Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ostrzenie sitek i noży do maszynek

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#101 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3268 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 08 mar 2012 - 22:11

:lol: ładnie oczyszczone z rdzy, zostały jeszcze otworki w sitku :lol:
Równoległość ustawienia ściernicy i sitka wątpliwa.

jak mówi bartnik - listwę przyłożyć i wiadomo

może ten patent rzeczywiście jest wielowspółosiowy :cool:

#102 piksiak

piksiak

Weteran

• Użytkownicy
  • 1243 postów
  • MiejscowośćKielce

Napisano 09 mar 2012 - 07:56

...wysłać do producenta sitka.com, ostrzy ...

sitka.com są na Alasce więc nic dziwnego, że przesyłka droga :D

#103 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 09 mar 2012 - 18:41

piksiak,
Co to piszesz? Pocztą gdy wysyłasz do Kielc czy do Gdańska a nawet do sąsiada cena jest ta sama! sitka.com są w okolicy Częstochowy.

#104 MariuszB

MariuszB

Weteran

• Użytkownicy
  • 2193 postów
  • MiejscowośćZachodniopomorskie Zdroje

Napisano 09 mar 2012 - 21:14

bartnik, piksiak ma rację :wink: a jak nie wierzysz to zobacz http://www.sitka.com/ Jest to adres strony która podałeś i firma znajduje się właśnie na.... Alasce :tongue: nawet strona www.radio.sitka.pl odnosi się do stacji radiowej a nie do strony o sitkach :wink: a właściwy adres strony która miałeś zapewne na myśli to www.sitka.com.pl :wink: :grin:

#105 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 09 mar 2012 - 21:40

miałeś zapewne na myśli to www.sitka.com.pl

tak, (Janik Wręczyca)

#106 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 24 kwi 2012 - 21:17

Najbliższa sobota i niedziela będzie sprawdzianem dla maszynki do mięsa. Świntuch aż kwiczy z radości, że zamieni się w szlachetną wędlinę.

Kiedy wziąłem do rąk sitka i noże, to załamałem ręce. Noże od sitek odpadały jak liście w grudniu. Całkowity brak sił adhezji.

Zapakowałem wszystkie skarby od "8" i "32".
Najpierw szlifierz marudził o 7 zł. od sztuki. Kiedy zobaczył co ma do zrobienia obniżył cenę do 5 zł.

Zrobiłem kwaśna minę i zacząłem pakować swoje skarby ze słowami, że inny szlifierz naostrzy za stówę.

Majster pomyślał, coś w myśli rachował i rzekł:

- Dobra, niech będzie za stówę.

Tym sposobem jedna naostrzona sztuka kosztowała mnie 3,70 zł. (trzy sitka od "8" są zdublowane), a nóż położony na sitku trzymał się jak przyklejony.

Z tego wniosek, że czasem warto ostrzyć wszystko co można naostrzyć, a będzie taniej.

Dołączona grafika

#107 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 24 kwi 2012 - 22:22

Noże od sitek odpadały jak liście w grudniu. Całkowity brak sił adhezji.
...
nóż położony na sitku trzymał się jak przyklejony.

więcej tu sił magnetycznych jak adhezji :tongue: - już samo szlifowanie powoduje namagnesowanie a co dopiero jak na magnesówce

#108 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 24 kwi 2012 - 22:38

Wędzarnia zrobiona, nadziewarka też.

Cały czas chodzi mi po głowie ostrzałka do noży i sitek.
Stówa wydana za jedno naostrzenie.
Jeżeli wydam 3 stówy na wykonanie ostrzałki, to tym samym poniosę koszt trzech ostrzeń, a później będzie tylko zysk.

Już mam pewien pomysł i zapewne jesienią podejmę działanie. Wbrew pozorom, zadanie wydaje się być wykonalne.

#109 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 24 kwi 2012 - 22:47

widziałeś maszynkę do ostrzenia łańcucha do piły do drewna? Ja też myślę nad czymś takim, jest to wykonalne, ten silnik trzeba zamocować na prowadnicy z maszynki do cięcia kafelek, teraz żeby ta prowadnica się przesuwała prawo lewo. Na dół blacha prosta i od spodu elektromagnes. Teraz wszystko do pracować bez luzów i kamieniem wyrównać dolną blachę. Jest gotowe. Nie musi to być ogromne, wystarczy że przesuwać się będzie 20cm w obydwu kierunkach. Co na to?

