Skocz do zawartości

Peklowanie mięsa - temat nastrzyku w warunkach domowych


Emil

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz zrób bez nastrzyku i przygotuj sobie zalewę w proporcji: 0,80-0,85 kg peklosoli na 10 l wody. Przyjmujesz 0,4 - 0,5 l zalewy na 1 kg peklowanego mięsa.  Mięso umieszczasz w naczyniu i zalewasz zalewą tak, aby całość była nia przykryta (lepiej użyć naczynia węższego i wyższego). Co 1 lub 2 dni przekładasz mięso w naczyniu sprawdzając jego zapach i stan zalewy. Proponuję nie dawać jakichkolwiek dodatkowych przypraw. Tak upeklowane mięso nie wymaga moczenia, jest pięknie wybarwione i ma super smak.

Profilaktycznie, na powierzchni cieczy możesz położyć talerzyk i obciążyć go zakręconym słoikiem z wodą. Peklujemy w temperaturze 4-6 st.C.

Gdyby coś się działo z mięsem lub zalewą, pisz.

Powodzenia. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maxell.

 Zrobie tak jak radzisz,no może dodam odrobinę przypraw, które zawsze stosuję :D Chociaż wędziłem tak jak wielu z Was radzi tylko na peklosoli aby poczuć co się jada :) 

Mam jeszcze pytanie teoretyczne, czy to stężenie i ilosć solanki jest na takie długie peklowanie,bo kalkulator przewiduje do 13 dni.Jak długo w takiej solance moge trzymać mieso ,bez wpływu na słonośc,aby póżniej nie moczyć.Bo różnie w życiu bywa ,jakby się zrobiło nie 14 a np.18 dni-gdybam :laugh: ,ale licho nie śpi.

Druga rzecz której nie jestem do końca pewien to to, jak sie zacznie coś dziać z solanką i miesem.Doczytałem, że robimy nową solanke płóczemy w niej mieso i nią na nowo zalewamy.Nie wiem jednak czy ma to być takie samo stęzenie jak zakładamy na początku(lub jakies specjalne) i zalewamy na te dni które nam brakują do założonego czasu peklowania.Pekluję zawsze przestrzegając temperatur,ale dawno chciałem o to spytać bo lepiej juz to wiedzieć,a nie po nocach ludziom gitare zawracać jak sie coś stanie :D :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się na zapas. :D Jeśli peklowanie się przedłuży, to po prostu po 14 dniach zrobisz nową zalewę. Na razie zapekluj i trzymaj się podanych wcześniej zasad: temperatura, przekładanie, zanurzenie itd. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czternastego dnia odezwij się. Oczywiście odezwij się również wcześniej, gdyby z mięsem lub solanką zaczęło się dziać coś niedobrego.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po 14 wymieniam solanke?

 

Jeżeli jest dobra to absolutnie NIE

Peklowałam nawet 4 tygodnie bez wymiany solanki.

Przy długim peklowaniu najlepiej nie dodawać żadnych przypraw bo są one często źródłem zakażenia nastawu. Jeżeli już koniecznie chcesz to zrób wywar z przypraw i dodaj do solanki.

Dodam jeszcze, że woda powinna być przegotowana a naczynia wyparzone. Również przekładanie mięsa powinno być tak zrobione, żaby zminimalizować "dostawę" nowych bakterii.

Ponieważ w czasie długiego peklowania stężenie soli w mięsie i solance wyrównuje się, aby uniknąć moczenia można zastosowac solankę w takim stężeniu, aby na końcu uzyskać pożądane zasolenie, np. 20g soli w kilogramie mięsa.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) lepiej w pojemnikach,trzymam w plastikowych,na mokro kładę jeszcze na mięso talerzyki,żeby było całe za nużone i przykrywam pokrywką.Na sucho przykrywam cienko pokrojoną słoniną ,żeby się nie utleniało (szare z góry ) i przykrywka oryginalna od pojemnika. :)

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy .Mineło 9 dni peklowania i solanka zrobiła sie taka różowo mętna i jest troszke mazista.Inaczej nie potrafie jej określić.Smak jest chyba ok,smakowałem,zapach tez ,ale nie podoba mi się nigdy taka nie była.Wędzeniema być w sobotę.Co robić?Wymieniać ,jesli tak to jaką solankę.


peklowałem w piwnicy było ok.9 st.teraz przeniosłem do garażu i jest 4-5 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam,

w dniu dzisiejszym zamierzam zakupić kilka kilo mięsa i poczynić pierwsze w swoim życiu wędzonki. Mam w planie kupić schab, szynkę i karczek. Do tego wspomnę, że mam tylko jeden plastikowy pojemnik 19l. Będę peklować na mokro zgodnie z tabelą.

Chciałem Was spytać, czy mogę te różne gatunki mięsa wrzucić do jednego pojemnika, w którym razem będą pływać kilka następnych dni? 

 

pozdrawiam

Wojtek

Edytowane przez woyyytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy mogę te różne gatunki mięsa wrzucić do jednego pojemnika, w którym razem będą pływać kilka następnych dni?
 

Możesz.

Szukasz nowych wrażeń? Skróć trzonek od grabi o połowę.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7419-moja-nowa-wedzarnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy mogę te różne gatunki mięsa wrzucić do jednego pojemnika,

 

 

 Możesz , jednak jak będzie duża różnica wagowa w kawałkach  to należy zwrócić na to uwagę  . Po prostu  znacząco mniejszy kawałek włożyć do peklowania np. dzień później żeby w miarę uzyskać równą słoność  . :D

 

 

 Gorąco pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za trafną uwagę. Schab, karczek i szynka będą miały, w miarę możliwości podobną "objętość", więc mam nadzieję, że słonawe będą podobnie. Do tego mam w planie dorzucić płat boczku o grubości 2-3 cm, który po peklowaniu zroluję. Z racji tego, że dziś mam możliwość dostać możliwie najbardziej świeże mięso (w tym boczek), zmuszony jestem dorzucić go już dziś:). Co z tego wszystkiego wyjdzie, okaże się za tydzień:D.

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Będę peklować na mokro zgodnie z tabelą.

 

Tylko pamiętaj, że tabela    jest  dla zdecydowanie "słonolubnych"   (jeśli chodzi o tą tabelę http://wedlinydomowe.pl/peklowanie/tabela-peklowania-mokrego/1327-tabela-peklowania-mokrego )  

 

Ponadto  DZIADEK  wspominał, że nie dotyczy ona polędwic (schabu b/k) ,.

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolego nie za słone masz wyroby bo ja daje o,9 na 10 litrów wody i mi wystarczy i tak samo strzykamn lub nie

Słoność jest ok. Pekluję sposobem szczepana. Staram się oczywiście dokładnie wyliczyć ilość soli potrzebnej do peklowania.

Napiszę dokładnie jak ja to robie:

mam 10 kg mięsa, czyli potrzebuję 10 litrów wody i 700 g peklosoli (peklowanie 6 dniowe 7%).

Nastrzyk potrzebuję następujący: 10kg*75ml/kg=750ml(z modyfikacją poniżej), i tą wartość odciągam z wcześniej odmierzonej wody. Mam łącznie do wykorzystania 700 g peklosoli. Do nastrzyku 10% potrzebuję wówczas 75g peklosoli, którą odejmuję z 700g. Oczywiście używam przegotowanej wody.

Przyprawy używam na 10 kilogramów 10 listków laurowych i 20 ziaren ziela angielskiego. Osobno gotuję przyprawy w litrze wody, i zostawiam pod przykryciem do ostygnięcia.

z 750 ml odejmuję 100 ml i uzupełniam wywarem z przypraw i taki owy nastrzyk stosuję.

Reszta idzie do beczki po nastrzyku. I tak pekluje się 6 dni.

To tak trochę po amatorsku, ale sprawdza się u mnie i rodzinie pasuje.

 

w takim razie zastosuję się do tego sposobu, a ilość peklosoli, oraz związaną z tym słoność wyrobów potraktuje jako wyjściową w dalszej nauce wędzenia;).

 

pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie spytam jeszcze o jedną rzecz:D. Mam 8,7 kg mięsa oraz plastikowy pojemnik 19 litrów. Stosując się do przepisu, który chcę zastosować (kilka postów wyżej) powinienem dodać 8,7 litra wody i proporcjonalnie do tego peklosoli. Boję się jednak, patrząc na objętość mięsa, że taka ilość wody nie wejdzie do pojemnika z mięsem. Jeśli okaże się, że nie będzie chciało się to zmieścić, to czy mam przygotować :

1. np 6l wody, w której rozpuszczę taka ilość peklosoli, która będzie proporcjonalnie odpowiadać 8,7 litra wody czy

2. np 6l wody, w której rozpuszczę taka ilość peklosoli, która będzie proporcjonalnie odpowiadać 6 litra wody.

 

dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli mogę dodać coś od siebie to proponuję skorzystać z kalkulatora.Wpisujesz ilość mięsa,ile dni chcesz peklować i wywali Ci ile wody,ile peklosoli ,ile cukru,oraz jaki nastrzyk.Co do pojemników to podziel tak aby było zakryte(dociśnij talerzykiem i jakiś cieżarek na górę)-tylko zważ mięso które wkładasz do pojemnika i zalej 0,4l.mieszanki peklującej/kg mięsa.Przyprawy wg uznania.

Co do wyboru słonosci z kalkulatora to jesli nie lubisz zbyt słonych to proponuję górną granicę ilosci peklosoli w wersji mniej słonej.Zawsze wyszło ok,nie tylko dla moich kubków smakowych ,ale i dla wielu degustatorów(a to ich opinia jest najważniejsza).Kawałki miesa wkładam w przedziale 0,8-1,2 kg.Wszystkie gatunki mięsa razem.Staram sie peklować przynajmniej 5 dni.

Edytowane przez donpicolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.