Skocz do zawartości

Różnice w temperaturze parzenia


modliszqa

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałam te pytania zadać na zlocie, ale obawiam się, że mogę zapomnieć, a może odpowiedzi przydadzą się i innym .Do rzeczy:

 

Intrygują mnie różnice w temperaturze parzenia w przepisach na ten sam wyrób =

 

Mielonka - robiłam ją w słoikach i stosowałam parametry parzenia (pasteryzacji) podane przez DZIADKA - dwa razy wyszła mi twarda ...

Chciałabym, żeby była taka "uginająca się" jak pokemonowa, a nie sztywna :) i zbita jak moje stalowe. Do smaku nie mam zastrzeżeń .

 

Porównałam "wytyczne DZIADKA" z temperaturami i czasem parzenia mielonek w osłonce barierowej (pokemon15) i w szynkowarce (prababcia Ania) i zastanawiam się, czy w słoikach można zastosować niższą temperaturę (np stałe 80 st C jak w przepisie prababci Ani) albo 72 st C w barierówkach ?

 

Mogłabym je zrobić i w barierówkach i w szynkowarce, ale chcę je zrobić na dłużej niż tydzień - w słoiku - stąd moje pytanie :)

 

Będę wdzięczna za odpowiedź, tych, którzy wypraktykowali słoikowe, mięciutkie mielonki :D

pozdrawiam

Jola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ,że powodem nie jest temp.parzenia.Raczej może czas, a może skład surowcowy Twojej mielonki ,ew. jej rozdrobnienie.Dziadek na ogół się nie myli i wyroby wykonane z jego przepisów są zawsze super.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj te zasady i skład surowcowy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiałbym zbyt długi czas gotowania. Ja robię słoikową od dawien dawna i zawsze jest tak samo dobra. Słoiki z mięchem do zimnej wody i gotuję 2 dni po 1h-1,5h. Jak woda się zagotowuje, to zmniejszam temp.pod garnkiem, aby "pyrczało" jedynie i już... potem po wyjęciu z garnka pokrywką do dołu i czekam do wystygnięcia.... :thumbsup:

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura pasteryzacji konserw jest zawsze wyższa niż temperatura parzenia wyrobów blokowych .Przy produkcji konserw temperatura będzie miała znikome wpłynięcie na twardość wyrobu . Zasadniczym czynnikiem jest skład surowcowy konserwy . Najbardziej twarde konserwy będą z mięs chudych i ścięgnistych . Spróbuj dodać gorącej wody do farszu na konserwy by osłabić wiązanie mięsa . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłam z przepisu DZIADKA na mielonkę z https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=442&highlight=mielonka

 

porównuję temperaturę ( i czas) do przepisu prababci Ani http://wedlinydomowe.pl/wszystko-o-szynkowarach/przepisy-szynkowarowe/275-mielonka-wieprzowa-z-szynkowarki

i pokemona15 - (nie mogę znaleźć :( )

 

 

ps - nie narzekam na smak, pogryźć też się da - bez problemu ino mi nie wyszło takie "giętkie" :-) jak mielonki sklepowe, do których konsystencji przywykłam

pozdrawiam

Jola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne użyłaś za chudego mięsa.Dobra mielonka to tłusta niestety albo stety mielonka.Wielokrotnie robiłem tą mielonkę Dziadka i zawsze wychodzi super.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panom, którzy mi odpowiedzieli zanim odpowiedziałam na pytanie Arkadiusza :)

 

Też mi bardzo smakuje :) tylko chciałam, żeby moja słoikowa miała konsystencję bardziej zbliżoną do mortadeli niż szynkowej :-)

 

Spróbuj dodać gorącej wody do farszu na konserwy by osłabić wiązanie mięsa .

Dziękuję :) , dodam jutro troszki (czytałam o kiełbasie kruchej :P )

pozdrawiam

Jola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby moja słoikowa miała konsystencję bardziej zbliżoną do mortadeli niż

To II wp z turystycznej możesz spróbować rozdrobnić na 6mm.Reszta bez zmian.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.