Skocz do zawartości

Parzenie


jacak

Rekomendowane odpowiedzi

Podpowiedzcie proszę jak właściwie sparzyć mielonkę. Farsz to 60% mięska z golonki, bez skóry, zmielone na sitku 8 mm , pozostały farsz to boczek mielony sitkiem 4mm. Mielonkę pakuję w osłonkę fi 75. Robiłem wcześniej mielonki drobiowe , parzyłem w temperaturze 72-75C stosując zasadę 10 minut na jeden centymetr grubości, zawsze wychodzą super. Czy mielonkę z golonki parzyć podobnie?.

Jacek

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. Albert Einstein
www.multiplikator.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Jacku , może nie w temacie , ale ... Zapraszam na zlot regionalny w Zachełmiu 4-6 maj 2012.Pozdrawiam.

Przyjadę na 100%, Zachełmie widzę z okien swojego mieszkania :grin: wstyd było by nie pokazać się :blush:

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. Albert Einstein
www.multiplikator.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę jak właściwie sparzyć mielonkę

Temp. 72-75 stopni czas 1 godzina. :cool:

Napewno golonka "dojdzie" ? Po godzinie schłodzić? czy poczekać, aż sama ostygnie w naczyniu, w którym była parzona?

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. Albert Einstein
www.multiplikator.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farsz to 60% mięska z golonki, bez skóry, zmielone na sitku 8 mm , pozostały farsz to boczek mielony sitkiem 4mm.

Mnie bardziej interesuje rozdrobnienie, a może na odwrót ?

 

masz termometr szpilkowy ? wbijasz i patrzysz kiedy będzie dobra temp. w środku i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Proszę o radę. Czy po wczorajszym wędzeniu w ciepłym dymie ok 50-60 stopni C przez 4 godz. mogę dzisiaj sparzyć uwędzona kiełbasę?

Jak jest właściwie, parzyć i hartować jeszcze ciepłą z wędzarni, czy można to zrobić w późniejszym czasie? Jeżeli tak, to jaki jest ten prawidłowy technologicznie czas?

Pozdrawiam. Szam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za pomoc w kwestii parzenia. Nieśmiało zapytam o trwałość wędlin.

 

Przechowywanie - pomieszczenie suche, temp. ok 15 stopni C. Wędzenie ciepłym dymem o temp. 50-60 stopni C przez 4 godz, surowiec: łopatka 2 kg, boczek 4 kg, podgardle 1kg, golonka 1kg, wołowina 0,5 kg, wywar po gotowaniu kości golonkowych ok. 1/2 l, peklosól 19g/kg, przyprawy. Połowę sparzyłem następnego dnia po wędzeniu.

W smaku są super, zarówno parzone jak i tylko wędzone. Czy ich trwałość będzie jednakowa jak powiszą na kiju, jaka to jest trwałość?, wytrzymają do świąt?, a może trochę dłużej?

 

Pozdrawiam, Szam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy mógłby ktoś z szanownych braci podpowiedzieć jak parzyć boczek ma 1,5 kg dziś wędzony to pilne ma byc na święta nie wiem jak długo i w jakiej temp, chciałem wstawić zdjęcie ale niewiem jak

udało sie jest zdjęcie to taki debiut

Kobieta nie musi umieć gotować ale mężczyzna musi dobrze zjeść!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boczek parzę w wodzie o temp.80-82C do 76-78C w środku.Dla mnie musi być bardzo miękki po parzeniu.Trudno go przeparzyć, to nie szynka i nie będzie suchy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie dotyczące czasów parzenia: Według kanonów kilogramowy kawałek mięśnia po uwędzeniu mam parzyć około 50 minut. Ten sam kawałek rozdrobniony i nadziany w osłonkę np. białkową 100mm w postaci kiełbasy szynkowej parzy się, według przepisów, około 100 minut czyli dwa razy dłużej. Fakt zastosowania osłonki ma znaczenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamw8, nie patrzysz na zegar, tylko na temp. w środku batonu, masz temp. parzenia powiedzmy ok. 80 stopni i czekasz z wbitym termometrem, lub wbijasz co jakiś czas i sprawdzasz, czy osiągnąłeś pożądaną temp. wewnątrz wyrobu, jeśli tak, to wyjmujesz :)...

 

Ja na zegar parzę tylko boczek... woda osiąga temp. ok 80 stopni, wewnątrz ok 75 i tak ok godzinki wystarcza na boczki wagi ok 1,2 kg.... :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy w przepisach są podawane tylko przypuszczalne,bardziej zasadne jest używanie terometru nie ma wtedy problemów.Pozdra

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jest oczywiste. Mnie jednak zastanawiają czasy parzenia podawane w przepisach na kiełbasy szynkowe. Są dwukrotnie dłuższe niż dla mięsa w jednym kawałku o tej samej wadze i gabarytach. Robiłem jedne i drugie według odpowiednich przepisów i wychodziły bardzo dobre. Czy stosowanie osłonki wydłuża czas parzenia, czy są inne powody?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam.

Od jakiegos czasu uzywam parowaru (elektryczny ). Wszystko co z niego wychodzi jest o niebo lepsze niz z garka , bardziej soczyste i aromatyczne. W zwiazku z tym mam pytanie .

Mozna po wedzeniu przeprowadzic proces parzenia? W moim przypadku beda to kurczaki i baleron.

pozdr

śpiewać każdy może
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj. Przemysł także uzywa pary do parzenia wędzonek w komorach. Powinno być ok.

Rób zdjęcia.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia zrobie choc wiem ze wedzonki nie beda za ladne . Wszystko na szybko. Wczoraj do solanki a w sobote wedzenie :( . O kure sie nie martwie ale karczek mimo nastrzyku wczoraj i dzis moze nie przejsc a o podsuszaniu juz nie wspomne. ostatnio znalazlem co prawda na to sposob ( zlewam obficie wrzatkiem na 2 godziny przed wlozeniem do wedzarni- pomaga). ale wole jak same wedlinki sie dosuszaja

 

[ Dodano: Czw 25 Paź, 2012 19:39 ]

Zreszta znalazlem cos z ostatniego wedzenia . Bezposrednio z solanki pod wrzatek i do wedzarni. Wyszly calkiem fajne .

http://imageshack.us/a/img72/1237/gedc0911.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

śpiewać każdy może
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.