Skocz do zawartości

Montaz DG w szafie Borniaka


jaugusty

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Koledzy,

chcialbym zamontowac DG Smoke Daddy do borniakowskiej szafy. Dzisiaj w koncu go dostalem :) Problem w tym, iz rura dymna jest w nim u gory, a sam DG dosc duzy (to jest ten najwiekszy, MAGNUM)

tak on wyglada :

http://www.ebay.de/itm/X-Large-Smoke-Daddy-MAGNUM-8-hrs-BBQ-Smoker-/150619274119?pt=BI_Commercial_Ovens_Ranges&hash=item23119bbb87

 

No, a otwor na DG w szafie jest dosc nisko, za nisko....

Jesli nic nie zrobie musze szafe stawiac na klockach, albo zwiekszyc nozki.

Bardziej elegancko byloby naturalnie zrobic otwor, tylko ze wyzej. Ale w tym przypadku dym bylby wdmuchiwany juz nad blacha okapowa. Bedzie to mialo jakis ujemny wplyw na rownomierne rozprzestrzenianie sie dymu? No, po mojemu to nie, ale zanim zaczne robic dziury (moze niepotrzebnie) moze by ktos doradzil? Bo moze to faktycznie obojetne, gdzie ten dym bedzie wpuszczany. Z gory dziekuje za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaugusty, tak po mojemu, na chłopski rozum, to dym idzie zawsze do góry, więc nie zastanawiał bym się aż tak bardzo pomiędzy górą, a dołem wędzarni ... ;)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myth, Tu chodzi o rozwiązanie i różnicę pomiędzy dymogenaratorem z forum, a tym z rozwiązaniem z USA. DG Rogera ma wyjście dymu z dołu, a tamten u góry.

Konstrukcja opiera się na tym samym prawie fizyki nic nowego tylko w tym przypadku nie jest ważny czy trociny się będą przesuwać, czy żar będzie wędrował po komorze spalania. Jako rozbieralny jest bezproblemowy w czyszczeniu i chyba takie rozwiązanie powoduje mniej problemów i jest przystosowany do spalania każdych drobin drewna. Prosta i szybka obsługa. Jest możliwość nie tylko podawania powietrza pod różnym ciśnieniem, ale również regulacja dostępu powietrza do trocin przez ustawienie zaworu. To jest bardzo dobre rozwiązanie i precyzyjna regulacja spalanie dowolnego opału. Warto się tym zainteresować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam generator o podobnych rozmiarach co Magnum, średnica rury 112 mm. x 280mm. wysoki, grubość ścianki 2 mm. tylko rura dymowa na dole, jak u Rogera. Funkcjonuje doskonale i dymi jak lokomotywa. Doskonałe, niezawodne urządzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzieki, jak bede niedlugo wedzic, to sie troche pobawie.

Ja jeszcze mam takie pytanie, ale to juz odnosnie tej szafki borniaka. Ta szafka ma od zewnatrz blache ocynkowana, w srodku alu. Szafa jest tak skonstruowana, ze ocynk zachodzi do srodka, na jakies 2 cm na calym obwodzie. Nie martwilo mnie to, ale gdzies tu na forum niedawno wyczytalem, ze ocynk jest b. szkodliwy.

Co ja mam z tym zrobic? Nic?, ze to niby tylko "troche" i nie ma co robic szumu?, czy jednak czyms zakryc, zamalowac, zakleic. Chodzi mi to teraz tak po glowie, ze naprawde bede wdzieczny za kazda wskazowke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uznanie Roger. DG o parametrach Magnum, ale w Twojej wersji dolnego dostarczania dymu do komory, to najzwyczajniej sprzęt nie do pobicia. Wypełnia komorę dymem tak intensywnie i w takich ilościach, że margines swobodnej regulacji jest więcej niż dobry. Nie potrzebny jest żaden wiatraczek rozpraszający dym w komorze. Dzięki zastosowanemu w podłodze komory wędzarniczej, regulowanemu otworowi dostępu świeżego powietrza i centralnemu ujściu dymu kominem, panowanie nad dymem i powietrzem jest całkowite, a wędzonki wędzą się bardzo równo na wszystkich poziomach komory. Zastosowanie zaś DG, nadaje wspaniałą, nie zakopconą i nie przypaloną, ale piękna intensywną, czystą, złocisto czerwonawo brązową barwę, wędzonym kiełbasom i wędzonkom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moj DG magnum tak jakby produkowal za duzo dymu. wydajnosc pompki ustawilem na minimum, ale nic nie pomoglo. Czyzby powierzchnia spalania za duza? A moze pompka ma za duza wydajnosc? Ujscie komina ma srednice 100 mm. Chociaz prawde mowiac, to az tak bardzo nie dymi z niego. Mam wrazenie, ze nawet jak jeszcze bardziej zmniejsze wydajnosc, to w komorze i tak zgromadzi sie gesty dym i dopiero po uzyskaniu swojej gestosci bedzie wypychany. Tak jak by (mimo pompki DG) nie bylo ruchu powietrza/dymu. Gdzie tu jwst blad? A moze to normalne przy takich DG-rach? Wedzilem w ten sposob dopiero 2 razy. Schab, po 6 godzinach byl tak uwedzony, ze na calym obwodzie zrobila sie brazowa skorka na glebokosc ok 1,5 mm. Boczek po 3 godzinach byl ciemno brazowy, ale dobry w smaku. O zlotych kolorach na razie moge zapomniec

Jest to tak ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DG daje dym, ale o przepływ dymu musisz zadbać sam.

Dobrze mieć boczny otwór w wędzarni, którym można sterować przepływ dymu + ewentualna regulacja na wylocie.

 

Czym ogrzewasz wędzarnię ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mieć boczny otwór w wędzarni, którym można sterować przepływ dymu

Albo otwierany dach w wędzarni.Ten komin to ma strasznie małą średnicę.Moim zdaniem brak prawidłowego ciągu i stąd gromadzenie się dymu w wędzarni.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma szczelną wędzarnie, to skąd ma pociągnąć świeże powietrze ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewam elektryczna grzalka. Otwor tez jest z boku po oryginalnym DG borniaka, tez o srednicy 100mm

Zatkalem go, bo wedzarke mam w komorce i myslalem, ze mi bedzie tamtedy uchodzic dym do pomieszczenia. Nastepnym razem odetkam go i bede regulowal doplywem powietrza.

A co myslicie o powierzchni spalania? DG ma srednice ok 110 mm. Jakims wkladem mozna by zmniejszyc. Powiekszenie srednicy komina to juz inna bajka, ale nie niemozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak mówią koledzy Arkadiusz i Miro. Brak regulacji przepływu i zdecydowanie za mała średnica komina w stosunku do parametrów DG klasy "Magnum".

Powierzchnia przekroju komina w mojej wędzarni jest np. o 100% większa, plus regulowany otwór dopływu powietrza w dnie wędzarni.

Tak więc otwór po Borniaku należy odetkać i powiększyć średnicę komina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z wentylatorem.

DG jak pisałem daje dym, a ciepło w Twoim przypadku z grzałki powinno wymusić obieg powietrza w górę, ale jak zatkałeś otwór dolotu świeżego powietrza, to jak ma się wytworzyć ciąg ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaugusty jak chcesz się dowiedzieć co jest nie tak, nie możesz zmieniać wszystkiego bo się pogubisz !

Na początek zadbaj o to aby dym "przepływał" przez wędzarnię a nie kisił się w niej.

Sam piszesz, że jest go mało, ale za dużo czyli .... ?

Pobaw się na sucho, bez wędzonek i sam wyciąg wnioski.

 

Pozdrawiam.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komorę można by jeszcze powiększyć, ale nigdy w życiu zmniejszać. Bo efektem będzie jeszcze większa koncentracja dymu w komorze. DG "Magnum" daje go w takich ilościach, że spokojnie zadymisz nim sąsiadów i okolicę. Zrób tylko to co Ci mówi Miro i wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, tak zrobie.

A ze zmniejszeniem komory, to sie zle wyrazilem, mialem na mysli zmniejszenie powierzchni spalania wiorek w DG. Ale zrobie, jak mi miro poradzil. Miro ma racje, bo z komina leci maly dymek, a jak otworze drzwiczki, to ten dym az w reke mozna zlapac, taki gesty. Nie pomyslalem o tym przeplywie, wedzilem dopiero drugi raz na takim DG. Ale pokazaliscie mi juz w ktora strone jechac i tak zrobie. Ale boczek i tak byl dobry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

jaugusty, a czemu wybrałeś Smoke Daddy? Oryginalny DG Borniak nie sprawdził się, czy go nie używałeś?

 

Sam chcę zrobić drewnianą wędzarkę o wymiarach wewnętrznych ok. 60cmx60cm, wys. 100-120cm + Borniak. Zastanawiam się tylko, czy ilość dymu będzie wystarczająca.

 

Wędzić zamierzam w piwnicy kamienicy (mam takie "dyskretne" pomieszczenie) a dym chcę puścić kominem (przewodem spalinowym - pozostałość po piecykach gazowych). Dlatego bardziej pasowałby mi Borniak niż DG typu Smoke Daddy lub Gregora.

 

Proszę o opinie.

 

[ Dodano: Czw 28 Cze, 2012 16:40 ]

Sorki za błąd.

Chodziło oczywiście o Rogera :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.