Skocz do zawartości

Peklowanie mięsa - temat nastrzyku w warunkach domowych


Emil

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mało osób pekluje metodą jednodniową, z wielu przyczyn. Najważniejsza  jest ta, że peklowanie ma na celu zabezpieczenie mięsa przed szkodliwymi drobnoustrojami, a tego peklowanie jednodniowe nie zapewni. Poza tym, w tak krótkim czasie nie osiągniesz zadowalającego wybarwienia mięsa.

Przygotowanie mięsa do wędzenia jest bardzo ważnym procesem technologicznym i aby osiągnąć dobre wyniki, trzeba mu poświęcić więcej czasu. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastrzyk nie polega na sile, tylko na dotarciu solanki do środka mięsa.

Czy peklujesz 1 dzień, czy 14 dni, nastrzyk robisz tak samo delikatnie, bez nadmiernego ciśnienia.

 

Ordynarnie - opryskiwacz ogrodniczy z pompką, igła z dziurkami i na maxa w kilku miejscach. Mięso puchnie jak balon tak że w pewnym momencie nie przyjmuje więcej solanki i zaczyna wystrzykiwać przez dziurki.

 

To co napisałeś, świadczy o rozerwaniu struktury mięsa i jest błędem.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia uwaga, jadłem wędliny po nastrzyku jednodniowym i nie miały tyle wody co moje peklowane 7 dni i nastrzyknięte opisane powyżej.Jak mogła być przyczyna? Za szybkie schłodzenie także nadmiar wody nie wyciekł, ewentualne przeparzenie ...?

 

Jeśli wykonujesz nastrzyk samą solanką, bez wspomagaczy chemicznych, mięso i tak odda nadmiar wstrzykniętej solanki.

 

Co masz na myśli pisząc "miały tyle wody" ?

Może chodzi Ci o soczystość wędliny ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ostatnia uwaga, jadłem wędliny po nastrzyku jednodniowym i nie miały tyle wody co moje peklowane 7 dni i nastrzyknięte opisane powyżej.Jak mogła być przyczyna? Za szybkie schłodzenie także nadmiar wody nie wyciekł, ewentualne przeparzenie ...?

 

Jeśli wykonujesz nastrzyk samą solanką, bez wspomagaczy chemicznych, mięso i tak odda nadmiar wstrzykniętej solanki.

 

Co masz na myśli pisząc "miały tyle wody" ?

Może chodzi Ci o soczystość wędliny ?

 

Miałem na myśli to, że po przekrojeniu z szynek, schabów i baleronu wyciekała słona woda ( soki? ) przezroczysta i tak przez 2 dni w lodówce. Plaster wędliny po rozciągnięciu za oba końce wyglądał jak sito.Smak, zapach ok tylko ta woda i jak dla mnie zbyt krucha konsystencja.

Basiston
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wedlinydomowe.pl/dla-poczatkujacych/1600-cz-iii-wedzonki-wiejskie-tzw-parnikowe

 

tu na przykład nastrzyk stosowany dokładnie jak mówiłem wcześniej.

 

" Nastrzykujemy poszczególne mięśnie do oporu to znaczy ile mięso przyjmie. " i ciekaw jestem konsystencji szynek.

Edytowane przez basiston
Basiston
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli to, że po przekrojeniu z szynek, schabów i baleronu wyciekała słona woda ( soki? ) przezroczysta i tak przez 2 dni w lodówce. Plaster wędliny po rozciągnięciu za oba końce wyglądał jak sito.Smak, zapach ok tylko ta woda i jak dla mnie zbyt krucha konsystencja.

Może nastrzykiwałeś mięso już nastrzyknięte przez...sklep?

 

 

Tylko co niektórzy stosują peklowanie jednodniowe, wtedy trzeba nastrzykiwać ordynarnie. 

Nie trzeba, bo podajesz mocniejszą solankę.  :)  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim awaryjnym jednodniowym peklowaniu nastrzyk robi się kilka razy a między nastrzykami mięso się masuje - tak to powinno wyglądać. Przy produkcji domowej typowo domowych ilości nastrzyk robi się przeważnie strzykawką tzw "Żanetą"  i grubą igłą jedno lub wielootworkową ale zawsze delikatnie jak Ci to Maxell opisał. Wiele osób przy większych ilościach i dla wygody używa opryskiwaczy ogrodowych z igłą wielootworkową ale to też robimy z głową i pod małym ciśnieniem ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

potrzebuje szybkiej porady

pekluje sporo miesa, szynke, karkkowke, boczek I schab, wszystko razem

stezenie wziolem z tabeli na 7dni peklowania 775g na 6.2l wody, jednak wydaje mi sie solanka strasznie slona.

 

pytania mam nastepujace:

1. plukac przed wedziniem? jezeli tak to ile czasu moczyc w wodzie?

2. temperatura na polu wzrosla i niestety temperatura zalewy wzrosla z 6C do 11C (mieso w srodku 10C).

 

dziekuje i pozdrawiam

Edytowane przez boaworld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.płukać na smak (wycinasz płatek mięsa ze środka najgrubszego  miejsca ) .  Płuczesz w zimnej wodzie około godziny. Poźniej dajesz do ociekania osuszenia (w tym czasie również wyrównuję się słoność w wyrobie ) . Do parzenia może być ciut słońsze niż do pieczenia

 

2 schładzać chłodzikami z coolera , zamrożoną wodą w  PET , a ideał to lodówka

 

http://wedlinydomowe.pl/peklowanie/peklowanie-porady/1488-podstawy-teoretyczne-solenie-i-peklowanie-miesa-oraz-produktow-miesnych-cz-ii

"Czas trwania moczenia zależy od wielkości kawałków moczonego mięsa, czasu trwania peklowania i stężenia solanki. W praktyce przy moczeniu wieprzowiny przyjęto stosowanie zasady - trzy minuty moczenia na każdy dzień peklowania. Jednakże stosowanie tej reguły zależy od składu mieszanki peklującej, a w szczególności - od stosowania do peklowania azotynu lub azotanu."

 

 

Czyli z czasem trochę przesadziłem . Też w tej materii są materaiły na forum (na pewno pisał  Dziadek a kto jeszcze to nie pamiętam :D

 

Z kolei 

 

11. W razie konieczności powinniśmy zbyt słone mięso wymoczyć przez okres od 0,5 do 2 godzin pod bieżąca wodą.

Musisz po prostu kosztować (powyżej to ) https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/2029-peklowanie-kilka-uwag-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych/

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słoność (stęzenie) roztworu peklosoli  dobierasz przed peklowaniem (na podstawie wcześniejszych doświadczeń ) . Wymiana solanki to sytuacja awaryjna (coś się zaczyna z nią dziać) ratowanie wyrobu czyli ostateczność, a i tak w tym przypadku musisz sprawdzić na smak słoność mięsa bo nie wiesz ile faktycznie jest w nim peklosoli (ile mięso przyjeło) 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki, sprobuje dzisaj w takim razie miasa I zobacze ile soli wchlonelo,

 

Gwoli uszczegółowienia. Jak peklujesz, nie tylko chodzi oto aby mięso było odpowiednio słone ale również nabrało specyficznego "smaku  peklowniczego koloru itp " i tu mięsu trzeba dać czas. Koleżanki, koledzy z forum dają  go więcej  (np 3 tygodnie ) lub mniej ale ten tydzień jak napisałeś że na tyle nastawiasz  " to daj" . Krótkie peklowanie  ( małe kilka dni )  jest też stosowane  (wtedy koniecznie nastrzyk +masowanie ) ale to bardziej tak bym to określił "bo taka jest konieczność ".

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nóż ostry (jak skalpel )i wąski wbijasz w mięsień  wzdłuż włókien rozchylasz i wycinasz płatek (grubość prawie nic, a powierzchnia minimalna tak aby najmniej uszkodzić wędzonkę ) . To jest sytuacja awaryjna  . Najlepiej mieć "swoją metodę peklowania " tz. pod  pod swój smak dobrane stężenie solanki , czas itp aby nic nie kombinować.

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 

potrzebuje nastepnej porady 

jak wspomnialem zalewe zrobilem na 7 dni peklowania jednak bylem chory i nie dalem rade wedzic wiec zostawilem to na kolejny tydzien. 

lodem schladzalem zalewe wiec udalo mi sie zbic temperature do 9C

 

dzisaj jest 12 dzien peklowania, poszedlem obrocic mieso i zauwazylem, ze zalewa zaczyna mi metniec, nie bylo pany na wierzchu, jak ruszylem pojemnikiem to tak jak by byly szumowiny czy cos pdobnego.

mieso przelozylem do zimnej wody i mocze, jednak wedzic bede mogl dopiero za min 24h. 

zrobic nowa zalewe czy zostawic?

mieso w smaku jak proboje smakuje normalnie, tzn slono bo wiadomo z wierzchu, kolor dobry, troche moze wszystko bladsze jest, kruche da sie palcami urwac kawalki. 

 

co robic moczycz i wiazac czy do zalewy na jeden dwa dni?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Cześć potrzebuję porady. Mam 2 kg karczku w lodówce. Dzisiaj jest środa, wędzenie w poniedziałek będzie. chcę go zapeklować na sucho i wrzucić w woreczek próżniowy. ale to chyba za krótki czas na samo suche peklowanie, więc chcę dodatkowo nastrzyknąć. Przy takiej kombinacji to ile pektosoli do nacierania, a ile do nastrzyku i ile roztworu wszczynać w to 2kg mięsa?

 

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam 2 kg karczku w lodówce. Dzisiaj jest środa, wędzenie w poniedziałek będzie. chcę go zapeklować na sucho i wrzucić w woreczek próżniowy. ale to chyba za krótki czas na samo suche peklowanie, więc chcę dodatkowo nastrzyknąć.

Wybrałeś dość skomplikowana metodę peklowania. Dlaczego?

Zapekluj metodą na mokro ( musisz wykonać nastrzyk ) stosując tabelę Dziadka, masz na to 4-5 dni.

Jeśli lubisz wędzonki mniej słone do odejmij 20% peklosoli a reszt użyj do peklowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam 2 kg karczku w lodówce. Dzisiaj jest środa, wędzenie w poniedziałek będzie. chcę go zapeklować na sucho i wrzucić w woreczek próżniowy. ale to chyba za krótki czas na samo suche peklowanie, więc chcę dodatkowo nastrzyknąć. Przy takiej kombinacji to ile pektosoli do nacierania, a ile do nastrzyku i ile roztworu wszczynać w to 2kg mięsa?

 

Peklowanie zrównoważone zostało opisane przez @Szczepana w SZYNKA_SZCZEPANA.

Zastosował tam 25% wody do wagi mięsa i wszystko nastrzyknął.

Ilość peklosoli to ok. 25g na kg mięsa, co dało mu końcowe zasolenie 2%.

W Twoim przypadku byłoby to 1/2l wody i 5dkg peklosoli.

Końcowe zasolenie: peklosól/(mięso+woda)=5dkg/250dkg=2%

Zamykanie tak nastrzykniętego mięsa z ociekiem może być problematyczne, niemniej da się zrobić.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.