Skocz do zawartości

[Ciasto] Pączki abratka


Rekomendowane odpowiedzi

biorę się za pieczenie

SMAŻENIE!!! :wink:

Wnuczek napisał/a:

Uważaj na temperaturę pomieszczenia w trakcie wyrastania ciasta.

 

Wnuczku, co masz na mysli?

stara zasada mówi: ciasto drożdżowe lubi ciepełko i brak przeciągów, a dodatkowo dla pączków należy zapewnić dość wysoką wilgotność aby na powierzchni nie zrobiła się obeschnięta skórka
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 590
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ciasto drożdżowe lubi ciepełko

Abratku,

moje pytanie do Wnuczka było prowokacyjne. Nie chcę polemizować z takim autorytetem cukierniczym jak Ty, ale wiem jedno. Ciasto drożdżowe wyrasta świetnie również w lodówce. Otóż od pewnego już czasu specjalizuję się w wypieku crosantów, czyli rogalików z ciasta drożdżowego półfrancuskiego. Wyrasta ono pieciokrotnie, przy czym trzy razy w lodówce. Ciasto jest tak lekkie i puchate, że nie znam lżejszego i bardziej delikatnego. Ten sposób wytwarzania ciasta, opisany w wielu publikatorach, widziałam na własne oczy w Paryżu, na dniu chleba w maju b.r. Ponieważ próby wypieku domowego dały nadspodziewanie dobre rezultaty, regularnie wypiekam rogaliki, przechowuje nadmiar w zamrażarce i mam gotowe dla wszystkich gości.

Oczywiscie zgadzam sie z tym, że w wysokiej temperaturze ciasto drożdżowe wyrasta szybciej. Ale nic ponadto. Jeżeli nie pasuje nam np. czas pieczenia, można go przesunąć wkładając ciasto do lodówki, bez żadnej dla niego szkody.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smażyłam te pączki smażyłam i te które nadziewane były to nie wszystkie się dopiekły

muszę to dopracować :wink: zawsze idę na łatwiznę i robię pączki z dziurką ,wtedy mają ładny kolor i na 100% są dopieczone ,przepis bardzo dobry pączusie smaczne :smile:

Iza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż....lodówka to też niezły nawilżacz, nie jestem w stanie powiedzieć jaki wpływ na pączki miałoby przechowywanie ich w lodówce, wiem jedno: przy normalnym procesie pączki w zbyt niskiej wilgotności mogą pokryć się warstwą suchej skórki, która podczas smażenia brzydko pęka tworząc nieładne pręgi,

jeśli chodzi o ciasta półfrancuskie to nie to samo co drożdżowe :wink: co więcej wysuszona powierzchnia takiego ciastka mogła by być nawet podczas pieczenia zaletą

 

te które nadziewane były to nie wszystkie się dopiekły

Zbyt wysoka temperatura tłuszczu
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciasto drożdżowe wyrasta świetnie również w lodówce

Mam bardzo dobre doswiadczenia z ciastem drożdżowym na pizzę, przygotowywanym dzień wcześniej i przechowywanym przez noc w lodówce.

Pomimo niskiej temperatury w lodówce ciasto drożdżowe nadal rośnie.

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co więcej wysuszona powierzchnia takiego ciastka mogła by być nawet podczas pieczenia zaletą

Otóż nie.

W całym, wielogodzinnym procesie wyrastania chroni się ciasto francuskie drożdżowe przed wysuszeniem. Wyrasta zawinięte w folię, a ostatnie wyrastanie - już uformowanych rogalików - również odbywa sie pod folią, chociaz już nie w lodówce.

Mam bardzo dobre doswiadczenia z ciastem drożdżowym na pizzę, przygotowywanym dzień wcześniej i przechowywanym przez noc w lodówce

Czwarte wyrastanie ciasta, o którym piszę, również odbywa sie przez noc. No, chyba, że inaczej to zaplanuję :grin:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

a dodatkowo dla pączków należy zapewnić dość wysoką wilgotność aby na powierzchni nie zrobiła się obeschnięta skórka

ja mam pytanie w jaki sposób osiągnąć właściwą wilgotność?

Obejrzałam dziś Twój filmik o formowaniu, niesamowite, zazwyczaj wykrawałam pączki szklanką, ale teraz zrobię tak, jak Ty.

Lepiej żałować tego co się zrobiło, niż żałować że się czegoś nie zrobiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie w jaki sposób osiągnąć właściwą wilgotność?

