Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wolno-stojący piec chlebowy w mazurskim stylu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sumisko

Sumisko

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 03 paź 2011 - 18:25

Siostry i Bracia w dymie zjednoczeni - pomóżcie
Szukam zdjęć lub chociaż opisu, bo o projekcie nawet nie marzę, starego pieca chlebowego z Mazur i z Podlasia
Znalazłem taki link:
http://zdunpisze.blo...wiejskie-z.html
ale to poznańskie i chociaż może dla Mazur bardziej odpowiednie, to do Podlasia na pewno architektonicznie nie pasują.

Piece będą opalane drewnem, a rozmiar powinien pozwalać na równoczesna upieczenie kilku dużych bochnów.

będę wdzięczny za jakieś materiały czy linki, bo na forum nie znalazłem na ten temat nic.
Wdzięczność wyrazi się ... powiedzmy że dobrze wypieczonym bochnem

#2 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 03 paź 2011 - 18:32

http://gornolesne.pl...m-podlasia.html

Kupuj szybko, bo nakład jest bardzo ograniczony, tylko 150 sztuk, a książka - co wynika z zamieszczonych fragmentów - jest chyba rarytasem.

#3 Sumisko

Sumisko

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 03 paź 2011 - 18:45

Dziękuję bardzo. Pozycja ciekawa.
Równocześnie, nie żebym wybrzydzał, ale dostępne na stronie pod tym linkiem przekartkowanie i spis treści pokazują, że to o piecach wewnętrznych jest.
Wpadnę do nich i przejrzę.
Pozdrawiam

#4 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 03 paź 2011 - 19:17

Na stronie http://polskadrewnia...ndex.php?pkat=5 jest inwentaryzacja wolnostojącego mazurskiego pieca chlebowego. Niestety mało czytelna. Ale myślę, że arch.Piotr Olszak - właściciel tej strony - udostępni Ci inwentaryzację w pełnej rozdzielczości. A moze ma i zdjęcia?

#5 Sumisko

Sumisko

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 03 paź 2011 - 19:33

ale Wy szybcy szperacze jesteście. Dzięki. Już tam biegnę

#6 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 03 paź 2011 - 20:14

Pod wpływem Twojego postu zrobiłem risercz i wychodzi mi na to, że:
- na Podlasiu nie budowano wolnostojących pieców chlebowych
- tradycyjne wolnostojące piece chlebowa pojawiają się tym częściej im bardziej idziemy na zachód.
Zweryfikuję tą teorię w najbiższy weekend, wybieramy się albowiem na Podlasie i przedyskutujemy temat z autochtonami.

PS. Gdyby ktoś szukał fajnego miejsca na weekend to polecam http://zascianek.home.pl , bywamy tam kilka razy w roku. Żeby nie było off-topic, to powiem, że sami pieką chleb i sami wędzą ;-)

#7 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 03 paź 2011 - 20:40

Zweryfikuję tą teorię w najbiższy weekend, wybieramy się albowiem na Podlasie

Może nie na temat ale skoro będziecie tak blisko to może zapiszcie się na zlot do Białowieży to tylko 100 km dalej.

Oczywiście zapiszemy się na najbliższy Zlot :-) Podlaskie jest magiczne.
Mieliśmy ochotę przyjechać na miniony Zlot, ale zbyt póżno Was znależliśmy i już nie było szans. Bo trzeba czasem pracować, żeby było na hobby :-(

#8 Sumisko

Sumisko

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 03 paź 2011 - 20:56

Okolice Zaścianka fajne są, bo puste, ciche i spokojne. Kilka razy byłem w miejscowości Bubel-Łukowiska - też godne polecenia.
Na Podlasiu o którym ja mówię (pogranicze: Suwalszczyzna - Białoruś - Mazury), czyli rejon Dąbrowy Białostockiej, Lipska, Suchowoli - takie piece się pojawiają. Mam dostać zdjęcia. Za razie napisałem do P. Olszaka i czekam na odzew.
Projekt opiszę bardziej szczegółowo jak się skonkretyzuje we wniosku.

#9 Batiar

Batiar

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 627 postów
  • MiejscowośćKampinos

Napisano 03 paź 2011 - 22:06

TeBe, znaczy się, że na II Zlot Podlaski piszesz się?.
Złóż oficjalną deklarację, będzie nas więcej i ciekawiej.
Ja mam pytanie: A gdyby na Białoruskiej internetowej stronie opis takiego pieca znaleźć,
to mógłby on być wzorcem dla Twojego projektu?
A może by popytać na miejscu, ja w Białowieży pewne kontakty nawiązałem. :grin:
Co ja Tobie będę gadał, przyjedź na II Zlot, usiądziemy i owocnie podyskutujemy. :grin:

#10 Sumisko

Sumisko

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 03 paź 2011 - 22:18

Ja mam kontakty i w Białowieży i na granicy z Białorusią. Zacząłem szukać i pewnie coś znajdę.
Fajnie jest jak wiara w necie pomaga, to mnie cały czas zadziwia, chociaż jestem w sieci od początku - to już prawie 20 lat.
Jak wejdziesz w jakąś grupę i zapytasz, poprosisz - to odzew całodobowy jest i to konkretny
Superrrrr

#11 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 03 paź 2011 - 22:20

TeBe, znaczy się, że na II Zlot Podlaski piszesz się?.
Złóż oficjalną deklarację, będzie nas więcej i ciekawiej.
Ja mam pytanie: A gdyby na Białoruskiej internetowej stronie opis takiego pieca znaleźć,
to mógłby on być wzorcem dla Twojego projektu?
A może by popytać na miejscu, ja w Białowieży pewne kontakty nawiązałem. :grin:
Co ja Tobie będę gadał, przyjedź na II Zlot, usiądziemy i owocnie podyskutujemy. :grin:

1. A kiedy będzie II Zlot?
2. To nie ja buduję piec, tylko inny forumowicz ;-)
3. A co do spotkania w Białowierzy, to chętnie, chętnie.

#12 WojtekW

WojtekW

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 283 postów
  • MiejscowośćJelenia Góra

Napisano 03 paź 2011 - 22:21

Właściciele Zaścianka mają jeszcze Dwór. Byliśmy tam z żoną kilka lat temu i mieszkalismy właśnie we Dworze. Nikogo więcej nie było i mieliśmy go całego do dyspozycji. Zgadzam się, że to miejsce jest wspaniałe. Pamiętam jednak, że wyposażenie kuchni było bardzo nowoczesne.

#13 Sumisko

Sumisko

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 03 paź 2011 - 22:21

Dołączona grafika

na przykład takie cudo znalazłem

#14 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 03 paź 2011 - 23:00

Właściciele Zaścianka mają jeszcze Dwór. Byliśmy tam z żoną kilka lat temu i mieszkalismy właśnie we Dworze. Nikogo więcej nie było i mieliśmy go całego do dyspozycji. Zgadzam się, że to miejsce jest wspaniałe. Pamiętam jednak, że wyposażenie kuchni było bardzo nowoczesne.

Dwór Zaścianek jest magiczny. Bywamy tam co 2 miesiące. Pieką własny chleb, wędzą własne wędliny. Śmierć dla wątroby, ale można ratować się nalewkami gospodarza (szczególnie na czarnym bzie) oraz ruską banią, która wywłaszcza wszelkie zło z organizmu. Ale faktem jest, że po każdym weekendzie w Zaścianku wracam do domu z dodatkowymi dwoma kilogramami :-) Nad wejściem do Zaścianka powinien wisieć napis "Zapomnijcie o kilogramach Wy, którzy tu wchodzicie" ;-)

#15 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 04 paź 2011 - 09:10

Na ten nie damy rady. Ale na następny na pewno.

#16 Batiar

Batiar

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 627 postów
  • MiejscowośćKampinos

Napisano 04 paź 2011 - 12:06

Sumisko, wejdź na forum: http://dv0r.ru/forum...hp?topic=6549.0
tam Litwiny ciekawie piszą ... :grin:
Pozdrawiam.

PS. I nie chwal mnie, to mi bardzo szkodzi na wzrok. :grin:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#17 Sumisko

Sumisko

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 04 paź 2011 - 12:23

Dzięki - już biegnę

[to chyba niemożliwe, żeby był na tym zadymionym świecie, ktoś bardziej zarozumiały ode mnie - obejrzę Litwinów i pędzę do okulisty]

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych