Skocz do zawartości

Ogórasy


Rekomendowane odpowiedzi

Gdzieś wyczytałem, że nie powinno się przekraczać ~50g soli i cukru na litr zalewy.

Nigdy mi się ogórki nie marczyły w słoikach a potrafiły stać i 3 lata jak o nich zapomniałem.

 

W podanej zalewie masz 1,2 litra cieczy i 1,5 łyżki soli ...łyzka stołowa soli to 18g. - jestes sporo poniżej ;) łyzka cukru to 13g ...

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W mojej rozległej rodzinie za najlepsze uchodzą ogórki marynowane, które robiła nasza ciocia Elżbieta. Zalewa aromatyczna, lekko kwaskowa, w przyjemny sposób.

 

Ogórki cioci Elzy

 

Woda – 1l

Ocet 10% – 1/2szklanki

Sól – 1 łyżka

Cukier – 2 łyżeczki

 

Zagotować zalewę i do słoja z ogórkami

 

Przyprawy do słoja:

- Liść laurowy

- koper

- gorczyca

- ziele angielskie

- czosnek

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekko kwaskowa

Ujjjj EAnno raczej bardzo ...bardzo lekko to połowa tego octu co "zwykle" ....

 

PS

Ale o gustach i smakach się nie dyskutuje ja lubię raczej smaki powiedzmy wyraziste jak coś w occie to niech bedzie w occie (może być słodkawe ale kwaskowe zdecydowanie) .... a jak dżemik to słodki ..... ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 szklanka octu 10%

4-5 szklanek wody

Czyli 1 szklanka octu na 1l wody

W przepisie podanym przeze mnie jest 1/2 szklanki octu na 1l. wody.

Ujjjj EAnno raczej bardzo ...bardzo lekko to połowa tego octu co "zwykle" .

Czy ja czegoś nie zrozumiałam :???:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam zaraz nie zrozumiałam dobrze zrozumiałaś z kim bym nie rozmawiał dają proporcje ocet woda 1 do 4 ....1 do 5 dlatego napisałem że w twojej zalewie jest octu pół tego co zwykle ... ;)

Jest troszkę cukru i z pewnością jest dobra ...ale "lekutka taka" na kwasność ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ogórki beny

 

Druga tura, którą zrobiłem spróbowałem po 4 tyg. teraz to dopiero nabrały smaku. Poprzednie, które zrobiłem szybko się skończyły nie naciągnęły takiego smaku jak teraz :thumbsup:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=144624#144624 :thumbsup: :thumbsup:

W tym roku zrobię więcej :cool: Rok temu :devil: jak się dopadli w domu do ogórków to ledwo coś tam na Święta uchowałem, znaczy się smakowało :lol:

W trzech czy czterech słoikach ogórki całe, w pozostałych połówki.

Zmniejszyłem o pół szkl. ilość cukru i tegoroczny pierwyj sort będzie bardziej ostry, dosypałem do słoików chili :rolleyes: troszkę :grin:

Następne już normalnie zrobię, Haluśkowe ogórki też będę robił :cool:

 

Dziś 3.1 kg.

 

Młodszy, machnij takie ogórki są extra :thumbsup:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro na targ po ogóry :) i do dzieła :)

Tak tylko Ci napiszę, bo nie wiem czy już dreptałeś przy ogórkach, jak wstawisz słoiki do gara to zalewaj je ciepłą wodą :cool:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ogórki beny" kolejna porcja.

Info dla tych co może będą robić :grin:

Ilość zalewy podany przez benę (ja daję cukru 2.5 nie 3 szklanki) wystarcza na 3.1-3.3 kg ogórków+przyprawy robione w słoikach 0.9L, tych słoików wychodzi 8, ogórki w słojach układane dość ściśle, ale z wyczuciem. Część kroiłem w połówki, a część(mniejsze) w całości :cool:

 

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis starszy poprosze... :thumbsup:

Haluś tego linka zapodała i pisała, że są oki w smaku http://www.smaczny.pl/przepis,ogoreczki_w_sosie_musztardowym :cool:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie także sezon ogórkowy w pełni, już kilkanaście słoi na półce stoi. Jak zwykle rządzi klasyka korniszony i kiszone, ale jak co roku robię różne wariacje. W zeszłym roku hitem okazały się, poruszane tu już przez kilka osób, ogórki w zalewie octowej z przyprawą curry. W smaku rewelacja, ogórki cięte na grube plasterki, do standardowej receptury dodaję nieco więcej cukru i sporo curry. Do tego ogórki z bazylią, oregano, tymiankiem i inne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedne "Ogórki beny" doprawione nieźle pieprzem cayenne.

Na ten rok koniec dreptania z ogórkami, przerobiłem jakieś :rolleyes: 16-16.4 kg, ale jak znam Zbója i jego pociąg do wyrobów to kto wie... :cool:

Nie liczę małosolnych mojej mamy :grin:

 

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego ogórki z bazylią, oregano, tymiankiem i inne.

U mnie wczoraj rozpoczęty sezon ogórkowy. Na piedestale ja zwykle ogórki w zalewie octowej z curry. Dodatkowo na próbę zrobiłem po parę słoiczków w zalewie octowej jedne z chilli drugie z przyprawa do grilla. (w internecie natrafiłem na podobny przepis).

 

A dzisiaj trochę większy "ogórek" :grin: cukinia żółta. Miał być dżem a z jednej wyszły pyszne placki ala`ziemniaczane a druga w ocet z różnymi dodatkami smakowymi.

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis to chyba zbyt wiele powiedziane :wink: Po prostu standardowa zalewa octowa, a do słoi z ogórasami dodawałem odpowiednio różne przyprawy, gałązki tymianku, liście bazylii, itp. Najbardziej smakowały mi z tymiankiem.

 

Podobnie robiłem z cukinią, patisonami i papryką, zrobiłem też kilka słoiczków dodając takie maleńkie czerwone ostre papryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem w niedziele niespodzianke :cool: a ze niebylem wogole przygotowany na taka ilosc 20kg :rolleyes: to musialem objechac wszystkich znajomych za sloikami :???:

No ale juz mozna sie powoli delektowac :thumbsup:

:thumbsup:

Jak zawsze konce obcinane a ogorki zalewane wrzatkiem plus jedna łyzka soli na 0,5 l wody .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pomału na zimę

andrzeju, w takich butlach po wodzie ? i jak je później wyciagasz? rozumiem ze to jednorazowe opakowania... Zakręcasz szczelnie ?

a zelewa to taka jak na małosolne? Gorącą wodą zalewać? 1 łyzka soli na litr wody ?

MIŁOŚĆ

JEST PIĘKNYM KWIATEM

KTÓRY KWITNIE

POŚRÓD CHWASTÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzeju, w takich butlach po wodzie ? i jak je później wyciagasz? rozumiem ze to jednorazowe opakowania...

 

Jak już butlę rozpakuję to przekładam do słoików i do lodówki , albo w zimne miejsce . Łyżka soli na litr wody i zalewam zimną wodą . Dwa trzy dni w temperaturze pokojowej aż nie wystartują , potem zakręcam na maksa i do piwniczki . W ubiegłym roku kisiłem pierwszy raz - były super :smile:

 

Widać że już wystartowały , jutro pójdą do piwniczki .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.