Skocz do zawartości

Ściągawka dla początkujących ;)


roger

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie miała na myśli, że na litr dodajemy 90gram soli/peklosoli. A jednocześnie już zanurzała mięso w 0,5 l przygotowanego rztworu :cool:

 

Gązuś... No Ty to wiesz o co chodzi ! :cool: Czasami rzeczy dla nas oczywiste , a nie dopisane , powodują u nowicjuszy w tym ''fachu'' niezły mętlik ! Przyznaję ... zawaliłam troszkę :blush: więc ma być właśnie TAK , jak pisze Gonzo :idea: Jeszcze raz sorki i dzięki za sprostowanie ! :grin:

 

[ Dodano: Sro 17 Lip, 2013 00:23 ]

Jeszcze lepszy pomysł ...... masakra.

Mireczku... nie histeryzuj , tylko czytaj ze zrozumieniem :smile: :wink: :cool:

Pytanie czy warto ryzykować w najlepszym przypadku .... sraczką, a w najgorszym zatruciem jadem kiełbasianym

Mnie sie jeszcze takie '' ekscesy'' nie zdarzyły ... a parę lat już wędzę... :cool: Pozdrawiam!
Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 172
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

słoninki

Ze słoninką w kiełbasie bym uważał bo nie każda jej część się nadaje ,ale podgardle bez gruczołów i skóry śmiało możesz dodawać w ilości do 30% jeśli nie lubisz zbyt tłusto. Choć niektórzy twierdzą ,że podgardle im w kiełbasie capi , ale to są wyjątki o wybitnie czułym węchu i smaku. :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

oto wynik mojego trzeciego wędzenia:

 

 

 

 

 

 

 

kiełbaska tym razem nie zbita i pyszniutka :thumbsup:

polecam wszystkim początkującym przeczytanie:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8986

to dzięki tym informacją wędlinki nie były okopcone tylko uwędzone :tongue: :grin:

Zdjąłem z wędzarni "metalowy kapsel" z pięknym kominem i zastąpiłem go deskami z przerwami, ociekanie 12 h w lodówce potem 3 h w przewiewnym miejscu na działce (zabezpieczone firaną przed muchami :twisted:- żona nie była zachwycona widokiem funkcji swoich firan :grin: ) , osuszanie w wędzarni około 1,30 h i wędzenie około 4 h w temperaturze 40 do 60 stopni. Dodatkowo zamontowałem dodatkowy termometr ( na wysokości kijów oraz na wysokości wędzonek umieszczonych niżej - odległość miedzy nimi to około 15 cm a różnica w temperaturach to około 20 stopni). Czyli wcześniej jak miałem termometr przy górze wędzarni a wedlinki były umieszczone niżej ( termometr górny pokazywał 60 stopni) to je pewnie piekłem a nie wędziłem.

Dzięki - do dzięki WD i waszej wiedzy.

wole swoje niż z marketu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od wędzenia minęły nie całe 24 h a tu już połowy kiełbas nie ma :tongue: :grin: i taka mała satysfakcja jak syn mówi - tato daj tej dobrej kiełbaski no tej co robiłeś - człowiek rośnie :lol:

jeszcze raz dzięki za okazaną pomoc :clap:

wole swoje niż z marketu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Koledzy i Koleżanki!

 

Mam już szynki od dwóch dni w solance (peklowanie na mokro wg. tabeli Dziadka, pozyskanej z tego forum). Wędziłem już kilka razy, szynki wychodzą smaczne, ale ja nadal szukam czegoś lepszego, udoskonalam..... chyba rozumiecie o co chodzi. Szynki po wyjęciu z solanki do tej pory wędziłem, parzyłem w przyprawach, na koniec hartowałem w zimnej wodzie i obsuszałem. Nadal jednak szukam lepszego smaku, stąd pytania do doświadczonych zadymiaczy:

 

1) czy dajecie jakieś przyprawy do solanki? Teraz szynki będą leżeć 8 dni. Mogę wrzucić listek laurowy, ziele angielskie itp?

2) czy po wyjęciu z solanki, opłukaniu, mogę natrzeć szynki przyprawami (kupiłem z Biowinu zestaw ziół dziadka feliska i drugi babci leokadii ;) i dopiero wędzić? Czy przyprawy nie popalą się w trakcie wędzenia?

3) może ktoś ma jeszcze jakąś inną propozycję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) możesz dać przyprawy o których piszesz i dodatkowo czosnek,natrzeć tez możesz ale czy te przyprawy nie posiadają soli bo wtedy może być za słone.

 

Popalić się chyba nie popalą w trakcie wędzenia (w tym miejscu to się uśmiechnąłem serdecznie ) :) :) :)

 

Z szynkami,możesz robić co CI się podoba i szukać własnego smaku. :)

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyprawy typu angielskie ziele, majeranek, czosnek z łupiną, liść laurowy, pieprz czarny itp. zaparz i po ostudzeniu dodaj do zalewy peklującej. Przyprawy mozesz zmieniać wg własnego gustu.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak zaczynałem bawić się w domowe wędliny, wędzenie, nadziewanie, nalewki i różne takie tam zabawy kulinarne miłe dla ducha i podniebienia, często szukałem jak głupi podstawowych informacji i one zawsze były gdzieś porozrzucane w kazamatach netu jedna tabelka tu drugie zestawienie tam ... ile soli, jaka temperatura, jak długo, ile jakich jelit na co itd ... :(

Postanowiłem troszkę ułatwić życie początkującym i takie podstawowe przydatne rzeczy z różnych źródeł i podparte skromnym bagażem doświadczeń własnych nie zawsze udanych poskładałem do kupy i wsadziłem w jeden plik.

Niestety nie mam możliwości wstawić na forum PDF-a więc go zlinkuję z innej lokalizacji:

 

Ściągawka Rogerowa

 

Może się to komuś przyda ;)

 

PS

Do starych "wyjadaczy" - tylko mnie nie zabijcie ... jak coś robicie inaczej ;)

Witaj Roger,ja tez zaczynam przygode z wedlinami i wedzeniem ,juz wydrukowalam twoja sciage bo na pweno mi sie przyda,pozdrawiam Eli55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szanowni Zadymiacze!

 

Regularnie przeglądam różne przepisy na kiełbaski. W niektórych przepisach znalazłem informację, aby dodać tyle i tyle cukru (w jednym z przepisów znalazłem nawet zdanie (cytat) "teraz zimą można dodać do kiełbasy cukier"). No właśnie! Jaki cel ma dodawanie cukru do farszu? Bo chyba nie chodzi o to, aby go osłodzić?

 

P.S. Kolego Jędras777, jak idzie Tobie wędzenie? Ja kolejne już planuje na 25 stycznia. Jeszcze pól roku temu wędziłem samotnie na działce. Na ostatnim październikowym wędzeniu towarzyszył mi kolega ze swoim destylatem (łącznie 1 litr), a teraz na styczeń zapowiedział się dodatkowo szwagier plus destylat ;) Tak więc wędzić będziemy już we trzech chłopa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier dodajemy m.in. dlatego by:

- był pokarmem dla pożytecznych bakterii,

- utrwalał kolor mięsa,

- nadawał mu specyficznego smaku,

- wpływał na kruchość i smakowitość mięsa.

To najważniejsze cele.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cukier dodajemy m.in. dlatego by: - był pokarmem dla pożytecznych bakterii, - utrwalał kolor mięsa, - nadawał mu specyficznego smaku, - wpływał na kruchość i smakowitość mięsa. To najważniejsze cele.

to bardzo trafne i ważne uwagi.

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11202-kaszubska-sp%C3%B3%C5%82dzielnia-smaku-pil%C3%ABce/
fajnie że powstała ta strona bo dzięki niej nie tylko tworzymy ale też uczymy się od innych jak byś lepszymi w tym co robimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Zaktualizowana wersja ściągawki podstawowej - naprawdę "łopatologiczna"   ;)

 

Ściągawka Roger-owa dla początkujących_WM3.pdf

 

Edytowane przez Maxell
usunięty nieaktualny link

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaktualizowana wersja ściągawki podstawowej - naprawdę "łopatologiczna"
  Kawał DOBREJ roboty :thumbsup: ​

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem że uzupełnię materiał i uzupełniłem poniżej przeedytowana wersja ostateczna ściągawki z czytelniejszymi tabelami, dodane między innymi informacje podstawowe na temat wędzarni, wyrobów dojrzewających oraz pasteryzacji/tyndalizacji / sterylizacji - myślę że to już chyba wszystko co trzeba tak naprawdę "w pigułce"

 

Ściągawka Roger-owa dla początkujących_WM3.pdf

 

 

 

 

Edytowane przez Maxell

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Roger , ja mam Twoja i bardoz przydatna zawsze sobie przegladam jak cos robie  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roger :thumbsup:  :clap: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Szkoda że ten PDF tak głęboko schowany i dopiero teraz wpadłem na niego---bardzo ułatwi życie początkującego.

Podziękowania dla rogera--fajnie skomponowane najważniejsze wiadomości nie tylko w temacie wędzenia :thumbsup:

Idzie do druku i będzie przyklejone na lodówce i do telefonu też by był zawsze pod reką

Czy jest dostępna jeszcze wersja dla niegrzecznych chłopców? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.