Skocz do zawartości

Na Swieta Wielkanocne jaka biała kiełbasa ale tradycyjna ??


Gregtom

Rekomendowane odpowiedzi

To dokup tłustego boczku lub tłustej łopatki i wykrój elementy tłuste które dodasz do mięsa szynki. Bo gdybyś zrobił "białą" z tego co masz, to mógłbyś tą kiełbasą gwoździe wbijać, taka będzie twarda.
Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 197
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

a ja za wcześniejszą namową kolegów zamroziłem i będę parzył w niedzielę rano na wielkanocne śniadanko (a że już wcześniej ten element "pracy twórczej " sprawdziłem , więc będzie rewela )

Jestem jaki jestem . Niestety za stary by się zmienić :(
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i ja również szykuje niezłą produkcje domową ,oczywiście biała surowa na taką okoliczność obowiązkowo :wink: ja daje też surową od razu do zamrażarki,by potem dać prosto do garnka i na śniadanko.Ja białą robię 1kg łopatki,2kg karkówki i 2 kg boczku i dodaje wody 300ml.Przyprawiam zwykłą solą,pieprzem białym,gałką muszkatołową i obowiązkowo majerankiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście biała surowa na taką okoliczność obowiązkowo

Aby się udała

http://www.wedlinydomowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=149&Itemid=4

:grin:

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą w "białej" to pieprz, majeranek, i czosnek. Przynajmniej ja tak robię, aczkolwiek wiem że mieszkańcy okolic Kielc zamiast majeranku dodają więcej czosnku. A gałkę muszkatołową bym sobie darował (zbyt pachnąca).
Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. A gałkę muszkatołową bym sobie darował (zbyt pachnąca).

zamiast gałki polecam kardamon /biała wielkanocna to oczywiście musi być klasyczna - tylko pieprz,sól,majeranek i czosnek/

"Zwierzęta się wypasają.

Człowiek je.

Ale umie jeść tylko człowiek inteligentny"

Anthelme Brillat - Sawarin

 

Pozdrawiam serdecznie. Kazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja białą robię 1kg łopatki,2kg karkówki i 2 kg boczku

czyli poprosimy kolego "mistrzu" o klasyfilkację :tongue:

Przyprawiam....gałką muszkatołową

dodajecie do białej surowej czosnek?zwykle nigdy nie dodawałem :???:

sorry "mistrzu gdzie ty mieszkasz, na Marsie??? :rolleyes:

jak świat światem tradycyjna Biała od lat w całej Polsce ma zbliżoną recepturę w której tylko majeranejk był "wątpliwością" :rolleyes: a ty takie rewelacje prawisz

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jako przykład podaję przepis zawarty w filmiku ze strony głównej ...

 

 

proszę bardzo ... to jest ten smak itd. itd. .... :D

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja białą robię 1kg łopatki,2kg karkówki i 2 kg boczku

czyli poprosimy kolego "mistrzu" o klasyfilkację :tongue:

Przyprawiam....gałką muszkatołową

dodajecie do białej surowej czosnek?zwykle nigdy nie dodawałem :???:

sorry "mistrzu gdzie ty mieszkasz, na Marsie??? :rolleyes:

jak świat światem tradycyjna Biała od lat w całej Polsce ma zbliżoną recepturę w której tylko majeranejk był "wątpliwością" :rolleyes: a ty takie rewelacje prawisz

Czy to sposobem domowym czy w zakładzie to białą robię 20% wieprz kl3 40% wieprz kl2a 40%wieprz kl2b(tłustej) plus woda 9%.Nie byłem nauczony od początku robienia białej z dodawaniem czosnku,no ale co region to obyczaj :wink: siedzę w tym prawie 20 lat,i nie sugeruj się jedną kiełbaską w okienku.Ale chetnię wrzucę niebawem parę fotek z produkcji :smile: Pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siedzę w tym prawie 20 lat,i nie sugeruj się jedną kiełbaską w okienku

nie sugeruje się i dlatego nawet Twój nick zobowiązuje..... :cool:

bo kolego teraz to wiem co i jak u Ciebie :cool: :

białą robię 20% wieprz kl3 40% wieprz kl2a 40%wieprz kl2b(tłustej) plus woda 9%.

trzeba przyznać że w stosunku do "słynnej" "16" to średnio/oszczędna, choć nie najgorsza receptura :tongue: ....no... ale to zrozumiałe w tych czasach :rolleyes:

 

Nie byłem nauczony od początku robienia białej z dodawaniem czosnku,no ale co region to obyczaj

ja powiem inaczej... co zakład to obyczaj..... - biała to jakby tradycja w naszym kraju i czosnek to akurat występuje zawsze...

w sumie to też z nauki zawodu parę "dziwactw zakładowych" mógłbym podać więc aż tak się nie dziwię....

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłem nauczony od początku robienia białej z dodawaniem czosnku,no ale co region to obyczaj siedzę w tym prawie 20 lat,i nie sugeruj się jedną kiełbaską w okienku.Ale chetnię wrzucę niebawem parę fotek z produkcji Pozdrawiam wszystkich

 

Kolego powiem szczerze, że z uwagi na tak długi staż pracy w zawodzie masarskim , dziwię się i to bardzo, że nie eksperymentowałeś z przyprawami itd... ja bawię się z tym pewnie już ponad 10 lat i zawsze mnie kusi i robię wycieczki w inne smaki, te odbiegające od żelaznych zasad i czasem jest sukces, a czasem "kaszanka" :D

Ale np. pamiętam jak dziś, że będą szkrabem, widziałem jak mój dziadek dodawał np. wołowinę do każdej kiełbasy, którą wykonywał...a czosnek ... hmmmm........ zawsze, zawsze :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego myth.owszem mnie też kusi przygoda i podróż w inne smaki,ale szef za bardzo ingeruje,nie mam zbyt dużej swawoli :wink: na mnie ciąży cała odpowiedzialność za proces i na koledze który wędzi.Pracuje w niewielkim zakładzie.Co do wołowiny...owszem do większości wyrobów też bym chetnie dodawał,ale cena :???: wołowina jest droga i z uwagi na to rzadko kupuje i również na zakładzie niewiele jej sprowadzamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrz Jarecki, ja mówię o eksperymentach w domu, w pracy wiadomo, że nie ma wielkiego pola do popisu .... ;)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomaj77, to nie jest wymiana zdań, tylko dziwi mnie fakt, że ktoś pracujący w branży, jest tak mało kreatywny :shock: nie mówię, że biała ma być jałowa, albo o smaku czekolady, ale dodatek czosnku w wyrobach nie jest czymś nowym, bez względu na regionalizm wyrobu .... ale tak jak wspomniałeś, kreatywność, a raczej jej brak, nie jest w tych czasach najlepszym doradcą, a odrobina inwencji twórczej może być receptą do sukcesu :) nawet jeśli mowa o białej kiełbasce ... :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale odważę się i troszkę dam

A odważ się i daj nieprzymierzając ze 2g/kg polskiego :grin: .Będzie dobrze. :wink:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2g jest ok, ja przy wyrobach i kwestii czosnku zawsze, albo zazwyczaj kieruję się smakiem, lubię go czuć w białej ... no i kwestia majeranku ... też musi być go sporo jak i pieprzu :) porządna biała musi być dobrze przyprawiona :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę spróbować białej kiełbasy z zieloną pietruszką suszoną zamiast majeranku.

Ciekawy smak z zielonym pieprzem, może być suszony lub z zalewy.

Taka inna biała.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę spróbować białej kiełbasy z zieloną pietruszką suszoną zamiast majeranku.

Albo tez z suszonym koperkiem albo z calymi nasionami kminku. Ale nie za duzo bo bedzie troche gorzkawa..

 

:wink:

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.