Skocz do zawartości

Kaszanka wyborowa


pis67

Rekomendowane odpowiedzi

Kaszanka wyborowa

 

Surowiec

-mięso - 5kg

W skład mięsa wchodzą: Płuca wieprzowe - 2szt(lewe i prawe)- ok.1kg

boczek lub pachwina - 2kg

skórki - 1kg

Skóra ze słoniną z szynki lub łopatki -1kg

Skład mięska można zmieniać, ważne są skórki i płuca i by mięso nie było za chude.

Czasem dodaje serce lub golonkę.

-krew - 1litr

- kasza gryczana biała lub jęczmienna - 1,6kg

 

Surowiec nie solony.

 

Przyprawy

Sól - ilość zostanie podana w dalszej części

cebula - 0,5-0,7kg

pieprz -2g/kg masy

ziele angielskie -0,5g/kg masy

goździki - 0,2g/kg masy

majeranek -1,5g/kg masy

gałka - 0,2g/kg masy

 

Wykonanie

 

Mięso parzymy w temp. 90stopni do stanu półmiękkiego w minimalnej ilości wody, po czym wyjmujemy i rozdzielamy, oddzielnie mięska i skórki,

po czym chłodzimy. Rosołek wychładzamy. Ja jednego dnia wieczorem gotuję surowiec, następnego robię kaszankę.

Z zastygniętej rosołku tzn. galaretki zbieram tłuszcz, po czym odważam 3,5 kg galaretki(2,2kg na 1kg kaszy), którą rozgrzewam w dużym garnku.

Ważę skórki i mięso, po czym skórki dodaje do gorącego rosołu, po chwili je wyciągam i mielę gorące na sitku 4mm, a pozostałe mięso na 8mm.

Solę rosołek przyjmując 17g/ na kg masy, którą wyliczam sumując wszystkie składniki.

Mięso i skórki po ugotowaniu ważą 3,5kg

galaretka- rosół 3,5kg

kasza 1,6kg

krew 1,0kg

cebula 0,5kg

 

Razem mamy 10,1kg x 17g soli = 170g soli

do wrzącego rosołu wsypuję kaszę i gotuję na wolnym ogniu 30 minut, po czym umieszczam pod kołderką na godzinę.

Po tym czasie wsypuję cebulę i skórki oraz przyprawy,których ilość wyliczam mnożąc 10 razy ilość na kilogram(np.pieprz 10x2g=20g), dokładnie szybko

mieszam i pozostawiam pod przykryciem na 10 minut.

Dodaję mięso i krew mieszam i nadziewam w jelita cienkie 28-32mm. Związuję przędzą jelita, by się nie odkręcały w czasie parzenia i parzę w temp.80-82 stopni przez 30-4o minut.

Po wyjęciu z wody wieszam na kijach i studzę w chłodnym pomieszczeniu. Następnego dnia podwędzam zimnym dymem 30-50 minut. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 271
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Aktualnie jest tylko jeden mały problem z oficjalnym zakupem płuc wp. Już w zakładach podlegają konfiskacie. Wiem, gdyż załatwiam mięso oraz podroby dla SDM i mam stały kontakt z ubojnią.

Bagno także planuje na każdy kurs kaszankę z dodatkiem płuc i od jakiegoś czasu jest problem z ich zakupem.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i niewierze zeby ktos z wagą latał i gramy odważal przy produkcji kaszanki.

 

To uwierz, bo sam zapewne na początku latałeś z wagą.Zapomniał wół :rolleyes:

 

Rozczarowałem się tym przepisem, płuca w kaszance :mad:

A co Wyście chcieli otrzymać, kiełasę chudą dziadka :rolleyes:

Przepis jak przepis nic innego w kaszance nie wymyślisz oprócz modyfikacji kompozycji przypraw (goździki) i składu oprócz kaszy.Weług mnie i tak jest najlepsza z tylko z pieprzem, solą, majerankiem.Ja np. zamiast pachwiny daję głowiznę, daję mniej o pół kilograma płucek jak u Pisa a za to daję serca.Niech żyje wolność :grin:

 

 

Pozdrawiam :wink:

P.S. A pierogi z płuckami są smaczne :tongue:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład mięska można zmieniać, ważne są skórki i płuca i by mięso nie było za chude.

 

Pis

 

Niedawno pisałeś że płucek , nie dajesz do swoich wyrobów . Mówiłeś że tego najadłeś się w tamtych czasach .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem teraz, bo potem widzę nie dam rady. :cool:

 

o gożdzikach w krupniokach nie słyszałem ale każdy ma swoje upodobania

czy płuca gotujesz osobno czy wszystko razem?

 

To jest kaszanka, nie krupnioki, a gotuję wszystko razem.

 

Kaszanka bez wątroby

 

Zdecydowanie bez, ani w kostki krojonej, ani mielonej.

 

A dlaczego wg Ciebie tak ważne w kaszance są płuca

 

Tu pomoże Andrzej, to jest oczywista oczywistość i nowy temat rzekę można założyć. W przepisach domowych, które odziedziczyłem, zawsze w kaszance są płuca. Obecnie duża część pogłowia trzody choruje na choroby przewodu oddechowego, o których pisałem w zeszłym roku, dlatego płucka tylko zdrowe, różowiutkie, bez zmian chorobowych stosuję.

