Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sauna w SDM

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27472 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 12 mar 2011 - 19:38

Właśnie otrzymałem ciekawą ofertę wybudowania w którejś z filii naszej SDM sauny przez firmę Inter-Concept: http://www.inter-sauna.com.pl/
Co Wy na to?

#2 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 12 mar 2011 - 19:47

Super sprawa ....

:cool: to i ciała co zimniejsze można rozgrzać ..... i wędlinkę sparzyć ..... ;)

#3 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6967 postów

Napisano 12 mar 2011 - 20:03

No no super sprawa.Ale się rozwijamy.

#4 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12691 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 12 mar 2011 - 20:16

Co Wy na to?

Wstyd się przyznać w saunie nigdy nie byłem :blush: Zawsze jest pierwszy raz . Tylko nie wiem do ilu lat tam można wejść :grin:

Jestem za

#5 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3394 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 12 mar 2011 - 20:19

Najlepszy sposób na pozbycie się "oczytania" :grin:

#6 @halusia@

@halusia@

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 6589 postów
  • MiejscowośćInowrocław

Napisano 12 mar 2011 - 20:21

Tylko nie wiem do ilu lat tam można wejść :grin:

Andrzejku ta przyjemność nie ma ograniczonego wieku.
Jestem również za , oby to było gdzieś w moich okolicach :wink:

#7 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12691 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 12 mar 2011 - 20:27

Jestem również za , oby to było gdzieś w moich okolicach :wink:

Halusiu , otwieramy filię szkoły w Ino..... i będziemy mieli blisko :grin:

#8 Zico

Zico

Weteran

• Użytkownicy
  • 2159 postów
  • MiejscowośćŻyrardów

Napisano 12 mar 2011 - 20:41

fajna sprawa i cena przystępna :grin:

#9 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 13 mar 2011 - 08:21

Tylko nie wiem do ilu lat tam można wejść

Bez obawy :) Według Finów jeśli jesteś w stanie wejść do sauny o własnych siłach to wszystko jest OK, możesz saunować. To kryterium można stosować także do malutkich dzieci. U nas nie ma tradycji saunowania, i lekarze, szczególnie kardiolodzy są bardziej nieufni. Na pewno pierwsza wizyta powinna być krótka, wystarczy 5 minut i pod opieką kogoś w saunowaniu bardziej doświadczonego.
I warto wcześniej trochę poczytać, żeby wiedzieć co i jak :)
http://www.saunal.pl/osaunie.html

#10 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12691 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 13 mar 2011 - 08:40

Bez obawy :) Według Finów jeśli jesteś w stanie wejść do sauny o własnych siłach to wszystko jest OK,

Dzięki Maad , już nie mam obaw i widzę szansę pierwszy raz być w saunie w SDM

Znając Maxella , na pewno to zrealizuje . :D

Pozdrawiam

#11 jpionka

jpionka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 578 postów
  • MiejscowośćPruszcz Gdański

Napisano 13 mar 2011 - 09:28

Co Wy na to?

Wstyd się przyznać w saunie nigdy nie byłem :blush: Zawsze jest pierwszy raz . Tylko nie wiem do ilu lat tam można wejść :grin:

Jestem za

Witam ,

Andrzeju wejść można w każdym wieku , lecz nie w każdym się wychodzi o własnych siłach. :wink:
:lol:

Ps. My są jeszcze młodzieniaszki to wychodzimy sami

pozdrawiam

#12 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów
  • MiejscowośćI don't know

Napisano 13 mar 2011 - 09:30

Wstyd się przyznać w saunie nigdy nie byłem

Nie ma sauny na basenie, na który uczęszczasz :rolleyes:

Pozdrawiam :wink:

#13 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12691 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 13 mar 2011 - 09:48

Nie ma sauny na basenie, na który uczęszczasz :rolleyes:

Może i jest , ale do sauny i do chodzenia po górach nie mogę znaleźć pozytywnie zakręconych . Z Tobą wchodzę na bank do sauny i później do czytelni coby wiedzy nabrać . Może nam się uda to zrealizować na wędzarniczym szlaku . :grin:

Pozdrawiam

#14 bena

bena

Stały bywalec

• **VIP Junior**
  • 205 postów
  • MiejscowośćSuwałki

Napisano 13 mar 2011 - 09:51

Co Wy na to?

Sam pomysł rewelacyjny!!
tylko pytanie: czy to ma być SPA? czy prawdziwa sauna, czytaj ruska bania?
ja znawczynią nie jestem,a le propozycja tej firmy bardziej wyglada na spa, tzn.: mały relaksik w komfortowych warunkach... osobiście stanowczo wolę prawdziwą banię z konkretną (czyt.: wysoką ) temperaturą i dośc dużą wilgotności... no i w miedzyczasie koniecznie kąpiel w rzece albo w jeziorze nawet jeśli wcześniej trzeba wykuć przerębel -wtedy można mówić o oczyszczaniu i zdrowotnym działaniu;
jak beiot wróci do dom, to na pewno coś napisze :rolleyes: trochę się na tym zna;
P. S. dziś w planach oczywiście wizyta w bani i kąpiel w Hańczy
pozdrawiam

#15 beiot

beiot

Weteran

• Użytkownicy
  • 1455 postów
  • Miejscowośćsuwałki

Napisano 13 mar 2011 - 17:41

Wstyd się przyznać

wstydu nie ma, lepiej późno niż wcale. :wink:

ajlepszy sposób na pozbycie się "oczytania" :grin:

nie zgadzam się, wizyta w saunie po czytelni to męka dla organizmu. Sprawdzone na ludziach :grin:

U nas nie ma tradycji saunowania

a u nas jest. Maciek pierwszy raz był jak miał roczek :cool:

Taka beczka jak oferują może być, aby woda tylko była w pobliżu.

Właśnie otrzymałem ciekawą ofertę wybudowania w którejś z filii naszej SDM sauny przez firmę Inter-Concept:

Jak na dobrych warunkach to trzeba korzystać z oferty. Chętni do saunowania na pewno się znajdą.

Jestem jak najbardziej za, bez względu na miejsce w Polsce, gdzie ma być postawiona.

#16 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 14 mar 2011 - 12:34

osobiście stanowczo wolę prawdziwą banię z konkretną (czyt.: wysoką ) temperaturą i dośc dużą wilgotności...

Hmmm, połączenie wysokiej temperatury i dużej wilgotności to świetny przepis na szybkie zejście z tego świata. W takich warunkach łatwo doprowadzić do przegrzania organizmu, bo pot nie ma jak schłodzić ciała przez odparowanie. Owszem, taki sposób daje bardzo mocne wrażenia, ale z fizjologicznego punktu widzenia jest trochę bez sensu. Pytanie czego szukamy w saunie? Mocnych doznań czy zdrowia?
W saunie powinna być albo wysoka temperatura (rzędu 100 stopni) i bardzo suche powietrze (<10%) - to jest tzw. sauna fińska, albo przeciwnie - niższa temperatura (40-60) stopni i wilgotność na maksa - to jest łaźnia parowa. Zdaje się, że suma tych dwóch parametrów nie powinna przekraczać 120. Ruska bania to takie dziwne pomieszanie tych dwóch tradycji (skandynawskiej i rzymskiej)

Ale wracając do tematu sauna w SDM. Samo rozgrzanie organizmu to dopiero początek zabawy. Potem trzeba się umiejętnie schłodzić. Nie ma nic gorszego i bardziej niebezpiecznego dla zdrowia, niż wyjście z sauny bez właściwego schłodzenia.
Oprócz samej kabiny do wygrzewania muszą być przynajmniej prysznice z zimną wodą, super gdyby był basenik, bardzo bardzo super byłby przerębel, ale to tylko zimą.
Ostatnim elementem układanki jest relaks i odprężenie. To bardzo ważny etap saunowania. Niektórzy mówią, że dobrze odbyte saunowanie jest lepsze od seksu ;)
Dlatego potrzebne jest pomieszczenie gdzie można się położyć, posiedzieć, uzupełnić straty wody. Cykl nagrzewanie - schładzanie - relaks można powtarzać 2-3 razy w zależności od stanu zdrowia.

W ten sposób oprócz drewnianej klatki z piecem niezbędna okazuje się cała, kosztowna infrastruktura. Czy aby na pewno o takie saunowanie chodzi? Czy będzie na to czas w trakcie kursu? Czy będą chętni do obsługi, uruchomienia, posprzątania sauny?

Wydaje mi się, że należy w tym momencie precyzyjnie określić o jakie saunowanie chodzi i jaki ma być jego cel.

#17 grizzly

grizzly

Weteran

• Użytkownicy
  • 1386 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 14 mar 2011 - 12:50

...Niektórzy mówią, że dobrze odbyte saunowanie jest lepsze od seksu ;)...

Skoro już tak subtelnie sugerujesz to może IŚĆ NA CAŁOŚĆ! :clap: :grin: :tongue:

Koniecznie musimy przeprowadzić praktyczne SPRAWDZENIE! :grin:

#18 beiot

beiot

Weteran

• Użytkownicy
  • 1455 postów
  • Miejscowośćsuwałki

Napisano 14 mar 2011 - 13:51

W takich warunkach łatwo doprowadzić do przegrzania organizmu, bo pot nie ma jak schłodzić ciała przez odparowanie.

Dlatego musi być obowiązkowo rzeka, max grzanie i max chłodzenie, na przemian to stosuję od kilku lat. Nie można tylko w jedna stronę bo może się źle skończyć.

Zdaje się, że suma tych dwóch parametrów nie powinna przekraczać 120

Różnie o tym piszą na rosyjskich forach jest suma 140. W bani do jakiej uczęszczamy najlepsza temp to ok. 90 stopni i 100l wody na 2h wylanej na piec.

do wygrzewania muszą być przynajmniej prysznice z zimną wodą

najgorsze z możliwych rozwiązań. Lepsza jest już beczka lub balia z wodą jak nie ma rzeki lub jeziora.

Nie ma nic gorszego i bardziej niebezpiecznego dla zdrowia, niż wyjście z sauny bez właściwego schłodzenia.

To prawda saunę, czy banię należy kończyć na zimno, czyli po ochłodzeniu się w zimnej wodzie.

Cykl nagrzewanie - schładzanie - relaks można powtarzać 2-3 razy w zależności od stanu zdrowia

Nic na siłę. Ilość cykli to indywidualna sprawa każdej osoby. Zasady co do ilości i czasu są podawane najczęściej w saunach, lecz zawsze trzeba mieć na uwadze własne siły.

Czy będzie na to czas w trakcie kursu? Czy będą chętni do obsługi, uruchomienia, posprzątania sauny?

Na pewno. Maad musisz pojechać na jakiś kurs to sam zobaczysz. :grin:

Ja pisze się od razu na taki kurs. :cool:

A tak wygląda prawdziwa czarna bania:
Dołączona grafika
Nie ma wypoczywalni, chłodzenie w sadzawce, a dziadek co ja obsługuje i korzysta od zawsze jak powiedział regularnie co tydzień z babką ma blisko 90lat.

#19 grizzly

grizzly

Weteran

• Użytkownicy
  • 1386 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 14 mar 2011 - 14:04

Nie ma nic gorszego i bardziej niebezpiecznego dla zdrowia, niż wyjście z sauny bez właściwego schłodzenia.

To prawda saunę, czy banię należy kończyć na zimno, czyli po ochłodzeniu się w zimnej wodzie.

Istota BEZPIECZEŃSTWA tkwi właśnie w odpowiednim DAWKOWANIU
tej zimnej wody! :cool:

Jeśli jest to zrobione ŹLE, a bywa tak bardzo często
to z takiej sauny brak jakichkolwiek korzyści. :tongue:

Napisze więcej, podobnie jak Maad uważam, ze może się to
zakończyć ZGONEM. :cool:

[size=9][ Dodano: Pon 14 Mar, 2011 14:08 ][/size]

Nie ma wypoczywalni, chłodzenie w sadzawce, a dziadek co ja obsługuje i korzysta od zawsze jak powiedział regularnie co tydzień z babką ma blisko 90lat.

Kto to wie co On jeszcze z Babcia robi? :tongue:

Stawiam na to o czym nie pisałeś! :grin:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27472 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 14 mar 2011 - 15:32