Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ile parzyć szynkę?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gość_pedro_*

Gość_pedro_*
  • Goście

Napisano 11 mar 2008 - 14:32

temat karczku i schabu wiem nie za wiele

Z karczku robisz baleron. Zasady jak przy szynkach. Ze schabu proponuję zrobić polędwicę łososiową, czyli uwędzić i nie parzyć. Pychotka :grin:

#42 JASIU

JASIU

Weteran

• Użytkownicy
  • 1492 postów
  • MiejscowośćLondyn

Napisano 11 mar 2008 - 14:33

do pomiaru używaj jednej dziurki , nie rób jeża co do czasu po ilu mierzyc pierwszy raz to zależne to jest od temp wędzenia inaczej przy wedzeniu 35 a inaczej przy wędzeniu 65 musisz do tego podejsc racjonalnie .
Pozdrawiam Jasiu

#43 zezo

zezo

Początkujący

• Użytkownicy
  • 26 postów
  • Miejscowośćsosnowiec

Napisano 11 mar 2008 - 14:41

Jesteście
SUPER GOśCIE

Wiszę wam dobrego browarka

#44 kempes

kempes

Weteran

• Użytkownicy
  • 1792 postów
  • MiejscowośćSzadek

Napisano 11 mar 2008 - 15:40

Aaaaaa jak do browara :lol: to ja jeszcze napiszę, że jak chcesz wyjąć bagnet termometru przy parzeniu to wcześniej przygotuj sobie taki patyczek stożkowy i zatknij po wyjęciu otworek bo inaczej fontanna soku :smile:
i poczytaj ze strony głównej i w innych tematach - powodzenia i do widzenia

#45 tadzio

tadzio

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 211 postów
  • MiejscowośćGłogów

Napisano 11 mar 2008 - 15:58

Zezo - spróbuj jeszcze po spażeniu szynki wodę schlodzić do ok 40st i pozostawić w niej szynki w chlodnym pomieszczeniu do calkowitego wystygnięcia.

#46 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9368 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 11 mar 2008 - 18:24

Parzymy 50 min. na 1 kg, ale jednej szynki (co wcale się nie sprawdza przy dużych szynkach ok. 8-10kg,

Pedro,
Czy mógłbyś proszę rozwinąć ten wątek? Chodzi mi o te duże sztuki :grin:

#47 JASIU

JASIU

Weteran

• Użytkownicy
  • 1492 postów
  • MiejscowośćLondyn

Napisano 11 mar 2008 - 18:37

tu masz linka
https://wedlinydomow...szynka&start=15

#48 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9368 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 11 mar 2008 - 18:57

Dzięki Jasiu,
ten ciekawy temat umknął mi niestety. Moje pytanie było prowokacyjne, ponieważ jasne jest dla mnie to, że długość parzenia zależy od kształtu i wymiarów szynki (a ściślej od średnicy największego okręgu wpisanego w przekrój poprzeczny szynki).
Im kształt bardziej cylindryczny, tym czas parzenia krótszy.

#49 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 11 mar 2008 - 19:53

Zezo - spróbuj jeszcze po spażeniu szynki wodę schlodzić do ok 40st i pozostawić w niej szynki w chlodnym pomieszczeniu do calkowitego wystygnięcia.

Lub po sparzeniu włóż szynkę, wędzonkę do lodowatej wody.
Stosowałem obydwa sposoby. Przy tak subtelnej różnicy wychodzi zupełnie inna wędlina.
Pzdr.

#50 zezo

zezo

Początkujący

• Użytkownicy
  • 26 postów
  • Miejscowośćsosnowiec

Napisano 11 mar 2008 - 21:14

Wnuczek napisał

Lub po sparzeniu włóż szynkę, wędzonkę do lodowatej wody.
Stosowałem obydwa sposoby. Przy tak subtelnej różnicy wychodzi zupełnie inna wędlina.

jednym słowem muszę wypróbować wiele sposobów :lol:
nie wiem tylko czy zakłady mięsne wytrzymają moje zapotrzebowanie na świeże mięsko :lol: :lol:
a tu budowa na ukończeniu, majstrów pilnować trzeba,
zagospodarować teren działeczki /wiadomo tu skalniaczek tam trawniczek/
to i tamto wykończyć muszę a ja nic nie robię tylko mi peklowanie, wędzenie i parzenie w głowie :lol: :lol:
jak wpadnę do domu na kilka dni to znowu internet i ściągam wiadomości oraz wszelką wiedzę o zdrowym żywieniu na kompa że wnet mi miejsca na dysku zabraknie, a jak się zaszywam w leśnej głuszy to czytam dopiero dokładnie wszystkie przepisy i receptury.
Nie miałem zielonego pojęcia że się tak wciągnę :shock:
Może już jestem uzależniony ??
Czy wy też tak macie ?

#51 Gość_pedro_*

Gość_pedro_*
  • Goście

Napisano 11 mar 2008 - 22:22

Pedro,
Czy mógłbyś proszę rozwinąć ten wątek? Chodzi mi o te duże sztuki

Jasiu zapodał już linka, gdzie opisałem sposób parzenia "urodzinowego tortu". Dodam jeszcze, że byłem zdecydowany parzyć metodą 50 min./kg, lecz otrzymałem telefon od kolegi Maxell'a i wszystko mi wytłumaczył. Jeśli przy małych szyneczkach (do 2 kg) można pozwolić sobie na metode waga/czas tak przy dużych sztukach pomiar temperatury wewnątrz staje się niezbędny. A efekty mogłaś Eanno spróbować w Brennej :grin:

#52 zezo

zezo

Początkujący

• Użytkownicy
  • 26 postów
  • Miejscowośćsosnowiec

Napisano 17 mar 2008 - 13:10

B I N G O
Udało się, szyneczki mięciutkie, soczyste i smaczne że palce lizać,
:lol: :lol:
Wielkie dzięki za cenne podpowiedzi i porady.
Parzyłem tak jak radziliście, prosto z wędzarki do wrzątku na 10 minut następnie w temperaturze 80-85 stopni do uzyskania odpowiedniej temperatury wewnątrz batonu.
Dziękuję i pozdrawiam

#53 Posudziej

Posudziej

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 90 postów
  • MiejscowośćPiaseczno k/Wa-wy

Napisano 07 lip 2008 - 15:07

68-70 C
Dlaczego parzymy,gotujemy do uzyskania w środku 68-70 stopni C co się w tej temperaturze dzieje i dlaczego tyle wystarcza

#54 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4139 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 07 lip 2008 - 17:16

68-70 C
Dlaczego parzymy,gotujemy do uzyskania w środku 68-70 stopni C co się w tej temperaturze dzieje i dlaczego tyle wystarcza

Przepraszam za przykrość, nie czytasz forum i tematów omawianych regularnie, gdyż na ten temat było pisane parę razy.
Głównym powodem obróbki termicznej do wielkości 70-72 C jest zniszczenie bakterii z grupy Eschericha coli, które mogą być przyczyną zatruć pokarmowych.
Dawniej było 68-70 C lecz obecnie stwierdzono, że formy wegetatywne E. coli giną w temp. 70,4 C(wielkość z pamięci), dlatego wymaga się wyższej temperatury obróbki termicznej.

#55 Posudziej

Posudziej

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 90 postów
  • MiejscowośćPiaseczno k/Wa-wy

Napisano 07 lip 2008 - 19:41

Wielkie dzięki
naprawdę staram się czytać wpisy interesujące mnie, ale forum jest tak rozbudowane że przekopać się przez wszystkie informacje nie jestem w stanie. Nie jest dla mnie przykrością że skarciłeś mnie, a wręcz przeciwnie jest zaszczytem że taki tuz jak Ty udzielił mi porady

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#56 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4139 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 08 lip 2008 - 18:11

pos, dzięki za dmuchanie w mój balon :grin: , prośba nie rób tego za często, bo potrafi pęknąć.
Napisałem tak, gdyż popatrzyłem na datę, która mówi o tym, kiedy do nas dołączyłeś.
Myślałem, że poczytujesz częściej naszą stronkę.
Pozdrawiam.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych