie rozwiązania funkcjonują przy słabo obciążonych silnikach pod względem momentu obrotowego – /wentylatory/ przy maszynce do mięsa moment obrotowy jest ważniejszy od fikcyjnie wyliczonej mocy.

Wiesz w ogóle jak wygląda sinusoida tego niby 3 fazowego prądu? Gdybyś wiedział to nie proponował byś takiego rozwiązania, to że gdzieś komuś coś działało, to nie znaczy że można to przenieś w życie jako regułę.

Jeżeli juz koniecznie ktoś chce podłączyć silnik 3f na 1 fazę to przez falownik który zrobi prawdziwe 3 fazy.

Jeżeli było by to takie proste jak piszesz to wystarczyło by podwyższenie mocy montowanych silników o Twoje bajkowe 30-40 % a nie montowanie falowników które w takim porównaniu wychodzą drożej.

 

otwór na śrubę fi 10. W ślimaku też jest nagwintowany otwór, co prawda do lekkiej przeróbki na śrubę fi 8

Te otwory nie służą do podłączania czegokolwiek, mają zupełnie inne przeznaczenie. Nie radzę takiego podłączenia, a przy przegwintowaniu tych otworów życzę szczęścia przy pracy :lol:

Jeżeli juz to lekko zaszlifuj ośkę na kant, nabij na siłę klucz nasadowy, do połączenia daj przejście kardanowe - lekko się grzeje i co jakiś czas smaruj.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Toshiba, przeczytaj co radzą, co do podłączenia : Tompi , wiejas , siwon. Ja odniosłem się do nich i ich myśli. Wyjaśniłem mam nadzieję, że takie podłączenie może wyjść, ale nie ma żadnej pewności że będzie poprawnie działać. Co do spadku mocy i momentu obrotowego jakie podałem, to jest tak a nawet większe w praktyce – wiem, dodam że przy takim podłączeniu będą problemy z rozruchem i dużo większy pobór prądu na 1fazie. Więc w dalszej części mojego postu piszę „lepsze jest dla warunków pracy tego silnika podłączenie na „siłę” jak wyżej koledzy radzą.” (tyle że kupujący silniki z zasilaniem 230/400V, nie zdają sobie sprawy jak to wygląda w praktyce, zresztą ja sam się łudziłem że mi silnik 1,1KW zasilanie j/w, pociągnie na 1 fazie, dlatego o większej mocy kupiłem, teraz ma duży zapas mocy podłączony na „siłę”, tylko przy tak dużym to i ciężar jest do przenoszenia, wszystko razem przykręcone na statywie). Powiem tak, motoreduktory są prawie wszystkie zasilane 3fazowo, te dostępne na Allegro z odzysku z zachodu, tanie wcale nie są. Moje zdanie to takie, jak by miało to odwiedzać ludzi to musi być na 1 fazę (dalej podtrzymuję jak wyżej), dobrym rozwiązaniem jest dać silnik ten przezwoić na 1 fazę, koszt w ubiegłym roku za przezwojenie silnika 0,9KW zapłaciłem 100zł. (tu znów pojawia się problem, czy będzie odpowiednia ilość miejsca i ilość żłobków na nowy nawój – to już jest sprawa tego kto przezwaja silniki) on też dobierze odpowiednią cewkę rozruchową, silnik trochę straci na mocy, lecz samo korzystanie i podłączenie i koszt rozłącznika, kabla, wtyczki o wiele niższy będzie, jak całość przekalkulujesz koszta z podłączeniem 3fazy / 1faza (przy podłączeniu 3fazowym musisz obowiązkowo zastosować np.M611 z dobranym termikiem, ponieważ przy pracy = maszynka do mięsa, jest w Okół dużo ruchu, dużo naczyń i łatwo o kabel zahaczyć w konsekwencji czego szarpnąć i wyrwać połączenie. W trakcie pracy silnika 3fazowego i zaniku 1fazy bez zabezpieczenia spalisz go po 3 minutach). Starałem się pomóc, a wybór już należy do ciebie: gasmil. (Może komuś przydadzą się w/w uwagi). pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki jedno fazowe lub trójfazowe, a dlaczego nie silniki dużej mocy wolnoobrotowe sterowane falownikiem. Żadnych przekładni tylko bezpośrednie połączenie przez elastyczne sprzęgło. Płynnie można ustawić obroty i oczywiście prawe i lewe. Standard to 1,1 Kw,1 Kw lub 0,9 Kw. Zastosowanie w gospodarstwie domowym np. pralki, urządzenia w przemyśle wspomagające itd. Dowiem się i podam adres producenta silników i producenta sterownika - falownika na potrzeby masarskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Andyandy; ja wiem, zapewne koszt całkowity tego zestawu będzie duży. Ja myślę że każdy szuka aby działało jak najniższym kosztem, zobacz na Allegro jak „schodzą” jak świeże bułeczki maszynki do mięsa ocynkowane z krajów azjatyckich, a solidna alfa.

 

[ Dodano: Sob 26 Lut, 2011 14:32 ]

Gasmil; Przeglądając teraz WD na trafiłem na twoje (co kupiłeś), to jest włoskie, z tego co mi się „obiło o uszy” we Włoszech mają inne parametry napięcia między-fazowego (tu nie wiem dokładnie, jak to się ma do twojego silnika). Ja wyżej pisałem o takim jak w PL, D. może ktoś się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartnik, Maszynki chińskie można dostać już od 47 zł a duże 32 od 120 zł. Jednak to wyrzucone pieniądze. Materiał użyty do produkcji to jakieś świństwo nie nadające się do niczego i chyba toksyczne. Wszystko co chińskie omijam nawet Chinki bo mają skośne spojrzenie. Mam dużego importera z Chin pod nosem i wiele razy się zawiodłem szkoda pieniędzy. Silnik od prali nowego typu nie jest drogi i na zomowcu można bez problemu dostać, a falownik kupić lub zrobić i chętnych na taki falownik mogę umówić z producentem. Zastosowanie przekładni mechanicznej z takim silnikiem i sterowaniem to marzenie i przyjemność w pracy. Szczególnie podczas nadziewania kiełbasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki jedno fazowe lub trójfazowe, a dlaczego nie silniki dużej mocy wolnoobrotowe sterowane falownikiem. Żadnych przekładni[/b]tylko bezpośrednie połączenie przez elastyczne sprzęgło. Płynnie można ustawić obroty i oczywiście prawe i lewe. Standard to 1,1 Kw,1 Kw lub 0,9 Kw.

:question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :shock:

A Ty tu co wymyśliłeś!!!! To tak jak byś chciał w samochodzi zainstalować TAKI silnik żeby ruszać z 5-tki ijeździć :grin: :grin: :wink:

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOSHIBA, W tym problem, że można tak jak w tramwaju, czy elektrowozie bez problemu można zainstalować sterowanie i regulacje. Jednak falownik w zastosowaniu posiada większą sprawność niż regulacje pojazdów, które wymieniłem. Samochody elektryczne na falownikach osiągają 3,6 s /100 więc można osiągnąć odpowiednią moc silnika, tylko problem jest z magazynowaniem energii elektrycznej w odpowiedniej mocy.

Są silniki sterowane impulsami dużej mocy, o obrotach odpowiadających częstotliwości, a w tym np. 1080 Hz to jest jeden obrót. Może jednak zostać przy silnikach od Frani, łatwiej zrozumieć. Serwisowałem silniki wielkości szklanki 250 ml o mocy 0,7 Kw i posiadały tylko 720 obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam! A wyjscie z tego silnika do wedzarni podlaczysz? Dymu bedzie duzo! Tylko ciekawe jaki smak i kolor wedliny uzyskasz. Andyandy silniki "tramwajne" i "lokomotywne" o samochodowo-wozkowych nie wspomne z tym wlasnie egzemplarzem maja tylko te cechy wspolne ze sie kreca i sa na prad. Pozdrawiam.Stefan.
jedzenie i picie umila nam zycie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dopiero zaczynam ale w tym temacie się dobrze orientuje, wiec Andy - koszt falownika na pewno przekroczy koszt maszynki plus silnik, wiec jeśli mówimy o amatorskim wyrobie to nie możemy na start proponować kosztów zaporowych. Chyba że polecisz falownik z ChRL :wink:
Aby czuć się wolnym istnieje prosty sposób: nie szarpać i nie napinać smyczy :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam

mam pytanko do elektryków i nie tylko :

motoreduktor, silnik 3 fazy 0,18 KW 31,5 obr./min.

1. w jaki sposób zrealizować lewe i prawe obroty, bez falownika

2. w jaki sposób zabezpieczyć silnik przed brakiem 1 fazy

 

no nie jestem elektrykiem

jakieś schematy, rysunki itp.

chyba, że już ktoś o tym pisał a ja nie umię tego odszukać,

pozdro

 

PS. bedzie pracował z mieszałką 9l i maszynką 12" lub 22",

przekładnia będzie pasowa.

„Idąc utartą drogą, wiesz czego się spodziewać.

Idąc nowym szlakiem, odkrywasz nowe możliwości”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanko do elektryków i nie tylko :

motoreduktor, silnik 3 fazy 0,18 KW 31,5 obr./min.

1. w jaki sposób zrealizować lewe i prawe obroty, bez falownika

2. w jaki sposób zabezpieczyć silnik przed brakiem 1 fazy

 

PS. bedzie pracował z mieszałką 9l i maszynką 12" lub 22",

przekładnia będzie pasowa.

1. kupujesz włącznik prawo lewo ,

2. czujnik zaniku i kolejności fazy podłączony przez stycznik) ( koszt czujnika około 60 -70 zł + koszt stycznika) ale brak sensu jak będziesz to nadzorował to od razu się zorientujesz , że jest rak 1 fazy , buczenie i brak obrotów)

 

Najważniejsze , moim zdanie to jest za mała moc tego silnika 180w to trochę mało nawet jak na 12cali minimum to pow. 600-700w ( choć sam miałem problemy z maszynka 32 i silnikiem 1,5Kw przekładnia 48 obr./min)

Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.