Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

[Sprzęt] Szczegóły budowy pieca chlebowego z 1915 r.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27472 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 25 lut 2011 - 19:39

Dzisiaj wklejam prawdziwy rarytas, a mianowicie szczegółowe plany budowy wiejskiego pieca chlebowego, opracowane w 1915 r. przez "Grono architektów polskich wydane pod redakcją Władysława Ekielskiego". Plany zamieszczone są w "Zbiorze projektów chat i zagród włościańskich" pod tytułem: "1915 Odbudowa polskiej wsi".

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

#2 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27472 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 25 lut 2011 - 20:44

O PIECU PIEKARSKIM

Piec piekarski powinien mieć wewnątrz kształt jajkowaty albo podłużny zaokrąglony; budują także piece prostokątne jako łatwiejsze w wykonaniu, piece te mają jednak zbyteczne naroża, które ciepło bezpotrzebnie zabierają, a utrudniają wymiecenie pieca.
Wysokość pieca, licząc od spodu pieca do spodu podniebienia sklepiennego, powinna wynosić 25 do 30 centymetrów; wyższe piece zużywają dużo opału, za niskie mogą spowodować przepalenie pieczywa.
Sklepienie pieca, ścianki boczne, przewody dymowe i spód pieca należy wymurować z cegły dobrze wypalonej na zaprawie gliny i ostrego piasku, albo też w sposób lepszy, ale droższy z cegły (ogniotrwałej) szamotowej na zaprawie szamotowej.
Sklepienie pieca powinno mieć grubość ½ cegły czyli 14 centymetrów. Spód pieca należy wyłożyć cegłą „na płask” ze spadem ku przodowi pieca; spad ułatwia przegląd pieczywa, a powinien wynosić 5 do 8 centymetrów na jednym metrze długości. Główny otwór pieca, przez który wkłada się drzewo, a później pieczywo należy zaopatrzyć w drzwiczki z 2 milimetrowej blachy żelaznej o szerokości 40 do 45 centymetrów, a wysokości, 20 do 25 centymetrów.
Dym wyprowadza się z pieca zapomocą dwu, lub przy większych piecach, trzech przewodów dymowych o szerokości 15 centymetrów, a wysokości 10 do 15 centymetrów, które zaczynają się w tyle pieca, biegną następnie nad sklepieniem i nieznacznie wznosząc się ku górze uchodzą do komina. Przewody te muszą być w takich odstępach od siebie założone, aby równomiernie piec ogrzewały. Tylko równomiernie ogrzany piec wypieka dobrze pieczywo.
Komin umieszczony z przodu lub z boku pieca, starannie wylepiony gliną, aby ogień szparami na strych się nie dostał – powinien być przełazowy, to jest mieć otwór na 45 centymetrów szeroki i 45 długi. Komin sięgać powinien do wysokości 80 centymetrów ponad kalenicą przy nieogniotrwale krytych budynkach a 50 centymetrów przy pokrytych ogniotrwale.
Piec piekarski należy zabezpieczyć przeciw wilgoci ziemnej najlepiej zapomocą papy asfaltowanej, ułożonej na jednej z dolnych warstw podmurowania piecowego. Wskazanem również jest wzmocnienie całego pieca dołem i górą zapomocą żelaza wstęgowego o grubości 2 milimetrów a szerokości 25 milimetrów.
Po napaleniu w piecu zamyka się przewody dymowe zapomocą zasuwy umieszczonej w ścianie czołowej pieca; zasuwa ta służy również do regulowania ciągu w piecu. Do usunięcia sadzy z przewodów dymowych służą osobne drzwiczki umieszczone również w ścianie czołowej.
Piec piekarski o szerokości 70 centymetrów w świetle, a o długości 1 metra i 20 centymetrów wystarcza w zupełności do wypiekania jednorazowo sześciu bochenków chleba o średnicy 35 centymetrów. Piec piekarski o szerokości 1 metra i 10 centymetrów, a o długości 1 metra i 65 centymetrów wypieka jednorazowo 12 bochenków chleba.
Przed piecem piekarskim buduje się zwykle nalepę czyli otwarte ognisko, z którego dym idzie wprost do komina. Na tem ognisku powinno się gotować jednak tylko latem, gdyż w zimie niewłaściewym byłoby wypuszczać do komina kosztowne ciepło. Zima należy gotować na tak zwanej kuchni angielskiej czyli cyganie. Cygan ma ognisko wewnątrz, skąd płomień, który ogrzał już blachę do gotowania, przeprowadza się zazwyczaj przez piec ogrzewalny obok stojący i dopiero potem wypuszcza się do komina. Cygan czyli kuchnia angielska ma zwykle 80 centymetrów długości i tyleż szerokości i wysokości; z wierzchu jest nakryty blachami żelaznemi , w których są pierścienie różnych wielkości do stawiania garnków. Ognisko cygana nie powinno być w świetle wyższe nad 20 centymetrów.
O ile cygan jest większy, na przykład 1 metr i 20 centymetrów długi, wtedy wybudować można nad nim tak zwanego bękarta i pomieścić w bękarcie kociołek do grzania wody i brat rurę (szabaśnik).
Przed wylotem pieca piekarskiego i przed ogniskiem należy, ze względu na niebezpieczeństwo ognia, unikać drzewa; dlatego trzeba podłogę z desek obić blachą w pasie szerokim na 60 centymetrów, albo tez przed otworami pieca i ogniska ułożyć posadzkę kamienną lub glinianą.
O ile piec piekarski, albo ognisko musi być zbudowany przy ścianach drewnianych należy uważać na to, aby ściana odległą była od ognia o 25 centymetrów; wtedy trzeba postawić piec w odległości 10 centymetrów od ściany drewnianej a wolne miejsce między ścianą drewnianą a ścianą pieca wypełnić gliną.

