Skocz do zawartości

Moja piwnica ziemna


bogdan_kacz

Rekomendowane odpowiedzi

Można wykorzystać gotowe szamba betonowe. Mam taką piwniczkę zamówioną w betoniarni. Tylko jest problem z dowozem i posadowieniem. Czekam na osuszenie działki na wiosnę i decyzję kierowcy, czy da radę podjechać i przenieść piwniczkę na wyznaczone miejsce. Wybrałem szambo 11 m3, wysokość będzie podniesiona do 2,5 m, przewidziany jest otwór na drzwi i na wentylację. Cena 2,5 -3,0 tyś. Drzwi stalowe ok 300 zł. Piwniczka będzie przysypana 0,5 m ziemią.

Jeżeli nie da się ustawić gotowej piwniczki to będę musiał wybudować z bloczków betonowych..


[Dodano: 24 sty 2018 - 13:07]

 

Rozważałem zakup tej piwniczki. Niestety miejsce na piwnicę mam w głębi pochyłej działki i gdyby nie dało się dojechać to zostałbym z 8 tonami betonu lub musiałbym zapłacić dodatkowo za odwóz. Natomiast w pobliskiej betoniarni jeżeli się podejmą dostawy i montażu to piwniczka będzie zrobiona. Mam nadzieję :)

post-41630-0-33898400-1516794695_thumb.jpg

Edytowane przez tur100
tur100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czy ktoś z Was wie / ma doświadczenie

Ile trzeba nasypać ziemi na strop piwniczki, by nie bawić się w docieplanie stropu styropianem?

Czy warstwa ziemi o grubości 1 metra powinna wystarczyć, by temperatura w piwniczce była stabilna?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez beny2108
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

warstwa ziemi o grubości 1 metra powinna wystarczyć, by temperatura w piwniczce była stabilna?
W Twoim regionie TAK  to jest poniżej teoretycznej strefy przemarzania 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy warstwa ziemi o grubości 1 metra powinna wystarczyć, by temperatura w piwniczce była stabilna?

Z tą głębokością przemarzania to niezbyt się zgadza.

Mieszkam w II strefie - teoretycznie 1m przemarzania.

Lokalne wodociągi zmieniły głębokość posadowienia przyłączy z 1,1m do 1,2 m ponieważ  na 1,1 zamarzało.

Dwa lata temu była zmieniana sieć na całym  moim osiedlu, stąd wiem.

Poza tym zdarza się, że daszek nad wejściem do domu jest lekko podsadzany od strony fundamentu oddalonego od budynku 2,8m.

Fundament posadowiony jest w ziemi na głębokość 1,1m licząc od poziomu gruntu. Dlatego co roku opatulam go dodatkowo igliwiem.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

teoretycznie 1m przemarzania.
1m ziemi i jeszcze przecież warstwa stropu ziemnianki  ( w wodociągi to minimum przykrycia 1,5m - zalecane 1,7)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim osiedlu jak kładli rury wodociągowe, to na głębokości 1,5m (centrum kraju)

Pytam o grubość warstwy ziemi nad ziemianką, gdyż nie chce mi się bawić w ocieplanie stropu (lenistwo + dodatkowe koszty),

a z drugiej strony,

jeżeli nie ocieplę teraz i ją przysypię, a za rok będę niezadowolony z temperatury wewnątrz,

to będę pluł sobie w brodę...

Stąd to pytanie...

Może są jacyś praktycy...

 

Ziemi będę chciał nasypać co najmniej 1m (może nawet 1,5m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

(może nawet 1,5m).
przy 1,5 to już żadne zmartwienie

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich serdecznie,

Chciałbym zasięgnąć informacji czy ktoś kupował gotową betonową piwniczkę (2,4 x 3,5 x 2.4m wysokości) z wejściem od góry od firm "szambiarskich" ? Chcemy coś takiego u nas pod tarasem wkopać.

 

Myślałem, aby wykopać 3 metrowy dół. Mamy grunty piaszczyste i wody gruntowe na głębokości 3 metrów, ale możliwe są wahania poziomu wód gruntowych o 0,5m w górę i w dół. Więc woda może podchodzić na 0,5 metra ponad podłogę piwniczki. Czy należy dać folię izolacyjną na dole i na bokach w takim przypadku, czy to samo mazidło czym są malowane szamba wystarczy?

 

Poglądowo grafika z internetu, z tymże u nas połowa piwniczki by była wysunięta na zewnątrz tarasu, gdyż jest węższy niż sama piwniczka Wystająca część piwniczki obsypana ziemią (0,5m) i posadzony trawnik.

 

Z góry dzięki za podpowiedzi.

 

post-95221-0-20730200-1544454720_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

Chciałbym zasięgnąć informacji czy ktoś kupował gotową betonową piwniczkę (2,4 x 3,5 x 2.4m wysokości) z wejściem od góry od firm "szambiarskich" ? Chcemy coś takiego u nas pod tarasem wkopać.

 

Myślałem, aby wykopać 3 metrowy dół. Mamy grunty piaszczyste i wody gruntowe na głębokości 3 metrów, ale możliwe są wahania poziomu wód gruntowych o 0,5m w górę i w dół. Więc woda może podchodzić na 0,5 metra ponad podłogę piwniczki. Czy należy dać folię izolacyjną na dole i na bokach w takim przypadku, czy to samo mazidło czym są malowane szamba wystarczy?

 

 

Jak ma być dobrze to musisz wylać płytę z chudego betonu. Na to przygrzewasz papę termozgrzewalną w poziomie w obrysie szerszym o 25 cm z każdej strony ściany. Stawiasz piwnicę i wykonujesz izolację ścian też z papy, co najmniej do wysokości słupa wody. Izolację ścian należy połączyć z izolacją płyty. Wyżej Izolbet 2 lub 3 warstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Cześć! Ja dopiero zaczynam przygodę z piwniczką i zamierzam kupić gotową z przedsionkiem i schodami. Podwójne drzwi wejściowe z wentylacją nawiewną oraz z kominem na dachu piwnicy o przekroju fi 110.To informacja producenta, ale mam zamiar Zamontować tak jak doradzał kolega fi 160 i dodatkowo nawiewną kratkę na dole piwnicy poniżej gruntu i rurą doprowadzić powietrze z zewnątrz. Mam przykład u szwagra, który walczył z wilgocią, a miał właśnie takie rozwiązanie jakie proponuję mi producent. Ponadto u szwagra jest wejście od południa i słońce Ogrzewa drzwi wejściowe przez cały dzień. Zobaczymy czy moje rozwiązanie będzie lepsze.
 

Edytowane przez EAnna
petraz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dodatkowo nawiewną kratkę na dole piwnicy poniżej gruntu i rurą doprowadzić powietrze z zewnątrz

Pamiętaj tylko aby rura nawiewna była zakopana w gruncie i miała jakieś 8-10 m. Może być nawet pozawijana, ale powietrze musi się w niej wstępnie schłodzić. Dobra będzie rura żółta z geowłókniną taka do melioracji. Przed kratką powinna być poniżej, aby ewentualne skropliny nie dostawały się do środka. Ja tego w swojej piwniczce nie zrobiłem i latem miałem kłopoty ze skraplającą się wodą na ścianach, regałach  i butelkach. Po prostu do piwniczki dostawało się ciepłe powietrze z zewnątrz. Kratek w drzwiach też bym nie robił.

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.