Skocz do zawartości

Peklowanie mokre - tabela


Siara

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 235
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W tabeli podany jest skład solanki w zależności od czasu peklowania oraz ilość tejże w zależności od ilości mięsa.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooooo a już myślałem że coś przeskrobałem i jestem kasowany :smile: Powtarzam mój post, zawsze stosuję proporcje 10 kg mięcha, 4/5 l wody 250g peklosoli, nigdy nie było reklamacji poza standartowymi, deczko za słone lub mało słone, może peklosól jest u nas bardziej słona :smile:
cedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cedro,

Stosujesz do peklowania mokrego 10kg mięsa 0,8l wody?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie masz o,8

Piszesz niejednoznacznie. Znak "/" to znak dzielenia. 4/5=8/10=0,8 :grin:

Chciałam się upewnić. Ludzie wymyślają różne rzeczy. Nietrudno sobie wyobrazić peklowanie suche z niewielkim zwilżeniem całości wodą. Może to być np. wywar lub napar z przypraw. Wtedy ilość stosowanej przez Ciebie peklosoli byłaby O.K.

Przy peklowaniu mokrym stosujesz w takim razie nader skromne wysolenie. Sól/peklosól w mięsie to podstawowy i w zasadzie jedyny konserwant.

Ilość peklosoli w tabeli Dziadka zależna jest od czasu peklowania. Jest to propozycja dająca prawidłową konserwacje mięsa i średnie wysolenie. Osobiście obniżam te ilości o 10%, ponieważ dla mnie jest za słone. Inni - być może - nieco je zwiększają.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za / . Nie chodzi mi jak zauważyłaś ( obniżam o 10 %) o niuanse ale jak jeszcze raz piszę na 10 kg stosuję 250 g peklosoli nikt nie zgłasza reklamacji, w/g tabeli Dziadka roztwór 4 lit. wody plus 500 g soli daje stężenie 11.11% jest to tak ja dla mnie szok
cedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadka roztwór 4 lit. wody plus 500 g soli daje stężenie 11.11%

Jest to stężenie solanki przy 7 dniowym peklowaniu.

Dla peklowania 14 dniowego jest to 400g soli, co daje na starcie solankę 9,1%. Po wyrównaniu zasolenia całości uzyskujemy stężenie ok. 2,8%.

Obniżenie ilości peklosoli o 10% da w przypadku peklowania 14 dniowego stężenie końcowe około 2,23%

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cedro ,poczytaj może tu https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1015&postdays=0&postorder=asc&start=30 .To jest trochę zmodyfikowana przez DZIADKA tabela Jego autorstwa Ja osobiście stosuję peklowanie ok 10-14 dni i solankę ok 82 g peklosoli na litr wody oraz stosuję ok 0,5 l solanki na 1kg mięsa.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy ilość nastrzyków ,oraz łączna ilość nastrzyków podana w ml.

Wszystkie dane dotyczą 1 kg mięsa.

 

Dla przykładu przy peklowaniu jedno dniowym ( nie polecam ):

 

Ilość nastrzyków 4

ml w jednym nastrzyku 60

ml nastrzyku łącznie 240

 

Czyli na np. 1 kg szynkę, rozrabiasz peklosól w wodzie ( 80 gram w 0.4 litra ) wkładasz do pojemnika. Do strzykawki nabierasz 60ml solanki i wstrzykujesz w szynkę. Zabieg powtarzasz 4 razy tak aż łączna ilość wstrzykniętej solanki wyniesie 240 ml.

 

4 * 60 = 240

 

To jest tylko przykład na 1kg mięsa i peklowanie 1 dniowe którego Ci nie polecam.

Do 10 kg i 7 dni peklowania będzie to :

 

4 lity wody + 500 gram peklosoli oraz nastrzyk 1 * 60 ml na 1 kg miesa.

Musisz tez zadbać o prawidłowa temperaturę peklowania.

 

Jak pisała EAnna i Chudziak, ilość peklosoli można zmniejszyć o kilka %.

Powodzenia :wink:

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam serdecznie.

 

Jestem nowym na tym forum i chciałbym zapytać szanownych kolegów o taką kwastię.

Czy ilość solanki do peklowania mokrego ma tak istotne znaczenie? tzn przyjmując 0,4l na 1kg mięsa a np: 0,8l na 1kg zakłądając że stopień zasolenia jest identyczny.

 

Pzdr.

Leszek :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwróce temat. Jeśli byś musiał wypić :wink: (przykład) 0,4 l solanki 10% lub 0,8 l takiej samej, co byś wybrał? :grin:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś ma inny gust zawsze może nastepnym razem zwiększyć lub zmiejszyć solanke.

I oto chodzi , prawidłowe podejście do tematu . :smile:

 

[ Dodano: Wto Gru 15, 2009 12:04 ]

(przykład) 0,4 l solanki 10% lub 0,8 l takiej samej, co byś wybrał? :grin:

Szkoda że to solanka :lol:

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszek2604,

przy użyciu 0,4l solanki 10% graniczne wysycenie solą mięsa wyniesie ok. 2,9g/kg. Przy użyciu 0,8l solanki wysycenie to wzrośnie do 4,5g. Stanie się tak po odpowiednio długim czasie, w którym stężenie soli w wodzie i mięsie wyrówna się.

(Powyższe wyliczenie jest rachunkiem uproszczonym.)

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi

 

Chciałbym poprosić o Waszą opinię na temat moich parametrów peklowania. Zaznaczam że kiedyś robiłem to metodami na jajko , ale skutki były różne. Więc postanowiłem wreszcie zrobić to tak jak doświadczeni koledzy radzą. A więc:

 

Zrobiłem tak:

 

Na 9kg mięsa (2 szyneczki, 1 karkówka, 2 boczki) , zrobiłem solankę 660g peklosoli na 5,5 l przegotowanej wody + przyprawy.

 

Czyli z moich obliczeń wychodzi:

120g peklosoli /1litr

Planuję to peklowanie na 7 dni w temp. ok 5 stopniC. (wczoraj sprawdzałem temp. było dokładnie 5st.)

Mięsko włożyłem w niedzielę 13.12. po południu.

Chcę je wyciągnąć z solanki 20.12 po południu trochę wymoczyć (ok.2godz+sprawdzenie organoleptyczne na słoność) potem na całą noc do ociekania. 21 po południu wiązanie i osuszanie do rana 22.

We wtorek 22 dosuszanie w wędzarni i wędzenie.

 

Zastanawiam się tylko czy nie za silna jest solanka???

 

Bardzo proszę o opinię czy dobrze kombinuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.