Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

[Pieczywo] - Piec chlebowy i wypieki Don Pedra

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1 Don Pedro

Don Pedro

Początkujący

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • MiejscowośćBrudzew

Napisano 01 sty 2013 - 21:28

Witam!

Ja piekię chleb, tak jak pamiętam z dzieciństwa, kiedy to piekła chleb moja babcia. Ostatni raz upiekła go w 1974 roku. Pamiętam jego smak i zapach do dzisiaj. Oczywiście dokładnego przepisu nie pamiętałem, ale to co zostało w pamięci pozwoliło mi po kilku próbach na osiągnięcie zadawalajęcego efektu. Dziś chleb piekę już około 15 lat. Oto efekty mojej "twórczości". Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

[size=9][ Dodano: Wto 01 Sty, 2013 21:33 ][/size]
I kolejne zdjęcia Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

#2 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9368 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 01 sty 2013 - 21:52

REWELACJA :thumbsup: :clap:

Dołączona grafika

#3 Kruszynka

Kruszynka

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3928 postów

Napisano 01 sty 2013 - 22:09

Don Pedro, jak dla mnie to mistrzostwo świata :clap: :clap: :clap: a piec taki jaki powinien być piec chlebowy.Zainteresowani budową powinni tu zajrzeć :lol:

#4 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2539 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 01 sty 2013 - 22:11

piekne chleby , :clap: :clap: :clap: jak u mojej Cioci ma wsi , do dzis mam w pamieci smak i zapach wielkich chlebów.

#5 pokemon15

pokemon15

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4164 postów
  • MiejscowośćBogatynia

Napisano 01 sty 2013 - 23:05

Ja piekię chleb, tak jak pamiętam z dzieciństwa, kiedy to piekła chleb moja babcia.

Możesz recepturę/przepis podać ??? no i wypiekany w piecu chlebowym... ech... :thumbsup:

#6 kipi

kipi

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 190 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biała

Napisano 02 sty 2013 - 06:32

Nie widzę zdjęć chlebków...

#7 chrupekln

chrupekln

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 107 postów
  • MiejscowośćZabrze

Napisano 02 sty 2013 - 08:04

I taki chleb Don Pedro pamiętam robiła ciotka na wsi, teraz piec chlebowy w kuchni letniej stoi od lat nieużywany bo kuzyn woli chleb sklepowy(lenistwo) :wink:

#8 gatita

gatita

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 391 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 02 sty 2013 - 09:04

Cudny chlebek i równie cudny piec :grin:.
Ostatnio wróciłam do pieczenia chleba i to głównie na zakwasie, więc też się przyłączam do prośby o przepis.

#9 roland

roland

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 90 postów
  • MiejscowośćGłogów dolnysląsk

Napisano 02 sty 2013 - 11:20

Raz w życiu jadłem "swojski" chleb był przepyszny

#10 rzeznik

rzeznik

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 582 postów
  • Miejscowośćpomorskie

Napisano 02 sty 2013 - 11:44

apetycznie :thumbsup: :thumbsup: wyglądają te chlebki. Gratuluje :clap: :clap: , jeśli smakują tak jak wyglądają to rewelacja :wink: . Ja mam to szczęście że ciocia robi w tradycyjnym piecu chleb i co jakiś czas dostanie mi się pyszny swojski chlebek :grin: :grin: :grin:

#11 Don Pedro

Don Pedro

Początkujący

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • MiejscowośćBrudzew

Napisano 02 sty 2013 - 17:57

Witam!
Przepis nie jest typowym przepisem jakich wiele / weź 1l wody , 2kg maki, tyle, a tyle tego itp. /. Ja robię to wszystko na tzw. oko, na wyczucie, co nie znaczy , że nie stosuję żadnych proporcji. Jak wszystkim wiadomo, jakość użytch produktów to połowa sukcesu. Odradzam wszystkim zakup mąki we wszelkich hiper i super tudzież innych marketach . Ja w makę zaopatruję się bezpośednio na młynie i tak wszystkim radzę. Można kupić każdą ilość i odpowiedni gatunek mąki. A i to był nie mały problem ze znalezieniem młyna, który by robił dobrą mąkę. Mój chleb można jeść spokojnie tydzień i dłużej, i im starszy tym lepszy. Ale do rzeczy.
Zurek: Robię go z mąki razowej / śruty/ żytniej + mąka żytnia żurkowa w proporcji 1:1 / uważam, że lepiej fermentuje / na ogólnych zasadach. Średnio ciepła woda + mąka razowa + mąka żurkowa. Na początek, aby ułatwić fermentację można dodać odrobinę jogurtu naturalnego, maślanki, kwaśnego mleka. Po ukiśnięciu / zapach lekko winny / , co trwa 3-4 dni w temp. pokojowej, jak nie korzystam z niego , to do lodówki, tam fermentacja ustaje. Na dwa dni przed pieczeniem chleba wyjmuję go i ocieplam dolewając ciepłej wody i dosypuję mąkę w celu pobudzenia go.
Na dzień/ wieczorem/ przed pieczeniem chleba wlewam żurek/ około 3 - 4 litrów na sześć bochenków chleba o wadze 2,5 kg po upieczeniu/ do wanienki, dosypuję mąkę żytnią chlebowkę / jedna miseczka około 2 kg/, dokładnie mieszam i pozostawiam w tem. pokojowej do przekiśnięcia na 12 h.
Następnego dnia rano dosypuję trzy kolejne miseczki mąki żytniej chlebówki i jedną miseczkę maki pszennej typ 500. Garść soli / około 3-4 deko na bochenek/ i dokładnie mieszam. W między czasie w garnku doprowadzam do wrzenia 1 litr maślanki + 3 litry wody. W drugim garnuszku rozczyniam dożdże w ilości 10 dkg na 1/2 litra mleka 2% + szklanka cukru, lekko podgrzewając. Trzeba uważać żeby nie zparzyć drożdży. Max temp. 40 stopni. Po zagotowaniu się wody z maślanką wlewam to wszystko do waniennki i mieszam specjalną kopystką, aby nie poparzyć się, i aby było lżej. Po wymieszaniu / 10 - 15 minut/ i po przestygnięciu ciasta dadaję drożdże i ponownie mieszam do uzyskania jednolitej, lśniącej konsystencji . W trakcie mieszania ciasto zaczyna, jak ja to mówię puchać, i mieszam tak kolejne 5 - 10 minut. Nastepnie przechodzę do mieszania ręcznego, aby czuć ciasto. Bo może okazać się, że trzeba dosypć trochę mąki, albo dolać wody. Ciato nie może być za sztywne, bo wyjdzie nam gniot, jak ta lala. Już lepiej, aby było luźniejsze. Tak wyrobione pozostawiam na okres 3 godzin. Potem idę palić w piecu trwa to wszystkiego 1,5 godz. Na około pół godziny przed końcem palenia przerabiam chleb w koszyczki, smaruję wodą, można rozkłóconym jajkiem z odrobiną wody i cukru, można tez posypać samą mąką. Chleb po upływie 15 minut powinien zacząć pękać, tak jak pęka wyschnięta ziemia. Wygarniam popiół, czyszczę piec, no i chleb do pieca na 1 godz. Zapach pieczonego chleba rozchodzi się daleko i jest najpiękniejszym zapachem na świecie. Po wysadzeniu z pieca chleb stygnie i dojrzewa do dnia następnego
A potem, to już tylko pozostaje sama przyjemność.
Pozdrawiam i życze smacznego

#12 Don Pedro

Don Pedro

Początkujący

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • MiejscowośćBrudzew

Napisano 02 sty 2013 - 19:36

Witam!
Chciałem wszystkich przeprościć , za to, że zapomniałem w poprzednim poście, na samym poczatku, wszystkim podziękować za piękne słowa uznania i wyrazy zachwytu. Ale to wszystko z wielkiej nieśmiałości mej. Tak więc dziękuje wszyskim z calego serca.

Wróce jeszcze do przepisu.
Mąkę oczywiście przesiewam w celu napowietrzenia i wykrycia jakiejś "niespodzianki".
Mąka powinna posiadać temp. pokojową.
Ilość wody liczę około 0,8 - 1 l na bochenek 2 - 2,5 kg / 1 l maślanka + 3 l woda + 1/2 l mleka + woda zawarta w żurku /. Wszytko zależy od wilgotności mąki, ale różnice są subtelne. To wyczuwam podczas ręcznego mieszania. Lepiej, jak ciasto jest lekko luźne, wtedy chleb nie pęka ani na zewnątrz, ani w środku. Nie wysycha tak szybko i dłużej zachowuje świeżość.
Podana ilość soli jest dość duża i orientacyjna. Ja i wszyscy, dla których piekę chleb, taki preferują. W mojej garści mieści się około 4 deko średnio wilgotnej soli. 6 bochenków, to 5 - 6 garści soli.
Ilośc mąki to: 4 miseczki mąki żytniej x 2kg + miseczka mąki pszennej = 10 kg. Doliczyć trzeba jeszcze okolo 2 kg maki żytniej lub wymieszanej pół na pół z mąką pszenną na posypanie zarobionego ciasta w waniennce, podsypewanie stolnicy podczas przerabiania chleba w koszyczki, posypanie samych koszyczków. Daje, to wszystko około 12 kg mąki/ około 9 -10 kg mąka żytnia + 2 -3 kg maka pszenna/. Można oczywiście zrezygnować z mąki pszennej, ale chleb z dodatkiem niewielkiej ilości mąki pszennej jest lżejszy, bielszy, smaczniejszy i bardziej wykwintny.

Pozdrawiam

#13 MIRKON

MIRKON

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 854 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 02 sty 2013 - 19:41

Don Pedro, jak patrzę na te bochenki to przypomina mi się dzieciństwo, i glonki z masłem i mlekiem

#14 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9368 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 02 sty 2013 - 19:43

dosypuję mąkę żytnią chlebowkę /

Jaki to przemiał?
Pszenną określiłeś jako "500".

#15 przemek1978

przemek1978

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 533 postów
  • MiejscowośćŚląsk

Napisano 02 sty 2013 - 19:44

dadaję drożdże

...a po co jeśli można wiedzieć?

#16 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5194 postów

Napisano 02 sty 2013 - 19:48

dosypuję mąkę żytnią chlebowkę /

Jaki to przemiał?
Pszenną określiłeś jako "500".

Żytnia "chlebowa" to wg mnie typ 720 natomiast z pszenną 500 to ja się nie spotkałam - poczekamy na Don Pedra .
Chlebki wyglądają apetycznie ale widzę , że jednak to chleb z użyciem drożdży. :mellow:

#17 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2539 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 02 sty 2013 - 19:54

"500" to mąka tortowa pszenna :typ 450: tortowa, "pięćsetka" - zawartość popiołu do 0,50%
typ 550: luksusowa - zawartość popiołu od 0,51% do 0,58%
typ 650 - zawartość popiołu od 0,59% do 0,69%
typ 750: chlebowa - zawartość popiołu od 0,70% do 0,78%
typ 1050 - zawartość popiołu od 0,79% do 1,20%
typ 1400: sitkowa - zawartość popiołu od 1,21% do 1,60%
typ 1850: graham - zawartość popiołu od 1,61% do 2,00%
typ 2000: razowa, śruta chlebowa - zawartość popiołu nie więcej niż 2,00%

zytnia :
Typy mąki żytniej wg PN-A-74032:2002
typ 500 - zawartość popiołu do 0,58%
typ 720 - zawartość popiołu od 0,59% do 0.78%
typ 1150 - zawartość popiołu od 0,79% do 1,31%
typ 1400 - zawartość popiołu od 1,31% do 1,60%
typ 2000 - zawartość popiołu nie więcej niż 2,00%
Więc może dodaje mąki tortowej ?.Pozdrawiam

#18 przemek1978

przemek1978

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 533 postów
  • MiejscowośćŚląsk

Napisano 02 sty 2013 - 19:54

natomiast z pszenną 500 to ja się nie spotkałam

jest dostępna raczej w każdym sklepie

[size=9][ Dodano: Sro 02 Sty, 2013 19:57 ][/size]

"500" to mąka tortowa pszenna

natomiast z 500 tortową to ja się nie spotkałem

#19 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5194 postów

Napisano 02 sty 2013 - 20:04

Rzeczywiście w oczy wchodziły mi zawsze z pszennych 450 albo 550 :blush: a do chlebów z pszennych mąk używam 750 ewentualnie 650 .

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Don Pedro

Don Pedro

Początkujący

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • MiejscowośćBrudzew

Napisano 02 sty 2013 - 20:34

Witam!
Przed chwilą zadzwoniłem do kolegi piekarza, aby upewnić się i nie popełnić błędu Są dwie szkoły.
Pierwsza.
Typ 500 / a faktycznie 450, ale zwana pięćsetką z uwagi na problem z osiągnięciem takiej czystości / oznacza, że w mące znajduje sie do 0,5% sub. mineralnych.
Druga.
Typ 500 oznacza, że z 1000 kg pszenicy uzyskano 500 kg mąki, a reszta to odpady.
I jeszcze jedna zależność: im wyższy numer mąki, to tym mąka "gorsza", ciemniejsza.
I najważniesze. Choć mąka pszenna typ 500 została wycofana z Polskiej Normy, to stosują ją młyny w/g własnej specyfikacji.
Pozdrawiam.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych