Skocz do zawartości

Maad - na spokojnie ;)


Maad

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno niczym się nie chwaliłem, tak więc "nadejszła wiekopomna chwila ..." ;)

 

Na pierwszy ogień przedstawiam luncheon meat w osłonce barierowej wg. Dziadka

 

Kupiłem 3.5kg różnych ścinków z obróbki półtuszy. Wykroiłem gruczoły, fragmenty krwawe i po klasyfikacji zostało 2.3kg mięsa klasy II i 1.1kg klasy III.

 

peklosól 23g/kg 50/50

pieprz 1g/kg

mąka ziemniaczana 15g/kg (połowa tego co w przepisie)

woda 30ml/kg

peklowanie 12 godzin

 

post-39741-0-53785800-1384333759_thumb.jpg

mielenie: klasa II sitko 5mm

 

post-39741-0-39980000-1384333782_thumb.jpg

klasa III 2x sitko 3mm

 

osłonki barierowe fi 72mm

parzenie 120 min w 70-72 stopni

studzenie w zimnej wodzie

 

efekt:

post-39741-0-03439500-1384333916_thumb.jpg

 

post-39741-0-12754500-1384333947_thumb.jpg

 

post-39741-0-93076700-1384333956_thumb.jpg

 

Jak widać udało się uniknąć wycieku - mąka (i kontrola temperatury parzenia) działa cuda.

Smakowo, mimo raczej podłego surowca, mielonka wyszła bardzo dobra. Ale nie byłbym sobą, gdybym się czegoś nie czepnął :grin:

Niestety dodatek mąki jest w wyrobie wyczuwalny :( Na języku zostaje specyficzny miałki, dawno już zapomniany posmak. Następnym razem zrezygnuję z tego wątpliwego dodatku nawet kosztem wycieku. Galaretka też jest dla ludzi :)

Mogłem też trochę drobniej zmielić pieprz. Tu nie pasują takie duże kawałki.

 

P.S. Zdjęcia to "real foto" bez żadnego photoshopowania.

Edytowane przez Maad

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 407
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Marku bardzo apetyczny wyrób :thumbsup:
Osobiście pominęłabym mąkę ziemniaczaną , a jeśli chodzi o galaretkę to bardzo lubię w tych wędlinach. ;)

Edytowane przez Maad

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na spokojnie to ładna mielonka. :clap:
 

widać udało się uniknąć wycieku - mąka (i kontrola temperatury parzenia)


I bez tej mąki też się uda jak trochę się przypilnuje.
 

Następnym razem zrezygnuję z tego wątpliwego dodatku nawet kosztem wycieku


Dobry pomysł.Popieram.
 

Tu nie pasują takie duże kawałki.


Zdecydowanie nie.Proponuję użyć białego pieprzu.Ja bym jeszcze zrezygnował z IIIwp.Mielonka będzie bardziej miękka.

Edytowane przez Maad

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bez tej maki też się uda jak trochę się przypilnuje.

tylko czy bez mąki ... to dalej będzie luncheon meat? ;)

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ,będzie .Nasze wyroby to nie wyroby przemysłowe.Dużo mąki + dużo wody. ;) .I zawsze można napisać "a'la"

Edytowane przez Maad

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mąka ziemniaczana 15g/kg (połowa tego co w przepisie)

Jak widać udało się uniknąć wycieku - mąka (i kontrola temperatury parzenia) działa cuda.

to po diabła że tak spytam dajesz mąkę skoro dajesz tak małą ilośc wody :tongue:;)

Osobiście pominęłabym mąkę ziemniaczaną ,

ot co... przy tej ilości wody faktycznie niepotrzebna

Ja bym jeszcze zrezygnował z IIIwp.Mielonka będzie bardziej miękka.

bo ta ilość III jest obliczona na "związanie" masy z 30% wody (mąka wszystkiego nie załatwi)

 

Kochani powiem tak: przetrenowałem ten wyrób już nie raz..... i powiem z całą odpowiedzialnością że wole w wersji "pełnej oryginalnej".... :blush: - to znaczy mąka woda 30% ....

tu wiem że to ja tę wodę dodałem i nie płacę jak za mięso a wyrób jest delikatny i bardzo smaczny...

faktem jest że tu np. Maad jest wrogiem bo to skrobia czyli węgle :tongue::blush:

tak więc przy tych kilku mililitrach wody nie ma absolutnie sensu dawanie mąki bo mięso samo to wchłonie,

Edytowane przez Maad
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu wiem że to ja tę wodę dodałem i nie płacę jak za mięso a wyrób jest delikatny i bardzo smaczny

To zapraszam choćby jutro na degustację bez tych dodatków.Może zmienisz zdanie. :D 

Edytowane przez Maad

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz w życiu robiłem luncheon meat. A jak robię coś pierwszy raz, to nie kombinuję tylko słucham bardziej doświadczonych. Dlatego zrobiłem (niemal) tak samo jak w oryginalnym przepisie Dziadka. Potem oczywiście następuje analiza osiągniętych rezultatów i tfórcza modyfikacja receptury ;)

 

ot co... przy tej ilości wody faktycznie niepotrzebna

Mąka zatrzymuje nie tylko wodę ale i tłuszcz. Klasa II była dość tłusta, zelmer "5" z tłuszczu zrobił smalec a mimo to praktycznie nic nie podciekło pod osłonkę. Jest to malutki, ale jednak plus dla mąki.

 

woda 30%

w którym przepisie jest 30% wody? w kilku które znalazłem jest mowa o jedynie 3%

 

Maad jest wrogiem bo to skrobia czyli węgle

chyba zbyt pobieżnie czytasz klub zdrowia

wrogiem to ja jestem ale NADMIARU węgli

węgle w ilości 50-100g na dobę są całkiem OK

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w którym przepisie jest 30% wody?

ano proszę Cie bardzo: :cool:http://wedlinydomowe.pl/konserwy/inne-konserwy/14-lucheon-meat

i tu przepis podaje mąkę ziemniaczaną w ilości 0,3 kg, lub fosforany w ilości 0,01 kg

Jako że stronka jest ekologiczna, odpuśćmy sobie te dodatki (za wyjątkiem pieprzu) gdyż głównym ich przeznaczeniem jest zatrzymanie wody, której w przepisie dodaje sie 30 litrów na 100 kg mięsa. Ja z góry zmniejszyłem jej ilość do 5,0 l/100 kg mięsa.

na forum również gdzieś DZIADEK pisał o ilości wody w recepturze przemysłowej

 

jak juz pisałem, robiłem wcześniej w sposób "udomowiony" ale po próbie "przemysłowej" pozostanę przy tej drugiej bo tak wykonana mielonka "lepiej wchodzi" moim domownikom - cóż.... takie czasy, :???:

 

zrób sobie kiedyś na próbę - będziesz miał porównanie :cool:

 

To zapraszam choćby jutro na degustację bez tych dodatków.Może zmienisz zdanie. :grin:

oj kusisz :tongue: .... - nie mam co zmieniać bo wiem że w obu przypadkach jest to bardzo dobry wyrób - tylko każdy trzeba odpowiednio przystosować... sam napisałeś choćby o zmniejszonej ilości III :cool:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na forum również gdzieś DZIADEK pisał o ilości wody w recepturze przemysłowej

w recepturze "domowej" przy minimalnej ilości wody, jednak nie zrezygnował z mąki - błąd ?

 

zrób sobie kiedyś na próbę - będziesz miał porównanie

chyba jednak sobie daruję, mąka w wędlinach jakoś mi nie bardzo pasuje

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w recepturze "domowej" przy minimalnej ilości wody, jednak nie zrezygnował z mąki - błąd ?

tego nie powiedziałem - uważam tylko z obserwacji że to praktycznie nie ma sensu bo taką ilość wody utrzyma samo mięso :cool:

 

mąka w wędlinach jakoś mi nie bardzo pasuje

nie pasuje bo?..... czy tylko z "przekonania" czy masz inne argumenty?

dla mnie minusem jest ryzyko podatności na zepsucie w przypadku drobnego błędu podczas pasteryzacji.....

smak?... zdecydowanie lepszy na ziemniaczanej niż pszennej, ale w obu przypadkach wyczuwalny co jednak stanowi o "charakterze" tego wyrobu...

 

oczywiście nie zamierzam tu ani namawiać ani bronić jak twierdzy tej receptury - wyraziłem tylko swoje zdanie i tyle :cool:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu jest jednak mocno nielogiczne.

 

Czy obecność mąki w przepisie Dziadka, przy ilości wody rzędu 3%, ma jakieś uzasadnienie technologiczne? Gołym okiem widać że nie ma. Sama klasa II dobrze wyrobiona wchłonie taką małą ilość wody. Może więc w przepisie jest błąd i powinno być nie 0.3 litra, tylko 3 litry na 10kg?

 

A może chodzi o idealne odtworzenie mielonki z lat 70 i 80? O ten jak piszesz "charakter"? Też nie, bo bez dużej ilości wody nie uzyska się "tamtej" konsystencji.

 

Przyznam się, że tego nie rozumiem.

 

nie pasuje bo?..... czy tylko z "przekonania" czy masz inne argumenty?

Nie pasuje mi wpływ mąki na odczucia organoleptyczne :grin:

Dodatek mąki sprawia, że na języku czuć taką specyficzną miałkość, która utrzymuje się długo po jedzeniu. Podobnie działa dodatek soi czy innych mączek. Ja bardzo nie lubię tego odczucia, kojarzy mi się z tanimi, badziewiastymi konserwami i kiełbasami. Dlatego zmniejszyłem ilość z 30 do 15g/kg. Chciałem trzymać się receptury, ale bałem się, że mąka będzie wyczuwalna. I niestety miałem rację :(

 

Dla mnie osobiście dodatek mąki ziemniaczanej skutkuje tylko tym miałkim posmakiem. Gorzej jest z mąką pszenną lub żytnią. One zawierają gluten, którego nie mogę jeść nawet w śladowych ilościach.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obecność mąki w przepisie Dziadka, przy ilości wody rzędu 3%, ma jakieś uzasadnienie technologiczne

Zależy z którego przepisu korzystasz.Z oryginału czy z modyfikacji.Przy orginale już ma.Przy modyfikacji (3% wody) moim zdaniem już nie.Przy 30% wody głównie ekonomiczny :grin: .Głównym zadaniem mąki jest wiązanie wody w połączeniu z III wp. daje to niezły rezultat ilościowy a co za tym idzie woda i mąka kosztują tyle co mięso.Drogie jakieś te dodatki. :grin:.Niektórym ten posmak mąki pasuje i dlatego ją dodają .Mnie nie i dlatego skład mojej mielonki jest nieco inny.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie orginalne receptury z lat 1950- 1960 Wnioski wyciągnijcie sami .

Receptura

Proces produkcji - jak to robić

Wymagania jakościowe - jak to ma wyglądać. http://images41.fotosik.pl/1368/7727023f786be555m.jpg http://images47.fotosik.pl/1422/3c76a1e5666a585bm.jpg http://images37.fotosik.pl/1384/7583bbb6ed1228d5m.jpg

KOD TRZY CYFROWY 411 -oznacza orginalną pierwszą recepturę . Następne cyfry dodane do tego kodu - to jest majstrowanie -ulepszanie jej w różny sposób - porównując skład surowca przypraw i dodatków można zrozumieć to .

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie widzę informacji o dodatku wody w ilości 30%.

411 i 4111 różnią się tylko dodatkiem mąki. Nawet wydajność mają podobną - różni się tylko o 2%, tak jakby brała się właśnie z dodanej mąki.

 

Wniosek: dodatek mąki nie ma na celu wiązania wody, tylko uzyskanie bliżej nieokreślonych "walorów smakowych":

Konserwa 4111 posiada charakterystyczny smak konserwy produkowanej z dodatkiem mączki ziemniaczanej, mniej soczysta od konserwy 411

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to zapodam nowoczesną recepturę o wydajności 160%

Jeśli można prosić. :D .Będzie z czym porównać.

Edytowane przez Maad

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład - wp kl II 60kg . wp kl III 20kg, woł kl II . Wydajność osiągnięta poprzez dodanie 50l wody i dodatków których nie wymieniam, no może poza mąką ziemniaczaną w ilości 4kg. Jest to lunch meat w osłonce poliamidowej .
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura na luncheon meat jako konserwę zawiera dwa rodzaje obróbki termicznej: pasteryzację i sterylizację. W przypadku konserw sterylizowanych nie możemy dodać znacznej ilości wody do wsadu, gdyż po sterylizacji wsad w puszcze będzie zachowywał się jak płynna masa.

W dalszej części przepisu na stronie głównej jest błąd ( ilość dodanej wody). Posiadam skan przepisu na "luncheon meat bezosłonkowy", gdzie dodatek wody wynosi 3%.

Oczywiście zawsze istniała pokusa zwiększenia wydajności, co przy dobrym mięsie i dodatku mąki ziemniaczanej można było zwiększyć ilość dodanej wody. Przykładem jest wyrób Abratka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie i dlatego skład mojej mielonki jest nieco inny.

Arkadiusz ponieważ jestem pod wrażeniem Twoich wyrobów to może zechciał byś podać sposób w jaki Ty robisz luncheon meat :blush::D 

Edytowane przez Maad

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich .... niestety nie tym razem :(

 

Kabanosy Zdradliwe

 

kl I 1kg z szynki

kl II 1,2 ze średnio chudego boczku

tłuszcz 0,25kg z podgradla

 

peklowanie: 17g/kg 50/50 48 godzin w kawałkach 4x4

przyprawy standardowo: pieprz, gałka, kminek, czosnek

rozdrabnianie: kl I siatka 10, kl II i tłuszcz siatka 5 (tłuszcz lekko zmrożony)

mieszanie: farsz rozłożony warstwami i bardzo lekko wymieszany

nadziewanie: nadziewarką

osadzanie: 1godz temp. 15 stopni

suszenie: nadmuch ciepłego powietrza 50-55 stopni przez 30 minut

wędzenie: 90minut 55-60 stopni

pieczenie: w piekarniku z termoobiegiem 30 minut 85-90 stopni

 

konsumpcja: na gorąco 1,2 kg na 4 osoby <--- stąd nazwa kabanosy zdradliwe ;)

wrażenia smakowe: absolutnie rewelacyjny smak, kruche, pykające przy łamaniu zarówno na ciepło jako i na zimno

wrażenia wizualne: jak na zdjęciach (na dolnym widoczna biała kartka pozwalająca ocenić prawidłowość balansu bieli)

 

post-39741-0-34283500-1384334964_thumb.jpg

post-39741-0-26478500-1384334965_thumb.jpg

 

i na koniec pytanie: co poszło nie tak?

Edytowane przez Maad

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozdrabnianie: kl I siatka 10, kl II i tłuszcz siatka 5 (tłuszcz lekko zmrożony)

Moim zdaniem boczek i tłuszcz rozdrobniłbym na siatce min. 8.Rozdrobnienie na 5 spowoduje podcieki tłuszczu po pieczeniu w tak wysokiej temperaturze.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na koniec pytanie: co poszło nie tak?

Miały być na Święta a tu połowa zjedzona od razu ;):laugh:

Edytowane przez Maad

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arkadiusz - celna obserwacja, ale wybór sitek był swego rodzaju kompromisem pomiędzy jakością mielenia i posiadanym przeze mnie sprzętem

sitko 8 mam do małego zelmerka, a on koszmarnie rozmazuje tłuszcz na ślimaku i nawet na dużych otworach robi farsz na parówki :(

do ręcznej "10" mam sitka 5 i 10 - i tych użyłem do mielenia

 

@chudziak - tak to jest jak się robi z 2kg mięsa - dłużej trwa mycie sprzętu niż konsumpcja

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.