Skocz do zawartości

Peklowanie na mokro, proste pytanie


krisk

Rekomendowane odpowiedzi

miro, Ty masz możliwość tak długo peklować, ja nie mam.

To jak peklujesz "krótko" ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 205
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ano ma. Zupełnie inaczej smakuje poledwiczka "lekko zapeklowana", a zupełnie inaczej peklowana 7-10 dniowo. Peklowana trzydniowo ma w środku oczko niedopeklowane

No i sorry, ale masz niedopeklowaną polędwiczkę.

To jak tu pisać o prawidłowym peklowaniu ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peklujesz "krótko"

Takie "krótkie" to jak umieszczenie swoich pieniędzy

w "ryżym banku". :tongue: :grin:

 

Ale Bracie Miro, jak sam widzisz 3 dni i już jest dobre! :wink:

 

"nowe" wychodzi wszędzie, od "karalucha" nie uciekniesz. :tongue: :grin:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak peklujesz "krótko" ?

3 lub 6-cio dniowe wg Szczepana, ale częściej 3 dniowe, pekluję tak od początku mego na forum.

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu się odezwał więc od teraz milczę.

Wszelkie pytania technologiczne proszę kierować na PW do marka301.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz milczę

Bracie Miro, należy odnośnie peklowania coś wyjaśnić. :tongue:

Tzw. "szybkie peklowanie" ma wiele wspólnego z "partactwem". :wink: :tongue:

 

Ot co. :cool:

 

Tłumaczenie tego "smakiem" to kiepska wymówka

w stylu "lze mediowym". :cool:

 

Ale co tak "siem" dziwić skoro "selekcja negatywna"

trawi nawet "polędwice". :wink: :cool:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiając się nad tym czy awaryjne czy nie , długie czy krótkie , jeśli ma być smak oki to tylko powyżej 8 dni itd. naszła mnie pewna refleksja . Obleciałem myślami wszystkie znane fakty z mojej najbliższej okolicy i doszedłem do wniosku , że kupę ludzi wyrzuca pieniądze w błoto bo nie ma pojęcia jak powinno być i płacą ludziom za połowiczny sukces lub są sprytnie niedoinformowani przez tzw. specjalistów którzy zarobkowo robią między innymi wędzonki u ludzi po domach . Nie mogę sobie przypomnieć żadnego przypadku aby od momentu uboju do gotowych wędzonek minął większy termin niż max.7 dni . Znam multum przypadków , że ludzie kupowali świniaka , zamawiali fachowca czy to przed jakąś ważną imprezą ( np. wesele ) czy też najzwyczajniej tylko dla samych siebie i naprawdę , wszystko odbywa się w max. skróconym czasie . Fachowiec chce zrobić co do niego należy szybko , sprawnie i smacznie , wziąć zapłatę za swoją pracę i lecieć do następnej bo jak wiadomo czas to pieniądz . A co w tym wypadku ze smakiem który by był :thumbsup: po np.10 dniach a nie jest bo peklowanie np. było tylko 3-5 dniowe . Czy uważacie , że dobrze wykonał swoją pracę ?? Nie słyszałem o przypadku aby któryś powiedział , że to co robi w tak krótkim czasie będzie gorsze bo niestety on nie ma czasu przyjechać po 10 dniach i dokończyć dzieła . Widzicie sami teoria teorią , praktyka praktyką a życie jest życiem i pisze swój scenariusz . Jesteśmy tymi szczęśliwcami , że możemy pogadać , popisać , wymienić się poglądami i wiedzą dzięki temu forum i tej stronie . Jednak 90 % ludzi którzy marzą o swojskich wędzonkach , kupują świniaka biorą fachowca , płacą i cieszą się , że mają w lodówce coś swojskiego a tak naprawdę mają wersję skróconą/awaryjną swojskich wędlin .

 

Ps. Jednak to im smakuje i nam też bo chyba nie raz byliście na weselu gdzie były wystawione własne wyroby ( stół wiejski ) i sami mlaskaliście ( ja mlaskam i mlaskałem ) lub słyszeliście jak mlaskają inni oceniając smak tych wędlin . A idę o zakład , że 90% tych stołów ma wędzonki zrobione na max.3-5 dniowym peklowaniu . Wiem są wyjątki zwłaszcza jak ktoś z WB robi :grin: ale to jest kropla w .............. . Czyli co ??? Życie ---- bo ilu tak naprawdę zna smak prawdziwej wędzonki --------- nieliczni bo większość tylko myśli , że zna . Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zewnątrz podwędzona, w środku surowa

No ja nie chcę być złosliwcem ,ale parafrazując klasyka. Tomek -jak to się robi :grin:

 

O jedzeniu niedopeklowanego mięsa już się nie będę wypowiadał bo .....................

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lub 6-cio dniowe wg Szczepana, ale częściej 3 dniowe, pekluję tak od początku mego na forum.

wybacz Zbóju ale dla SZCZEPANA liczy się kasa.... w zakładzie produkcyjnym czy na wiejskich prywatkach nie ma sentymentów... dlatego tak niektórzy hołduja peklowanie "expresowe"....

 

peklowanie to pewien proces i potrzeba na to czasu.... tak jak nie zrobisz mleka zsiadłego w godzinę tak i bakterii denitryfikacyjnych nie zmusisz do peklowania w jeden dzień...

to bedzie tylko intensywne solenie połączone na dokładkę z ryzykiem pozostawienia nierozłożonych azotynów.....

 

smacznego.....

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze nastrzyk

Chyba miało być duży :grin: .Tylko co to ma wspólnego z prawidłowym peklowaniem?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peklowanie to pewien proces i potrzeba na to czasu

To wiem, ale jak ja nie mam możliwości peklowania 14 dni, nie mogę tak długo lodówki w domu zajmować, dlatego pekluję szybko :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego pekluję szybko

A miało być zdrowo i fachowo a jest partyzantka :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zamienia sie powoli w bicie piany. :D Każdy, kto zaczyna peklowanie na pewno zna podstawowe zasady (jeśli nie, to jest multum materiałów na stronie głównej i forum). Nie ma sensu przekonywać kogoś, kto tego nie chce, że mięso czym dłużej jest peklowane, tym jest smaczniejsze po dalszej obróbce i bezpieczniejsze. Niech każdy robi po swojemu, jeśli mu tak wygodniej i uważa, że robi dobrze.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro "dziadkowe" dobre i bez\ zarzutów, więc o co "afera" ?

Wiadomo, że im dłuższe peklowanie w delikaniejszej zalewie, tym lepiej, ale czy od razu szybkie "do kosza" ?

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak to poczatkujący mam pytanie o peklowanie. Szukałem wytwale, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi- dlatego pytam.

Stosując tabelę Dziadka- jeżeli mam podane, że zalewa tyle i tyle wody i tyle soli peklującej to czy:

1) mogę zrobić wiecej zalewy byleby zachowac stężenie, żeby mieso było zakryte ?

2) jak mam nastrzyk to czy używam tej zalewy którą zrobiłęm , czy zmniejszam jej ilość wciagając do strzykawki np. 160 ml czyli spory procent zalewy

3) czy jak w jednym naczyniu mam 1 kawałki szynki tj. 1 kg i 2kg to traktuje to razem jako 3 Kg i taką zalewę robię wg tabeli - wydaje mi się, że tak, ale mam watpliwości bo przecież przy np. pieczeniu 2 kilogramowe kawałki pieczemy krócej niż jeden 2kg.

W każdym razie zrobiłem zalewę jak do 3 kg wg tabeli Dziadka na 5 dniowe peklowanie i nastrzyk zrobiłem odciagając strzykawką tą zalewę ( tym samym zmniejszając jej ilość) i robiąc nastrzyki do mięsa.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź, bo chciałbym żeby wreszcie mi coś wyszło skoro zostałem szczęśliwym posiadaczem wędzarni Borniaka kupionej za pośrednictwem Dziadka Maćka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy od razu szybkie "do kosza" ?

Bracie Myth, "segregacja" musi być. :clap:

 

Nie możemy udawać, że wszystko jest "równo" dobre. :tongue:

 

Jak jedziesz przykładowo w delegacje

i tam zakosztujesz "przysmaków" o których,

lewej połowie "siem" nawet nie śniło to co? :wink: :tongue:

 

Tu stosujemy RELATYWIZM!!! :thumbsup: :clap:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego pekluję szybko

A miało być zdrowo i fachowo a jest partyzantka :grin:
???

 

[ Dodano: Czw 16 Sie, 2012 22:38 ]

klemens, używasz tej co namieszałeś.... pozostałością zalewasz w odpowiednio "małym naczyniu, aby wszystko pozostała zalewa zakryła... :)

Kilogram to kilogram i nie masz co kombinować.... jeśli masz x kg mięsa, to robisz x litrów zalewy o x stężeniu i wszystko po nastrzyku wrzucasz do pojemnika, celem zapeklowania... ;)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ja głupi pekluje na mokro minimum 10 dni, przeważnie 2 tygodnie, bywa i trzy. A można w trzy dni sprawę załatwi i udawać, że dobre. A jak już słyszę o tabelach to wpuszczam jednym uchem, wypuszczam drugim. Z ubiegłego wieku pamiętam, że delikwent który podczas świniobicia szynki czy balerony chciał otrzymać z wieprzka swego, musiał poczekać ze dwa tygodnie. A teraz jest szybko i pewnie. Dodam, że mieszanki peklujące były z soli i saletry, może dlatego peklowało się dłużej. Teraz też może trzeba szybciej peklować, bo ciągle czytam o przyprawach wszelakich dodawanych celem polepszenia smaku, które to zapewne skracają trwałość solanki, stanowiąc pożywkę dla małych żyjątek. :cool:
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.