Skocz do zawartości

Pierwsza wędzona kiełbasa


smola

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro jest pyszna to po co coś zmieniać. Rób tak jak do tej pory, modyfikacje na siłę w stylu "bo może ktoś coś podpowie" przeważnie kończą się fiaskiem. Masz swoją recepturę, swój styl wędzenia to po co szukać kłopotów na siłę. :grin: Ja tylko o tym pisałem:

kiełbasy wkładam do piekarnika o temp. 50-60 st. suszę ok. 60min... i po tym suszeniu przeprowadzam wędzenie tem.50- 60 st...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Moim też .Technologia inna ale wygląd podpada pod Wczesnego

 

No może pod trochę późniejszego :)

Powoli się wprawiam i zaczynam się rozpędzać :)

 

Pan S jest moim przyjacielem i codziennie go odwiedzam.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

http://boggi-okna.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doczytał prezesie, doczytał :tongue:

przepraszam ale zapominałem opisać zdjęcia

 

pierwsze zdjęcie kiełbaska na desce po wędzeniu podsuszana 4 godz.w piekarniku

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega quartz napisał ... Rób tak jak do tej pory, modyfikacje na siłę w stylu "bo może ktoś coś podpowie" przeważnie kończą się fiaskiem...

jak najbardziej podzielam Twoją opinię,żadnych zmian no może tylko ten piekarnik.

do osuszania kiełbas mam już drzewo z brzozy - w czwartek będę wędził.

dzisiaj dokonałem zakupu mięsa nie takiego jak chciałem tylko takie jakie zostało

łopatka 3,5 kg gulaszowe 0.5 kg golonka 1 kg podgardle o,5 kg.

kiełbaskę robię wg.sprawdzonego już przepisu tylko z małą korektą na kg mięsa dam 3g pieprzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do osuszania kiełbas mam już drzewo z brzozy

Musisz je starannie okorować.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania - spróbuje na nie sam odpowiedzieć, nie wiem tylko czy dobrze kombinuje.

1. kiełbasę którą po właściwym uwędzeniu upieczemy( podpieczemy) nie trzeba juz parzyć?

2. Co zrobić lub czego nie robić żeby kiełbasa nie była jak "pała ZOMO"? Przeprowadzić odpowiednie obsuszanie? czyli jak?

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiełbasę którą po właściwym uwędzeniu upieczemy( podpieczemy) nie trzeba juz parzyć?

Oczywiście że nie

Co zrobić lub czego nie robić żeby kiełbasa nie była jak "pała ZOMO"? Przeprowadzić odpowiednie obsuszanie? czyli jak?

Przede wszystkim zanim nie zdobędziesz trochę doświadczenia trzymaj się sciśle przepisów,zamało podałeś danych żeby stwierdzić co robisz żle. :wink:

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też piyko nazwa - pała ZOMO - kiełbasa bojowa :grin: :grin: :grin: :grin:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zamieszczam efekt mojej dzisiejszej pracy -osuszanie 50 min.temp.40-45 stopni

wędzenie 50-55 stopni 3 godz. kolor prawie ciemna wiśnia. zdjęcia zrobione jeszcze przed parzeniem jedno petko już zniknęło no cóż to jest to co ja lubię. https://wedlinydomowe.pl/forum/images/smiles/icon_pycha.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna kiełbaska tylko mam problem z tym przekrojem :wink: .Tępy nóż, czy jeszcze przed parzeniem.? :grin:. A może jedno i drugie.

A osuszane gdzie?.W wędzarni czy piekarniku?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzymyt, pisze,że fotki jeszcze przed parzeniem.Jak dla mnie wyglądają ślicznie zwłaszcza,że to początki wędzarniczej przygody. :clap: :clap: :clap:

"Zwierzęta się wypasają.

Człowiek je.

Ale umie jeść tylko człowiek inteligentny"

Anthelme Brillat - Sawarin

 

Pozdrawiam serdecznie. Kazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obsuszanie drewnem brzozy.wędzenie olcha/śliwka.

kiełbasa się już parzy. pozdrawiam

Widzę ,że wyciągasz wnioski z dyskusji :clap:.Mam nadzieję ,że ta brzoza okorowana. :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wbrew pozorom obsuszanie to nie jest takie proste !

,ale da się nauczyć .Trochę treningu i ........... :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeszcze tylko pragnę podziękować za rzeczowe porady -dziękuję wszystkim.

 

 

poniżej zamieszczam zdjęcia kiełbasy już sparzonej.

może tylko troszkę uciekł smak czosnku.ale tak ogólnie to wygląd i smak chyba na najwyższym poziomie.

pozdrawiam Krzysztof.

dzisiaj wyjeżdżam po powrocie za tydzięń plan jest taki - kiełbasa będzie zrobiona z chudego boczku + podgardle + dla kleju golonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj kawałek! :grin: Co do nowego pomysłu, pewnie niektórych oburzy. Ja chyba wiem o co Ci chodzi, ostatnio jak kupiłem boczek to kilka razy patrzyłem, gdzie on ma tłuszcz. :grin: Same mięcho z milimetrowym dosłownie przerostem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem mięso szynka boczek łopatka

Boczek możesz pominąć,dodaj podgardle,jeżeli mięska chude. :wink:

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i właśnie o to chodzi . przed ostatnim razem jak robiłem kiełbasę to miałem mięso szynka boczek łopatka - boczek był bardziej chudy od łopatki!

chyba trzeba będzie dołożyć jakąś II klasę i to z dobrze przerośniętym tłuszczem.

Dlatego jednak muszę się nauczyć klasyfikacji. Stare, proste przepisy przestają się sprawdzać. Kiedyś boczek to był boczek, gruby, powiedzmy pół na pół mięso - tłuszcz. Słonina miała z 5 centymetrów...Teraz to jakieś płaty jak z zagłodzonego zwierzaka dosłownie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.