
Generator w całości jest wykonany z wysokogatunkowej stali kwasoodpornej niestety bardzo drogiej i upierdliwej w obróbce …. więc nie wiem czy to nie będzie „Limited edytion” … Główny profil to polerowany kwadrat 80x80x2 przy tej serii wysokości 30cm ….. i pojemności 1,73 litra (następne jeśli będą to 25cm – 1,44 litra) … rura dymowa ¾” gwintowana od strony profilu z podkładką dystansową umożliwiającą blokadę w prawidłowej pozycji względem profilu oraz ze wspawaną dyszą powietrzną z demontowalną tulejką do przewodu powietrznego z pompki.

Mocowanie do komory odbywa się poprzez kątownik będący jednocześnie podstawą generatora. Na kątowniku generator jest stabilizowany poprzez 3 śruby, w zależności od rodzaju komory możliwy montaż krótszym ramieniem w dół lub w górę.

Ten model jest praktycznie pozbawiony komory dymnej rura dymna umieszczona jest ponad strefą tlenia się zrębków i jest fizycznie jedynym miejscem gdzie następuje skraplanie się substancji smolistych , ukierunkowany przepływ powietrza wypycha je poza strefę tlenia się zrębek i kropelkują z końcówki rury dymowej. Z pełnego zasypu jest tego ¾ łyżki stołowej. Nie ma tu żadnego wymuszonego dostarczania powietrza do spalania wszystko odbywa się grawitacyjnie poprzez odpowiednie dobranie średnice otworów powietrznych i rurek, istnieje możliwość mechanicznego przysłonięcia dwóch otworów powietrznych ale trzeci pozostaje stale otwarty. Im więcej powietrza podamy do dyszy powietrznej tym więcej będzie zaciągane do spalania, zbyt duży wydatek pompki w tego typu konstrukcjach spowoduje po pierwsze niepotrzebne wytwarzanie ogromych ilości dymu po drugie znaczny wzrost temperatury „spalania” co nie jest zjawiskiem korzystnym.
Dym jest idealnie biały nie zmieniający koloru i zapachu przez cały cykl dymienia.
Dymienie przy wydatku pompki około 120l/h

Dymienie przy wydatku pompki około 200l/h

Pełny zasyp mieszany 1,73litra – zrębki 80% „3” (mix olcha / buk) + 20% „8-10” (dąb) przy wydatku pompki 200-250l/h bez tłumienia powietrza przesłoną obrotową pozwoli na wytwarzanie dymu przez 8-10h. W teście długodystansowym przy wydatku pompki 150l/h i przytłumieniu powietrza blaszką obrotową do połowy dymiłem ponad 15 godzin na jednym zasypie więc rozbieżności czasowe pracy jedno-zasypowej mogą się znacznie różnić w funkcji ustawień generatora i pompki, jakości, rodzaju i wilgotności zrębków oraz zapotrzebowania na ilość dymu.
Zrobiłem testy temperatur tlącego się żaru pracującego normalnie generatora pomiar uśredniony to 286st C w środku żaru, maksymalna temperatura chwilowa to 350st C, temperatura dymu wahała się w granicach 20-28st C z tendencją wzrostową w końcowej fazie spalania zasypu. Pod sam koniec dymienia gdy rura dymowa znajduje się już powyżej poziomu zrębek spada ilość dymu i jest to zjawiskiem normalnym gdyż więcej gromadzi się go w pustej już wtedy przestrzeni zasypowej.


Po 14 godzinach dymienia generator wyglądał tak :



Sory za jakość ale zdjęcia robione po północy w garażu …
Rury dymowe są wkręcane co ułatwia czyszczenie i przechowywanie.
http://img856.images...19/dsc0460c.jpg