Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Peklosól i inne materiały pomocnicze - gdzie kupić w świecie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#41 marzenabn

marzenabn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 21 postów
  • Miejscowośćkostaryka (dawniej Opole)

Napisano 17 mar 2012 - 20:42

[quote name="TeBe"][quote name="marzenabn"]

Marzena, do produkcji bomb to azotany, nie peklosól.

Zgadza sie, ale na amerykanskiej granicy pracuja ludzie z nie za wysokim IQ e czytaja po polsku, nie zastanawiaja sie dlugo i zabieraja wszystko co popadnie.
Dziekuje za oferte, poprosze wpierw mame i jak bedzie miala z tym problem to wtedy skorzystam :)

#42 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 17 mar 2012 - 20:55

Marzena, na 100% w Kostaryce można kupić obydwa składniki do własnoręcznego sporządzenia peklosoli. Bo potrzebujesz sól warzoną, czyli normalną sól kuchenną NaCl i azotyn sodu NaNO2 w domieszce 0,5% do soli kuchennej.

Ja bym zrobił tak:
- zadzwoniłbym na Universytet http://www.ta.ucr.ac.cr/, albo nawet wybrałbym się tam, na Wydział Chemii, albo Wydział Żywności (widzę , że takie mają)
- i za flaszkę Wyborowej załatwiłbym kilogram azotynu sodu, który wystarczy Ci na kilka lat :-)

W najgorszym wypadku powiedzą Ci, gdzie to kupują, tam musi być jakiś sklep z odczynnikami chemicznymi ;-)

[size=9][ Dodano: Sob 17 Mar, 2012 20:57 ][/size]

Szukam na naszym Google nitrito de sodio, ale ciężko mi umiejscowić gdzie dana firma się znajduje.
Znalazłem coś takiego i jest tam również Prima:

http://www.sicex.com...orts/NITRITOS./

Wysyłka 5kg ok 200 zł czyli 50Euro !!

Maxell, jak ona zacznie sprowadzać NITRITOS z Panamy, to wiesz ;-)

#43 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13950 postów

Napisano 17 mar 2012 - 21:04

- i za flaszkę Wyborowej załatwiłbym kilogram azotynu sodu, który wystarczy Ci na kilka lat :-)

Skąd Ci weźmie flaszkę Wyborowej ! :grin: :wink:

#44 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5870 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 17 mar 2012 - 21:04

Tebe co ty proponujesz, azotyn sodu -nitryt to trucizna 5 gram wystarczy by pożegnać się z tym światem . czy ta pani chociaż wie jak to zmieszać by cieszyć się tym światem

#45 marzenabn

marzenabn

Początkujący

• Użytkownicy
  • 21 postów
  • Miejscowośćkostaryka (dawniej Opole)

Napisano 17 mar 2012 - 21:08

Tebe co ty proponujesz, azotyn sodu -nitryt to trucizna 5 gram wystarczy by pożegnać się z tym światem . czy ta pani chociaż wie jak to zmieszać by cieszyć się tym światem

Jakos bym to pomieszala, musze sie przyznac ze z wyksztelcenia to ja bylam chemiczka ale to bylo dawno dawno temu :)

Ok, w poniedzialek zaczne dzialac i zdam sprawozdanie.
Dobrego weekendu wszystkim zycze

#46 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 17 mar 2012 - 21:13

DZIADKU, ale co to za sztuka, wziąć 1 kg soli kuchennej i 5g azotynu sodu i odpowiednio wymieszać? Idealnym sposobem na mieszanie jest wsypanie obydwu składników do butelki 2l po cocacoli (oczywiście umytej i wysuszonej) i wrzucenie do pralki automatycznej nastawionej na jak najchłodniejszy cykl prania (30C). Po dwóch godzinach mieszania nie ma cudów, żeby obydwa składniki się nie zmieszały idealnie ;-)

#47 bwie

bwie

Weteran

• Użytkownicy
  • 1964 postów
  • Miejscowośćtrochę większa wieś

Napisano 17 mar 2012 - 21:26

To moze przylec na wakacje i przy okazji mi przywiez torebeczke :wink:

nie dziś, nie jutro ale Challenge Accepted, nawet 25 kg
pozdro

#48 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5870 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 17 mar 2012 - 21:32

Tebe to dla Ciebie
Dołączona grafika

#49 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 17 mar 2012 - 21:39

Tebe to dla Ciebie
Obrazek

Dziadku, dziękuję za pouczenie. Rzeczywiście domowe wykonanie peklosoli nie jest takie proste jak myslałem. Ale nie byłbym sobą, gdybym nie zapytał "a właściwie dlaczego nie można inaczej"?
Bo na mój inźynierski nos, to można zmieszać roztwór wodny NaCl z roztworem wodnym NaNO2 (zachowując proporcje odpowiednie) i uzyskamy odpowiednią solankę peklującą. Czyż nie?

#50 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5870 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 17 mar 2012 - 21:48

Można i tak . Ale problem jest w tym że nitryt nigdy nie powinien trafić do domowej produkcji jako czysty składnik , to jest zabronione . Trafia jednak bo Polak potrafi łamać zakazy.

#51 GuRu

GuRu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów

Napisano 17 mar 2012 - 21:51

Dziadku, chcemy pomóc Marzenie z dalekiego kraju. Skoro mówi, że ma wykształcenie chemiczne, to zapewne wie, jak obchodzić się z substancjami szkodliwymi. Oczywiście lepiej będzie, jeśli uda jej się kupić prawdziwą peklosol. Bez urazy :-)

#52 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13950 postów

Napisano 17 mar 2012 - 21:53

Saletry już się nie używa przy produkcji peklosoli.

#53 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5870 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 17 mar 2012 - 22:01

Saletry już się nie używa przy produkcji peklosoli.

A gdzie tam napisane że tak się robi peklosól
Peklosól jest mieszanką peklującą , tak jak cytowany sposób na mieszankę peklującą z udziałem soli saletry i nitrytu. Chodziło tylko o pokazanie jak łączymy nitryt z solą

#54 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13950 postów

Napisano 17 mar 2012 - 22:04

Czemu nitryt rozpuszczany jest w wodzie ? Wiesz ?

#55 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13950 postów

Napisano 17 mar 2012 - 22:22

To nie jest żadna zaczepka, to pytanie technologiczne.
Swoją drogą nie wiem czemu tak źle reagujesz na moją osobę ?

#56 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13950 postów

Napisano 18 mar 2012 - 19:55

pis67 Dziadek ma rację.
Z nitrytem trzeba obchodzić się nad wymiar ostrożnie.

Jeśli jednak marzenabn nie znajdzie źródła peklosoli może spróbować zrobić ja sama.
To co znalazła przypuszczalnie zawiera fosforany, tak więc używanie tego produktu stoi pod znakiem zapytania.

Zapytałem Dziadka czy wie czemu rozpuszcza się nitryt w wodzie, ale uznał moje pytanie za atak. :question:
W 1992 roku jeździłem po peklosól do wytwórni w Cieszynie.
Z tego co pamiętam nad mieszałką umocowany był pojemnik z rozcieńczonym nitrytem, który kapał do mieszającej się soli.
Nitryt nie rozpuszczało się dlatego, że się nie wymiesza, ale dlatego, że po rozpuszczeniu w wodzie traci właściwości silnej trucizny.

Chciałem, aby Dziadek potwierdził lub zaprzeczył, ale wyszło jak wyszło i pewnie już się nie dowiemy.

#57 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9052 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 18 mar 2012 - 20:47

Nitryt nie rozpuszczało się dlatego, że się nie wymiesza, ale dlatego, że po rozpuszczeniu w wodzie traci właściwości silnej trucizny.

Czy to jest jakaś obiektywna, potwierdzona przez badania informacja?
Wg mnie roztwór 15 krotny to przede wszystkim wstępne rozcieńczenie trucizny, następnie kropelkowe aplikowanie tego roztworu eliminują kumulację nitrytu w małej objętości.

#58 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13950 postów

Napisano 18 mar 2012 - 20:59

EAnno, temu zapytałem ale .....

#59 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5870 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 18 mar 2012 - 22:00

To są zasłyszane bajeczki
Przy sporządzaniu mieszanki peklującej nie dozuje się rozpuszczonego nitrytu kropelkowo - rozumiem to jako w jedno miejsce , lecz nanosi się odliczoną - odmierzoną ilość , na całą powierzchnię odważonej soli w mieszałce i miesza do równomiernego wymieszania się składników

#60 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5870 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 19 mar 2012 - 19:57

W uzupełnieniu dla TeBe
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych