Skocz do zawartości

Kuchenne Przygody wg Zbója


Zbój Madej

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Niektórzy robią też różne jarzynki z tych ukwaszonych buraczków
:thumbsup: I sałatki i surówki np ja ;)  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 833
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 miesiąc temu...
Uszy po Litewsku wg tiera
 
Peklowane 24h 10%, zagotowane, przepłukane pod zimną wodą i do szybkowaru z przyprawami liść, czosnek, pieprz (ja dodałem jeszcze ziele ang.) na 30 min. Po wyjęciu z szybkowaru i wystudzeniu, krojone w paski i doprawione mieszanką kminek, kolendra, czosnek, pieprz, chilli i sól ( z dodatkiem soli trza uważać) :thumbsup: :D
 
post-41817-0-60363400-1639465695_thumb.jpg

 

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zagotowane, przepłukane pod zimną wodą

 

Czemu.? 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu.?

Tak w przepisie było :rolleyes:;)

Ale smaczniaste jest :thumbsup:

Piana się tworzy jak zaczynasz gotować. Zagotowujesz, opłukujesz, wkładasz do szybkowaru, piany niet, zamykasz szybkowar i gotujesz.

Edytowane przez Zbój Madej

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:thumbsup:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zagotowane, przepłukane pod zimną wodą

 

Czemu.? 

 

Może również ze względów zapachowych.

Uszy są elementem zewnętrznym i samo płukanie może nie wystarczyć.

Są pewne potrawy, które wymagają bardziej restrykcyjnego traktowania.

Przykładem są pipki gęsie w wersji żołądkowej.

Wg oryginalnego przepisu, poza bardzo starannym oczyszczeniem - żołądki wymagają 6-7 krotnego parzenia.

Dostosowałam się ostatnio do tego wymogu i w celach poznawczych "niuchałam" wodę z kolejnych parzeń.

Podsumuję doświadczenie: wymóg był uzasadniony  :thumbsup:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wg oryginalnego przepisu, poza bardzo starannym oczyszczeniem - żołądki wymagają 6-7 krotnego parzenia.

Ja bardzo lubię gęsie żołądki dorzucać do rosołu z kury ale nie tylko z kury. Taki rosół nie "pachnie" dziwnie. Czy to kwestia obróbki i przeznaczenia końcowego? Flaki wołowe niektórzy zalecają gotować 3 razy po godzinie i zmieniać wodę a dla mnie 2 razy po 30 minut też jest wystarczające. Może to kwestia wrażliwości na smak i zapach? Węch mam dobry i ze smakiem też wszystko w porządku od dawna. Jeśli chodzi o receptury, to z zasady ich się trzymam, ale z przepisami różnymi czasami jest też tak, że "babcia odkrawała karkówkę z dwóch stron bo miała za krótką brytwankę".  Może 6-7 razy to z powodu miękkości a nie zapachu?

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może 6-7 razy to z powodu miękkości a nie zapachu?

To jest tylko parzenie, z odlewaniem wody.

Żołądki miękną dopiero podczas długiego duszenia w cebulowym sosie.

 Co do węchu, ....lepiej nie dyskutować  :laugh:

Czasami dobry węch bywa przekleństwem  :facepalm:

 

 

Podsumuję doświadczenie: wymóg był uzasadniony 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, wszystko zalerzy od tego jak swieze flaki sa zabrudzone , ja pamietam jak kiedys moja babcia gotowala to byly bardzo brudne i rzeczywiscie zapach byl potworny , w pozniejszych czasach wygladaly juz duzo lepiej  i nie capily :facepalm:  juz tak , ja kupuje flaki to praktycznie nie maja zadnyxh zabrudzen , tylko troche czasem tluszczu , 

Ja patrze ok 20 min i odlewam procedura 3 razy , pozniej gotuje.

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również obgotowuję flaki tylko trzy razy Electro, po 10 - 15 min. za każdym razem zmieniając wodę oczywiście, i wystarcza w zupełności. Jednak trzy razy po jednej godzinie, to tak jak pisze Todek, nie będą flaki, a trawa morska ze starego materaca :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, Ja kupilam raz w Polsce gotowe juz ugotowane ...biale jak papier , nie wiem czy one byly w chlorku moczone , paskudstwo , nigdy wiecej .Wogole flaki nie smakowaly flakami , jak bym gazet naciela do rosolu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electro, ja czasami będąc w Polsce kupuję bardzo ładnie wyglądające flaki wołowe w Biedronce" czyszczone, gotowe na tacce, i też trzy razy je obgotowuję, bo cuchną. Jednak ten swoisty charakterystyczny zapaszek powinien oczywiście być lekko wyczuwalny, bo inaczej to nie byłyby flaki, a normalna "zupa mięsna" na żołądkach wołowych :D. Smrodu jednak też nie toleruję, ale trzykrotne niezbyt długie obgotowanie jest całkowicie wystarczające :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję flaki wołowe w masarni "Marczak" w Dobrzelowie k/Bełchatowa. Flaki są bielutkie, czyściutkie i wstępnie obgotowane. Wystarczy jedno lub maksymalnie dwa obgotowania i do przodu. Super towar.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie te z "Biedronki" Szefie, innych możliwości nie mam, w okolicy nie mam masarni, ale te Biedronkowe są bardzo przyzwoite, jednak gotuję krótko trzy razy, już tak się przyzwyczaiłem :D. Podobnie cynaderki  :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy "su-wit" za mną :cool:
ProfiCook PC-SV 1126
Lekko słonawe, bo przyprawiałem jak do piekarnika. Udko "na patyku" posypane przyprawą do ucha wg tiera, przyprawa szerokiego zastosowania, mięso z udka kurczaka złożone w pół przed zapakowaniem próżniowym. W przekroju prawie oki, jak przekroiłem przy kości (fotki nie robiłem) pokazała się maluśka kropka krwista, czyli trzeba czas gotowania wydłużyć do 3.5 godz.
Wsio razem w pojemniku GN 1/2 12L gotowane było 3 godz. w temp. 67st.C, miało być 65, ale dla pewności dałem 67.
Soczyste bardzo bardzo, miękuchne też bardzo.
Cyrkulator ruszył dobrze, wodę nalałem wstępnie podgrzaną na gazie, ustawiłem czas 3 godz. temp. 67, i jak temp. została osiągnięta, ruszyło automatycznie odliczanie.
Jeszcze muszę dokupić kulki izolacyjne do Sous Vide, znaczy już zamówiłem podwójną porcję, woda tak szybko nie odparowuje.
Znaczy na świąteczny stół będą dwie nowości kulinarne, już się peklują :thumbsup:
 
post-41817-0-41635200-1639833686_thumb.jpgpost-41817-0-45704200-1639833697_thumb.jpgpost-41817-0-20914500-1639833706_thumb.jpgpost-41817-0-61986200-1639833715_thumb.jpgpost-41817-0-84133300-1639833728_thumb.jpg

 

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sous vide c.d. GN srebrny świąteczna polędwica 57st. 6 godz.
GN przezroczysty tak do pogryzienia skrzydełka i na obiad dla przyjezdnych mięso z uda kurczaka 67st. i 3 godz. i 15 min :cool:
300 kulek izolacyjnych w sam raz na 2 pojemniki GN 1/2, 20cm. :thumbsup:

 

post-41817-0-08423300-1640172030_thumb.jpgpost-41817-0-95777500-1640172076_thumb.jpg

Edytowane przez Zbój Madej

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbóju gdzie można nabyć takie kulki ?

Co prawda jam nie zbój ale np:

 

https://www.gastropuls.pl/sous-vide/kulki-izolacyjne-do-sousvide-stalgast-691190?gclid=EAIaIQobChMIvY6u-bj39AIVkUaRBR3hFAw2EAQYAiABEgJBE_D_BwE

https://www.gastrro.pl/yato-kulki-izolacyjne-do-gotowania-sous-vide-100-szt-yg-04735.html?cd=1082688916&ad=58569863171&kd=&gclid=EAIaIQobChMIvY6u-bj39AIVkUaRBR3hFAw2EAQYASABEgJIRfD_BwE

https://sklep.ronic.pl/sous-vide/1265-kulki-izolacyjne-do-sous-vide-8718862700571.html

:)

[Dodano: 22 gru 2021 - 13:59]

Zbóju zaciekawił mnie ten Twój drób. Muszę wypróbować, bo jak na razie mam blisko 2 lata sprzęt a użyłem go z 3-4 razy (głównie do pastrami wg Tusiaczka)

Myślałem że używa się go po 12-24h a tu proszę 3-4h i gotowe :)

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbóju gdzie można nabyć takie kulki ?

 

100 sztuk  https://allegro.pl/oferta/kulki-izolacyjne-do-gotowania-sous-vide-yato-7658807771

Dokupiłem tutaj 200 szt. taniej wychodzi niż w sklepie Yato  https://allegro.pl/oferta/caso-1430-kulki-izolacyjne-do-sous-vide-200szt-10919525215

Dobra cena z ronic.pl co wróbel zapodał, ale tam chyba koszt wysyłki dojdzie.

 

Myślałem że używa się go po 12-24h a tu proszę 3-4h i gotowe

 

Gdzieś wyczytałem, że dla drobiu czasy gotowania to 0.5 - 8 godz. w zależności jaka to część drobiu i jaki ptak (kaczka, kurczak czy indyk).

Zależą od tego czy chcesz soczyste bardziej czy mniej.

Edytowane przez Zbój Madej

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komuś się nie spieszy z dostawą to na Alli.... też mają w przyzwotej cenie,250 szt z workiem do suszenia w cenie 70 zł wraz z przesylką,zawsze jeszcze jakiś kodzik można dodatkowo na 2-3$ dołożyć.

 

https://a.aliexpress.com/_vC8L8M

Edytowane przez bilu72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.