Skocz do zawartości

Schab pieczony-peklowany


Maciej_Zaleski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Szanowne grono zadymiaczy.

Już od dłuższego czasu przyglądam się działalności szanownego Państwa i natchnięty wiedzą oraz pasją was wszystkich uwędziłem małą szyneczkę i boczek u znajomego w wynalazku nazywanym wędzarnią, wyszło super;). Lecz do rzeczy.

 

Mam zamrożony schab ok. 1,5 kg, mam zamiar go zapeklować a następnie upiec w piekarniku, część zapewne pójdzie na pieczeń pod sosik do kluseczek a część chce zużyć jako wędlinę. Pamiętam, że kiedyś mama robiła tak szynki co prawda jednorazowo ale wyszło super.

 

Jakie jest wasze zdanie na temat takiej produkcji oraz czy możecie mi podpowiedzieć jak piec potem ten schab? Czym doprawić czy piec go w rękawie czy może polewać go sokiem który wypłynie?

 

Czy solanka do takich celów powinna mieć inne tj. wyższe lub niższe stężenie niż w przypadku mięska przeznaczonego na wędzenie?

 

Jakie przyprawy polecacie?

 

Za wszelkie odpowiedzi i komentarze serdecznie dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

pow 163C

odejmij jeszcze trochę kolego :cool:

 

Gregtom, taka niestety jest smutna prawda :rolleyes: - zawsze można robić tylko na soli

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga z toksycznością. Zależało mi na kolorku, a może by tak po zapeklowaniu, obsmażyć ją tylko celem nabraniu kolorku, zapaszku i zablokowaniu porów a następnie parzyć w wodzie lub na parze aż w środku dojdzie do tych 80 paru stopni? Myślę, że ilość toksycznych substancji powstałych podczas obsmażania nie powinna być znaczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może by tak po zapeklowaniu, obsmażyć

jeszcze gorzej!!! :shock: - temperatura smażenia jest dużo wyższa niż pieczenia
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może by tak po zapeklowaniu, obsmażyć

jeszcze gorzej!!! :shock: - temperatura smażenia jest dużo wyższa niż pieczenia

Dużo wyższa? Smażenie przy cienkiej warstwie tłuszczu to obróbka 170-200, max 220 stopni, a piec chciałem w podobnej (180). Jednakże chciałem zwrócić uwagę na fakt ilości mięsa poddanego obróbce smażeniu, myślałem również o palniku, opiec tylko i wyłącznie z zewnątrz by pojawił się brązowy kolor.

 

Robię tak np. z polędwicą wieprzową obsmażam ją w całości na cienkim tłuszczu w cebuli, bardzo krótko a następnie wrzucam do czegoś co można nazwać przyszłym sosem, (cebulka, grzybki, jakieś warzywko). Podobnie z kurczakiem szybkie obsmażenie i na parę, "ucieka" nam w ten sposób trochę tłuszczu.

 

Edit: Poszukałem, poszukałem i znalazłem... oczywiście nie w książce od toksykologii a na stronie wędzarniczej braci. Nitrozo-amina i wszystko jasne.

 

Jedyne co mi pozostaje to zapytać czy macie jakieś fajne sprawdzone sposoby na pieczony schab, odpada schab ze śliwką, wszystkie inne wariacje dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo wyższa? Smażenie przy cienkiej warstwie tłuszczu to obróbka 170-200, max 220 stopn

ech... gadał dziad do obrazu..... :mellow:

 

Mięsa peklowane podczas obróbki w wysokiej temperaturze (powyżej 130 stopni a niektóre nowe żródłą mówią nawet że już od 100) a szczególnie przy smażeniu, gwałtownie wzrasta ilość rakotwórczych nitrozoamin....

 

i tyle w temacie :rolleyes:

 

 

EDIT

powyższy post napisałem w odpowiedzi na Twój przed modyfikacją :rolleyes:

 

 

Tak sobie też myślę że ciężko będzie pokonać przyzwyczajenia... no bo jak tu np. zrezygnować z pysznej swinki z rożna :cool:

ale tam gdzie można trzeba się wystrzegać.....

jeśli chodzi o pieczenie to na samej soli tez będzie dobre a jako barwnika uzyć np wina

a i temp pieczenia można obnizyc....

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem co myśleć i co robić.. Mają tu mięska zapeklowane, gotowe do pieczenia. Są też peklowane żeberka na grill, golonki różowe do podpiekania, a nawet w moim REWE, zapeklowany schab ze skórą oraz tłuszczem, do piekarnika domowego. O szynkach już nie wspopmne.. :question:
Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Gregtom..... żądza pieniądza jest zbyt silna - jest wymaganie klienteli więc zakłady dostosowują się do popytu... i w doopie mają czy to jest szkodliwe czy nie.....

 

smacznego...

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wędzoną a wcześniej zapeklowaną w 50% w peklosoli i w 50% soli szynkę, karczek i boczek podsmażałem sobie na patelni :(

Bardzo lubie smażoną wędlinkę więc pytanie jak mam zapeklować mięso a następnie uwędzić abym mógł sobie je usmażyć, dodać do jajecznicy itp. ?

wędkarstwo, grzyby i wędzenie
http://www.grzegorzswiadek.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc pytanie jak mam zapeklować mięso a następnie uwędzić abym mógł sobie je usmażyć, dodać do jajecznicy itp. ?

 

Normalnie tylko nie parz.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie szkodliwego połączenia peklosoli z temperaturą zacytuje tylko pytanie jednego z kolegów: "Ile osób jadło kiełbasę z ogniska/grila?" - a przecież tam temperatura jest wysoka....

 

Jeżeli chodzi o pieczenie zapeklowanego schabu (polędwicy) , a właściwie parowanie, to jest to wspomniane w wątku o roladzie schabowej , myślę, że do samej polędwicy można podejść tak samo. Przy takim podejściu temperatura wyrobu nie przekracza wspominanych 120 stopni (może z wyjątkiem cienkiej warstwy zewnętrznej). Dla mnie wyrób obrobiony termicznie w ten sposób jest bardzo dobry. Zresztą taką samą metodę stosuje do polędwicy solonej i wychodzi bardzo dobra i soczysta.

Pozdrawiam

waldero

 

"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko mięs peklowanych nie powinno się grillować i piec w wysokiej temperaturze.Ale teoria sobie a życie sobie.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na wasze pytanie jak zapeklować mięso nie używając peklówki ( soli peklującej)

 

Wiem że można gdzieś około 3 lata temu spotkałem się z preparatem wyciąg z chrzanu.

Który pomagał w peklowaniu niestety nie został wdrożony w moim zakładzie.

Dokładnie nie pamiętam dlaczego .

Ale można zapeklować mięsko zwykłą solą oraz dodać tego preparatu (wyciąg z chrzanu) , aby mieć różową barwę po obróbce termicznej .

Swego czasu widziałem takie produkty wytwarzane przez Unimięs ( nigdy nie jadłem).

Muszę się tym zainteresować bliżej .

Pozdrawiam serdecznie

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

preparatem wyciąg z chrzanu.

Tu już było z selerem

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6785

:grin:

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, usiadłem wczoraj przed komputerem i pomyślałem... to już tylko białą kiełbaskę "będziem" szamać na grillu...?

 

Specjalnie nawet przeszedłem się po książkę z toksykologii jaką miałem rok temu na zajęciach i o temperaturze nic nie wspomniano;/

 

Pomysł z winem bardzo mi się spodobał tym bardziej, że jest to jedno z moich hobby a w domu stoi pół balona wina aroniowego z nutką wiśni, czy robił ktoś nastrzyk z wina?

 

Wygląda na to, że podzielę go na kawałki i będę kombinował z każdym inaczej, oczywiście efekty przedstawię na zdjęciach i w opisie smakowym:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega Andyandy używa wina jako składnik solanki.

Ostatnio zrobiłam solankę na winie do sarniny: na udźce i comber.

Również sarninę, przeznaczoną na kiełbasy peklowałam na "półmokro", bo była to peklosól oraz przyprawy z dodatkiem wina.

Część sarniny "kiełbasianej zapeklowałam tradycyjnie. Mimo, że razem wędzone, wyszły zupelnie inne kiełbasy. Dla ścisłości dodam, że skład surowcowy i przyprawowy był nieco inny.

Wprowadzam wino na stałe do wyrobów z dziczyzny/zwierzyny, ponieważ daje bardzo dobrą kompozycje do tego typu mięs.

Nie wiem natomiast, jak sprawdzi się przy wyrobach wieprzowych.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.