Skocz do zawartości

Najpierw wędzić czy parzyć?


Madej

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę się nie zgodzę, drób najpierw parz potem wędż, reszta odwrotnie.

Może małe sprostowanie,żeby być precyzyjnym.Drób ze skórą najpierw parz potem wędź /kurczaki,udka/.Piersi z indyka bez skóry odwrotnie najpierw wędź potem parz tak jak inne wędzonki.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spór wielki rodem z tematu - jajko czy kura!!! było pierwsze!!! Zawsze uważam, że wędzenie jest przed parzeniem i niezależnie od surowca i nazwy będę twierdził - wędzenie i parzenie, lub samo wędzenie. Dlaczego tak uważam i tylko ten proces uważam za słuszny?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To popełniasz moim zdaniem błąd.Sprawdziłem .Skórę na udkach miałem twardą nie do zjedzenia jak najpierw wędziłem a potem parzyłem.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arkadiusz, Wędzisz czy parzysz, bo to jest różnica! Parzone i gotowane lub inne obróbki termiczne w wysokiej temperaturze, to wielki problem z wędzeniem. Tego problemu wędzeniem nie mogę nazwać. Dodaje smaku WĘDZENIEM nawet w zamkniętej puszce "żart" ale to duży problem i należy mieć odpowiednią wędzarnię i czas na takie zabiegi. Przepisy na forum są OK i nawet OK tylko czasami "błysk poza normą, rozświetla masarnie" Uważam ( moje zdanie ) można skórkę tylko sparzyć i są podobne efekty. ( pracowałem w fabryce drobiu - lata 70-te i traktowali taśmę gorącą parą ) Można też odpowiednio wędzić - nie przemysłowo!!! Udka - kurczaki, indyki są super. Myślę, że w tej kwestii mogą się wypowiedzieć fachowcy z tej branży, oraz technolodzy. Natomiast własne i regionalne wyroby w tym kontekście, które są unikalne, zawsze będą tym magicznym przepisem!!! Nie neguję wypowiedzi wszystkich, czy itd itd, ale zostańmy przy pewnej dozie wiedzy fachowej. "Tu" na stronce z tej branży na stronie, znajdziesz pełną odpowiedz zapewne na (PW) lub w innej formie, bo ja jestem tylko amatorem, użytkownikiem :grin: Jednak nie wędzę przed parzeniem bo......... tak uważam!!! :wink:

Ps......................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie wędzę przed parzeniem bo......... tak uważam!!!

Zawsze uważam, że wędzenie jest przed parzeniem

Reszta jest milczeniem.Oj nic nie kumam :sad:

 

dodam jeszcze od siebie ,że mój sąsiad ,którego zaraziłem swoją pasja trochę z wyrachowania ,żeby nie marudził ,że mu dymię też wykonał udka wędzone w kolejności wędzenie i parzenie i strasznie się zdziwił bo nie mógł pogryźć skóry.Zaproponowałem mu odwrotną kolejnośc i jakież było jego zdziwienie ,że skórka była miękka i zjadliwa.

 

[ Dodano: Czw 07 Kwi, 2011 21:05 ]

I co mam zrobić?

Zrób część tak a część inaczej i sam się przekonasz.Ja drób ze skórą wpierw parzę potem wędzę .Raz zrobiłem odwrotnie i nigdy więcej

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madej, Tak próbowałem i było twarde nie do jedzenia. Teraz wędzę na gorąco i jest ok. Nie jestem w branży przemysłowej i w innej produkcji. Więc jest to mi obojętne. Liczy się smak i wyrób. To jest jedyne kryterium, które powoduje odpowiednie decyzje pod tym wezgłowiem. Natomiast kura czy inne nóżki! polecam - wszelkie przepisy "strony". Sam miałem zdarzenie kupna perliczki, która zjadła swoje "własne zęby" zanim kupiłem. Co więcej powiedzieć. Czy wędzenie mięsa po obróbce termicznej ma sens!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z przemysłowego cyklu produkcji kurczaka wędzonego

 

Przekładając to na warunki domowe stosujemy dwa cykle:

 

 

I - Parzymy kurczaka do stanu prawie uparzonego o temp wewnątrz mięśnia najgrubszego 65 - 68 st.C.

II - Wędzimy dymem o temp 45 - 50 st.C do koloru jaki nam jest pożądany.

 

Oczywiście teraz parzymy do 72C ze względu na ptasią grypę.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No chyba samemu cza będzie spróbować bo nic konkretnego nie napisano

Znaczy się dlaczego najpierw wędzimy a potem parzymy ?

Chyba że chodzi o to że mięso ma przejść aromatami dymnymi jak jest surowe

Bo po sparzeniu to chyba już jest inaczej ?

Wie ktoś coś na ten temat więcej ? o co chodzi konkretnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
No tak jak zawsze każdy ma swoje smaki i metody i o to tu chodzi wszak każdy robi jak chce .Ja osobiście szynkę robiłem na dwa sposoby smak za każdym razem inny .Co do kuraka w całości najpierw wędzony a potem parzony to skórka jak podeszwa natomiast odwrotnie rewelka , a piersi indycze po zapeklowaniu i uwędzeniu bywało ,że nie parzyłem i też dobre .To są moje obserwacje i odczucia które są tylko moimi a jeżeli moje pisanie komuś pomoże to się cieszę. Pozdrawiam :lol:

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli piersi z kurczaka tak samo jak piersi z indyka najpierw wędzimy a potem parzymy,tak

Jeśli nie zależy Ci na tym by skórka była miękka to możesz tak zrobić.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz odwrotnie to wielkiej różnicy nie będzie.Może przeparzyłeś i tyle.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najpierw gotowałem

No to sie nie dziw ;) parzenie odbywa się w dużo niższej temperaturze niż gotowanie. Z tego co kojarzę (z innego tematu) były to udka i piersi kurczaka i musiały wyjść suche.

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy Ci na tym by skórka była miękka to możesz tak zrobić.

Robiłem już całego kurczaka i udka i w pierwszej kolejności parzyłem wg przepisu Dziadka i były super,ale piersi z kurczaka będę robił pierwszy raz a piersi są Arku bez skórki dlatego pytam czy najpierw je wędzić a potem parzyć czy odwrotnie.

Pozdrawiam JanuszB

 

http://kompasklub.pl/index.php

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.