Tu już każdy sobie musi wypracować metodę :wink:

w domowych warunkach zazwyczaj sprawdza się po prostu piekarnik..... o ile jesteśmy w stanie ujarzmić jego temperaturę :rolleyes:

ustawiamy sobie jakieś minimum (powinno być jakies 30-40 stopni) i wstawiamy miseczkę z gorącą wodą - powinno wystarczyć, a zazwyczaj i ta woda też nie jest potrzebna....

tak naprawdę wszystko zależy od warunków w jakich mieszkamy - czym ogrzewamy, pora roku, jaka wentylacja w domu itp... ale to już chyba zbytni komplikator :lol: i szeroko rozciągnięte rozważania teoretyczne :blush:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przepis na inne małe pączusie podam .

pączusie ryżowe:

15 deko mąki

2 jajka

10-12 deko ryżu ( jeden woreczek)

pół szklanki gęstej śmietany (18% kwaśnej)

2 łyżeczki proszku do pieczenia

cukier waniliowy

sól

tłuszcz do smażenia

cukier puder do posypania

Ryż ugotować w osolonej wodzie , pozostałe składniki ubić na jednolitą masę , na końcu dodać ryż , odstawić na 15 min.

Rozgrzać tłuszcz i kłaść na rozgrzany tłuszcz łyżeczką niewielkie kulki .

Usmażyć z obu tron , odsączyć na ręczniku papierowym i obtoczyć w cukrze pudrze .

Smacznego !!!

Hanka_Kaszubka33

Wszyscy Jesteśmy Aniołami Z Jednym Skrzydłem....

GDYNIA MOJE MIASTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony Waszymi słodkościami zrobiliśmy wspólnymi siłami pączki wg przepisu abratka

Oto fotorelacja z naszej pracy:

rozczyn drożdży z mąką i cukrem

Po zagnieceniu ciasta, początek zlepiania pączków, dziewczynki lepią liliputki:

Właściwe względem rozmiaru pozostawione do wyrośnięcia:

Smażenie w głębokim smalcu:

I języki do pasa:

Wyszły naprawde bardzo smaczne :thumbsup:

"Każda, nawet najdalsza podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku."...
http://supergify.pl/images/stories/Zawody/kucharze016.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wreszcie nadszedł wiekopomny czas na Pączki Abratkowe

Ciasto zarobione czeka na wyrośnięcie

Aż nie wierzyłam, po 10 minutach wyrosło aż po'' sufit '' :grin:

Rozwałkowanie ciasta , wykrawanie i nadziewanie.

Uformowane pączki zostawione do wyrośnięcia.

No i czas na smażenie..

Gotowe pączki czekają na lukrowanie.

Gotowe... można jeść :thumbsup:

http://images40.fotosik.pl/626/6161452bcedd5dee.jpg

Już w swoim życiu piekłam różne pączki. Ale te ABRATKOWE są po prostu ''zaj........ste'' :wink:

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Jezu kreple z lukrem,Halusia... na wieczór jak możesz :thumbsup: :clap:

Mareczku ja pokusiłam się tylko na jednego :grin:

 

napisz czym się różnią Abratkowe od innych poprosze Twoje spostrzeżenia

Jak pisałam wyżej w swoim życiu już troszkę tych pączusi upiekłam.

Abratkowe są przepyszne... bardzo lekkie, puszyste i bardzo delikatne .

Zawsze byłam przekonana im więcej jajek , lepsze paczki... nie prawda.

Paczki te nie piją tłuszczu podczas smażenia..co Ci będę mówić , po prostu '' niebo w gębie''.

Słowami nie da się tak opisać .. :wink: Godne polecenia.

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abratkowi zostało jeszcze poćwiczyć szybkość w łapaniu pcheł i będzie miał wszystkie fachy w ręku. :grin:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abratkowi zostało jeszcze poćwiczyć szybkość w łapaniu pcheł i będzie miał wszystkie fachy w ręku. :grin:

Maxell ja jestem przekonana że Abratek tą sztukę również opanuje :grin:

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig3133, @halusia@ ale i inni "pączkowicze" :wink: - nie pamiętam czy wspominałem o jednym małym szczególe :blush:

- chodzi o spłaszczenie pączków zaraz po zawinięciu.... bez tego zabiegu pączusie są "piłkowate"

technicznie wygląda to po prostu tak że przyciskamy dość zdecydowanie np. deską - dobrze zawinięte pączki wytrzymają naprawdę spory nacisk

Abratkowi zostało jeszcze poćwiczyć szybkość w łapaniu pcheł i będzie miał wszystkie fachy w ręku. :grin:

dobre, dobre... (choć tak naprawdę w tym żarcie kryje się dla mnie dość przykre drugie dno :sad:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.