 

Drobno rozdrobnione płuca dodaje się do wątrobianek i salcesonów niższej jakości. Dodatek ten powinien być niewielki, gdyż płuca podane w większej ilości wpływają na pogorszenie wyglądu konsystencji i smaku gotowego wyrobu.

1kg

Ja do salcesonu i pasztetowej tym bardziej nie daję- ciemny kolor. 1 kg płucek po ugotowaniu daje może z 0,5 kg mięska. Skąd masz informacje o pogorszeniu jak

 

i tak nic nierozumiem z tego przepisu
ości wyrobu?

 

Prościej napisać nie dałem rady.

 

Rozczarowałem się tym przepisem, płuca w kaszance

 

Załóż nowy temat - płuca w wyrobach.

 

i niewierze zeby ktos z wagą latał i gramy odważal przy produkcji kaszanki.

 

Ja nie latam, wszystko stoi pod ręką, wszystko jest zapisane, w ciemno bez smakowania wychodzi.

 

Bagno także planuje na każdy kurs kaszankę z dodatkiem płuc i od jakiegoś czasu jest problem z ich zakupem

 

Tak jak pisałem, ze względu na zmiany chorobowe.

 

Ja np. zamiast pachwiny daję głowiznę, daję mniej o pół kilograma płucek jak u Pisa a za to daję serca

 

Maski z głów też czasem dodam, serce również.

 

P.S. A pierogi z płuckami są smaczne

 

Jest wielu smakoszy tego rarytasu.

 

Niedawno pisałeś że płucek , nie dajesz do swoich wyrobów

 

Andrzeju - nerek, śledziony, ucha, oka, warg, przepony, gruczołów itp.

 

A cebulę mielę 2x na 4mm przed skórkami. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu muszę koledze Pisowi podziękować za zamieszczenie przepisu na tą kaszankę.Przepis mnie nie zaskoczył prócz tego ,że przyprawy trochę egzotyczne /goździki ,gałka/.Moim zdaniem dużo tłuszczu mało mięsa.Płuca owszem i ja dodaję nieraz do kaszanki jak je mam.Brak mi tu mięsa z obranych kości ,szczególnie schabowych.No i brak wątróbki.Mimo to postaram się wykonać ten produkt oczywiście w mniejszej ilości ,ale z zachowaniem składu i proporcji.Zobaczę jak smakuje .

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nadzieję,że spróbujemy tej kaszanki na zlocie W-M i będziemy mogli wyrazić swoją opinię :lol:

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemek1978 napisał/a:

o gożdzikach w krupniokach nie słyszałem ale każdy ma swoje upodobania

czy płuca gotujesz osobno czy wszystko razem?

 

 

 

To jest kaszanka, nie krupnioki, a gotuję wszystko razem.

Jest to przepis pis'a67 i nie wypada się wcinać :blush:

W ramach dyskusji forumowej jednak sugeruję, aby płucka ugotować osobno i wylać wodę po gotowaniu. Płucka, nawet zdrowe, są jednak filtrem. Poza tym wywar z płucek nie pachnie zbyt dobrze. Po co zapaskudzać sobie wyrób mało wartościowym (delikatnie mówiąc) wywarem.

Na wywarze z pozostałych składników należy ugotować kaszę.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo to postaram się wykonać ten produkt oczywiście w mniejszej ilości ,ale z zachowaniem składu i proporcji.Zobaczę jak smakuje .

No i 'cacy' :clap: Z pewnością wielu początkującym ten przepis bardzo pomoże ! Ps. Wypadałoby najpierw wypróbować , a pózniej ''wchodzić komuś na konstrukcję''. Pozdrawiam! PIS-E , a fotek nie robiłeś ? :sad:
Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako początkujący tylko zadałem pytanie

To było bardzo dobre pytanie.

To "wcinanie" dotyczyło mojej wypowiedzi i odmiennej opinii co do gotowania płucek z pozostałym mięsem.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też gotuje płucka osobno

Płucka moczę i płuczę wcześniej w zimnej wodzie, zapomniałem napisać. Goździki - po co? Minimalna ilość zapewnia pewien korzenny aromat podczas smażenia i w trakcie konsumpcji, a jaki - można wypróbować. Ja kaszanki bez utartych w moździerzu goździków ostatnio nie robię. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można pominąć płucka ,ale czym je zastąpić

Pewnie, że można. Biotit nawet zdziwiony, że się dodaje :grin:

Ja np. do kaszanki dodaję 3-4 ziemniaki mielone na czwórce (sitko 4mm) - abstrahując od płucek. Ładnie trzymają wilgoć.

Robię zawsze z 1,5 -2 kg kaszy.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości , mięso obrane z obgotowanych kości dodaję do wątrobianki

Też ,ale i do kaszanki jest bardzo pożądane.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak sobie siedze i czytam i z zadziwienia nie wychodze :shock: Nie bedzie krytyki, bo co tu krytykowac.... W moich stronach w kaszanke nie daje sie miesa, tylko podroby- plucka wlasnie i obowiazkowo watrobke krojona w kostke. Oczywiscie tez skorki.

Gozdziki dla tej nutki smaku kozennego mozna dodac nawet do rosolu (pychotka), a plocka to byl moj przysmak z dziecinstwa, po obgotowaniu w kosteczke i z cebulka podusic :tongue:

Pewnie wkrotce wyprobuje ten przepis, moze byc :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.