Skocz do zawartości

Jak zrobić samemu peklosól


halogen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pewien problem z wykonaniem własnej peklosoli.

Przeszukiwałem forum i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie.

Mam saletrę spożywczą i sól warzonkę. Chcę z tego zrobić 1 kg peklosoli.

Jaką proporcję należy zachować?

 

Jeżeli pytanie się powtórzyło to przepraszam ale jestem świeżakiem na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam saletrę spożywczą i sól warzonkę. Chcę z tego zrobić 1 kg peklosoli

Peklosoli z tego nie zrobisz bo saletra to azotan a w peklosoli jest azotyn sodu w ilości 0,5-0,6%.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega demokracja.

Bo jeden pisze o gotowej peklosoli, a drugi o mieszance (sól+saletra) do peklowania. :)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Miro. Na tym, że każdy ma prawo wyrazić swa opinię. :wink:

W obu przypadkach (mieszniny soli z saletra i mieszaniny soli z azotynem) powstaje mieszanka peklująca zwana inaczej peklosolą.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest dylemat. Bo według mnie peklujemy zawsze mieszanką peklującą , według starych nazw mieszanka peklująca to sól z dodatkiem saletry lub sól z dodatkiem nitrytu . Pierwsza to mieszanka azotanowa druga azotynowa . Peklosól to nazwa( chyba zastrzeżona) mieszanki peklującej azotynowej- z dodatkiem nitrytu . Wniosek mieszanka peklująca z dodatkiem saletry nie może nazywać się peklosolą. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu przypadkach (mieszniny soli z saletra i mieszaniny soli z azotynem) powstaje mieszanka peklująca zwana inaczej peklosolą.

Gorzej jak ktoś pomyli proporcje saletry z proporcjami nitrytu myśląc, że to to samo :!:

 

Tutaj jest dylemat. .....Wniosek mieszanka peklująca z dodatkiem saletry nie może nazywać się peklosolą. Pozdrawiam

Też bym tak obstawiał, ale .....dylemat.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam saletrę to po co mam kupować peklosól .... Myślałem, że z saletry i soli robi się właściwą peklosól. Tak wyczytałem gdzieś w sieci. Wolę zapytać na forum niż mam narobić sobie jaj. A jeżeli da się tym peklować to czemu nie mam wykorzystać tego c posiadam?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam saletrę to po co mam kupować peklosól

Z soli i saletry peksoli nie zrobisz bo to inna mieszanka.To po pierwsze.A po drugie peksól zawiera do 0.5 nitrytu a mieszanka soli i saletry od 3-5% saletry.Saletra i nitryt to trucizny.Sam wyciągnij wnioski dlaczego lepsza jest peksól od mieszanki soli i saletry.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam saletrę to po co mam kupować peklosól .... Myślałem, że z saletry i soli robi się właściwą peklosól. Tak wyczytałem gdzieś w sieci. Wolę zapytać na forum niż mam narobić sobie jaj. A jeżeli da się tym peklować to czemu nie mam wykorzystać tego c posiadam?

Zapytałeś i masz odpowiedź.

 

Nitryt to "wyciąg" z saletry pozbawiony niepotrzebnych szkodliwych substancji.

Możesz zrobić sam, nikt Ci tego nie zabroni, pytanie ile "zaoszczędzisz" i kosztem czego ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saletra (azotan sodu NaNo3) pod wpływem bakterii denitryfikacyjnych przekształca się (w części) m.in. w nitryt (azotyn sodu NaNO2), w związku z czym peklowanie mieszanką soli i saletry trwa o dobę lub dwie dłużej, niż peklowanie mieszanką soli i nitrytu.

Jesli Kolega ma ochotę, niech wg propozycji Dziadka zrobi sobie peklującą sól saletrzaną. Musi jednak pamiętać o czasach peklowania.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saletra (azotan sodu NaNo3) pod wpływem bakterii denitryfikacyjnych przekształca się (w części) m.in. w nitryt (azotyn sodu NaNO2), w związku z czym peklowanie mieszanką soli i saletry trwa o dobę lub dwie dłużej, niż peklowanie mieszanką soli i nitrytu.

Jesli Kolega ma ochotę, niech wg propozycji Dziadka zrobi sobie peklującą sól saletrzaną. Musi jednak pamiętać o czasach peklowania.

Należy wziąć pod uwagę również fakt, że we współczesnej, "sterylnej rzeczywistości" może z tymi bakteriami być krucho i proces peklowania nie powiedzie się.

Nie na darmo kiedyś pielęgnowało się solankę i była w wielokrotnym użyciu.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

halogen nie poddawaj się tylko saletrę wyrzuć do kosza jak trabanta z branży motoryzacji.

Kiedyś była tylko saletra i tylko trabant ewentualnie 126P, czas iść do przodu. :)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odgrzeję temat

 

Saletra (azotan sodu NaNo3)

 

Kupuję od jakiegoś czasu coś co ma nazwę SALETRA producent INTERJAREK

I na opakowaniu pisze AZOTAN POTASU. Skąd u Ciebie azotyn sodu?

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.