Skocz do zawartości

Przepis na kiełbasę znaleziony u mojej mamy.


gregruda

Rekomendowane odpowiedzi

Przepis na 5 kg kiełbasy

 

3,5 kg łopatki

1 kg boczku

0,5 kg wołowego

9 dkg pektosoli

1 (2 g)główka gałki muszkatałowej

4 małe łyżeczki pieprzu

1 duży czosnek

1 jajko

1 łyżeczka cukru

3 łyżki magi

2 duże łyżki gorczycy

0,5 litra wody

Podobno dawno temu moja mama robiła w/g niego .Ja jeszcze jej nie robiłem.Czy ktoś go zna i co o nim sądzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jak zrobisz to się pochwal jak Ci smakowała ..... gorczycy jak do mortadeli ..... jak dla mnie zdecydowanie za dużo na 5kg farszu .... magi nigdy nie dawałem .... a jajko to całkowita enigma ..... :( bo po co ... ?

No cóż o gustach się nie dyskutuje ... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż o gustach się nie dyskutuje ... ;)

... ale o jego braku owszem ;)

 

Mnie poza gorczycą trochę przeraża ilość gałki muszkatułowej ... no i miarka w postaci małych dużych łyżek, łyżeczek :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No cóż o gustach się nie dyskutuje ... ;)

... ale o jego braku owszem ;)

No więc jajko widzę mam pominąć.Czy gorczycę mam zmielić?

Jeśli chodzi o miarkę to przepisałem tak jak było.

Pytam o ten przepis bo dopiero zaczynam jeśli chodzi o robienie i wędzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopie zrób sobie "pewniaka" na początek ..... a kombinuj jak już zobaczysz co i jak ... ;)

Polecam tą:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=556

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregruda, ciężko wyczuć co z tą gorczycą zrobić... jaki to ma być smak tej kiełbasy?2 ŁYŻKI? Hmm... Nie za duży miszung w tym przepisie? ... a magi i jajko to do mielonych kotletów :)

 

Roger ma rację, weź pewniaka na początek, a w miarę "postępu" zaczniesz "tuningowanie" swoich wyrobów. I jako pierwszą zasadę zapamiętaj, że wyzbywamy się tutaj wielkości typu, łyżka, łyżeczka, szczypta ... itp. itd. :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym proponował zrobić według tego przepisu który podałeś. Mięso posegregować, zapeklować na sucho, zmielić według ogólnych zasad rozdrabniania. Tylko przy dodawaniu przypraw wszystkie poważyć z łyżeczek na gramy i sobie zapisać, przyda się w przyszłości, raczej to jajko surowe i magi dodane w trakcie kutrowania nie zaszkodzi i nie widzę tutaj jakichś wielkich odstępstw od standardowych ilości składników czy przypraw (18g/kg peklosoli, 10% wody czyli według mnie standard). Powstanie nowa kiełbasa o nazwie "Kiełbasa mojej mamy" i przekonasz się czy Ci będzie smakować.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A,ja wydłubałem na jakimś forum,takie cudo

 

e

05/06/2007 19:04 Git! 0

Kit! 0

 

... co wiecie o sposobach wytwarzania kiełbasy ?

... jakie macie sugestie i odkrycia..

e

05/06/2007 19:09 Git! 0

Kit! 0

 

pewnego dnia rano pojechalem do sklepu..

 

łopatka B/K + boczek, wieprzowe 8kg

wołowe II 4kg

 

powyzsze pokroilem w kostke i zasolilem sola peklujaca <20g w osobnych miednicach..

 

w zasadzie za dwa dni juz mieso bylo rozowe i gotowe do dalszej obrobki..

e

05/06/2007 19:20 Git! 0

Kit! 0

 

CD

mieso oddzielnie mielimy maszyna,

zaczynamy wyrabiac wolowe, dokladnie jak ciasto, dodajac posiekana glowke czosnku, pieprz, sol. wieprzowine..

nastepnie dodalem 3 jajka i z litr wody by wszystko nabralo odpowiedniej konsystencji..

 

chwile odlezalo i zaczelo sie przekrecanie miesa przez maszyne do nadziewania jelit :] w ten sposob powstaly kielbasy surowe o wygladzie kielbasy bialej..

 

kolejnym krokiem bylo wedzenie w olchowym dymie..

 

jak nabralo zlotego koloru nadszedl czas na kapiel w prawie wrzacej wodzie :]

 

****************************** *********

od tego momentu juz zaczyna znikac w oblednym tempie..

 

... dalsze etapy to obsuszanie nad kuchnia weglowa..

zwierzak myśleć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś 1972 rok.W oryginalnym przepisie zamiast pektosoli była podana sól i saletra ale to zamieniłem.

Pytanie było podchwytliwe z względu na peklosól w tej recepturze . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam te kiłebasy,lecz nie pamiętam smaku.

Przy takim doborze przypraw smak jest na pewno ok (nawet z domieszką maggi). Dodatek jajka świadczy, iż jest to kiełbasa nietrwała.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepis jest ok. ja bardzo podobny mam od miejscowego masorza. pieprz to masz mało, 1 gałka muszkatołowa średnio waży około 4g (ważyłem), „1 duży czosnek” co to znaczy? To chodzi o 1 główkę. Na Śląsku to standard gorczyca w kiełbasie, jest ok. moim zdaniem za dużo wody. Jajko dawali gdy nie-chciało kupy się trzymać. Zrób dokładnie jak w przepisie +7ząbków czosnku, +cała gałka muszkatołowa (5g), +woda max 0,2L. acha łopatka i boczek miel przynajmniej na sitku 10mm. Wołowe to wiesz, na jak najdrobniejszym oczku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, trzeba też wiedzieć że kuchnia śląska jest dość „ostra”, dużo pierz-u, gałki muszkat. w moim i kolegi (20km w stronę Turawy) i krewnych (8 km od Gliwic) odczuciu ilość przypraw jest wszystko mało, w porównaniu z normami receptur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Śląsku to standard gorczyca w kiełbasie

Dlatego własnie powstawały receptury na wyroby regionalne.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregruda, Przepis ciekawy. Proponował bym zrobić dokładnie wg. przepisu i zaprezentuj. Nie mogę znaleźć jak ma być rozdrobnione mięso na to kiełbasę?

 

Może być ciekawy smak.

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba też wiedzieć że kuchnia śląska jest dość „ostra”, dużo pierz-u, gałki muszkat. w moim i kolegi (20km w stronę Turawy) i krewnych (8 km od Gliwic) odczuciu ilość przypraw jest wszystko mało, w porównaniu z normami receptur.

Dokładnie ! Jak ja to mówię...,, Musi palić rułe...'' :grin: Przepis ''Mamy'' kolegi wydaje mi się dość interesujący :rolleyes: , no , może z wyjątkiem tego jajka właśnie... :rolleyes: Pozdrawiam! :smile:
Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak ja wyżej pisałem, rozdrobnienie standard: wołowe i 3 gatunek (co wytniesz z łopatki) na oczkach 2,5 -3 mm kilka razy to samo – (standard 3x), musisz mieć na klej, co powiąże całość, boczek na 10mm, łopatka bez błon jeszcze większe oczko 12mm (dokładnie nie pamiętam, śląski masorz, czy miał 10 czy 12 oczko). Jajko pamiętam że „stary masorz” (bez urazy, o doświadczenie chodzi), dawał gdy farsz kupy się nie trzymał - (ja nie daje). Farsz mieszasz do czasu gdy do dłoni przykleisz „klops” i odwrócisz dłoń, odpaść nie może.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.