Skocz do zawartości

Mierzenie temperatury wewnątrz wędzonki.


Pools

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Kolego.., a zresztą. ;)


1. Cała operacja bardzo delikatnie wykonana.

2. Najlepiej wbić sondę przy wiązaniu, i wzdłuż batona, a nie na środku i prostopadle do jego osi.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak trza było napisać ....  tu jest naprawdę spora rzesza "zielonych"  masarzy a  porady przez "starych" zadymiaczy
są tak napisane chaotycznie i byle jak, że trzeba spędzić ogrom czasu

żeby to do kupy  pozbierać ....
 

Narazie  moja pierwsza robiona w kuchni na blokach szynka konserwowa  i mielonka bosmańska parzy się...  mierze temp wody

 jest średnio 75 stopni, za cholere nic nie wbiję z baton...   :cool: 

Mój profil: https://www.facebook.com/kuklafoto/
Oprócz zdrowych szyneczek zajmuję się kosiarkami:
Robotek Sprzęt Ogrodniczy Leśny i Elektronarzędzia : https://www.facebook.com/robotek2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Kolego, że tak nie napisałem od razu, ale tak Ci się spieszyło, że wątpię czy doczytałbyś mój tekst do końca.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko :)  damy radę, w końcu  to moja premiera  musiało się coś zdarzyć 

Mój profil: https://www.facebook.com/kuklafoto/
Oprócz zdrowych szyneczek zajmuję się kosiarkami:
Robotek Sprzęt Ogrodniczy Leśny i Elektronarzędzia : https://www.facebook.com/robotek2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robotek troszkę późna pora bym szukał, ale gwarantuje Ci że było kilka razy opisywane na forum jak mierzyć temperaturę w szynkowarowych wyrobach - tak jak napisał Maxell w ostatnim poście. Kolego jak byś poczytał to by nie było problemu. A u Ciebie chyba występuje ten sam syndrom co u każdego początkującego - jak najszybciej zrobić bo to będzie moje i najlepsze. Doskonale Cię rozumiem każdy z nas tak miał.

Ale zaapeluje do Ciebie jeszcze raz Poczytaj dokładnie forum a znajdziesz 99% odpowiedzi na wszelkie pytania jakie Ci się na myśl nawiną

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur Dorze,  poczytajjjjjjjj  moje posty,  nie parzę w szynkowarze tylko w osłonkach...  jako właśnie po pouczeniach dla "zielonych" że na początek  wystarczą  osłonki.

Wcale najszybciej nie robię, przygotowywałem się do premiery mojego masarniczego hobby ponad dwa miesiące... nie lubię pisać postów, wolę czytać :)  

Właśnie sam dla siebie "pouporzątkowałem" wszystkie rady i porady,

ale wierz mi każde forum to ogromny bałagan /kiedyś prowadziłem dość rozbudowane forum to wiem.../   i admin naprawdę musi się starać żeby to miało jakikolwiek porządek.

Ale co tam jeszcze  20 minut i wyjmuję moje pierwsze parzonki i pod prysznic zimnej wody a jutro mam nadzieję ze będą takie Boskie jak Wasze

Mój profil: https://www.facebook.com/kuklafoto/
Oprócz zdrowych szyneczek zajmuję się kosiarkami:
Robotek Sprzęt Ogrodniczy Leśny i Elektronarzędzia : https://www.facebook.com/robotek2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie parzę w szynkowarze tylko w osłonkach...

 

W jakich osłonkach? barierowych czy białkowych?

Jeśli w barierowych, to faktycznie pomysł z dziurawieniem nie było najlepszy :hmm:

Co najwyżej można wtedy przed parzeniem włożyć sondę do środka wzdłuż osi i zawiązać razem z osłonką, ale i tak będzie wyciek.

 

Lepiej chyba stosować zasadę 10 minut na 1cm średnicy.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale co tam jeszcze 20 minut i wyjmuję moje pierwsze parzonki i pod prysznic zimnej wody a jutro mam nadzieję ze będą takie Boskie jak Wasze

 

I tu muszę Cię wyprowadzić z błędu. NIE masz racji.

Twoje będą jeszcze lepsze !! Bo TWOJE i zrobione Twoimi własnymi osobistymi rencami :)

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barierowa się obkurcza i przez tak zrobiony otwór uciekają soki. To niepotrzebna strata smaku, soczystości i wartości odżywczych.

Nie bardzo widzę sens takiego działania.

No, może zrobić tak raz czy drugi, żeby określić precyzyjnie jaki ma być czas parzenia dla zadanej temperatury i średnicy osłonki. Ale dziurawić za każdym razem? :facepalm:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No, może zrobić tak raz czy drugi, żeby określić precyzyjnie jaki ma być czas parzenia dla zadanej temperatury i średnicy osłonki.

O to właśnie chodzi. Już teraz ma jaki taki pogląd na rozkład temperatur. Jeszcze raz lub dwa i sam dojdzie do tego, jak długo powinien parzyć, by smakowało Całej Rodzince.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już jest konieczność mierzenia temperatury w osłonkach, to termometr należy wbić przed parzeniem i aż do ostudzenia nie wyciągać.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

I tu muszę Cię wyprowadzić z błędu. NIE masz racji.

Twoje będą jeszcze lepsze !! Bo TWOJE i zrobione Twoimi własnymi osobistymi rencami :)

 

 

Noooo  strasznie się Cieszę,  zrobiłem po raz drugi  na imieniny żony  i nic nie mówiliśmy  kurde ale człowiek się cieszy  :)  wpierniczyli wszystko  i mam zamówienia robić szynki na święta   :tongue: 

Ale nie przekłuwałem robię w  osłonkach barierowych, znalazłem se taki garczek do parzenia i mam stałą temperaturę.

 

Jedyny minus to to że nie zrobiła mi się galaretka  tylko po rozkrojeniu wylał sie cały sos co i miało swoje dobre strony bo go zaraz sam zlizałem  z  deski  DELICJE !  :)

Mój profil: https://www.facebook.com/kuklafoto/
Oprócz zdrowych szyneczek zajmuję się kosiarkami:
Robotek Sprzęt Ogrodniczy Leśny i Elektronarzędzia : https://www.facebook.com/robotek2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wpierniczyli wszystko  i mam zamówienia robić szynki na święta    

Witaj tylko spoko nie wpadaj w samozachwyt szynka to wyższa szkoła jazdy nie mówię, że nie dasz rady, tylko uważaj ale jak widzę oczytany jesteś w miarę, zresztą masz forum na kolegów zawsze liczyć możesz. Powodzenia :thumbsup:  :)  

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

A ja miałem ostatnio taką sytuację. Zrobiłem kiełbasę (głównie szynka i najlepsze mięso grubo krojone 2x2cm, reszta mielona) i po wędzeniu bezpośrednio do gara. Parzyłem ją jednak chyba za krótko gdyż przy degustacji zauważyłem, że w środku była trochę miękkawa jak na parzoną (daleko jej było do surowej, ale tak nie do końca sparzona). Powiesiłem tą kiełbasę w zimnym pomieszczeniu i po tygodniu czasu skórka pięknie się pomarszczyła a środek stwardniał. Była idealna i jak na mój gust o wiele lepsza od takiej czysto parzonej. 

Niestety nie mierzyłem temperatury wewnątrz kiełbasy więc nie wiem o co chodzi, może ktoś wie jaka to jest ta pośrednia temperatura? 

A co sądzicie o dopiekaniu szynki w piekarniku zamiast parzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co sądzicie o dopiekaniu szynki w piekarniku zamiast parzenia?

Dlaczego nie chcesz parzyć? 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną parz w garnku w temp 80 , drugą upiecz w piekarniku w 90 stopniach (będzie długo trwało) obie do 68 w środku. Sam zobaczysz która Ci pasuje.

Jeżeli obie będą tak samo peklowane to pieczona będzie słońsza. (osobiście wolę parzone bo pieczona jest dla mnie suchsza)

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak myslałem, ale po wyjęciu przy 65 st. C już jest dobra, później twardnieje, więc wyjąłem. Zeby dociągnąc do 72 musiałbym co najmniej jeszcze godzine ja trzymac w temp. ok. 85 st. Pierwszy raz sparzyłem wczoraj polędwice i szynkę - rewelacja. Chyba częściej będe to robił :)

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie,chciałbym się dowiedzieć czy szynke,schab,łopatka można zjadać po uwędzeniu bez parzenia.Wedzone ok.3,5-4 godzin na kolor w temp.nieprzekraczającej 65 *C.Uwędziłem juz tak parę razy i smak bardzo dobry,ale napewno mięso nie osiągnęło wewnątrz takiej temperatury,oraz nie parzyłem.Właśnie się zastanawiam czy to zdrowo tak jeść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polędwiczki i polędwice "a'la łososiową" robię i jemy na surowo.

Łopatki nie robiłem nigdy - nie wiem - ale chyba żylasta trochę będzie, podobnie szynka - u mnie tylko parzona.

Czy zdrowo - jak każde inne surowe mięso. Odpowiednie mięso + odpowiednio zapeklowane na surowo będzie OK.

Tylko czy smaczne będzie - sam musisz ocenić.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.