#110 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 24 kwi 2012 - 22:53

Można i tak, ale są prostsze rozwiązania.

#111 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 24 kwi 2012 - 22:59

Jaki masz pomysł ? podziel się.

Ja dałem koledze do ostrzenia, gdyż on jechał do zakładu POM, dać zrobić rowki na kliny na wałku i w szajbie (koło pasowe). Jeszcze nie mam, zobaczymy jak zrobią i w jakiej cenie.

[ Dodano: Sro 25 Kwi, 2012 00:02 ]
Elektromagnes można zapożyczyć z rozrusznika z auta, czy traktora, bez problemu do zdobycia i bez poniesienia kosztów.

#112 minikron

minikron

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 132 postów
  • MiejscowośćPółnocna Wielkopolska

Napisano 25 kwi 2012 - 00:15

Mam tokarkę. Nie mam pomysłu jak nią ostrzyć noże i sitka. Ktoś podpowie?

#113 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3268 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 25 kwi 2012 - 06:03

Mam tokarkę. Nie mam pomysłu jak nią ostrzyć noże i sitka. Ktoś podpowie?

jakbyś miał taki osprzęt tokarski jak szlifierka do wałków - mocowana w miejsce imaka - to dało by radę.

a nóż , dopóki powierzchnia przylegająca do sitka jest gładka i równa , a stępiona jest tylko krawędź tnąca ,
można naostrzyć zwykłą szlifierką stołową , a nawet osełką (cierpliwie :grin: )

#114 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 25 kwi 2012 - 06:58

Pomysł jest zbliżony do mojego, ale wszystko zostało odwrócone o 180 st., i w dodatku można obejść się bez tokarki, choć na pewno jest to jakieś rozwiązanie.

Rozważam wykorzystanie zasady ostrzałki do frezów ze zmodernizowanym uchwytem materiału obrabianego. W teorii wydaje się wszystko proste. Dopiero pierwsze próby pokażą ich zbieżność z praktyką.
Aby zniwelować koszty i uprościć konstrukcję ostrzałka ma być przystawką do szlifierki stołowej.

#115 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 25 kwi 2012 - 19:49

https://wedlinydomow...p=247655#247655

Cofnij się do tyłu i zobacz. To już było. ja mam mieszane odczucia.

#116 fatum

fatum

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 224 postów
  • Miejscowośćłódzkie

Napisano 25 kwi 2012 - 20:19

Mój pomysł jest zbieżny, ale obrót sitka, czy noży będzie realizowany małym silnikiem (np. od grilla) z redukcją obrotów. Docisk sitka do tarczy śrubą drobnozwojową.
Drobnoziarnista diamentowa tarcza szlifierska (garnkowa) + chłodziwo (może być woda).
B. drobnoziarnista tarcza diamentowa będzie ostrzyć, a nie zdzierać metal. Różnice w średnicach tarczy i sitka pozwolą na zachowanie równej płaszczyzny.
Sitko będzie mocowane na kołku bazowym i przytrzymywane neodymowym magnesem.

Przy tej konstrukcji można wykorzystać typową szlifierkę stołową i dostawianą przystawkę do mocowania sitka. W szlifierce i przystawce muszą być kołki bazowe ustalające położenie.

Na YouTube facet ostro darł sitko, które z wyglądu jasnych i długich iskier nie było utwardzone cieplnie. Tak iskrzy zwykły "żeloz". Również ręczne nadawanie obrotów obrabianego materiału jest kompromitacją, bo nie da się zachować równej płaszczyzny. Tak można ostrzyć kosy, a nie sitka do maszynki.

Konstruując ostrzałkę potrzeba mieć dostęp do tokarki, wiertarki, spawarki i czujnika zegarowego. Równoległość płaszczyzn uzyskamy podczas regulacji używając zamiast tarczy szlifierskiej i sitka co najmniej 500 mm długości hutniczych kształtowników. Umocowany na końcach czujnik zegarowy pozwoli osiągnąć niemal idealną równoległość.

#117 Wołodia K

Wołodia K

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów

Napisano 08 gru 2014 - 12:47

Witam 

Panowie czy ktoś zna może producenta tego "ustrojstwa"  ?????

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#118 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3268 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 08 gru 2014 - 13:32

pokaż.... :cool:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0