Skocz do zawartości

Gdzie zamontować wentylator


kokos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, żeby nie było za długo to bedzie krótko. Mam podobną wędzarnię elektryczną co kolega z tego linku: https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=4133&highlight=dymogenerator

Zasada działania jest taka sama tylko u mnie komora górna ma pewnie jakies 120L i jest w kształcie kwadratu o boku 40 cm.

Posiadam wentylatorek na 220V podobny kwadrat jak widać tutaj: http://www.tme.eu/pl/katalog/wentylatory-i-elementy-grzejne_41/?gclid=CL7-9OWIqKcCFUkhfAodLEsVCA#id_category%3D41%26

 

Gdzie go zamontować aby zwiększył ciąg do góry podczas ususzania. W sumie najlepiej byłoby pod otworem który prowadzi do komory górnej bo nad tym otworem jest grzałka i powietrze lecąc do góry by sie ogrzewało i pieknie osuszało wędlinki, ale jak zamontuje w tym miejscu o ktorym pisze to dymegenerator ktory stoi na dnie bedzie dymił na silnik wentylatora podczas dymienia. A może zrobić zdejmowany tzn. podczas osuszania włożyc go a podczas zadymiania zdjąć. Proszę o jakies porady i wskazówki. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wentylatory wytrzymują od paru minut do parunastu godzin w wędzarni.

Nie ma znaczenia gdzie je zamontujesz i tak je szlak trafi, mechanizmy silnika oklejają się smołą i po wentylatorku.

Do osuszania jak najbardziej i potem je wyciągnąć.

Do wędzarni szukaj wentylatorów które mają silnik oddzielony od wirnika.

Coś w tym kierunku:

http://allegro.pl/wentylator-promieniowy-tfl-i1467072198.html

http://allegro.pl/wentylator-promieniowy-tfl-i1467072239.html

lub takie, ja je mam i są super

http://allegro.pl/maly-wentylator-odsrodkowy-turbina-i1480772601.html

http://allegro.pl/maly-wentylator-odsrodkowy-turbina-i1478553022.html

Jak za ciężko chodzą to pędzelkiem i benzyną obmywam turbine (co jakieś 200 godzin wędzenia)

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam te wentylatory z ostatniego linku. Ładnie reguluje się ich prędkość obrotową, mają dużą wydajność. W oryginale służyły do chłodzenia lamp nadawczych, są całe metalowe. Porządne wojskowe wykonanie.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna też zastosować turbinkę termoobiegu piekarnika, razem w komplecie z grzałką termoobiegu(ok. 2kW) moze stanowić niezłe rozwiązanie ogrzewania wnetrza wedzarni wraz z cyrkulacją wewnętrzną

np.

http://allegro.pl/silnik-termoobiegu-nawiewu-kuchni-amica-i1445160909.html

 

http://allegro.pl/grzalka-termoobiegu-piekarnika-amica-i1478599435.html

 

Warto jednak oddzielnie zasilić grzałke i oddzielnie silnik .

 

Podczas zimnego wędzenia właczamy tylko silnik do cyrkulacji dymu wewnatrz komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qzym oczywiście że byloby to niezłe rozwiązanie ale wedłu mnie tylko dymogeneratorem który wtłacza dym do wędzarni nad tym wentylatorem, ale w moim przypadku odpada gdyż u mnie jest tak na poziomie powiedzmy zero dymogenerator (malutka płyta grzewcza średnica jakieś 10 cm z puszka metalową o pojemności 0,3 L - wystarcza na godzine dymienia) potem patrząc od tego dymogeneratora do góry jest przestrzeń jakieś 40 cm i dopiero grzałka 2000W od termoobiegu. Najlepiej dla mnie byłoby zamontować wentylator nad dymogeneratorem i powiedzmy jakieś 10-15 cm pod grzałką, tylko jak koledzy pisali wcześniej jeżeli dym bedzie dostawał się do silnika wentylatoa żywot jego bedzie b. krótki. Dopóki nie zmajstruje sobie jakiegoś dymogeneratora z prawdziwego zdarzenia i nie zamontuje go nad grzałką to raczej pójdę w stronę zakładania wentylatora do osuszania i ściagania go przed rozpoczęciem dymienia. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Twojego pytania, wentylator montuje się tak żeby wzmógł naturalny ruch dymy, czyli z dołu do góry. Ewentualnie można spowodować ruch wirowy skierowany tak czy owak lekko do góry.

Wynika z tego że wentylator montuje się do góry „na dachu, lub przy dachu” i wąskim kanałem tłoczy się wszystko w dół i tam rozprowadza „rozpyla” lub na ścianach i krótkimi kanałami skierowanym w bo robisz coś na wzór trąby powietrznej.

Z praktyki (ponieważ zrobiłem taki i tak) powiem że najlepszy efekt – najbardziej równy rozkład temperatur / nie przekraczający 1 st C w całej wędzarni!!) uzyskałem montując wentylatory do góry (ssanie) i tłocząc wszystko w dół. Z wyliczeń wynikało że krąży wszystko z prędkością 1 pojemność wędzarni na 5 - 30 sekund /regulacja poprzez załączanie kolejnych wentylatorów.

Wykorzystałem wentylatory wojskowe, wcześniej opisywane.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOSHIBA ja jestem jak narazie amator przez małe "a" i tu gdzie mieszkam obecnie (Włochy) nie mam możliwości za wielkich do majsterkowania. Muszę się obyć własnym pomysłem i materiałami ogólnie dostepnymi i to czasami aby coś kupić muszę sie długo dopytywać gdzie, co i jak. Jak pojadę kupić to okazuje się i tu szlak mnie trafia że doja tych makaroniarzy na każdym kroku i ceny są takie jak u nas tylko że w euro i jak mam płacic za głupotę kupe kasy to wolę poczekać 2 miechy jak bede w polsce kupić sobie za

1\4 ceny. Włoch niema takiej możliwości pozatym ich możliwości majsterkowania są bardzo ograniczone z róznych często ludzkich przyczyn ha ha ha i potem idzie taki do marketu bodowlanego i placi jak frajer za na przykład kawałek cienkiej rurki miedzianej ucietej na długosc 1m i wyprostowanej 8 euro... Gdybym miał tutaj zapłacić za wszystko co potrzeba na wędzarnie od blachy po nity plus mój czas to spokojnie mógł bym sobie odpuścić i kupić w polsce gotową taką 100-130L i ewentualnie coś zmodyfikować po swojemu. Ja buduję swoją własnymi siłami i z materiału odzyskanego z: stara kuchnia elektryczna z piekarnikiem elektrycznym, stary piec blaszany z cegłami szamotowymi na drewno. Wykorzystuję każdy kawałeczek i każdy element aby zaadoptować go do swojej maszyneri, oczywiście z wielka satysfakcją i zacięciem dla mnie.Ten wentylator o którym piszę na początku tematu też z odzysku od kumpla mołdawianina i jak zamontowałbym dymogenerator z prawdziwego zdarzenie w takiej kolejności ze wszystkim elementami czyli: od dołu wentylator który pcha powietrze do góry, potem grzałka i nad nią dymogenerator to mysle że spokojnie to by funkcjonowało.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowanie wentylatora od dołu raczej nie jest wskazane. Grawitacja - ciepło od grzałek wystarczająco spowoduje swobodny przepływ dymu. W kuchenkach elektrycznych zamontowano wentylatory w ten sposób żeby ciepło z grzałek równo opiekało wyroby i tą zasadę należy zastosować w wędzarni z mała zmianą. Ta zmiana, to zamontowanie nie centralnie na ścianie wentylatora, a z boku ścianki tak, żeby ruch powietrza był obrotowy wewnątrz. Zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła i dymu wewnątrz komory i większe wykorzystanie dymu lub osuszanie wędzonek. Zabezpieczając silnik przed osadzaniem się substancji zawartych w dymie i przed temperaturą, całość może pracować bez problemu w całym zakresie wędzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylator montuje się tak żeby wzmógł naturalny ruch dymy,

Mam problem z własną niewiedzą. :blush:

Chcę uzupełnić komorę murowanej wędzarni o wymiarach: 70cm * 55cm * 135cm = 0,50m3

o grzałkę i wentylator, DG Roberta oraz termostat do 100C już mam.

Jak powinienem rozmieścić w/wym. elementy doposażając swoją komorę?

A co AndyAndy może mi zaproponować?

Komora jest pod dachem, gniazdko z bolcem uziemiającym obok komory. :???:

Cisza,spokój, a ja robię to co umiem najlepiej: NIC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batiar, Grzałkę zamocuj tak żeby nic nie kapało z wędzonek, nawet z boku ścianki pod małym paskiem zadaszenia. Wentylator zamontuj podobnie kierując powietrze na grzałkę. Otrzymasz ruch powietrza, prawie o jednakowej temperaturze na całą komorę. Jeżeli grzałka jest okrągła od piekarnika, to wentylator można wmontować w środek obrysu grzałki i ustawić przysłonę na czoło wentylatora żeby skierować odpowiednio strumień powietrza na grzałkę. Ważne jest bezpieczeństwo więc nie zapomnij o odpowiednim zasilaniu.

Może jakaś fotka grzałek i wentylatora pomoże bardziej precyzyjnie rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie w trakcie zmiany ogrzewania komory. Do tej pory miałem grzałki szamotowe, bez wewnetrznej cyrkulacji. Ogółnie grzało nieżle, ale był problem z rozkładem temperatury wewnatrz komory.

 

Zmajstroałem takie cóś, typowy termoobieg z piekarnika ale z regulacją obrotów wentylatora.

Jako generatora dymu używam Borniaka, a jako 'turbo-dym" konstrukcja a'la roger.

 

 

 

Osłona grzałki rozprasza strugi oraz zabezpiecza wędzonki przed miejscowym nagrzaniem.

Myślę że wypali na 100%, w sobotę chyba "pozadymiam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej przyszłej wędzarni chciałbym zrobić podobny sposób ogrzewania.

Mam jedno pytanie: czy wentylator, jaki stosuję się w kuchenkach nie jest za mocny, czy nie będzie powodował wydmuchiwania dymu z komory ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AndyAndy - serdeczne dzięki. :grin:

Mam dwie okrągłe grzałki od piekarnika 2000 W.

Jedna powinna w zupełności wystarczyć na moją komorę.

Wentylator kupiłem na allegro, http://allegro.pl/maly-we...1480772601.html

Dokładny schemat montażu podałeś mi w pierwszym rysunku.

Zostało mi poczekać na wentylator i do roboty wg instrukcji.

Pozdrawiam. :grin:

Cisza,spokój, a ja robię to co umiem najlepiej: NIC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pytanie: czy wentylator, jaki stosuję się w kuchenkach nie jest za mocny, czy nie będzie powodował wydmuchiwania dymu z komory ?

dlatego zastosowałem regulację obrotów silnika,

oprócz tego jest w komorze szyber(przysłona) na wylocie dymu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batiar podaj jeszcze raz ten link do aukcji bo mi nie wchodzi

http://allegro.pl/show_item.php?item=1480772601

 

Pozdrawiam :wink:

Gonzo ,

 

Thx :wink:

 

pozdrawiam

 

[ Dodano: Czw 03 Mar, 2011 15:46 ]

Batiar do montażu wg. zdjęcia podanego przez Andyandy bardziej będzie pasował ten który jest widoczny w poście qzym_a. Podobny oglądałem w Hurtowni AGD.

Bardzo łatwo jest przerobić oś wentylatora ( przedłużyć ) i korpus silnika ma uchwyty

do mocowania płaszczyznowego na trzy wkręty.

 

Ten ze względu na konstrukcję będzie Ci trudno przerobić aby silnik pozostał na zewnątrz komory wędzarniczej a wirnik wewnątrz.

 

pozdrawiam

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, adres wziąłem z naszej dyskusji.

Okazuje się, że adresem poprawnym jest

http://allegro.pl/show_item.php?item=1480772601 Mały wentylator odśrodkowy turbina. :blush:

Kierowałem się pozytywną opinią kol. TOSHIBA

 

[ Dodano: Czw 03 Mar, 2011 17:10 ]

Ten ze względu na konstrukcję będzie Ci trudno przerobić aby silnik pozostał na zewnątrz komory wędzarniczej a wirnik wewnątrz.

W ścianie umocuję nierdzewną rurę odpowiednią do wirnika wentylatora.

Wirnik nie musi pracować w komorze, wystarczy że będzie zapewniony napływ powietrza.

Wewnątrz komory będzie kolista grzałka opasująca wylot rury nawiewnej.

Zastanowię się nad regulacją obrotów wentylatora,

oraz nad opracowaniem zestalenia elementów na płycie montażowej.

Chciał bym mieć zapewnioną możliwość szybkiego montażu i demontażu.

Ta komora służyć ma też do grillowania, suszenia ziół i wędzenia ryb, drobiu,śliwek itp. :grin:

Suszone owoce czarnych jagód (łochynia) służą jako najlepszy środek przeciwko robaczycy wśród dzieci.

Kompoty, kisiele podawane są rekonwalescentom oraz dzieciom - zapobiegawczo i na wzmocnienie. :grin:

Cisza,spokój, a ja robię to co umiem najlepiej: NIC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze skromnego doświadczenia moge dodać, że pewną wadą tego typu wędzarni tj. z wewnętrzna grzałką jest trochę za suchy dym.

Nieistotne czy z Borniaka czy innego dymogeneratora.

Nawilżanie zrebek niewiele pomaga, bo albo sie blokują albo słabo tlą.

Chyba rozważę też mozliwość jakiegoś niewielkiego nawilżania, myślę że pomysł rodem z żelazka by się sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego zastosowałem regulację obrotów silnika,

Dobry pomysł.

 

Wędzarnię planuje postawić pod gołym niebem i trochę martwi mnie prąd, który nie lubi wody, a ja n ie lubię jego pieszczot.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzarnię planuje postawić pod gołym niebem i trochę martwi mnie prąd, który nie lubi wody, a ja n ie lubię jego pieszczot.

moja też stoi na powietrzu, jak pada to po prostu okrywam ją plandeką

jak zrobisz poprawnie instalację i uziemienie to spoko- nic się nie stanie :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dokonałem zmiany systemu ogrzewania i zamontowałem wyżej opisywaną grzałke z silnikiem termoobiegu. Próby wypadły znakomicie.

Do tej pory miałem tak jak w tym wątku

http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6345

 

Odpaliłem Borniaka "na sucho" bez wsadu aby ocenic cyrkulacje.

Dym równomiernie wypełłnia komore.

Nagrzewanie dość szybkie i stabilne- do 90 st nagrzana w 12 minut ( na dworze -2).

Jutro, choć pewniej dopiero w poniedziałek będzie zadymianie wędlinek :grin:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze skromnego doświadczenia moge dodać, że pewną wadą tego typu wędzarni tj. z wewnętrzna grzałką jest trochę za suchy dym.

Nieistotne czy z Borniaka czy innego dymogeneratora.

Nawilżanie zrebek niewiele pomaga, bo albo sie blokują albo słabo tlą.

Chyba rozważę też mozliwość jakiegoś niewielkiego nawilżania, myślę że pomysł rodem z żelazka by się sprawdził.

Właśnie chyba stałem się ofiarą "suchości" podczas wędzenia.

Wczoraj przeprowadziłem pierwsze wędzenie kurczaka wg. Dziadka w skrzyni drewnianej.

Niestety wyszło nie najlepiej, skóra na kurczaku podczas wędzenia bardzo wyschła - jak papier i stała się twarda, nie do zjedzenia(po nocy w lodówce jednak zmiękła). Nie wiem czy dobrze rozumuję ale przypuszczam, że może być to spowodowane tym, że nie wstawiłem do komory (pod dymogenerator borniaka) miseczki z wodą. A może zrębki były zbyt suche?

Ponadto chyba zbyt mocno zaufałem szczelinom między deskami skrzyni i postanowiłem nie robić otworu wylotowego dymu - błąd, wędzonki wyszły kwaśnawe :sad:

To moje pierwsze kroki z wędzarnią elektryczną, poprawcie mnie jeśli źle kombinuję.

 

P.S. Dodam na marginesie, że w wędzarni tradycyjnej zawsze kurczak udawał się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
  • 4 miesiące temu...

Osobiście od pół roku używam wędzarni elektrycznej  z dymogeneratorem i jestem zadowolony z rezultatów wędzenia.

Wędzonki po całym procesie (osuszenie, wędzenie, parzenie, osuszenie, wędzenie) mają owszem twardą skórkę.

Ale temat znika po zapakowaniu w worki próżniowe - po 12 godz skórka mięknie a wędlinki są przepyszne.

Właśnie powiększyłem komorę wędzarni z 360 l na 480 l i kombinuję jak w najmniej inwazyjny a zarazem efektywny sposób dołożyć wentylator ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.