Skocz do zawartości

kolor wędzonek


onion1

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich mam problem natury technicznej ; proszę mi powiedzieć co robię źle , albo gdzie tkwi problem ; wygrzewam wędzarnie przez godzinę , osuszam w tym czasie wędzonki na dworze , po wygrzaniu wędzarni wkładam mięsko do wędzarni osuszam ciepłem z paleniska i później stopniowo daję dym ( drewno suche Olcha ) , problem w tym ża te wędzonki nie mają takiego ładnego kolorku złotego tylko takie brązowe brzydkie takie okopcone , bardzo proszę o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

tylko takie brązowe brzydkie takie okopcone , bardzo proszę o pomoc

Zdjęcie, zdjęcie :cool: wędzonek i wędzarki. Z tego co piszesz to wszystko robisz niby w porządku.Podejrzewam, że za tym wszystkim może stać wędzarka.No ale zanim nie zobaczymy zdjęć to można się tylko domyślać.

 

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olcha daje brązowy kolor. Im więcej kory tym bardziej brązowy kolor. Ja mam doświadczenie z dębem suchym , bez kory daje łagodny czerwony kolor. Wygrzewanie przez godzinę wędzarni nic mi nie mówi, tak długo wygrzewamy wędzarnię ,aż będzie sucha, a na to potrzeba nieraz i taczkę drewna. Ciemny kolor uzyskujemy jeżeli mamy nadmiar wilgoci.
www.ratownicy.org
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze masz nadal problem z wilgocia plus zawysoka tem.wedzenia .

Wilgoc moze sie skraplac na wedzonkach jesli temperatura wedzonek niejest wyrownana(zimna w srodku ) przed rozpoczeciem wedzenia wlasciwego.

Wedzimy dymem a nie ogniem i najlepiej dymem zadszym na poczatek i niezamykamy szczelnie wedzarni dym musi miec swobode przeplywu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Popatrz na kolegę Zbója jak zaczynał a jak sobie teraz poczyna, jak "stary wyjadacz masarstwa"

 

Od "murzynków"

 

do "złotego słońca" :cool:

 

Wszystko znajdziesz :arrow: https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=4181&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Przepraszam Zbóju, że wykorzystałem Twoje zdjęcia.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich mam problem natury technicznej

Poczytaj tu http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka i http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka/1173-czesc-vii-wedzonki-peklowanie-wedzenie-i-gotowanie

Ja tu zaczynałem i teraz jakoś leci :cool:

Popatrz na kolegę Zbója jak zaczynał a jak sobie teraz poczyna, jak "stary wyjadacz masarstwa"

Stare dzieje :lol: :lol:

Przepraszam Zbóju, że wykorzystałem Twoje zdjęcia.

Spoko Gonzo, ja nie mam nic do ukrycia, a nowicjusze niech wiedzą, że można i da się :cool:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor udek i boczku owszem ,owszem ,ale kolor innych wędzonek już mi się nie podoba.Takie jakieś bladziochy.Jakim drewnem wędziłeś?.Czy przekładałeś kiję w wędzarni?.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej wędzarnia była osuszona cała była aż ciepła i ani śladu wilgoci

 

[ Dodano: Nie 17 Kwi, 2011 18:21 ]

to raczej z drewna musi być bo całość jest montowana przed wędzeniem

 

[ Dodano: Nie 17 Kwi, 2011 18:23 ]

niech was nie zmyli kolor w środku tej rury to coś ma kolor czarny , atak wyszło bo lampa w aparacie walnęła i tak odbiła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej wędzarnia była osuszona cała była aż ciepła i ani śladu wilgoci

 

Wędzarnia może być sucha , jednak mięso w trakcie wędzenia może być za długo mokre .

 

Mówimy że wędzonki są okopcone i mają taki mdły kolor a nie wyrazisty .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej k to znaczy że za wolno mięso osuszałem czy też może być to że drewno mi się paliło w tym piecyku płomieniem , z kolei jeśli będzie się żarzyć to temperatura w wędzarni mi spada ale może to jest przyczyna że za gorącym dymem wędziłem , temperatura w wędzarni wahała się od 40-50 stopni , powiedz co radzisz bo we wtorek znowu wędzę i nie chcę poełnić znowu tego błędu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej k to znaczy że za wolno mięso osuszałem

 

Przy osuszaniu mięsa w wędzarni , wędzarnia musi być otwarta , a w palenisku powinno być tyle żaru coby go starczyło do osuszenia . Palenisko musi być otwarte . Wskazany maksymalny ruch powietrza i temperatura około 40- 45 stopni .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie ; czy po wygrzaniu wędzarni mogę wędzić dymem prawie zimnym tzn, 30-40 stopni i czy wtedy nie będzie wytrącać się wilgoć ?

za wszystkie cenne uwagi wszystkim dziękuje

 

[ Dodano: Pon 18 Kwi, 2011 08:04 ]

Yogi masz racje to się ładnie kruszy ale czy mógłbyś rozwinąć ten temat tzn, dlaczego tak się dzieje i jak k tego uniknąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy po wygrzaniu wędzarni mogę wędzić dymem prawie zimnym tzn, 30-40 stopni i

Po wygrzaniu wędzarni, w Twoim przypadku gdy wędzarnia jest z blachy, jak się w palenisku zrobi sam żar (dużo żaru) wieszasz wędzonki i osuszasz je samym ciepłym powietrzem.I kiedy wędzonki będą suche, zaczynasz powpli puszczać dym (podkładać drewno) .Żauważyłem, że masz chyba zbyt wąski kominek z tej "szafy" i w związku z tym jest mały przepływ powietrza podczas osuszania - wszystko się "kisi" , dusi.Dlatego te rury masz takie w środku. Pamiętaj na mokre wędzonki nie dawaj dymu bo "będzie się do nich lepił" - to tak pobierznie.

Nie zamykaj całkowicie drzwi w czasie osuszania, zostaw szczelinę i zmień coś w tym dachu.Ja bym go odciął i zrobił z jednej strony na zawiasach, podnoszony.Albo wstawił jeszcze ze dwa takie kominki.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio do wygrzewania wędzarni używam brykietów olchowo - bukowych (15pln za 25kg) w/g certyfikatu i sprzedawcy są produkowane bez chemii (prasowane ciśnieniowo) dają mało dymu i bardzo wysoką temperaturę i bardzo dużo żaru w palenisku spalają się wolno. na dwa osuszania nie zużyłem nawet 5 kg a efekt jest naprawdę bardzo dobry. Po osuszeniu daje już drewno owocowe i olchę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.