W. Klimczak (rok 1915)

(pisownia oryginalna - Maxell)[/i]

#3 Piasek

Piasek

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 247 postów
  • MiejscowośćPłock

Napisano 27 lut 2011 - 22:59

Maxel
Tym jednym pociągnięciem załatwiłeś to co przez wiele miesięcy usiłowałem się dowiedzieć. O tych kanałach jest bardzo mało informacji.https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=136989&highlight=#136989.Była dyskusja owocna, ale temaT kanałów mało rozgryziony.Opis techniczny i rysunki wyczerpują temat w całości
Wielkie dzęki za takie materiały.
Pozdrawiam.

#4 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27472 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 28 lut 2011 - 08:13

To są bardzo unikalne materiały, których pewnie w necie sie nie znajdzie.
Ważne, że w oparciu o nie, budowano sprawdzone piece, na których przez wieki wypiekano dobry chleb.
Jeśli się przydały, to bardzo dobrze, gdyż mój trud nie poszedł na marne. :grin:

#5 Piasek

Piasek

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 247 postów
  • MiejscowośćPłock

Napisano 01 mar 2011 - 00:57

Jeśli się przydały, to bardzo dobrze, gdyż mój trud nie poszedł na marne.

Maxel,

Teraz wiem czemu w ubiegłym roku mi nie wypaliła budowa pieca. Chyba czekałem na te materiały :grin:
Ten temat powinien być / moim zdaniem/ wklejony na stronę główną tak by większa ilość osób dotarła do tej wiedzy.
Pozdrawiam

#6 mati11812

mati11812

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćNS

Napisano 09 paź 2013 - 21:59

Odświeżając temat: wklejam link do pełnej wersji publikacji pt.: "Odbudowa polskiej wsi: projekty chat i zagród włościańskich" http://bcpw.bg.pw.ed...om=publication Można oczywiście pobrać cały wolumen. Mam nadzieję że ja też komuś w ten sposób pomogę :D

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#7 BARTOŃ

BARTOŃ

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 1 postów
  • MiejscowośćKOBYLIN

Napisano 14 paź 2015 - 08:34

WITAM! 

Kiedyś miałem piec piekarski tzw. piersiowy , po dziadku . Niestety musiałem go rozebrać . Na wspomnienie ,ze to zrobiłem robi mi się niedobrze. 

Pamiętam go doskonale , niestety  nie mam żadnego  zdjęcia . Więc proszę ,jeżeli ktoś mógłby zamieścić foty ,, żywego" pieca to będzie ok.

Tak nawiasem jestem ciekawy czy jeszcze jest to możliwe. Liczę na szybki odzew. Pozdrawiam wszystkich piekarzy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych