Skocz do zawartości

Dymogenerator by Roger


roger

Rekomendowane odpowiedzi

A w którym to miejscu marek 301 nalał tak wody bo ja jej nie widzę.

Polecam na wieczorną lekturę ....... tam masz same "konkrety medyka teoretyka" ..... dużo się dowiesz a tym czego strona tyczy .... ;)

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/search.php?search_author=marek301

 

 

 

PS

O profesji tego nicku pisał kiedyś na forum Maxell ..... to tak dla jasności czemu "medyka" .....

 

 

PS II

 

Arek ...."tusiaczek" pisał do kogo innego .... do marka301 ..... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, jesteśmy w ważnym "punkcie zwrotnym".

Od czasu ujawnienia ostatniego projektu już nigdy nie będzie tak jak było. :tongue:

 

Era "niedowędzonych/kwaśnych/spalonych itp" kiełbas odchodzi do historii. :grin:

 

Prawdziwy Hit nadchodzi.

Kiełbasa z Dymogeneratora WB. :clap:

 

 

 

 

 

 

Wędzenie dymogeneratorem niestety ma swoje minusy,

prawda taka, że nie każdy sobie to uświadamia.

 

 

Hmmmm...........

No nie każdy....... :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arkadiusz - wątek o dymogeneratorze czytałem tylko że niestety poza kilkoma, kilkonastoma może ciekawymi postami całe 38 stron to typowe przepychanki forumowe czy inne niczym nie podparte czepiactwo. A mi marzyłby się wątek z konkretnymi opiniami i spostrzeżeniami wieloletnich pratyków a nie forumowych teoretyków. Coś w gatunku wędzenie tradycyjne vs dymogeneratory opisane przez osoby które wędą na oba sposoby i mają jakieś naprawdę solidne podstawy do porównań a nie że widziałem u wujka i jest do bani bo ma nie taki kolor. Konkrety podparte doświadczeniem.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek ...."tusiaczek" pisał do kogo innego .... do marka301

Może ,ale nie zaszkodzi jak sobie poczyta :grin:

 

[ Dodano: Czw 25 Sie, 2011 11:44 ]

Konkrety podparte doświadczeniem

Strona 33 to ja,strona 36 Pis.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadku, a tak zapytam z ciekawości wędziłeś już używając DG ?

Nie wędziłem ale znam zasady wędzenia w atmosach . Panowie to jest bardzo dobre urządzenie . Bardzo ładna zabawka, mnie ona nie interesuje bo mi jest potrzebna wędzarnia gdzie trzeba uwędzić 70 - 140 kg wędlin jednorazowo - a w nią ile można włożyć . Tak ze nie dziwcie się że nawet najlepsze projekty są w pewnych sytuacjach, nie przydatne . Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadku, a tak zapytam z ciekawości wędziłeś już używając DG ?

Nie wędziłem ale znam zasady wędzenia w atmosach . Panowie to jest bardzo dobre urządzenie . Bardzo ładna zabawka, mnie ona nie interesuje bo mi jest potrzebna wędzarnia gdzie trzeba uwędzić 70 - 140 kg wędlin jednorazowo - a w nią ile można włożyć . Tak ze nie dziwcie się że nawet najlepsze projekty są w pewnych sytuacjach, nie przydatne . Pozdrawiam

Witam ,

 

i to jest zasadny argument...

 

 

pozdrawiam

Źle czyni , Kto nic nie czyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józek z większą pompką rzędu 500l/h zadymię tym generatorem spokojnie "Dziadkowy blaszak" .... z przywołanym wyżej 70 czy 140kg wsadem ... ;)

Przy tej ilości wędzonek i kubaturze komory problem będzie z temperaturą i koniecznymi grzałkami ale nie z dymem ..... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy czytam to wszystko, i jednego nie mogę zrozumieć ,mój tata miał dwie beczki pospawane jedna na drugiej palenisko bezposrednie i zawsze w środku było sucho bez żadnych skroplin i widzę ze wydzielają się większe lub mniejsze skropliny w komorach lub dymogeneratorach w Waszych wędzarkach. Jeszcze jedno przynosiłem ojcu garnuszek wody i była wstawiana przy rozpalaniu. Tata już nie żyje i nie mogę zapytać

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam to wszystko, i jednego nie mogę zrozumieć ,mój tata miał dwie beczki pospawane jedna na drugiej palenisko bezposrednie i zawsze w środku było sucho bez żadnych skroplin i widzę ze wydzielają się większe lub mniejsze skropliny w komorach lub dymogeneratorach w Waszych wędzarkach

A gdzie widzisz skropiny w komorach ...... ? i czego nie możesz zrozumiec ..... ?

Konstrukcja którą opisujesz to bardzo prosta i wybaczajaca błędy konstrukcja ....bo albo upieczesz albo uwędzisz ...... to tak samo jak wsadziłbyś wędzonki do szerokiego komina ..... jak tata przykrywał ten "komin" mokrym workiem a pewnie tak robił to nie martwił się że coś się stanie .....

A czego zrozumieć nie możesz .... ? tego czemu wtedy nie widziałeś takich smolistych substancji ? .... ano temu że albo temperatura była dużo wyższa niż być powinna i zwyczajnie ich nie było albo gdy skakała w górę (bo stabilna temperaturowo nie była z pewnością) dopalała to co się wcześniej wytrąciło .... ;) .... i tak źle i tak niedobrze ... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i tak źle i tak niedobrze ... ;)

Czyli Robercie przyznajesz racje, że wędzenie to jednak nie jest

banalna i prosta praca "cepem" czy "młotkiem"! :grin:

 

BTW

Jedno z niebezpieczeństw czyhające na nieświadomego użytkownika

dymogeneratora jest paradoksalnie łatwa powtarzalność efektów

jego pracy. :cool:

 

Wystarczy np. mieć jedynie:

 

a.) źle skonstruowany dymogenerator,

b.) użycie nieodpowiednich "trocin",

c.) źle ustawione parametry pracy

d.) .................... możemy jeszcze kilka wymienić

 

i efekty mogą być o wiele gorsze jak np. w tradycyjnej wędzarni

skrzyniowej z paleniskiem bezpośrednim. :cool:

 

Chce na koniec jeszcze PODKREŚLIĆ, że dym wędzarniczy

to "kapryśna mikstura" składająca się z DZIESIĄTEK substancji,

które niekoniecznie są zdrowe czy smaczne. :-)

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego mój Tata był wędzarzem pracował w masarni beczka była izolowana matami ze słomy przykrywana mokrymi workami komora była sucha nie było skroplin, a tu wyczytuje o wydobywaniu się skroplin i poprostu tego kapuje,Jesteś fachurą byłbym zobowiązany o wyjaśnienie bardzo z góry dziękuje i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Robercie przyznajesz racje, że wędzenie to jednak nie jest

banalna i prosta praca "cepem" czy "młotkiem"! :grin:

Ty to "medyku" wiesz przecież najlepiej ..... tyle lat to "robisz" .......

A banalna praca zarówno cepem jak i młotem to ciężka robota gdyby nie ona pewnie nie było by wielu doktorków ...... i nie pisz że to w cudzysłów wziałeś ...... że nie takie były intencje ......

Ja szanują ludzi niezależnie od tego co i czym robią ...im pracują ciężej tym są przyzwoitszymi ludźmi przeważnie .. a Ty robisz sobie wieczne podśmiexxxxxxxi .... i wszystko sprowadzasz swojego irytująco-ironizującego poziomu .....

 

Wędzenie tak jak i na przykład kowalstwo (ta Twoja banalna "praca młotem") to SZTUKA sztuka przez duże "S" ...... kolego to pasja i sposób na życie .... zajmij się tym wreszcie to zrozumiesz o czym mówimy i przestań Nas drażnić swoim "naukowym biedronkowym bełkotem" ......

 

PS

Może mi coś przepisz bo mam na Ciebie alergię ...... :sad:

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a tu wyczytuje o wydobywaniu się skroplin i poprostu tego kapuje...

Vacpol, jeśli czytasz uważnie tematy o "dymie" to

doskonale wiesz o czym Dziadek nie jeden, nie dwa razy wspominał. :grin:

 

Fakt "wypływania" wydzieliny z "rurki" został potwierdzony

przez wielu kolegów, jednak NAJISTOTNIEJSZE to

co tak naprawdę z rurki "kapie". :cool:

 

Moim zdaniem skład tej wydzieliny w poszczególnych przypadkach

może się różnić i to ZNACZNIE, to samo zresztą tyczy się

samego dymu, który za pomocą "dyfuzji" wnika do wędzonego produktu

i finalnie ląduje w naszym przewodzie pokarmowym. :cool:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi coś przepisz bo mam na Ciebie alergię ...... :sad:

Też mam

 

Zastanawiam się Marku, czemu i komu mają służyć Twoje wpisy, bo początkującym na nic, a praktykującym tym bardziej

Siejesz ferment, wpisujesz opinie raz z lewej raz z prawej, a taka "ja", czytam i głupieję ...

Miej Człowieku trochę samokontroli i nie komentuj ani opiniuj ino pisz konkrety

 

Ludzie, jak widzę, dzielą się tu na tych

- "którzy potrzebują pomocy i podpowiedzi"

- "którzy mogą udzielić konkretnej pomocy i podpowiedzi"

 

- oraz Marka ... który "sobie" pisze, żeby namieszać

pozdrawiam

Jola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wyraznie kto wędził ja z tym nie miałem nic wspólnego. Dopiero FORUM po miesięcznym czytaniu mnie zdopingowało.Podzieliłem się z MIRO kiedy będzie pierwsze wędzenie. Jest mnie bardzo przykro ze tak mnie oceniłeś poprostoju tak nie przystoji.Widocznie fachowcą wszystko wolno. Bez odpowiedz

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pisz konkrety...

Właśnie pisze o konkretnych aspektach pracy

dymogeneratora i tradycyjnej wędzarni.

 

Inni koledzy w kilku tematach wymieniali już

te same parametry o jakich przykładowo i ja wspomniałem

w tej dyskusji.

 

BTW

Pozamerytoryczne personalne uwagi mnie nie interesują,

ja się skupiam na aspektach "jakości dymu"

w danych urządzeniach. :cool:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnie bardzo przykro ze tak mnie oceniłeś poprostoju tak nie przystoji

???????? a kto Cię tu gdziekolwiek ocenił ...... ????????

 

 

Myślę że przeczytałeś moją i koleżanki wypowiedzi ale one nie były skierowane do Ciebie tylko do nicku marek301 ..... kolego ..... ;)

 

PS

Wyjaśnienia Twoich wątpliwości przesłałem Ci na PW .... tak jak napisałem wcześniej ...... bo nie bardzo mam chęć polemizować z w/w "nickiem" ..... dosłownie i w "łapkach"

 

[ Dodano: Czw 25 Sie, 2011 18:12 ]

ale nie wiem co to za skrót BTW?

To Papciu taki "slang młodzieżowy" ....By the way .....

nawiasem mówiąc ..... a przy okazji ..... swoją drogą ...... taki skrót dla leni ..... co to się im pisać nie chce ......

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozamerytoryczne personalne uwagi mnie nie interesują,

ja się skupiam na aspektach "jakości dymu"

w danych urządzeniach. :cool:

.

Przykro mi, ale czytając Twoje wpisy mam wrażenie, że skupiasz się na przeróżnych aspektach i niekoniecznie udzielasz konkretnych odpowiedzi - piszesz zawsze to samo

 

Nie wiesz, czy pleśń jest "odkryciem" czy zaszkodzi, a może warto wypróbować ?

Pewnie tak, ale pleśń pleśni nie równa

i być może jest to pleśń nieszkodliwa dla człowieka i kota,

albo odwrotnie a jest jeszcze kilka innych możliwości. :tongue:

 

Kto wie, może wręcz substancje wyprodukowane

przez tę pleśń okażą się pożytecznymi dla zdrowia? :cool:

 

Bez badań na to pytanie nie odpowiemy,

tak więc decyzja należy do właściciela

tej niewątpliwie interesującej kiełbasy! :cool: .

Nie wiesz, czy skład dymuy szkodzi czy pomaga ...

 

Moim zdaniem skład tej wydzieliny w poszczególnych przypadkach

może się różnić i to ZNACZNIE, to samo zresztą tyczy się

samego dymu, który za pomocą "dyfuzji" wnika do wędzonego produktu

i finalnie ląduje w naszym przewodzie pokarmowym. :cool:.

W większości Twoich wypowiedzi jest "być może"

 

Sama to wiem, bez takich wpisów

 

BYĆ MOŻE POWINIENEŚ SOBIE DAROWAĆ ? bo niczego nowego to nie wnosi

pozdrawiam

Jola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat smólki wędzarniczej w atmosach . Widzę ze przeniósł się on na domowe dymogeneratory a cóż to jest -

Smoła

smołaProdukt suchej destylacji drewna (czasem węgla, rzadziej torfu), polegającej na prażeniu drewna w wysokiej temperaturze bez dostępu powietrza.

Obecnie użycie smoły jest ograniczane z powodu obecności w niej istotnych składników rakotwórczych. Mimo to, nadal znajduje zastosowania praktyczne. Używa się jej jako dodatku do asfaltu, lepiku, do produkcji lakieru do żelaza oraz jako środka klejącego.

Smoła drzewna – smoła wytlewna uzyskiwana z suchej destylacji drewna (lub kory drzew), brunatnoczarna ciecz o gęstości 1,05-1,18 kg/dm³. Traktowana jako produkt główny (smolarstwo) lub uboczny przy produkcji węgla drzewnego (węglarstwo).

 

Smoła z drewna liściastego (wydajność do kilkunastu %), ma ostry zapach kreozotu – w składzie przewaga kwasów żywicznych i kreozotu.

Smoła z drewna iglastego (wydajność dla sosny ≥20%), o woni żywiczno-terpentynowej – w składzie przewaga

terpenów i kwasów żywicznych.

 

Szczególnym rodzajem smoły drzewnej jest dziegieć; w wielu innych jęz. słowiańskich tą nazwą określa się smołę drzewną ogólnie.

 

Smołę drzewną surową zwykle kieruje się na odstojniki, gdzie rozdziela się mniej więcej po połowie na smołę osadową i kwaśną wodę. Smołę osadową zazwyczaj poddaje się destylacji frakcyjnej, otrzymując pożądane w praktycznych zastosowaniach frakcje olejowe oraz pozostałość – pak drzewny. Z kwaśnej wody uzyskuje się drogą destylacji jasny ocet (zawierający prócz kwasu octowego, głównie metanol i aceton) i smołę rozpuszczalną (chodzi o rozpuszczalność w kwasie octowym).

 

Obecnie smoła drzewna nie jest znaczącym surowcem przemysłowym. Wykorzystywana głównie jako źródło kreozotu i oleju impregnacyjnego (smoła z drzew liściastych) oraz terpentyny smołowej (dawniej zwanej smoleniem) i oleju flotacyjnego (smoła z drzew iglastych)

http://www.kalejdoskopmiesny.pl/wydania/nr-1-2011/135-wdzenie

http://www.sciaga.pl/tekst/44645-45-sucha_destylacja_drewna

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat smólki wędzarniczej w atmosach

Dziadku przepraszam ale to co wkleiłeś w większości tyczy "smoły drzewnej" którą pozyskuje się w wyniku suchej destylacji drzew żywicznych których nie używa się masowo do wędzenia choć są wyjątki... :( Przemysłowo te "asfaltowe" dodatki to odpady koksownicze po spalaniu węgla .....

Dziegć z kolei powstaje z tego czym wędzimy czyli z drzew liściastych to dwie substancje o różnym składzie chemicznym ....Dziegcie liściaste były swego czasu poszukiwanym i drogim specyfikiem .... sa do dziś wykorzystywane w farmacji ze względu przede wszystkim na działanie bakteriobójcze i antyseptyczne ....

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoła dziegciowa jest wynikiem temperatury żarzenia utrzymanej w "ryzach" i konstrukcji paleniska generatora wraz z rurą dymną .... dostęp powietrza do spalania w palenisku tradycyjnym biorąc pod uwagę jego konstrukcję i wielkość jest praktycznie swobodny więc jest tam siłą rzeczy wyższa temperatura spalania a tłumienie żaru odbywa się mechanicznie poprzez jego zasypanie trociną itp .... Gdy temperatura jest wyższa powstaje tego mniej i zwyczajnie się dopala wchodząc w skład dymu ..... Wytrącenie następuje w miejscach różnic temperatur na chłodniejszych ściankach komory czy generatora, w rurze kominowej w tradycyjnej czy dymowej w generatorze .... górnym sklepieniu komory w tradycyjnej z małym kominem itd .... itp ....

 

PS

Dziadku zrobienie generatora w którym nie będzie tego widać nie jest problemem technicznym zaręczam jedno słowo i taki zrobię ..... tylko jakość tego dymu będzie marna .... Wolę żeby to kapało sobie z rury niż "uszlachetniało" to co jest wędzone ...

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...1.) tylko jakość tego dymu będzie marna ....

2.) Wolę żeby to kapało sobie z rury niż "uszlachetniało" to co jest wędzone ...

ad.1) Ciekawi mnie pod jakim względem? :cool:

 

ad.2) Czy to oznacza, że jak "kapie" to z automatu już

nie "uszlachetnia"? :cool:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.