Skocz do zawartości

Sól peklująca


szczeciniasty

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czy peklosól miała kolor biały czy inny.

Jeśli  inny to jaki ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja peklosól przechowuje w szczelnie zakręconym słoiku (dobrany tak aby peklosól wypełniał go ) który przechowuje w ciemnym chłodnym pomieszczeniu , Peklosól  do słoika daję od razy po zakupie , Z różnych przyczyn  nie miałem świeżej to sięgnełem po "głęboko ukryte zapasy" :facepalm: .  Nie sprawdzałem wtedy terminu przydatności.Przed chwilą sprawdziłem termin przydatności 05.2010 :facepalm: . Wiem posypią się gromy i nie jest to powód do "dumy"  a tym bardziej naśladowania , Wyroby wyszły okey (na kolor i smak) .post-45732-0-33888300-1425947242_thumb.jpg

 

Jestem przeciwnikiem przekraczania terminów ważności , przydatności itp. ale niekiedy życie zmusza nas do kompromisów wiec może to tylko wskazówka co do warunków w jakich przechowywać peklosól

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez kupuje moja peklosol w Pl raz do roku i odrazu pakuje do sloikow , trzymam w chlodnym ciemnym miejscu i jak na razie, nie widze zadnych roznic ani w kolorze,zapachu czy jej skutecznosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin ważności producent nadaje zgodnie z normą, badaniami produktu etc.

Czasami terminy są bezsensowne, bo na przykład ile ważności można dać na zwykłą sól ?

Sama ma już sporo latek i raczej nigdy się nie zepsuje, ale mimo tego firma konfekcjonująca musi nabić pół roku ważności.

 

Jest tu sens ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ostatnie 3 wędzenia pod rząd to masakra, ponieważ po wędzeniu przekrajam szynkę, a tu zapeklowane tylko jakieś 2 cm od zewnątrz. Reszta wgłąb nie jest słona! wszystko robiłem tak samo jak zawsze, a teraz 3 razy wędzenie i porażka. Stosuję przy peklowaniu 45g peklosoli na 1 kg mięsa i 0,5l wody na 1 kg mięsa, nastrzyk - 50ml, czas - 7 dni, obsuszanie - 12h, wędzenie - 6h w temp. 55-60, odparzanie - 1h i zawsze wychodziło świetnie do teraz. I teraz moje pytanie do Was: czyżby peklosól straciła swoje właściwości?

Rozumiem niedopeklowanie w środku wyrobu, dlaczego nie czuć soli? Czy na pewno robisz wszystko tak jak zawsze?

Moim zdaniem sól nie traci smaku słonego gdy jest w postaci krystalicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azotyn jako tako nie utlenia się z peklosoli  i sam od siebie nie zniknie.

Peklosól straci "moc" peklująca , jeśli będzie trzymana w bardzo wilgotnym środowisku, wtedy robi się żółta, co oznacza że azotyn zareagował z wodą.

 

Ale nie ma takiej możliwości, aby prawidłowo peklowane mięso, pomimo bardzo dużej utraty azotynu z peklosoli nie było słone.

 

Marku1982 coś robisz źle, gdzieś popełniasz błąd, ale tylko Ty sam możesz odpowiedzieć sobie na pytanie co i  gdzie robisz źle?

Zgaduję, ale czy przez przypadek nie pomyliłeś dekagramów z gramami ?

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może żle to określiłem, sól w środku czuć ale minimalnie. Od zewnątrz szynka jest jak należy, jasna i na słoność super, a im bliżej środka staje się taka jakaś surowa, drętwa, ciemniejsza i bardzo mało słona. raczej robię wszystko tak samo. tak wyglądała szynka pół roku temu

post-71628-0-27865700-1426019548_thumb.jpg

 

i schabik

post-71628-0-36002500-1426019819_thumb.jpg

 

 

tak układam szynki przed zalaniem

 

post-71628-0-30649700-1426019725_thumb.jpg

 

a to wyszło przez ostatnie 3 tygodnie, od lewej szynka najmniejsza jest w miarę ok.

post-71628-0-46210500-1426020346_thumb.jpg

 

one są po prostu niedopeklowane? Tak? I znowu pytanie czy to rzeczywiście wina peklosoli? a czy  zła temperatura peklowania może mieć tutaj znaczenie?

dekagramów z gramami chyba nie pomyliłem :), zawsze ważę mięso i do zalewy wsypuję 45 g peklosoli na kilogram mięsa

Edytowane przez marek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakłuwałem z każdej strony po około 10 razy w sam środek, tak że szynka puchła w nastrzykiwanych miejscach. wcześniej czasami nie nastrzykiwałem i też ładnie się zapeklowało. Ale te kolory na tych szynkach wskazują, że szynki są niedopeklowane? tak?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spec ja czasemniemam dostepu do swiezej peklosoli i mam jakies 1-2 miesiace przeterminowana,nigdy nie mam takich problemow. Dlatego stawiam na zly nastrzyk.

 Ja musze czekac az przyplynie kontener do firmy sciagajaca peklosol,i biore to co jest  u nich.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@nestor

Czyli nie mięso jest ważne, tylko ilość wody ?

To w końcu peklujesz mięso, czy wodę mięsem ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy peklowaniu na mokro nie bierzemy pod uwagę ilość mięsa tylko ilośc wody potrzebnej do peklowania.

chodzi o odmierzenie dawki soli peklowej? no właśnie, chyba powinienem obliczać ilość soli w stosunku do litrów wody a nie kilogramów mięsa. zrobiłem wczoraj zalewę i odmierzyłem 1200 g soli na 12 litrów wody (30kg mięsa). Ale gdybym przecież odliczył 45 g soli na 1 kg mięsa to musiałbym użyć 1340g g soli, czyli więcej. I teraz będzie bardzo ciekawa uwaga. Wcześniej jak mięso wychodziło dobre to przeliczałem 0,4 l wody na 1 kg mięsa. potem 0,5l wody na 1 kg mięsa przy tej samej dawce soli. czyli wniosek jest taki, iż wcześniej stężenie solanki musiało być wyższe i dlatego wszystko było ok! tutaj mógł leżeć problem,  przynajmniej tak mi się wydaje :)

Edytowane przez marek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o odmierzenie dawki soli peklowej? no właśnie, chyba powinienem obliczać ilość soli w stosunku do litrów wody a nie kilogramów mięsa.

 No i sam znalazłeś wyjaśnienie problemu. Strona główna się kłania. Jest tam nawet podrozdział o peklowaniu.

 

Owocnego zadymiania

Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro,naprawdę zadziwił mnie Twój post dotyczący ilości peklosoli  w wodzie.Gdzie  są Twoje wiadomości o stężeniu solanki.Świadczy to żę nie umiesz myśleć logicznie.Ile sypiesz cukru  do szklanki 250ml a ile do pół litrowego garnuszka?

Edytowane przez nestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, rozgryzłeś mnie.

Moje wiadomości na temat peklowania są w .............. lesie.

 

Ale jak już coś, to do 250ml szklanki sypię 250ml cukru, a do pół litrowego garnuszka nasypię 500ml cukru.

No chyba że można inaczej nasypać ?   :D

Ale co ma pojemność naczyń do peklowania mięsa ?

Zagadka.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o odmierzenie dawki soli peklowej? no właśnie, chyba powinienem obliczać ilość soli w stosunku do litrów wody a nie kilogramów mięsa

 

Jeszcze jeden mały drobiazg :thumbsup: , czas peklowania a stężenia solanki

 

Na siedem dni to minimum 100g na 1 litr wody a piszesz że dałeś 45/ 0,5 l , wiec trochę mało i jeżeli  temperatura peklowania była mniejsza niż 2 st - to peklowanie ustaje .

Edytowane przez bogdan b
Pozdrawiam bogdan b [ Apetyt rośnie w miarę wędzenia ]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to trochę mało tej solanki może zrobiłeś w stosunku do ilości mięsa.

 

No i jeszcze wyjaśniam,że peklosól jest dlatego lekko wilgotna ponieważ tego wymaga proces produkcji.

Nitryt jest rozpuszczany w wodzie i w takiej postaci dodawany do soli,chodzi tutaj o uniknięcie przypadku,że jakaś partia towaru została niedokładnie wymieszana a co za tym idzie mogła by się zdarzyć sytuacja że stężenie nitrytu byłoby większe np.na dnie mieszalnika

Jak wiadomo nitryt w czystej postaci to trucizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.