Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Karolaszymczka wyroby świąteczne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
882 odpowiedzi w tym temacie

#881 Mlex

Mlex

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 92 postów
  • MiejscowośćPoznań

Napisano 14 lis 2019 - 18:31

Piotr staram się tradycję podtrzymywać.

Czyją tradycje? Ichnią naszą? Bo pododno tradycja spożywania gęsi na Marcina istniała na kilkaset lat zanim my ją zaczęliśmy kultywować ;)
Nie żebym się czepiał,bo też odkąd pamiętam mam gęś w domu na Marcina, a nawet i częściej :).
Dobrze, że gęsina wraca powoli do łask. Jak słyszę że 95proc naszej gesiny na eksport zachodni idzie, a u nas się jej prawie nie jada, to siedzę i płaczę... Podobnie z dziczyzną. Zapomnieliśmy w czym byliśmy dobrzy, ale powoli zaczynamy sobie przypominać...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Mlex edytował ten post 14 lis 2019 - 18:33

#882 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2617 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 14 lis 2019 - 19:24

Dawniej, 11 listopada, w dniu św. Marcina tradycją było spożywanie gęsiny. Dla nas Polaków konieczne jest przywrócenie tego zwyczaju. Tym bardziej, że jest to dzień Święta Niepodległości, które zasługuje na specjalne wyróżnienie w każdym wymiarze, również kulinarnym. Dobrym przykładem takiego zwyczaju są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie w Dniu Dziękczynienia spożywa się pieczonego indyka.

O tradycji spożywania gęsiny w dawnej Polsce, mówią stare przysłowia „Na świętego Marcina dobra gęsina”czy „Święto Marcina dużo gęsi zarzyna”. Natomiast w Słowniku mitów i tradycji kultury Kopalińskiego, pod hasłem gęś znajdziemy staropolski tekst znakomicie ilustrujący znaczenie gęsi: „Nie masz lepszej zwierzyny jako nasza gąska: dobre piórko, dobry mech, nie gań mi i miąska”.

Źródło: http://www.gesina.pl/gesina.html

Czyją tradycje? Ichnią naszą?

Tutaj można trochę poczytać:

https://rme.cbr.net....-dawniej-i-dzis

Wydaje mi się, że po prostu "tradycja"  przegrywa z  :(  "ekonomią".

Gęsina oraz dziczyzna  :cry:   do tanich nie należą. 

Użytkownik Wirus edytował ten post 14 lis 2019 - 19:28

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#883 Mlex

Mlex

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 92 postów
  • MiejscowośćPoznań

Napisano 14 lis 2019 - 22:19

Właśnie dlatego zapytałem czyja to tradycja, bo jej geneza jest - jak sam widzisz - bardzo ciekawa i złożona. Bardziej niż by się mogło wydawać.

Co do ekonomii - jasne. Ceny nie są niskie. To ważny powód. Ale jest jeszcze jedno ale: ludzie żyją też w przeświadczeniu, że gęś jest za tłusta i przez to niedobra, a dziczyzna to mięso nie do przyrządzenia w domowych warunkach przez statystyczną Panią domu. Kiedyś takie myślenie było nie do pomyślenia :) chociaż oczywiście też nie każdego było wówczas stać na tego typu dania. Spójrz w stare książki kucharskie. Sposób przygotowywania dziczyzny czy drobiu to często zaledwie 5-10 niezbyt rozbudowanych zdań. Więcej nie trzeba było pisać. A dziś? Przepisy niczym elaboraty, z czasami pieczenia, temperaturami itp. a i tak co drugi powie, że to za trudne... że to niesmaczne będzie...

Ale świadomość kulinarna Polaków przeżywa chyba mały renesans. Coraz częściej sięgamy po te delikatesowe specjały i coraz mniej się ich boimy. Takie jest moje zdanie.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych