Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Lista produktów tradycyjnych...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#21 gontek

gontek
  • Użytkownicy
  • 446 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 21 lut 2014 - 21:44

Dziękuję Tobie za szybką odpowiedź. Wspominaliśmy z żoną smaki kiełbas z dzieciństwa no i było drobne starcie na temat kiełbasy kujawskiej. Teraz nie wiem jak to rozwiązać, żeby nie podpaść :facepalm:  tym co "dostają gęsiej skórki". Zależy od Ciebie, może prześlesz na priv?  :)

DZIADEK, już sprawa nie aktualna

Użytkownik gontek edytował ten post 21 lut 2014 - 21:57

#22 paweljack

paweljack
  • **VIP**
  • 6527 postów

Napisano 21 lut 2014 - 21:57

Jeśli jest jedna to w 16-stce str. 176

#23 gontek

gontek
  • Użytkownicy
  • 446 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 21 lut 2014 - 22:06

Jeśli jest jedna to w 16-stce str. 176

Dziękuję, już mam :)

#24 DZIADEK

DZIADEK
  • Mistrz Masarski WB
  • 6187 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 21 lut 2014 - 22:14

Załączony plik  IMG_0110.jpg   118,94 KB   8 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_0111.jpg   168,02 KB   6 Ilość pobrańZałączony plik  czysta pozioma1.jpg   101,86 KB   7 Ilość pobrańZałączony plik  czysta pozioma2.jpg   30,57 KB   7 Ilość pobrań

Chcesz to masz , pierwsza to najbardziej oryginalna

#25 gontek

gontek
  • Użytkownicy
  • 446 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 21 lut 2014 - 22:20

Wielkie dzięki :clap:

#26 gontek

gontek
  • Użytkownicy
  • 446 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 02 mar 2014 - 21:09

O ile dobrze zrozumiałem, Surowiec: wieprzowina peklowana i wędzona III kl. z obróbki szynek i pork loin puszkowanych. Czyli wieprzowinę III kl. robię w taki sam sposób, jak bym robił szynkę i polędwicę puszkowaną? :cry: Oczywiście chodzi mi o peklowanie.

Użytkownik gontek edytował ten post 02 mar 2014 - 21:11

#27 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3257 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 03 maj 2021 - 20:41

Odgrzeję tego kotleta.

Robił ktoś tą kiełbasę Kujawską parzoną podsuszaną?

Pytam, bo nigdzie się z nią tak naprawdę nie spotkałem na forum (za wyjątkiem PW16) i zastanawia mnie receptura (nie rozumiem jej).

Jak rozumieć: Wieprzowina peklowana i wędzona kl.II z obróbki szynek i pork loin'ów?

Czy to znaczy że kawałki szynek po peklowaniu wędzimy, a dopiero po wystudzeniu/schłodzeniu wracamy do rozdrabiania i dalszej produkcji zgodnie z recepturą?!? 

#28 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12897 postów

Napisano 03 maj 2021 - 21:21

Dobrze rozumiesz.Do niektórych konserw też dodaje się mięso peklowane,wędzone z obróbek niektórych elementów.
W warunkach domowych ciężko jest wykonać taką kiełbasę.Trzeba mieć dużą produkcję żeby mieć z obróbki odpowiednich ekementów dużą ilość mięsa.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 03 maj 2021 - 21:30

#29 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3257 postów

Napisano 03 maj 2021 - 21:47

Trochę tych szynek i schabów robię. A że je "hojnie" obrabiam to zostaje sporo surowca na wędliny (wolę żeby znajomi byli zadowoleni z szynki i kiełbasy niż marudzili o jakimś tłuszczyku/żyłce w wędzonce  ;)  )

Czyli kawałki pekluję a następnie wędzę przed produkcją, a jakim dymem? Do 30'C wystarczy chyba aby się nie upiekły?

[Dodano: 03 maj 2021 - 22:47]

Kurcze pamiętam jak parę lat temu rozmawialiśmy z forumowiczem "z ciepłych krajów" (nie pamiętam kto to był i skąd), który szukał pomysłów jak zrobić kiełbasę bez lodówki. Wtedy wpadłem na pomysł aby najpierw wędził kawałki mięsa a dopiero robił kiełbasę (podobno to był zły pomysł i nie realne wykonanie kiełbasy) A tu w latach sześćdziesiątych już po części to wykorzystywali :D 

Dlatego zdziwiła mnie ta technologia. Trzeba będzie wypróbować.

#30 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12897 postów

Napisano 03 maj 2021 - 21:53

Wędzi się normalnie zgodnie z technologią.

#31 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3257 postów

Napisano 03 maj 2021 - 22:01

Kurcze a tego nie zrozumiałem. Mógłbyś Arku rozwinąć?

Wędzić można na zimno, ciepło, gorąco więc jak wędzić te kawałki (nie chodzi mi o późniejsze wędzenie gotowych kiełbas, bo to mam w recepturze)?

#32 EAnna

EAnna
  • Moderatorzy
  • 11045 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 03 maj 2021 - 22:32

Robił ktoś tą kiełbasę Kujawską parzoną podsuszaną?

Co Cię skłoniło do zainteresowania sie tym przepisem?

Kurcze a tego nie zrozumiałem.

W warunkach domowych ciężko jest wykonać taką kiełbasę.Trzeba mieć dużą produkcję żeby mieć z obróbki odpowiednich ekementów dużą ilość mięsa.

Czyli kawałki pekluję a następnie wędzę przed produkcją, a jakim dymem?

Nie.

Ten przepis zakłada, że posiadasz okrawki wędzonego mięsa, uzyskane z obróbki uwędzonych całych elementów.

Nie robisz jakiegoś extra wędzenia dla okrawków.

Podsumowując:

Kiełbasa Kujawska robiona jest ze smakowitych "odpadów" wędzonek eksportowych + dodatkowe mięsa. 

To jest receptura stworzona na potrzeby przemysłu, aby nie zmarnować smacznych okrawków.

#33 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12897 postów

Napisano 03 maj 2021 - 22:45

Jakie kawałki.Wędzi sie całe elementy i po wędzeniu obrabia. Ty robisz to przed peklowaniem a oni dopiero po wędzeniu.Chodzi o zagospodarowanie surowca,którego nie da się sprzedać bez przerobienia czyli zrobienia kiełbasy lub mielonki.

#34 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3257 postów

Napisano 04 maj 2021 - 10:07

Wczoraj to napisałem i poszedłem spać a gdy rozum się zresetował to rano też tak pomyślałem że wędzi się całe kawałki i później jakoś obrabia (nigdy nie robiłem szynek/polędwic w puszkach więc nie znam tej technologii).

Co Cię skłoniło do zainteresowania sie tym przepisem?

EAnno szykuję się do przerobu ścinek z "produkcji przedświątecznej" (i testu nowego sprzętu :)) i tak sobie przeglądałem 16-tkę łapiąc wenę.

Zaskoczył/zainteresował mnie ten proces technologiczny bo tak jak wspomniałem, już kiedyś "wpadłem na taki pomysł".

Może się mylę ale wyobrażam sobie że jest tam więcej "wędzonego w kiełbasie" (jak cukru w cukrze :D )

To rzeczywiście nie jest pomysł na skrawki, ale może się zapalić zielone światło przy "nieudanych wędzonkach" (lub jak kiedyś zainteresuje mnie ten pork loin :) ). Dobrze takie rzeczy też wiedzieć :)

Dziękuję Wam bardzo za pomoc :thumbsup:

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 04 maj 2021 - 10:08

#35 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12897 postów

Napisano 04 maj 2021 - 10:55

Jak to warto się nie raz przespać z problemem. :D

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#36 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3257 postów

Napisano 04 maj 2021 - 11:34

Zasypiając to zdanie nie dawało mi spokoju :D

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych