Skocz do zawartości

Ściągawka dla początkujących ;)


roger

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 172
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Pytanie

 

możecie się śmiać - co to jest kulka? W sklepie gdzie chciałam kupić mięsko na szynkę pani spytała mnie (patrząc na mnie podejrzliwie :shock: ... to czy to?" , podobało mi się to co miała w prawej ręce- "aha, chce Pani kulkę"- co miałam zrobić jak nie wiedziałam co to "kulka" po prostu mi się jakoś tak spodobała od pierwszego wejrzenia (wszak kula to kształt doskonały) - kupiłam i ?

plamka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłam i ?

 

Kulka to mięsień czterogłowy pozyskiwany z szynki.Nazywają to też skrzydło lub blum :grin:

Zrobisz z tego bardzo dobrą szyneczkę wędzoną, parzoną. :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arkadiusz

 

na razie ją zamroziłam bo nie wiedziałam co z tym zrobić a po mięso jeżdżę raz w miesiącu (men mnie wozi do pierwszego miasta) bo to 35 km. Poza tym jeszcze nie zaprzyjaźniłam się z wędzarenką, którą mi kupił - jest jakaś dziwna. Pamiętam jak mój pierwszy mąż zrobił wędzarnię (był pasjonatem domowych wędlin, wina, nalewek i piwa, nie mówiąc o chlebie) - była zupełnie inna - dym leciał górą a ta ma jakieś odsuwane klapki po bokach i dwie miski w środku i nie ma haków do zawieszania- ale jak się zaprę to to coś rozgryzę - ale chcę spytać czy można mięso po odmrożeniu używać do produkcji wędlin? :blush:

plamka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można mięso po odmrożeniu używać do produkcji wędlin

Tak ,ale po uwędzeniu musisz sparzyć ,albo podpiec w wędzarni w temp. 80C do temp.68 C w środku jeśli chodzi o szynkę.Inne wędzonki wymagają nieco innej temperatury w środku.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co . :grin: Jak sparzysz lub podpieczesz to możesz ponownie zamrozić.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arkadiusz, jagra

 

Bardzo OK z Was ludzie a ja przed chwilką byłam rozdzielona z Wędzarniczą Bracią bo wystąpił błąd krytyczny ale phpBB3.pl mi pomogło i jestem znów.

Teraz lecę na 3 zmianę do ogrodu - przestało padać.

Serdeczności i jeszcze raz arkadiuszu bardzo dziękuję. :grin:

plamka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Tak czytam to forum i już głupi jestem od natłoku tych informacji.... Stad kilka pytań mam:

 

1) dotyczy tabeli Dziadka. Czy jak dam kilka szynek to zsumuję ich masę, np. 8 kg i daje tylko litów wody i peklosoli jak w tabeli ujęto na 8 kg? Czy też jakoś inaczej należy interpretować tabelę? Jestem po pierwszym "eksperymentalnym" wędzeniu - wędziłem jedną szynkę 1,5 kg i wówczas nie miałam problemu z interpretacją tabeli. Chociaż szynka wyszła odrobinę za słona, ale jadalna.

 

2) mam zamiar wędzić za kilka dni kolejne szynki oraz kiełbasę. Wiem, że niektórzy są przeciwnikami parzenia wędlin, ale ja swoją szynkę parzyłem. Nie wiem czy parzyć kiełbasę? Ale właściwe pytanie brzmi: czy po uwędzeniu i ostudzeniu mogę wędliny mrozić, a po rozmrożeniu zaparzyć, czy tez może: wędzić, parzyć, studzić, mrozić? Nie jestem w stanie skonsumować na raz takiej ilości wędlin, stąd pomysł mrożenia.

 

Prosiłbym o zwięzłe odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puchacz , dobrze rozumujesz - sumujesz dane z tabeli i tak np. 12kg mięsa na 7dni to daje 576g peklosoli i4,8l wody przy zmniejszonej dawce peklosoli. Ad.drugiego pytania to ja :wędzę , mrożę , odmrażam ,parzę - konsumuję :grin:

 

Pozdrawiam.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Pepe za odpowiedź.

 

Mam w domu po ostatnim świniobiciu tzw resztki od szynki, troszkę tłuszczyku, lepsze-gorsze mięso. Chcę je zmielić i na kiełbaskę. Czy Pan robi kiełbasy? Nie wiem, czy pokroić mięso w kawałki, zasypać peklosolą i na dobę dać do lodówki, czy od raz mielić, przyprawiać, napychać jelita i wędzić? Może Pan coś w tym kierunku podpowiedzieć?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie Pan, wszyscy jesteśmy Braćmi, a bracia mówią sobie po imieniu :wink:

Kiełbasy robię ściśle wg. przepisów. Pekluję w kawałkach około 5x5 cm. a potem mielę lub kroję na mniejsze.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej będę "improwizować" wg. instrukcji z filmiku na youtube Zobaczymy jaką wartość ma ten przepis :)

Obejrzałam pobieżnie ten filmik - jeśli jesteś nowicjuszem i po obejrzeniu tego filmiku wiesz ja robić to gratuluję - a np. ile dasz soli/peklosoli :rolleyes:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko Chudziak, pewien punkt odniesienia mam z np. tego przepisu http://wedlinydomowe.pl/kielbasy/trwale-i-poltrwale-wedzone/706-kielbasa-polska-wieprzowa

Jeśli masz jakąś inną propozycję to prosiłbym o przepis. Jak mówiłem wcześniej - mam w domu takie ścinki od szynki, lepsze-gorsze, chude-tłuste i chciałbym to wykorzystać na kiełbasę właśnie.

 

PS. Kolego Jędras - gratulacje. Ja właśnie wstawiłem w solankę kolejne cztery szynki. W poniedziałek planuję wędzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Chudziak,

Nie jestem kolegą -vide oznaczenie płci :grin:

W tym linku jest saletra - roumiem ,że nie zamierzasz jej stosować . Generalnie możesz posiłkowac się tym przepisem - ostatecznie najważniejsze jest od czegoś zacząć . Tylko ja bym wędziła raz na ciepło i parzyła :cool:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy jest się czym chwalić - moje pierwsze wędzenie.

A jest jest moja była gorsza pozdrawiam no i ważne ,że wyciągasz wnioski :clap: :lol:

Dziękuje za życzliwość i jednocześnie zachętę do dalszego zadymiania. W niedziele wędzenie ćwiartek z kurczaczka oraz pierwsza robiona samodzielnie kiełbaska. Oczywiście udostępnię zdjęcia :grin:

 

P.S. pozdrowienia dla Puchacza33 i trzymam kciuki za poniedziałek :wink:

wole swoje niż z marketu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje drugie wędzenie i pierwsza :lol: kiełbasa oraz udka.

 

 

 

 

 

W tle widać naszego sępa :grin: domowego

 

 

Pyszotka :thumbsup: .

Udka parzone według danych z WD, natomiast kiełbasa spontan z tego co miałem. Oczywiście robiłem dokładne zapiski oraz podglądałem starszych doświadczeniem kolegów.

Co do udek żadnych zastrzeżeń :tongue: natomiast kiełbaska w smaku jak dla mnie i rodzinki dobra ale - i tu opinie podzielone:

- dla mnie za mało tłuściutka

- żona - że właśnie fajna

Wszystko kwestia gustu.

Wędzona 4h w temperaturze 40 - 60 wiśnia + olcha, na koniec podpiekana ale jednak za mało (20 minut) i tak musiałem zaparzyć.

Moje pierwsze wędzenie to szynki, schab i karkóweczka :thumbsup:

już prawie nie ma. Oczywiście tabela DZIADKA :lol:

Robimy dalej - następna kiełbaska będzie ściśle według przepisów z WD.

Pozdrawiam

wole swoje niż z marketu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jędraz777, widzę, że nie próżnujesz :) hehe, gratulacje. Ja jutro będę wędzić. Dziś zmieliłem mięso, zapeklowałem, jutro wypycham jelita i wędzę. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak będzie OK, to pochwalę się na forum, jak "lipa" to przemilczę temat :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie OK, to pochwalę się na forum, jak "lipa" to przemilczę temat :wink:

Pokaż co Ci wyjdzie, jesteśmy nowicjuszami i popełniamy błędy. Doświadczeni koledzy z WD pomogą nam na pewno.

 

Życzę powodzenia i trzymam kciuki :clap: pewnie będzie smaczne :thumbsup:

wole swoje niż z marketu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.