Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Parzenie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 jacak

jacak

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 125 postów
  • MiejscowośćJelenia Góra

Napisano 25 lis 2011 - 00:00

Podpowiedzcie proszę jak właściwie sparzyć mielonkę. Farsz to 60% mięska z golonki, bez skóry, zmielone na sitku 8 mm , pozostały farsz to boczek mielony sitkiem 4mm. Mielonkę pakuję w osłonkę fi 75. Robiłem wcześniej mielonki drobiowe , parzyłem w temperaturze 72-75C stosując zasadę 10 minut na jeden centymetr grubości, zawsze wychodzą super. Czy mielonkę z golonki parzyć podobnie?.
Jacek

#2 JacekC

JacekC

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 1404 postów
  • MiejscowośćNiemodlin

Napisano 25 lis 2011 - 01:11

Jacku , może nie w temacie , ale ... Zapraszam na zlot regionalny w Zachełmiu 4-6 maj 2012.Pozdrawiam.

#3 jacak

jacak

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 125 postów

Napisano 25 lis 2011 - 06:53

Jacku , może nie w temacie , ale ... Zapraszam na zlot regionalny w Zachełmiu 4-6 maj 2012.Pozdrawiam.

Przyjadę na 100%, Zachełmie widzę z okien swojego mieszkania :grin: wstyd było by nie pokazać się :blush:

#4 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6938 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 25 lis 2011 - 07:25

proszę jak właściwie sparzyć mielonkę

Temp. 72-75 stopni czas 1 godzina. :cool:

#5 jacak

jacak

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 125 postów

Napisano 25 lis 2011 - 10:52

proszę jak właściwie sparzyć mielonkę

Temp. 72-75 stopni czas 1 godzina. :cool:

Napewno golonka "dojdzie" ? Po godzinie schłodzić? czy poczekać, aż sama ostygnie w naczyniu, w którym była parzona?

#6 jacak

jacak

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 125 postów

Napisano 25 lis 2011 - 21:21

Sparzyłem, podeszła galaretka, jutro po schłodzeniu degustacja :grin:

#7 Gość_Anonymous_*

Gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 25 lis 2011 - 21:44

Farsz to 60% mięska z golonki, bez skóry, zmielone na sitku 8 mm , pozostały farsz to boczek mielony sitkiem 4mm.

Mnie bardziej interesuje rozdrobnienie, a może na odwrót ?

masz termometr szpilkowy ? wbijasz i patrzysz kiedy będzie dobra temp. w środku i tyle.

#8 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6938 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 25 lis 2011 - 22:23

Sparzyłem, podeszła galaretka, jutro po schłodzeniu degustacja

A wody ile dodałeś? :cool:

#9 szam1953

szam1953

Początkujący

• Użytkownicy
  • 43 postów
  • MiejscowośćChojnice

Napisano 31 mar 2012 - 11:19

Proszę o radę. Czy po wczorajszym wędzeniu w ciepłym dymie ok 50-60 stopni C przez 4 godz. mogę dzisiaj sparzyć uwędzona kiełbasę?
Jak jest właściwie, parzyć i hartować jeszcze ciepłą z wędzarni, czy można to zrobić w późniejszym czasie? Jeżeli tak, to jaki jest ten prawidłowy technologicznie czas?
Pozdrawiam. Szam

#10 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3372 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 31 mar 2012 - 11:22

Parzyć możesz od razu po wyjęciu z wędzarni - wtedy nawet czas się zkraca bo są ciepłe . Jak masz dużo wędlin to możesz zamrozić wędzone i parzyć po rozmrożeniu w lodówce i są wtedy takie jak byś je wędził dziś .

#11 szam1953

szam1953

Początkujący

• Użytkownicy
  • 43 postów
  • MiejscowośćChojnice

Napisano 31 mar 2012 - 16:38

Dziekuję za pomoc w kwestii parzenia. Nieśmiało zapytam o trwałość wędlin.

Przechowywanie - pomieszczenie suche, temp. ok 15 stopni C. Wędzenie ciepłym dymem o temp. 50-60 stopni C przez 4 godz, surowiec: łopatka 2 kg, boczek 4 kg, podgardle 1kg, golonka 1kg, wołowina 0,5 kg, wywar po gotowaniu kości golonkowych ok. 1/2 l, peklosól 19g/kg, przyprawy. Połowę sparzyłem następnego dnia po wędzeniu.
W smaku są super, zarówno parzone jak i tylko wędzone. Czy ich trwałość będzie jednakowa jak powiszą na kiju, jaka to jest trwałość?, wytrzymają do świąt?, a może trochę dłużej?

Pozdrawiam, Szam

#12 oojarasoo

oojarasoo

Początkujący

• Użytkownicy
  • 35 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 06 kwi 2012 - 17:41

Witam
czy mógłby ktoś z szanownych braci podpowiedzieć jak parzyć boczek ma 1,5 kg dziś wędzony to pilne ma byc na święta nie wiem jak długo i w jakiej temp, chciałem wstawić zdjęcie ale niewiem jak Dołączona grafika
udało sie jest zdjęcie to taki debiut

#13 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11250 postów

Napisano 06 kwi 2012 - 18:30

Boczek parzę w wodzie o temp.80-82C do 76-78C w środku.Dla mnie musi być bardzo miękki po parzeniu.Trudno go przeparzyć, to nie szynka i nie będzie suchy.

#14 oojarasoo

oojarasoo

Początkujący

• Użytkownicy
  • 35 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 06 kwi 2012 - 18:50

ok parzy się musiałem przekroić do garnka nie chciał wejść dziekuje za podpowiedz

#15 adamw8

adamw8

Początkujący

• Użytkownicy
  • 36 postów
  • Miejscowośćśląskie

Napisano 06 kwi 2012 - 21:56

Witam. Mam pytanie dotyczące czasów parzenia: Według kanonów kilogramowy kawałek mięśnia po uwędzeniu mam parzyć około 50 minut. Ten sam kawałek rozdrobniony i nadziany w osłonkę np. białkową 100mm w postaci kiełbasy szynkowej parzy się, według przepisów, około 100 minut czyli dwa razy dłużej. Fakt zastosowania osłonki ma znaczenie?

#16 kostek61

kostek61

Weteran

• **VIP**
  • 2425 postów

Napisano 06 kwi 2012 - 22:06

Adam najlepiej parzyć wyroby z użyciem termometru.Pozdra

#17 adamw8

adamw8

Początkujący

• Użytkownicy
  • 36 postów
  • Miejscowośćśląskie

Napisano 07 kwi 2012 - 23:29

Termometru (ów) oczywiście zawsze używam. Pytałem raczej o zegarek....

#18 myth

myth

Weteran

• Użytkownicy
  • 1602 postów
  • MiejscowośćReykjavik, Islandia/ Koszalin

Napisano 07 kwi 2012 - 23:42

adamw8, nie patrzysz na zegar, tylko na temp. w środku batonu, masz temp. parzenia powiedzmy ok. 80 stopni i czekasz z wbitym termometrem, lub wbijasz co jakiś czas i sprawdzasz, czy osiągnąłeś pożądaną temp. wewnątrz wyrobu, jeśli tak, to wyjmujesz :)...

Ja na zegar parzę tylko boczek... woda osiąga temp. ok 80 stopni, wewnątrz ok 75 i tak ok godzinki wystarcza na boczki wagi ok 1,2 kg.... :)

#19 kostek61

kostek61

Weteran

• **VIP**
  • 2425 postów

Napisano 07 kwi 2012 - 23:45

Czasy w przepisach są podawane tylko przypuszczalne,bardziej zasadne jest używanie terometru nie ma wtedy problemów.Pozdra

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 adamw8

adamw8

Początkujący

• Użytkownicy
  • 36 postów
  • Miejscowośćśląskie

Napisano 08 kwi 2012 - 13:01

To wszystko jest oczywiste. Mnie jednak zastanawiają czasy parzenia podawane w przepisach na kiełbasy szynkowe. Są dwukrotnie dłuższe niż dla mięsa w jednym kawałku o tej samej wadze i gabarytach. Robiłem jedne i drugie według odpowiednich przepisów i wychodziły bardzo dobre. Czy stosowanie osłonki wydłuża czas parzenia, czy są inne powody?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych