Skocz do zawartości

Nutrie na różne sposoby


Gość Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

NutrieSGGW, Prawdopodobnie jest ci znany tekst w czasopiśmie "Mięso i Wędliny" z ubiegłego roku.

Osobiście czekam na twoje wyniki badań z niecierpliwością.

Szukam także osób, które przyłączyłyby się do akcji stworzenia regionalnego wyrobu z nutrii (np. pasztetu) i uzyskania dla niego certyfikatów (masarnie, zakłady przetwórstwa).

Możesz więcej napisać na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem w wyrobie wędlin z nutrii są badania tuszek na obecność włośni zwłaszcza przy własnej hodowli Koszt przy tradycyjnych badaniach bardzo duży chyba że takie badanie przeprowadzimy w zakładzie stosującym nowoczesne metody .Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

DZIADKU . Po tej Twojej informacji aż się mnie gorąco zrobiło . Nikt z mojego bliskiego otoczenia nie wiedział że nutrie należy badać :blush: Były to jednak lata już dość odległe .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wydłubane w sieci :

 

Pasztet pieczony

 

500 g tłustej wieprzowiny

500 g mięsa z nutrii

200 g wątroby cielęcej lub drobiowej

250 g słoniny do wyłożenia formy

4 jajka

200 g czerstwej bułki

4 cebule

4 ząbki czosnku

gałka muszkatołowa, imbir suszony, mielony kminek, ostra papryka, majeranek, tymianek, cząber, sól, pieprz

100 g suszonych prawdziwków (innych grzybów więcej)

tarta bułka

 

Tłustą wieprzowinę kroimy na drobne kawałki. Jeżeli jest zbyt chuda musimy dodać trochę podgardla. Obsmażamy na patelni, a gdy tłuszcz się wytopi dodajemy pozostałe mięso, również pokrojone w kostkę. Dodajemy pokrojoną cebulę, zmiażdżony czosnek, zioła i przyprawy. Grzyby moczymy, a kiedy spęcznieją, wodą spod grzybów zalewamy czerstwą bułkę. Wszystkie te składniki przekładamy do malaksera i miksujemy 15 minut albo przepuszczamy trzy razy przez maszynkę. Dodajemy jaja, doprawiamy do smaku i wyrabiamy. Następnie formę do pieczenia pasztetu smarujemy tłuszczem, przyprószamy tartą bułką. Na dnie układamy plastry słoniny. Wkładamy masę pasztetową, wypełniając formę do 2/3 wysokości. Na wierzchu możemy położyć paseczki słoniny w kratkę. Formę z pasztetem wkładamy do większego naczynia z wodą i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na półtorej godziny. Pasztet najlepszy jest po 2 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma dostęp do mięsa z nutrii lub mieszka w pobliżu jednej z wymienionych firm i ewentualnie kupiłby mięso i mi wysłał ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich w Nowym Roku,

Kontynuując wątek nutriowy chciałbym polecić Waszej uwadze ważniejsze wskaźniki jakie udało się dotychczas uzyskać.

Przede wszystkim bardzo głośny obecnie temat zawartości kwasów tłuszczowych w mięsie zwierząt gospodarskich.

Tzw. stosunek n-6/n-3 PUFA czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest u nich REWELACYJNY. Normy mówią o wartościach pożądanych w zakresie 1-4. W naszych badaniach wartości oscylowały wokół 3.0 u samców i samic. Gdyby nie oszczędnościowa dieta oparta na parowanych ziemniakach byłoby jeszcze lepiej, ale gdyby pojawił się bodziec popytowy dawkę można zmienić błyskawicznie.

Każdy inny znany mięsny gatunek u nas dostępny daleko przekracza te normy. W dodatku to mięso jest w naturalny sposób EKOLOGICZNE. To znaczy że nie ma w nim grama farmakologicznej chemii ani ŻADNYCH dodatków paszowych wspomagających (intensyfikujących) przyrosty. Pasze własnej produkcji z NIE NAWOŻONYCH sztucznie gruntów ornych i łąk. Obornik przyorywany na polach czyli DEFINICJA hodowli ekologicznej.

Naukowy artykuł opisujący cechy tego surowca jest obecnie recenzowany więc nie mogę w całości ogłosić jego treści ale profil kwasów tłuszczowych z zawartością ALA, EPA i DHA jest świetny. Polecam moje 2 teksty w 11 i 12 numerze Przeglądu Hodowlanego 2008.

 

Serdecznie pozdrawiam Użytkowników Forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz oba te artykuły podesłać na moją pocztę (w stopce) z adnotacją o zgodzie na zaprezentowanie na stronie głównej?

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepisy na wyroby z Nutri z książki Domowe przetwarzanie i konserwowanie mięsa - F. Starzyńska, A Ners:

PARÓWKI Z NUTRII

3,5 kg mięsa z nutrii, 1,5 kg wieprzowiny, 15—20 dag soli, 5—10 g (1—2 płaskie łyżeczki) saletry, 2—3 szklanki wody; cukier, pieprz; jelita baranie lub cielęce

 

Mięso z nutrii i mięso wieprzowe bez kości pokrajać w kawałki, wymieszać dokładnie z solą i saletrą i zostawić w chłodnym miejscu na 24 godz. Następnie zemleć 3 razy w maszynce lub 1 raz w maszynce, a potem zmiksować i dokładnie wyrobić z wodą, dodając tyle wody, ile mięso wchłonie. Masę przyprawić do smaku solą i pieprzem i dalej wyrabiać, aż stanie się jednolita. Przygotowaną masą napełnić jelita dość ścisło, zakręcając co 10 cm. Parówki wędzić w gorącym dymie, a następnie parzyć we wrzącej wodzie kilka minut, ale nie zagotować. Wyjąć z wody i ostudzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SERWOLATKA Z NUTRII

5 kg mięsa z nutrii, 3 kg wołowiny, 50 dag słoniny; sól, pieprz, parę ziaren utłuczonej gorczycy, gałka muszkatołowa, 1 dag (1 łyżeczka kopiasta) saletry; jelita wolowe

 

Mięso umyć, usunąć większe błony i ścięgna, pokrajać. Zemleć je dwukrotnie w maszynce. Słoninę wystarczy zemleć raz. Mięso wymieszać ze słoniną, doprawić zmielonymi przyprawami, dodać saletrę i wszystko dokładnie wymieszać. Przygotowaną masą napełnić jelita dość ścisło, uważając, aby nie wprowadzić zbyt dużo powietrza. Kiełbasy zawiązać łub spiąć i powiesić w przewiewnym, zimnym miejscu do obeschnięcia. Następnie wędzić w zim-nym dymie po parę godzin dziennie około tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONSERWA Z NUTRII

Mięso z nutrii, włoszczyzna, cebula, ziele angielskie, pieprz, liście bobkowe, sól, łodygi zielonego kopru (solonego), ewentualnie majeranek

 

Włoszczyznę i cebulę oczyścić, opłukać, zalać zimną wodą, dodać przyprawy i gotować. Tuszkę nutrii umyć, oddzielić tłuszcz, podzielić na części, włożyć do wrzącego wywaru i dalej gotować. Kiedy mięso będzie na pół miękkie, wyjąć je, oddzielić od kości, ułożyć w przygotowanych słojach, zalać odcedzonym, doprawionym solą (i ewentualnie majerankiem) wywarem. Słoiki zamknąć i przez 3 dni trzykrotnie gotować.

Konserwę tę można wykorzystać w różny sposób: może być zużyta na pasztet, jako farsz do naleśników czy pierogów, jako nadzienie do kulebiaków i pierożków drożdżowych, na rizotto, do zapiekanek z ziemniaków lub makaronów, jak również na potrawkę czy gałki mięsne.

Ponieważ nutrie ubija się na skórki w ściśle określonych terminach i tylko wtedy mięso to jest dostępne, przygotowanie tych konserw jest bardzo celowe. Podroby z nutrii można wykorzystać na pasztet lub do przygotowania pasty mięsnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIEŁBASA BOBRZAŃSKA

10 kg mięsa z nutrii, 2 kg słoniny, 50 dag kaszy manny; sól, pieprz mielony, majeranek; l—2 l wody; jelita cienkie wolowe lub wieprzowe

 

Mięso i słoninę zemleć w maszynce. Kaszę dobrze rozmieszać z wodą i przyprawami (solą, pieprzem, majerankiem), następnie połączyć z mielonym mięsem i słoniną, dokładnie wymieszać i jeżeli zachodzi potrzeba jeszcze doprawić do smaku pieprzem i majerankiem. Przygotowaną masą napełniać jelita dość ścisło i zakręcać co 25—30 cm. Końce kiełbas zawiązać. Następnie wędzić w ciepłym dymie 25—45 min. Kiełbasy po uwędzeniu zanurzyć we wrzącej wodzie i parzyć około 30—45 min (nie gotując). Następnie wyjąć z wody i ostudzić.

Kiełbasy te nadają się wyłącznie do szybkiego spożycia: dłużej przetrzymywane mogą zakwaśnieć (ze względu na zawartość kaszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w książce jest 15 - 20 dag soli chyba że jest bład w książce. Niestety ja nigdy nierobiłem tej parówki.

Nie, tylko ty, nie robiłeś ale i autorzy, nie sprawdzili przepisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięso i słoninę zemleć w maszynce. Kaszę dobrze rozmieszać z wodą i przyprawami (solą, pieprzem, majerankiem), następnie połączyć z mielonym mięsem i słoniną, dokładnie

po co do kielbasy dawać kasze,jak ma potem skisnąć?co mial dać ten dodatek

w kiełbasie z nutra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jadłem kiełbasę z nutrii z dodatkiem koniny, pręgi wołowej i chudego boczku. Kiełbasa była robiona przez "Ta Joj" czyli Lwowiaka, ale rodem z Kresów. ( obecnie mieszkają po przesiedleniu w Radwanicach pod Wrocławiem ) Czy kasza była tego nie widziałem, wiem że częś była suszona bo lodówki nie używali. ( tradycja ) Smak z młodych lat tej kiełbasy chyba mnie prześladuje. Z przypraw był tylko czosnek i pieprz. ( sól oczywiści obowiązkowo ) Wędzona była na zimno kilka dni. Z tego co wiem taką kiełbasę robili do lasu pod zamówienie. Jak będę jechał na południe postaram się wstąpić i zaciągnąć języka z przepisami "leśnych ludzi" :tongue:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wuj kiedyś robił kiełbasę z nutrii. Wtedy jeszcze nie byłem zainteresowany własnymi wyrobami, ale z tego co pamiętam to mówił, że robi się pół na pół z wieprzowiną tylko trochę mniej tłuszczu. Jadłem była super, ale nigdy nie wyrabiałem takiej kiełbasy i przepisu nie znam. JK
Do życia potrzeba piwa kiełbasy i chleba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W czasie prac technologicznych na IV zlocie WB, wykonano rozbiór 20 tuszek nutrii.

W wyniku wykrawania otrzymano (klasyfikacja jak dla mięsa drobnego wieprzowego)

- kości 18,2 kg

- tłuszcz 5,3 kg

- kl II A 22,9 kg

- kl II B 2,8 kg

- kl III 2,8 kg

Sklasyfikowane mięso użyto do produkcji kiełbasy myśliwskiej:

- mięso z nutrii kl IIA i kl III 25,7 kg

- mięso wp kl II 10,0 kg

- mięso woł. ścięg. 3,0 kg

Przyprawy wg przepisu http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.