Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Różnice w temperaturze parzenia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 modliszqa

modliszqa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 143 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 16 sie 2011 - 19:23

Chciałam te pytania zadać na zlocie, ale obawiam się, że mogę zapomnieć, a może odpowiedzi przydadzą się i innym .Do rzeczy:

Intrygują mnie różnice w temperaturze parzenia w przepisach na ten sam wyrób =

Mielonka - robiłam ją w słoikach i stosowałam parametry parzenia (pasteryzacji) podane przez DZIADKA - dwa razy wyszła mi twarda ...
Chciałabym, żeby była taka "uginająca się" jak pokemonowa, a nie sztywna :) i zbita jak moje stalowe. Do smaku nie mam zastrzeżeń .

Porównałam "wytyczne DZIADKA" z temperaturami i czasem parzenia mielonek w osłonce barierowej (pokemon15) i w szynkowarce (prababcia Ania) i zastanawiam się, czy w słoikach można zastosować niższą temperaturę (np stałe 80 st C jak w przepisie prababci Ani) albo 72 st C w barierówkach ?

Mogłabym je zrobić i w barierówkach i w szynkowarce, ale chcę je zrobić na dłużej niż tydzień - w słoiku - stąd moje pytanie :)

Będę wdzięczna za odpowiedź, tych, którzy wypraktykowali słoikowe, mięciutkie mielonki :D

#2 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11129 postów

Napisano 16 sie 2011 - 19:34

Wydaje mi się ,że powodem nie jest temp.parzenia.Raczej może czas, a może skład surowcowy Twojej mielonki ,ew. jej rozdrobnienie.Dziadek na ogół się nie myli i wyroby wykonane z jego przepisów są zawsze super.

#3 modliszqa

modliszqa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 143 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 16 sie 2011 - 19:39

Problem polega na tym, że trzymałam się ściśle zasad :) w przeciwnym razie nie zadałabym tego pytania

#4 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11129 postów

Napisano 16 sie 2011 - 19:43

Podaj te zasady i skład surowcowy.

#5 myth

myth

Weteran

• Użytkownicy
  • 1602 postów
  • MiejscowośćReykjavik, Islandia/ Koszalin

Napisano 16 sie 2011 - 19:48

Obstawiałbym zbyt długi czas gotowania. Ja robię słoikową od dawien dawna i zawsze jest tak samo dobra. Słoiki z mięchem do zimnej wody i gotuję 2 dni po 1h-1,5h. Jak woda się zagotowuje, to zmniejszam temp.pod garnkiem, aby "pyrczało" jedynie i już... potem po wyjęciu z garnka pokrywką do dołu i czekam do wystygnięcia.... :thumbsup:

#6 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5873 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 16 sie 2011 - 19:52

Temperatura pasteryzacji konserw jest zawsze wyższa niż temperatura parzenia wyrobów blokowych .Przy produkcji konserw temperatura będzie miała znikome wpłynięcie na twardość wyrobu . Zasadniczym czynnikiem jest skład surowcowy konserwy . Najbardziej twarde konserwy będą z mięs chudych i ścięgnistych . Spróbuj dodać gorącej wody do farszu na konserwy by osłabić wiązanie mięsa . Pozdrawiam

#7 modliszqa

modliszqa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 143 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 16 sie 2011 - 19:56

robiłam z przepisu DZIADKA na mielonkę z https://wedlinydomow...hlight=mielonka

porównuję temperaturę ( i czas) do przepisu prababci Ani http://wedlinydomowe...a-z-szynkowarki
i pokemona15 - (nie mogę znaleźć :( )

ps - nie narzekam na smak, pogryźć też się da - bez problemu ino mi nie wyszło takie "giętkie" :-) jak mielonki sklepowe, do których konsystencji przywykłam

#8 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11129 postów

Napisano 16 sie 2011 - 20:00

Zapewne użyłaś za chudego mięsa.Dobra mielonka to tłusta niestety albo stety mielonka.Wielokrotnie robiłem tą mielonkę Dziadka i zawsze wychodzi super.

#9 modliszqa

modliszqa

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 143 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 16 sie 2011 - 20:03

Dzięki Panom, którzy mi odpowiedzieli zanim odpowiedziałam na pytanie Arkadiusza :)

Też mi bardzo smakuje :) tylko chciałam, żeby moja słoikowa miała konsystencję bardziej zbliżoną do mortadeli niż szynkowej :-)

Spróbuj dodać gorącej wody do farszu na konserwy by osłabić wiązanie mięsa .

Dziękuję :) , dodam jutro troszki (czytałam o kiełbasie kruchej :P )

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#10 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11129 postów

Napisano 16 sie 2011 - 20:11

żeby moja słoikowa miała konsystencję bardziej zbliżoną do mortadeli niż

To II wp z turystycznej możesz spróbować rozdrobnić na 6mm.Reszta bez zmian.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych