Skocz do zawartości

Ostrzenie sitek i noży do maszynek


szczeciniasty

Rekomendowane odpowiedzi

:lol: ładnie oczyszczone z rdzy, zostały jeszcze otworki w sitku :lol:

Równoległość ustawienia ściernicy i sitka wątpliwa.

jak mówi bartnik - listwę przyłożyć i wiadomo

 

może ten patent rzeczywiście jest wielowspółosiowy :cool:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

bartnik, piksiak ma rację :wink: a jak nie wierzysz to zobacz http://www.sitka.com/ Jest to adres strony która podałeś i firma znajduje się właśnie na.... Alasce :tongue: nawet strona www.radio.sitka.pl odnosi się do stacji radiowej a nie do strony o sitkach :wink: a właściwy adres strony która miałeś zapewne na myśli to www.sitka.com.pl :wink: :grin:

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Najbliższa sobota i niedziela będzie sprawdzianem dla maszynki do mięsa. Świntuch aż kwiczy z radości, że zamieni się w szlachetną wędlinę.

 

Kiedy wziąłem do rąk sitka i noże, to załamałem ręce. Noże od sitek odpadały jak liście w grudniu. Całkowity brak sił adhezji.

 

Zapakowałem wszystkie skarby od "8" i "32".

Najpierw szlifierz marudził o 7 zł. od sztuki. Kiedy zobaczył co ma do zrobienia obniżył cenę do 5 zł.

 

Zrobiłem kwaśna minę i zacząłem pakować swoje skarby ze słowami, że inny szlifierz naostrzy za stówę.

 

Majster pomyślał, coś w myśli rachował i rzekł:

 

- Dobra, niech będzie za stówę.

 

Tym sposobem jedna naostrzona sztuka kosztowała mnie 3,70 zł. (trzy sitka od "8" są zdublowane), a nóż położony na sitku trzymał się jak przyklejony.

 

Z tego wniosek, że czasem warto ostrzyć wszystko co można naostrzyć, a będzie taniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noże od sitek odpadały jak liście w grudniu. Całkowity brak sił adhezji.

...

nóż położony na sitku trzymał się jak przyklejony.

więcej tu sił magnetycznych jak adhezji :tongue: - już samo szlifowanie powoduje namagnesowanie a co dopiero jak na magnesówce
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzarnia zrobiona, nadziewarka też.

 

Cały czas chodzi mi po głowie ostrzałka do noży i sitek.

Stówa wydana za jedno naostrzenie.

Jeżeli wydam 3 stówy na wykonanie ostrzałki, to tym samym poniosę koszt trzech ostrzeń, a później będzie tylko zysk.

 

Już mam pewien pomysł i zapewne jesienią podejmę działanie. Wbrew pozorom, zadanie wydaje się być wykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałeś maszynkę do ostrzenia łańcucha do piły do drewna? Ja też myślę nad czymś takim, jest to wykonalne, ten silnik trzeba zamocować na prowadnicy z maszynki do cięcia kafelek, teraz żeby ta prowadnica się przesuwała prawo lewo. Na dół blacha prosta i od spodu elektromagnes. Teraz wszystko do pracować bez luzów i kamieniem wyrównać dolną blachę. Jest gotowe. Nie musi to być ogromne, wystarczy że przesuwać się będzie 20cm w obydwu kierunkach. Co na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz pomysł ? podziel się.

 

Ja dałem koledze do ostrzenia, gdyż on jechał do zakładu POM, dać zrobić rowki na kliny na wałku i w szajbie (koło pasowe). Jeszcze nie mam, zobaczymy jak zrobią i w jakiej cenie.

 

[ Dodano: Sro 25 Kwi, 2012 00:02 ]

Elektromagnes można zapożyczyć z rozrusznika z auta, czy traktora, bez problemu do zdobycia i bez poniesienia kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tokarkę. Nie mam pomysłu jak nią ostrzyć noże i sitka. Ktoś podpowie?

jakbyś miał taki osprzęt tokarski jak szlifierka do wałków - mocowana w miejsce imaka - to dało by radę.

 

a nóż , dopóki powierzchnia przylegająca do sitka jest gładka i równa , a stępiona jest tylko krawędź tnąca ,

można naostrzyć zwykłą szlifierką stołową , a nawet osełką (cierpliwie :grin: )

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest zbliżony do mojego, ale wszystko zostało odwrócone o 180 st., i w dodatku można obejść się bez tokarki, choć na pewno jest to jakieś rozwiązanie.

 

Rozważam wykorzystanie zasady ostrzałki do frezów ze zmodernizowanym uchwytem materiału obrabianego. W teorii wydaje się wszystko proste. Dopiero pierwsze próby pokażą ich zbieżność z praktyką.

Aby zniwelować koszty i uprościć konstrukcję ostrzałka ma być przystawką do szlifierki stołowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł jest zbieżny, ale obrót sitka, czy noży będzie realizowany małym silnikiem (np. od grilla) z redukcją obrotów. Docisk sitka do tarczy śrubą drobnozwojową.

Drobnoziarnista diamentowa tarcza szlifierska (garnkowa) + chłodziwo (może być woda).

B. drobnoziarnista tarcza diamentowa będzie ostrzyć, a nie zdzierać metal. Różnice w średnicach tarczy i sitka pozwolą na zachowanie równej płaszczyzny.

Sitko będzie mocowane na kołku bazowym i przytrzymywane neodymowym magnesem.

 

Przy tej konstrukcji można wykorzystać typową szlifierkę stołową i dostawianą przystawkę do mocowania sitka. W szlifierce i przystawce muszą być kołki bazowe ustalające położenie.

 

Na YouTube facet ostro darł sitko, które z wyglądu jasnych i długich iskier nie było utwardzone cieplnie. Tak iskrzy zwykły "żeloz". Również ręczne nadawanie obrotów obrabianego materiału jest kompromitacją, bo nie da się zachować równej płaszczyzny. Tak można ostrzyć kosy, a nie sitka do maszynki.

 

Konstruując ostrzałkę potrzeba mieć dostęp do tokarki, wiertarki, spawarki i czujnika zegarowego. Równoległość płaszczyzn uzyskamy podczas regulacji używając zamiast tarczy szlifierskiej i sitka co najmniej 500 mm długości hutniczych kształtowników. Umocowany na końcach czujnik zegarowy pozwoli osiągnąć niemal idealną równoległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

pokaż.... :cool:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.