Skocz do zawartości

Kiełbasa z szarym oczkiem


@halusia@

Rekomendowane odpowiedzi

Pochodzę z południa Polski, rodzice mieszkają w Jaśle i musze napisać, że do momentu zalogowania się na tym forum kiełbasa z szarym oczkiem była dla mnie kwintesencją kiełbasy wiejskiej. Do tego też czasu kiełbasy parzone uważałem za "sklepowe".

Uczestniczyłem w kilkunastu świniobiciach u mojej babci i kiełbasa była robiona zawsze w dniu zabicia wieprzka z ciepłego mięsa, czasem z dodatkiem kupnej wołowiny. Kiełbasy były wędzone w ciepłym dymie. Na pytanie kiedy będą gotowe, masarz odpowiadał, że jak zaczną śpiewać. Kiełbasy już nie parzono. Takiej obróbce poddawano tylko wyroby podrobowe - kaszanki, kiszkę bułczaną, pasztetowe i salceson. Wszystko to robiono tego damego dnia. Peklowano tylko szynki i boczki.

Ja osobiście bardzo lubię taka kiełbasę, a najbardziej tą z galaretką z dolnej części pęta. Tato mój śmieje się ze mnie, że to taka oszukana kiełbasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 156
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

osobiście bardzo lubię taka kiełbasę, a najbardziej tą z galaretką z dolnej części pęta. Tato mój śmieje się ze mnie, że to taka oszukana kiełbasa.

Dlaczego oszukana?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi tylko o to że tego typu kiełbasy przez zastosowanie soli,a I też niestandardowej techniki wędzenia różnią się w smaku

mam wrażenie że dodane przyprawy skutecznie zabiją te różnice smakowe... chyba nawet poszedłbym o zakład :cool:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że dodane przyprawy skutecznie zabiją te różnice smakowe...

Jak dla mnie z przyprawami czy bez to są dwie różne kiełbasy,ale o gustach I smakach się nie dyskutuje.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie z przyprawami czy bez to są dwie różne kiełbasy,

ciekawy jestem czy z zawiązanymi oczami wyczułbyś różnicę - jak wspomniałem jeśli będzie bez przypraw to tak ale z przyprawami baaardzo w to wątpię...

jemy także oczami dlatego mamy w takich przypadkach pewność....pseudopewność....

 

kiedyś podano kiperom (sommelierom) wino białe ale zabarwione sztucznie na "czerwone" - oczywiście prawie wszyscy doszukiwali się tam ciemnych owoców :cool:

 

traka to prawda oi naszym odczuciu smaku - oczy z nosem robią z nas balona

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rodzice mieszkają w Jaśle i musze napisać

witam krajana :)

 

[ Dodano: Pią 20 Wrz, 2013 22:53 ]

co do kiełbasy jedno jest dla mnie pewne, taka kiełbasa ma swój niepowtarzalny smak i zapach którego nie mają kiełbasy parzone, wiem że wykonanie jak to się w moich stronach nazywa "swojskiej" jest kontrowersyjne ale polecam każdemu spróbowanie jej :) zawsze po wędzeniu biorę małe pęto i zajadam się z rodzinką, ten nie powtarzalny smak przywołuje wspomnienia z przed lat......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspomniany masarz dodawał wody w której gotowały się podroby i mięsa na kaszankę, salceson itd...

Woda, o której piszesz, nazywana była smakiem. Kiełbasa z szarym okiem mnie nie kręci, ma jedną zasadniczą dla mnie wadę, dlatego jej obecnie nie robię i nie zamierzam. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten nie powtarzalny smak przywołuje wspomnienia z przed lat.

otóż to.... to są tzw. "smaki dzieciństwa czy młodości" to takie cos jak "unami" w glutaminianie :tongue:

 

czas dzieciństwa wspominamy zazwyczaj z sentymentem, czasem jakies silne emocje do tego się dokłądają i podświadomie nawet coś delikatnie mówiąc "niewyszukane kulinarnie" obecnie jest dla nas czymś wspaniałym....

 

Oczywiscie nie możemy odmówić nikomu takiego wyrobu - tak jak pisu napisał "nie wszystkich to kręci"... mnie też taki "bubel " nie kręci - pewnie dlatego że w owym czasie mało kiełbas było a "wiejska" to już bardzo rzadko.... a jeśli już były to zrobione "prawidłowo" :tongue:

 

jednak w innych "działach" kuchni jest takich "smaków" sporo... takich które włąśnie na samą myśl poprawiają samopoczucie

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, tak. Mam sporo rodziny na Lubelszczyźnie, gzie swojskie wyroby wędliniarskie i nie tylko zresztą, to wieloletnia tradycja. Też pamiętam do dziś te wspaniałe smaki kiełbas i wędzonek, ale nie pamiętam aby kiedykolwiek robiono tam taki jak to powyżej nazwał kolega a ja jestem tego samego zdania "bubel". Lubelszczyzna i Podlasie słyną przecież ze wspaniałych wyrobów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wyglada na drugi dzień po uwędzeniu

takie zielono szare oczko jest dla mnie nie do zaakceptowania

gdybyś czytał ze zrozumieniem to zauważyłbyś że pierwsze zdjęcie zrobione było zaraz po wyjęciu z wędzarni, po drugie robione telefonem

 

Wiem że kiedyś była dyskusja na temat Kiełbasy z szarym oczkiem..

Miałam okazję ją degustować..pochodzi ona z Masarni w Liszkach w Nowym Targu.

Kolega który mieszka w tych okolicach przywiózł zięciowi na spróbowanie.

Kiełbasa bardzo smaczna.. :thumbsup: ciekawi mnie jej receptura.

cóż kiełbasa z szarym oczkiem może być poprawna na tym forum w zależności kto o niej pisze

wszystko co nie posiada w skladze peklosoli jest złe

 

mnie też taki "bubel " nie kręci

przeżyje

 

mnie nie kręcą mało apetyczne czarne salcesony ale nie krytykuje ich autorów

zauważyłem że mimo zachowanej kultury wypowiedzi bardzo krytykujecie użytkowników

 

[ Dodano: Sob 21 Wrz, 2013 17:10 ]

A po drugie nigdy bym komuś innemu podawał do konsumpcji

w moich stronach jest kilka masarni które robią taką kiełbasę i jakoś nie narzekają na brak klientów, i ludzie się tym zajadają, jedno jest pewne bardzo mocno się zatanowię zanim wstawię kolejne zdjęcie swoich wyrobów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż kiełbasa z szarym oczkiem może być poprawna na tym forum w zależności kto o niej pisze

wszystko co nie posiada w skladze peklosoli jest złe

Może nie tyle złe co niebezpieczne .Może grozić zatruciem.Poklosól a w zasadzie nitryt w niej zawarty nie tylko nadaje wyrobowi ładny różowy kolor ,ale przede wszystkim zabezpiecza wyrób bakteriologicznie.Również smak peklowanego mięsa jest inny dla mnie lepszy od mięsa jedynie solonego.W związku z tym jak widzisz krytyka jest poparta praktyką i nie ma się co obrażać.Jak pozostaniesz z nami dłużej i nabędziesz więcej doświadczenia to zrozumiesz skąd brak zachwytu Twoim wyrobem. :smile:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa z szarym oczkiem jest kiełbasą regionalną przypisaną terytorialnie dawnemu woj. rzeszowskiemu . Recepturę tej kiełbasy wprowadzono oficjalnie do produkcji w latach siedemdziesiątych zarządzeniem CPMs. dla PPMs. w Rzeszowie jako kiełbasa głogowska. I jest to receptura oparta na pewno, na tradycyjnej kiełbasie wiejskiej z tego regionu robionej na bazie samej soli. Nie doszukujmy się w tym wadliwej produkcji . Ta kiełbasa jest po prostu tak specjalnie robiona by miała na przekroju to szare oczko. Proszę koledze nie robić przytyków. Inną sprawą jest to czy się komuś taka kiełbasa podoba czy nie , czy ją by zjadł. Próbowano ją zarządzaniem wprowadzić w inne regiony kraju. Po próbnych produkcjach zrezygnowano z produkcji ze względu tego ze nie cieszyła się popytem. Została odrzucona ze względu na inny wygląd i przyzwyczajenia konsumentów. Mówiono że jest nieapetyczna , niedopeklowana , przeparzona itd.
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiełbasa z szarym oczkiem może być poprawna na tym forum w zależności kto o niej pisze

wszystko co nie posiada w skladze peklosoli jest złe

koleżko.... czytaj uważnie i wyciągaj poprawne wnioski...

co byś nie mówił to "kiełbasa z szarym" oczkiem jest masarskim bublem i niestety rozwiniętym obecnie dla bicia kasy przez zakłady produkcyjne - a naiwnych klientów nie brakuje...

 

teraz dla wyjaśnienia powiem Ci że kiełbasa nie musi być na peklosoli, a zrobiona prawidłowo może być "różowa" w przekroju, gdyż dym może nam to zapewnić

 

Widzisz... jak wspomniałem jadało się również dawniej wyroby "wiejskie" i nie musiały być taką niedoróbą.... swoja drogą ciekawi mnie czemu akurat w rejonach południowo wschodnich taki bubel jest tradycją :rolleyes: mimo że w innych potrafią na wsiach robić wyroby włąściwe i to bez użycia peklosoli (dawniej saletry)

 

jak widać gusta sa różne i chyba tu jednak bardziej wpływ ma "silna tradycja regionalna" niż smak...

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arkadiuszu ale mnie właśnie chodziło o to żeby nie miała różowego koloru, przedstawiona w pierwszym poscie kiełbasa też jest na 100% bez peklosoli czy saletry i takie kiełbasy były i są popularne w moim regionie, no i ja się nie obrażam tylko chcę rzeczowej wymiany zdań, a nie jedynie słów krytyki

Z tą kiełbasą to jest jak z cudzołożeniem

masz rację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko chcę rzeczowej wymiany zdań

To właśnie rzeczowo napisałem dlaczego stosujemy peklosól (ja stosuje mieszankę 50/50 peksoli i soli) a nie samą sól.Wybarwienie moim zdaniem ma tu drugorzędne znaczenie. :smile:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie tyle złe co niebezpieczne .Może grozić zatruciem.Poklosól a w zasadzie nitryt w niej zawarty nie tylko nadaje wyrobowi ładny różowy kolor ,ale przede wszystkim zabezpiecza wyrób bakteriologicznie.Również smak peklowanego mięsa jest inny dla mnie lepszy od mięsa jedynie solonego.W związku z tym jak widzisz krytyka jest poparta praktyką i nie ma się co obrażać.Jak pozostaniesz z nami dłużej i nabędziesz więcej doświadczenia to zrozumiesz skąd brak zachwytu Twoim wyrobem.

I tu się mylisz kolego.

Znajdź mi proszę kogokolwiek, kto zatruł się taką kiełbasą.

Jest to typowa dla rejonów wschodnich (dawniej Polska centralna) kiełbasa regionalna pieczona, do jedzenia "z ręki". Wspaniale obsycha a sucha nie jest twardą lecz kruchą. I to ją pozytywnie odróżnia od kiełbas z klejem, nie mówiąc już o parzonych.

Od wielu lat, a ściśle od czterdziestu, przywożę ją z okolic Rzeszowa.

Utrwalana jest solą, dużą ilością przypraw i wędzeniem. Jest przepyszna.

Rozumiem, że szary kolor oczka może się źle kojarzyć. Ale to jest sprawa poznania tego wyrobu.

Każdy z nas, Polaków wie, że czerwony barszcz jest pyszną zupą. Do dzisiaj pamiętam reakcje niektórych cudzoziemskich studentów na ten przysmak. Jak serwowano barszczyk to w ogóle rezygnowali z obiadu :grin:

Wracając do kiełbasy: jestem na forum od stycznia 2007 roku. Zaglądałam jeszcze na Oliwkę. Robię szeroki asortyment wyrobów, eksperymentuję i mam porównanie.

Nie sądzę, że dłuższy staż na forum skłoni kogokolwiek, kto umie dobrze zrobić omawianą kiełbasę do rezygnacji z jej wyrabiania.

Powiem może tak: nie można porównywać tortów z ciastem drożdżowym.

Kiełbasa z oczkiem jest właśnie takim ciastem drożdżowym i to z najwyższej półki, jak wołyńskie baby tiulowe. Jak ktoś nie próbował to nie ma niestety pojęcia o czym mówię :thumbsup:

Jeżeli dożyję to zrobię taką kiełbasę na przyszły zlot. Chociaż do mistrzów to mi niestety daleko :sad: .

Najlepiej byłoby, gdyby to kol kociamberek ją przywiózł.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa z oczkiem jest właśnie takim ciastem drożdżowym

No właśnie.Ostatnio na forum furorę robiło ciasto z zakalcem.To tak jak z tą kiełbasą .Jedno i drugie to bubel.Regionalny ,ale bubel .Gdyby była aż tak dobra i smaczna to nie była by li tylko wyrobem regionalnym a cała Polska by się nią zajadała.I nie przekonasz mnie ,że sól zabezpiecza lepiej wyrób niż peklosól.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa z szarym oczkiem to bubel ????

Co wy piszecie za bzdury !

To jest tradycyjna kiełbasa robiona bez użycia saletry czy peklosoli i może komuś nie smakować, czy być nie apetyczną w wyglądzie, jednak mi smakuje, tylko trzeba umieć ją zrobić.

 

Bubel to macie w sklepie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.