Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pierś z indyka - peklowanie na sucho

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 edzio323

edzio323

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 68 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 15 mar 2013 - 20:34

Witam , mam małe pytanko peklowanie 1,1 kg piersi z indyka na sucho 8 dni peklo 20g

czy to będzie ok ? czy nie wyjdzie za słone ?

Dorzuciłem to do schabów które pekluję

Pozdrawiam

#2 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13773 postów

Napisano 15 mar 2013 - 20:45

8 dni za długo !
Ilość peklosoli przy drobiu zmniejszam do 16g/kg

Jakoś drób szybciej i więcej chłonie soli.

#3 Slaww

Slaww

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 8 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 07 maj 2013 - 21:43

Na kilo miesa daje dwie lyzeczki soli i przyprawy do 24h, pozniej wsadzam do wedzarni.

#4 marcus

marcus

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 790 postów
  • MiejscowośćTonisvorst

Napisano 07 maj 2013 - 23:17

Peklowanie mokre 48 h plus nastrzyk.....
Peklowanie drobiu na sucho.....niema sensu .
Pozdrawiam

#5 Slaww

Slaww

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 8 postów
  • MiejscowośćGdynia

Napisano 08 maj 2013 - 11:25

Niby czemu nie ma sensu? Tylko ja skory nie jem.

#6 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10565 postów

Napisano 08 maj 2013 - 15:06

Ja pekluję na sucho pierś indyczą i nie skuszę się na mokro bo jest np. przepyszna i wilgotna a w smaku idealna.

A ja Ci radzę,żebyś się skusił i wtedy napiszesz która jest bardziej soczysta.Suche peklowanie pozbawia mięso soczystości ponieważ sól wyciąga z mięsa wodę.

#7 zonzi

zonzi

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • MiejscowośćKajetany

Napisano 18 cze 2013 - 11:42

8 dni za długo !
Ilość peklosoli przy drobiu zmniejszam do 16g/kg
Jakoś drób szybciej i więcej chłonie soli.

Miro, czy na pewno peklosoli ? Przeciez w drobiu jest minimalna ilość mioglobiny i sama sól do solanki jest wystarczająca i na pewno zdrowsza.

#8 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10565 postów

Napisano 18 cze 2013 - 12:39

Miro, czy na pewno peklosoli ? Przeciez w drobiu jest minimalna ilość mioglobiny i sama sól do solanki jest wystarczająca i na pewno zdrowsza.

Ja nie Miro ,ale Ci podpowiem.Otóż jeśli idzie o drób są dwie szkoły.Jedna preferuje solankę na samej soli ( bez nitrytu to zdrowiej) druga na peksoli.Przy pierwszej zapomnij o wybarwieniu.Przy drugiej mięso będzie jednak miało lekko różowawy kolor a i smak peklowniczy jest inny dla jednych lepszy dla drugich nie ma różnicy.Wybór należy do Ciebie.

#9 Baca

Baca

Weteran

• Użytkownicy
  • 1948 postów
  • MiejscowośćWałbrzych

Napisano 18 cze 2013 - 15:49

zonzi, Zrób tak jak ci podpowiada Arek i będzie ok ,nie ma potrzeby trzymać drobiu tak długo w solance wszak to delikatne mięso ,jak zawsze w sprawach sól i peklosól i nie tylko decyzja będzie należała do Ciebie no i sam będziesz ponosił tego konsekwencje czyli jadł lub nie :wink: :lol: pozdrawiam

#10 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10565 postów

Napisano 18 cze 2013 - 16:07

Nie wiem jak Wy ,ale ja nie pekluję drobiu na sucho.Takie peklowanie wyciąga wodę z mięsa i wyrób jest wiórowaty.Pierś z indyka pekluję 8 dni w solance 8 -10% razem z mięsem na wędzonki z nastrzykiem 5% a kurczaki i udka do wędzenia 12h w solance 10% i też pierś i udka nastrzykuję.

#11 wies

wies

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 65 postów
  • Miejscowośćuk

Napisano 30 sie 2013 - 12:22

DO drobiu nie używam peklosoli tylko zwykłą warzonkę pekluje na mokro 24h co do nastrzyku to zależy od grubości piersi

#12 rzepa83

rzepa83

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 5 postów
  • MiejscowośćGostyń

Napisano 01 wrz 2013 - 13:00

Ja pierś indyka nacieram solą z przyprawami i nastrzykuję solanką na 24 godziny wychodzi ok

#13 dyzio

dyzio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3061 postów

Napisano 11 wrz 2016 - 15:38

No to sobie poczytałem. Dobrze jest mieć do czego sięgnać. Nasza skarbnica wiedzy i platforma wymiany poglądów jest w tym wypadku niezawodna i bezkonkurencyjna.

Właśnie mnie moja Pani Dotor poprosiła o coś niewieprzowego. Padło na pierś z indyka. I to w/g Arkadiusza.

Zobaczym co wyńdzie.

#14 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10565 postów

Napisano 11 wrz 2016 - 16:40

Właśnie mnie moja Pani Dotor poprosiła o coś niewieprzowego. Padło na pierś z indyka. I to w/g Arkadiusza.

Zrób 8% -tową solankę, jeden nastrzyk 5 % wagi mięsa i sparz do 60º C w środku.Myślę , że ptasia grypa Cię nie dopadnie.  :D

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 11 wrz 2016 - 16:42

#15 dyzio

dyzio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3061 postów

Napisano 11 wrz 2016 - 21:20

Myślę , że ptasia grypa Cię nie dopadnie.

Mnie z pewnością nie, bo to dla Pani Doktor. Jej licho nie bierze.

A tak na poważnie, to dzięki za doprecyzowanie.

#16 marekgks

marekgks

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 94 postów
  • Miejscowośćsosnowiec

Napisano 04 kwi 2017 - 22:31

Zrób 8% -tową solankę, jeden nastrzyk 5 % wagi mięsa i sparz do 60º C w środku.Myślę , że ptasia grypa Cię nie dopadnie.  :D

odświeżę ,bo dopiero teraz "wpadłem" na ten post

Patrząc na ilość postów kol arkadiusza myślę,że wkradł się chochlik -te 60 stopni to chyba za mało-ja drób parzę na 72-73

#17 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10565 postów

Napisano 05 kwi 2017 - 05:39

Patrząc na ilość postów kol arkadiusza myślę,że wkradł się chochlik -te 60 stopni to chyba za mało-ja drób parzę na 72-73

To nie chochlik tylko kiedyś jak jeszcze o ptasiej grypie nic nie było wiadome  to do takiej temperatury parzono drób.Na skutek rozprzestrzenienia się tej choroby podniesiono temp. parzenia do 72º C, ale jeśli masz pewność, że mięso jest wolne od ptasiej grypy to parzenie do 60º C jest właściwe. Jest na tym forum parę osób, którzy tylko wędzą i w ogóle nie parzą.

#18 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13773 postów

Napisano 05 kwi 2017 - 07:56

Faktycznie wirus ginie w około 70 C, ale co z tego że sparzymy mięso do 72 C, jak wcześniej przy jego obróbce i kontakcie z nim możemy ulec zakażeniu?

Przy handlu ma to znaczenie, bo gotowy produkt jest wolny od wirusa, ale jeśli sami obrabiamy mięso to już jest .....po ptokach.... :)

#19 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6891 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 05 kwi 2017 - 11:07

To nie chochlik tylko kiedyś jak jeszcze o ptasiej grypie nic nie było wiadome to do takiej temperatury parzono drób.Na skutek rozprzestrzenienia się tej choroby podniesiono temp. parzenia do 72º C, ale jeśli masz pewność, że mięso jest wolne od ptasiej grypy to parzenie do 60º C jest właściwe.

A może jednak te 72 stopnie to nie chodzi o ptasią grypę, tylko o inne, znacznie groźniejsze  gram-ujemne pałeczki........   :cool: 

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10565 postów

Napisano 05 kwi 2017 - 11:25

Bardzo możliwe,ale i ptasia grypa też na to miała swój wpływ.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych