Skocz do zawartości

Wędlinowanie prymitywistyczne czyli miło spędzamy czas... :)


ziezielony

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dopełniając akwarium z radością jeszcze lepszym humorem- zamieszczam skecz kiełbasowy :)

Koncentracja mocy, zgrupowanie sił...

Dochodzące Czasem...tchnące ciekawościa....

 

post-52358-0-49788500-1419338472_thumb.jpg   post-52358-0-96044400-1419341503_thumb.jpg

 

 

Dysponuję... PPPPP z orzechami włoskimi....

 

post-52358-0-73423100-1419339310_thumb.jpg  

 

Niezły strzał z laskowymi, choć ciężko kawałki orzechów utrzymać stabilnie w farszu/plasterku- lubią wypadać :)

 

post-52358-0-30390500-1419339650_thumb.jpg

 

Dwuwariantowa PPPPP... dubeltówa..."na łyso" :)

 

post-52358-0-26758100-1419339923_thumb.jpg  post-52358-0-96390300-1419341392_thumb.jpg

 

:) Dotarłem na skraj przydatności do spożycia, eksperymentalnie przedłużę możliwie "do kiedyś"

 

Kapitalną przyprawą do tych kiełb jest.... temperatura. Max 36.6- np w kieszeni...obok... :thumbsup:

Albo już mi dekiel wysadza ta ekstatyczna kiełba :)

Smak i zapach "zmieniają" sie z temperaturą....zarówno na talerzu, w palcach i w ustach..

Pewne to SiBy jest to, że PPPPP wchodzi na stałe do repertuaru, to taki jakby Wolnias na dyskotece na koloniach :)

Rozczarowany jestem trochę tym czarnym/ciemnym obwiedzeniem. Nie mam pomysłu a nie chcę przekraczać wyrafinowanie misternych granic Prymitywizmu :)

W sumie to nie jest taki zły ten Tward- pełni funkcje "konstrukcyjną"- trzyma/spina plasterek. Też wprowadza kolejny kolor/barwę w przekrój, nową, dodatkową konsystencję do gęby...wiem, wiem nie ma co se tłumaczyć- gamoń!

----

Na szczęście mam jeszcze trochę osłonek do kwadratowych kiełbas, jak ktoś chce to mogę pomóc...

 

https://www.youtube.com/watch?v=hf4Kk6f4XAQ

 

Wszystko wykonywaliśmy w warunkach garażowo/piwnicznych, dysponując wspólnymi doświadczeniami, pokładami dobrego humoru, prymitywnymi narzędziami i metodami. Zachowana podstawowa higiena, restrykcje temperaturowe i Zdrowy Rozsądek
Polecam Wszystkim taki rodzaj spędzania czasu...

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za małą wilgotność przy podsuszaniu, stąd ta sucha obwódka, którą łatwo zlikwidować - zapakuj próżniowo na dwa tygodnie, a wilgoć ze środka uciekając w stronę wytworzonego podciśnienia rozmiękczy suchy pierścień, o wyrównaniu barwy nie wspomnę. Odnośnie wyrobu wszystko by pasowało prócz tych dużych kawałów słoniny, które nierównomiernie rozmieszczone wprowadzają zachwianie harmonii.

Odnośnie orzechów w kiełbasie - pomysł taki sobie, kiedyś próbowałem, ale nie pasuje mi to. Ja dla swoich w  takiej wędlince tłuszcz musiał bym drobno pokroić czyli ukryć, by gały nie widziały, a wtedy, by jadły. Ostatnie słowo - pięknie i życzę dalszego miłego wędlinowania  prymitywistycznego w warunkach garażowo-piwnicznych.

:cool:

Edytowane przez pis67
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obwodką Piotr ma rację ;)

Mnie kusi dodanie sera pleśniowego do środka i nastepnym razem dam Lazura w kostkach ;)

 

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie...

Już wcześniej uzyskałem od Was takie informacje... Gorliwie się zastosowałem... chyba za słabo :)

Mam jeden baton zapakowany profikuka z poprzedniej produkcji- widać go na zdjęciu. Specjalnie go nie odpinałem. Poczekam jeszcze.... :)

Trochę jestem rozczarowany/zaskoczony tą obwódka bo start dojrzewania zrobiłem w kotłowni (25/30*C??? nie mierzyłem) w mokrej szmacie, ciągle ją nawilżając. 3 dni. Podczas przenosin do nory, kiełbki były powierzchniowo wilgotne, miękkie, miejscami jakby załamana płaszczyzna lecz minimalnie...

Może trzeba "stopniowo" schodzić z wilgotnością....

Już i tak po ptakach :)

Później załaduję we wory, poczekam..... i tyle :)

Lussseirossss... ssssssmakują

To dopiero rozgrzewka....Macicowa :)

 

post-52358-0-69947500-1419677839_thumb.jpg

xxxxxxxxxx

Uzupełnienie Dziennika Kiełbaśnika... wcześniej nie zdążyłem...

Świąteczny pak....

 

post-52358-0-68077200-1419678104_thumb.jpg

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

Jako babrant, birbant, bumelant i komlplikant otworzyłem nowy, niezależny segment Macicowy…. Serdolnik

Serdolnik podlega kanonom ogólnym- czyli robimy żarcie!….żarliwie, żartobliwie, figlarnie i oczywiście zdroworozsądkowo*.

W Serdolniku jest zakaz spożywania…. podpuszczki i chlorku na raz, na szczęście…

Fajnie mamy bo sprzęt grupowany kiełbasowoMacicowy  łatwo przebranżowić ku Serdolnictwu….

Takie tam…

Merytoryczna przygotówka forumowa, trochę z netu lecz nie za wiele bo się można zamotać i jazda :)

Wstępnie, jako poligonowy zakała, miałem masę wątpliwości…. Wyjdzie nie wyjdzie?, co będzie?, wybuchnie?, smrodu narobi?

Co gorsza po 3 Rundach Oborowych niewiele mi się rozjaśniło….

 

post-52358-0-91515000-1425903074_thumb.jpg

 

Sery się wałkonią w Norze Przechowalniczo- Dojrzewalniczej- wcześniej jak i później definiowalna jako NP-D…

Wilgotność – około 80% - wg wskazu zabawnie zabawkowego higrometru…

Temperatura 12/13*C…

 

post-52358-0-28775400-1425904696_thumb.jpg

 

Nocą czuły, serom owiewu łaknącym, wiatrak mozolnie szumiąc, szepcze szeptusze zaklęcia, zagrzybienia utrudniając…

No normalnie warunki niemalże idealne…. Do wypicia kilku kilogramów pifffka albo i czego innego... "zrobienia" :)

Żeby nie było, że pierwiastek…

 

post-52358-0-01528800-1425904600_thumb.jpg  

 

Po okresie trudnego i niecierpliwego dojrzewania wstępnego przyszedł czas na zapolioctanowanie bezbarwne, paluchowe dwuwarstwowe.... i dojrzewanie właściwe... z pryszczami i fochami :)

 

post-52358-0-10495700-1425903344_thumb.jpg   post-52358-0-06855400-1425903915_thumb.jpg

 

 

 

Każda runda oborowa zradza 2 sery, pozornie identyczne, bliźniacze…jakieś tam różnice są jednak i to wcale nie drobne !!!

Początkowo, jak to w Macicy… bo Serdolnik zawarty wszak jest w Oną, była próba „zatytułowania” poszczególnych wykonów. Niewiele brakowało a otrzymałyby imiona z mitologii… Chwilowa rezygnacja z pewnych… rzeczy przyniosła orzeźwiające  otrzeźwienie i perspektywiczną refleksję… jakże przecież Atena ma za duże dziury!?!? Herkules jest jakiś mały?!?! Apollo pękaty?!?! Afrodyta jakoś dziwnie podje..pachnie?!?!? Mars spleśniał?!?!? Eros miękki?!?!?!

Kodowanie ostateczne:

 

1.RO- 20l- 14 luty- mleko krowowe, niepasteryzowane, Jota2

XCIX – żaden to Iksceiks :)

XCVIII

 

2.RO- 20l- 21 luty- ml kro npas, Omega3

XCVII

XCVI

3.RO- 20l- 01 marca- ml kro past, Omega3 Kappa1

        XCV

        XCIV

-----------------------------

 

post-52358-0-89624300-1425904830_thumb.jpg

 

SerFazy szczodrą szczyptą zaszczepiony szczęśliwie, zaszczytnie okazuję swoich Wychowanków czy też może Nauczycieli- ciężko się odnaleźć w tym temacie i niemożliwym pewnym być swojej funkcji :)

Cała gromadka osadzona w systemie Gołdowym, Gołdopodobna tak by rzec można…

 

*- na miarę możliwości i interpretacji

 

PS.Akmis, dzięki :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=BW3gKKiTvjs

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...subtelość owych dotarła swą zapachowością poprzez niezbadane meandry netu aże do mnie , i miło skarpertowość roznosi...

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XCIX – żaden to Iksceiks :)

Wiadomo, że 99 ale czy to znaczy, że to jest Twój dziewięćdziesiąty dziewiąty ser?  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jumbo... :blush: skarpetowość niezbyt skarpetowialna... pośród... :D

Bazyl, Morfeusz po kiełbasowych tonażach Serdolnik jest niezły :)

PawełJ... właściwie numer odczytany :) jednakże nomenklatura... zakładam "C" jako osiągalny, sterowny i właściwy :)

Na razie się oddalam :) dążniczo ku odkryciu

ZajeTemat te sery.... :)

Polecam bo motka cudna i niepewność warta ryzyka :)

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Eloł SiBy :)

 

Passa serowa emocjonalnie rozwojowa, stawka coraz wyższa...

Zastanawiam się jakiego rodzaju samookaleczeń (narzędzia lub/i substancje?) dokonam jeżeli te wszystkie bambuły w śmieci pójdą..... może chociaż na kompost się nada...

Gorzej...pohańbienie niemiłosierne na Macice gromem padnie jeżeli nawet zwierzęta będą się brzydzić jej wytworów mlekopochodnych....

 

Czwarta Runda Oborowa; 20l; 14 mar; mleko krowowe; niepasteryzowane; Jota1;

 

4. RO- 20l- 14mar- mlkro- npast- Jota1

          XCIII - przed soleniem 1746 gr

          XCII -  przed soleniem 1738 gr

3484 gr - przeciętne nowo...bambułki :)

Serowe budowanie masssy....

 

post-52358-0-94822900-1426499831_thumb.jpg   post-52358-0-36294400-1426499996_thumb.jpg

 

Wyczerpujące, wstępne czynności wytwórcze ukończono...

 

post-52358-0-05637200-1426500124_thumb.jpg

 

Technologiczne, lusseirosssowe lansio XCV i XCIV...nad basenem... na dębowym pomoście :)

 

post-52358-0-06071400-1426500366_thumb.jpg

 

NP-D Klub Wałkonia.... konkurencja wałkonienie się na plecach...

 

post-52358-0-85071100-1426500503_thumb.jpg

 

Gramy dalej....

 

 

PS Bambułom XCIX i XCVIII właśnie przyznano pierwsze bomby... miesiączki im stuknęły :)

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trening to istotna sprawa... w wielu dziedzinach.... to se trenuję :)

Następne bambulaki w Serdolniku.... kolegowie/żanki XCV i XCIV, obpolioctanowane przezroczyście i omarkowane :)

Kolor maja trochę inny pasteryzowałem mleko.. czy trafnie czy nie....

 

post-52358-0-01658500-1427270503_thumb.jpg

 

Kolejne krążynki lansuja się dostojnie....

Tym "różowym" to jestem zaciekawiony i zaskoczony. Jak kol. Bazyl :) zauważył był "trochę" różowy. Tuż przed formowaniem dodałem "trochę" soku z buraków... Na oko to widać :) Wydawało mi się, że jak zżółknie (fajne słowo... 3 alty pod rząd!) to z tej, czy od tej różowości "zpomarańczowieje"...

Chyba mi się "trochę" słabo wydawało... trzeba spróbować z sokiem z marchwii i innymi :)

Na zapach normalnie, jak bliźniak... też trochę się wzdyma... ciekawe jaki będzie w środku no i smak???

 

post-52358-0-14369600-1427270634_thumb.jpg

 

Trochę zaczęły się kłopoty z przechowywaniem... że miejsca mało się robi.

Zostałem zmuszony zakłócić swe (nie)chlubne nieróbstwo :(

Ale nawet mi się podoba, wszystko miałem więc o kosztach szkoda gadać:

amortyzacja narzędzi, kilka gwoździ i deski z odzysku....2 kilo piwa sklepowego

NP-D....Serdolnik w nowej odsłonie...

 

post-52358-0-47223200-1427270799_thumb.jpg    post-52358-0-48777500-1427271336_thumb.jpg

 

Gramy dalej :)

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba mi się "trochę" słabo wydawało... trzeba spróbować z sokiem z marchwii i innymi Na zapach normalnie, jak bliźniak... też trochę się wzdyma... ciekawe jaki będzie w środku no i smak???
 

 To moze zrob i zielony ser, mam na mysli kolor nie zgnilizne, dodaj soku ze szpinaku. :D  Na pomaranczowy polecam odrobine kurkumy lub szafranu.  :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sezon kiełbasowy 2014/2015 chyli się ku końcowi… niestety to chyba numer przedostatni... :(

Pozostało zatowarunkować się na lato i Macica – Segment Mięsowy- przyśnie, śniąc przaśnie, czujną pozostając.

Oczywiscie Serdolnik jeszcze parę krążynek zrobi- mam nadzieję…

Wcześniej jakiś tam locik był ale tak lussseirossowy, że szkoda wspominek, parę raptem metrów kiełbki…i trochę ponad kilogram wódziochy pobekiwanej piffkiem : )

-------

Macicowe zawezwanie- 31mar- tryb melancholijny….Wielkanocny :)

Skład AlkoPartyzancki ,  Jacyg- debiutant, Industriaw,  ziezielony plus wizytanci…

Jakoś tak spokojnie- pomimo wiatru i ciężkich warunków opadowych- nie nerwowo… z jakąś taka pewnością….

Chyba to przez to, że tylko właściwie wędzonki (45plus) atakowaliśmy. Pozbawiło to nas emocji, projektów, odmierzań, odważań i pozostałych czynności wymagalniczych… Dwa załadunki (12h) i po krzyku, łącznie z odparzeniem. Sztuczne przedłużanie sprzyjało procesom towarzyszacym :)

Fajnie jest, że z bandy obibocznych opoji polaryzują się ośrodki dymotwórcze zrzeszające Kiełbasorobów i Kiełbasojadów….

Takie podsumowanie….

Od pierwszego dość dawno, pioniersko wyrobionego, kilograma peklosoli, powstały przerzuty kiełbasowe w postaci wędzarni Manjanowej i KrumowoKribowej (Macicogennej!!!)- potencjał więc wzmaga :)

To u nas na Wiejscowości….

Zainfekowano Olsztyn i Toruń- jest o czym gadać :)

Sprzyjaciół przybywa, przyległości nawet przebąkują o "fabryce czekolady”....z kwasówki na sprężynkach :)

 

...30mar godziny późne, wieczorne...                                 

 

post-52358-0-93437100-1427978299_thumb.jpg

 

  ... 31mar, stygnące po akcji....

 

post-52358-0-36957100-1427978389_thumb.jpg

 

.... 01kwi, w trakcie woryzacji transportowej...

 

post-52358-0-57960400-1427978497_thumb.jpg

 

Mam wrażenie, że to jakieś monotematyczne jest...

Z nowości... Dymaczkę testujemy ku zimnemu wędzeniu ...

 

post-52358-0-85643300-1427978705_thumb.jpg   post-52358-0-72892200-1427978874_thumb.jpg

 

Mam w Departamencie Mlekowym- Serdolniku-  rebusa, jak znajdę czas to szybko dorzucę- fajna jazda, nawet smaczna...

czarny ser :)

 

 

 

Wszystko wykonywaliśmy w warunkach garażowo/piwnicznych, dysponując wspólnymi doświadczeniami, pokładami dobrego humoru, prymitywnymi narzędziami i metodami. Zachowana podstawowa higiena, restrykcje temperaturowe i Zdrowy Rozsądek
Polecam Wszystkim taki rodzaj spędzania czasu...

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkoGdynia

 

 

Sezon kiełbasowy 2014/2015 chyli się ku końcowi… niestety to chyba numer przedostatni...
 

 

Z jakiegoż to powodu sezon się kończy?? W lecie nie dasz rady wędzić?? To będzie przecież sama przyjemność.... leżaczek, słoneczko zimne piwko i dymek z komina....  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.