Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sól peklująca

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gen

Gen

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 887 postów
  • MiejscowośćSękocin Nowy

Napisano 05 mar 2015 - 13:31

Miro,

Dziękuję za rozwianie wątpliwości i wyjaśnienie.

Właśnie robi wrażenie wilgotnej.

A z marketu sypka ma inną wagę i trzeba na to zwracać uwagą podczas dawkowania.

#22 marek1982

marek1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • Miejscowośćanglia

Napisano 09 mar 2015 - 21:39

Witajcie, ja ostatnio mam problem z peklosolą, a w zasadzie wydaję mi się że problem dotyczy peklosoli. Jako że mieszkam za granicą i często wędzę, to wziąłem z Polski 5 kg peklosoli na zapas. Kupiłem ją na wagę w sklepie wędliniarskim prawie rok temu. Ostatnie wędzenie które spełniało moje oczekiwania było w listopadzie, czyli peklosól miała jakieś 6 miesięcy. Ostatnie 3 wędzenia pod rząd to masakra, ponieważ po wędzeniu przekrajam szynkę, a tu zapeklowane tylko jakieś 2 cm od zewnątrz. Reszta wgłąb nie jest słona! wszystko robiłem tak samo jak zawsze, a teraz 3 razy wędzenie i porażka. Stosuję przy peklowaniu 45g peklosoli na 1 kg mięsa i 0,5l wody na 1 kg mięsa, nastrzyk - 50ml,  czas - 7 dni, obsuszanie - 12h, wędzenie - 6h w temp. 55-60, odparzanie - 1h i zawsze wychodziło świetnie do teraz. I teraz moje pytanie do Was: czyżby peklosól straciła swoje właściwości? 

#23 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26577 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 09 mar 2015 - 21:41

Najprawdopodobniej.

#24 marek1982

marek1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • Miejscowośćanglia

Napisano 09 mar 2015 - 21:52

ehhh, ciągle się uczymy... dzięki za odpowiedż. Jak pamiętam, ona na początku rzeczywiście sprawiała wrażenie wilgotnej, a teraz nie.

#25 kotunia

kotunia

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 410 postów
  • MiejscowośćLeszno, wielkopolska

Napisano 09 mar 2015 - 21:57

Stawiam 100  $ przeciwko czapce śliwek, że Maxell ma rację. To pewnik, że Ci sie utleniła

#26 marek1982

marek1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • Miejscowośćanglia

Napisano 09 mar 2015 - 22:15

Na pewno. Kolega przywiózł z Polski świeżej peklosoli i sobie zapeklował szynę ponad 2 kg przez 4 dni, a ja jechałem  na swojej starej. Reszta obróbki po mojej stronie, czyli wędzenie i odparzanie. Efekt? Jego wyszła wspaniała a u mnie lipa.

#27 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13849 postów

Napisano 09 mar 2015 - 22:18

Czy peklosól miała kolor biały czy inny.

Jeśli  inny to jaki ?

#28 marek1982

marek1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • Miejscowośćanglia

Napisano 09 mar 2015 - 22:55

Kolor ma biały ale właśnie sprawdziłem i bardzo delikatnie sprawia wrażenie wilgotnej

Użytkownik marek1982 edytował ten post 09 mar 2015 - 22:59

#29 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2660 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 10 mar 2015 - 01:37

Ja peklosól przechowuje w szczelnie zakręconym słoiku (dobrany tak aby peklosól wypełniał go ) który przechowuje w ciemnym chłodnym pomieszczeniu , Peklosól  do słoika daję od razy po zakupie , Z różnych przyczyn  nie miałem świeżej to sięgnełem po "głęboko ukryte zapasy" :facepalm: .  Nie sprawdzałem wtedy terminu przydatności.Przed chwilą sprawdziłem termin przydatności 05.2010 :facepalm: . Wiem posypią się gromy i nie jest to powód do "dumy"  a tym bardziej naśladowania , Wyroby wyszły okey (na kolor i smak) .Załączony plik  PC291074.JPG   48,43 KB   7 Ilość pobrań

Jestem przeciwnikiem przekraczania terminów ważności , przydatności itp. ale niekiedy życie zmusza nas do kompromisów wiec może to tylko wskazówka co do warunków w jakich przechowywać peklosól

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 10 mar 2015 - 01:39

#30 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5381 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 10 mar 2015 - 09:51

Ja tez kupuje moja peklosol w Pl raz do roku i odrazu pakuje do sloikow , trzymam w chlodnym ciemnym miejscu i jak na razie, nie widze zadnych roznic ani w kolorze,zapachu czy jej skutecznosci.

#31 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13849 postów

Napisano 10 mar 2015 - 10:41

Termin ważności producent nadaje zgodnie z normą, badaniami produktu etc.

Czasami terminy są bezsensowne, bo na przykład ile ważności można dać na zwykłą sól ?

Sama ma już sporo latek i raczej nigdy się nie zepsuje, ale mimo tego firma konfekcjonująca musi nabić pół roku ważności.

Jest tu sens ?

#32 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4099 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 10 mar 2015 - 20:35

Ostatnie 3 wędzenia pod rząd to masakra, ponieważ po wędzeniu przekrajam szynkę, a tu zapeklowane tylko jakieś 2 cm od zewnątrz. Reszta wgłąb nie jest słona! wszystko robiłem tak samo jak zawsze, a teraz 3 razy wędzenie i porażka. Stosuję przy peklowaniu 45g peklosoli na 1 kg mięsa i 0,5l wody na 1 kg mięsa, nastrzyk - 50ml, czas - 7 dni, obsuszanie - 12h, wędzenie - 6h w temp. 55-60, odparzanie - 1h i zawsze wychodziło świetnie do teraz. I teraz moje pytanie do Was: czyżby peklosól straciła swoje właściwości?

Rozumiem niedopeklowanie w środku wyrobu, dlaczego nie czuć soli? Czy na pewno robisz wszystko tak jak zawsze?

Moim zdaniem sól nie traci smaku słonego gdy jest w postaci krystalicznej.

#33 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13849 postów

Napisano 10 mar 2015 - 21:20

Azotyn jako tako nie utlenia się z peklosoli  i sam od siebie nie zniknie.

Peklosól straci "moc" peklująca , jeśli będzie trzymana w bardzo wilgotnym środowisku, wtedy robi się żółta, co oznacza że azotyn zareagował z wodą.

Ale nie ma takiej możliwości, aby prawidłowo peklowane mięso, pomimo bardzo dużej utraty azotynu z peklosoli nie było słone.

Marku1982 coś robisz źle, gdzieś popełniasz błąd, ale tylko Ty sam możesz odpowiedzieć sobie na pytanie co i  gdzie robisz źle?

Zgaduję, ale czy przez przypadek nie pomyliłeś dekagramów z gramami ?

Użytkownik miro edytował ten post 10 mar 2015 - 21:21

#34 marek1982

marek1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • Miejscowośćanglia

Napisano 10 mar 2015 - 21:51

Może żle to określiłem, sól w środku czuć ale minimalnie. Od zewnątrz szynka jest jak należy, jasna i na słoność super, a im bliżej środka staje się taka jakaś surowa, drętwa, ciemniejsza i bardzo mało słona. raczej robię wszystko tak samo. tak wyglądała szynka pół roku temu

Załączony plik  20141006_171235.jpg   69,36 KB   9 Ilość pobrań

i schabik

Załączony plik  20140616_211320.jpg   50,44 KB   7 Ilość pobrań

tak układam szynki przed zalaniem

Załączony plik  20150122_224523.jpg   90,3 KB   8 Ilość pobrań

a to wyszło przez ostatnie 3 tygodnie, od lewej szynka najmniejsza jest w miarę ok.

Załączony plik  20150310_203021.jpg   51 KB   8 Ilość pobrań

one są po prostu niedopeklowane? Tak? I znowu pytanie czy to rzeczywiście wina peklosoli? a czy  zła temperatura peklowania może mieć tutaj znaczenie?

dekagramów z gramami chyba nie pomyliłem :), zawsze ważę mięso i do zalewy wsypuję 45 g peklosoli na kilogram mięsa

Użytkownik marek1982 edytował ten post 10 mar 2015 - 22:01

#35 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4969 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 10 mar 2015 - 22:20

A moze mastrzyk za plytko zrobiles?

#36 marek1982

marek1982

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • Miejscowośćanglia

Napisano 10 mar 2015 - 22:46

nakłuwałem z każdej strony po około 10 razy w sam środek, tak że szynka puchła w nastrzykiwanych miejscach. wcześniej czasami nie nastrzykiwałem i też ładnie się zapeklowało. Ale te kolory na tych szynkach wskazują, że szynki są niedopeklowane? tak?. 

#37 spec202

spec202

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 618 postów
  • MiejscowośćJarosław

Napisano 10 mar 2015 - 23:32

Cześć,

Na 100% winna jest peklosól , która utraciła swoje właściwości.

#38 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4969 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 10 mar 2015 - 23:42

Spec ja czasemniemam dostepu do swiezej peklosoli i mam jakies 1-2 miesiace przeterminowana,nigdy nie mam takich problemow. Dlatego stawiam na zly nastrzyk.

Ja musze czekac az przyplynie kontener do firmy sciagajaca peklosol,i biore to co jest  u nich.

#39 Gość_Leosta_*

Gość_Leosta_*
  • Goście

Napisano 20 mar 2015 - 14:22

A może to była zwykła sól.

#40 nestor

nestor

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 878 postów
  • MiejscowośćSzczawno Zdrój

Napisano 20 mar 2015 - 22:15

Przy peklowaniu na mokro nie bierzemy pod uwagę ilość mięsa tylko ilośc wody potrzebnej do peklowania.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych