Skocz do zawartości

Syropy i soki..


Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem przepis na syrop z rabarbaru (u niemieckich), który jest bardzo prosto do zrobienia..

Kupiłem właśnie 1,5 kg rabarbaru i zacznę go zaraz przyżądzać, ale mam mały "?"..

Oto przepis podstawowy:

 

- 1 kg. Rabarbaru.

- 4 szkl. Wody.

- 8 szkl. Cukru. (brązowy albo biały).

 

Rabarbar umyć, pociąć na kawałki (1-2 cm.), wrzucić do szerokiego garnka i zalać wodą. Całość zagotować i na małym ogniu przez 20 - 30 min. doprowadzić całość do "spapkowacenia"..

Rozgotowaną masę przecedzić przez drobne sito (resztki przetrzeć łyżką) i powstały sok znowu ląduje w garnku ale już z cukrem na następne 5 - 7 min. Po tym wszystkim, koncentrat rozlewany jest do słoiczków/buteleczek na gorąco, i stawiane są w "pozycii nietoperza", do wystygnięcia..

 

I teraz zaczynają się komentarze BiS z zachodu:

 

..."Co.?.. A gdzie imbir albo goździki.. A gdzie jest cytryna..?.. Cynamonu brakuje i wanilii.."

 

Podajcie prosze Wasze smaczki na syropy i soczki.. :wink:

 

Podobno taki syropek jest najleprzy na naleweczk i inne %.. :cool:

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompot to my gotujemy ale soku bądż syropu to jeszcze nie robiłem. Co do kompotu to tylko wspomniany rabarbar,woda i cukier do smaku kompocik jest zarąbisty lekko kwaskowy.

Hm.... goździk to do kompotu z dyni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- 1 kg. Rabarbaru.

- 4 szkl. Wody.

- 8 szkl. Cukru. (brązowy albo biały).

8 szklanek :shock: cukru na 1kg rabarbaru to lekka przesada

 

Rabarbar ma to do siebie że jest kwaśny przy takiej ilości cukru to traci cały urok :wink:

 

rabarbar,woda i cukier do smaku kompocik jest zarąbisty lekko kwaskowy.

a najlepszy to taki zimny z lodóweczki na upalne dni :thumbsup:

Zapraszam na mój blog na FB

 

http://bit.ly/Swojskie_Jadlo

 

17218319_1419130924810406_74944440254938

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bendetto, to jest przepis na syrop więc myślę sobie ,że docelowo będzie do rozcieńczeni ale wtedy nie wiem czy ten smak z 1 kg rabarbaru nie zaginie :rolleyes: . Ktoś musi zrobić doświadczenia no chyba,że odezwiw sie ktoś kto już robił takowy rabarbarowy syrop .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem właśnie 1,5 kg rabarbaru i zacznę go zaraz przyżądzać..

i jak otworzyłeś już jeden słoiczek? jak wrażenia?

Zrobiłem otworzyłem posmakowałem.. Ale bendetto, miałeś w 100 % racje.. :wink:

---------------------------------------------------------------------

Najpierw zrobiłem w/g przepisu i rzeczywiście smak rabarbaru był mało wyczuwalny ale ogólnie syropik był dobry.. Więc następnego dnia dokupilem jeszcze 1,5 kg. rabarbaru, "spapkowaciłem" go i dodałem do pierwszego syropu (po przefiltrowaniu), który już był podgrzany z cukrem.

Teraz tak, oba soki/syropy zredukowałem jeszcze raz, przyczym cukier lekko z pierwszego syropu skarmelizował się, nadając całości konsystencję b.rzadkiego miodu..

Tym sposobem, zrobiłem miód z rabarbaru ale dodając łyżeczkę tego "coś" do herbaty, to jest to poezją.. Zajefajnie smakuje do nalęśników albo soczek do piwka ale dla nalewek jest to nie do pobicia..

 

Wyszło mi tego 5 słoiczków (jak na fotce widać) oraz prawie cała flaszka (0.5L) po... %&u! :grin:

 

p.s. Rabarbaru nie obierac bo czerwona skórka nadaje rubinowego koloru całości.. :wink:

 

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregtom

czy na dnie słoika sok jest mętny, bo trudno mi uwierzyć, aby był klarowny... jeszcze z rabarbaru...... ale może się mylę :wink: :wink:

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregtom

czy na dnie słoika sok jest mętny, bo trudno mi uwierzyć, aby był klarowny... jeszcze z rabarbaru...... ale może się mylę :wink: :wink:

Był filtrowany.. Anko.. Te ładniejszcze pojemniczki dalem braciszkowi i kuzynowi..

Te z osadami zostwilem sobie..

Próbowałem przetrzeć każdą kropelke, aby sie nic nie zmarnowało i stąd te menty.. :wink:

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregtom

a może by spróbować z zielonego z dodatkiem mięty

akurat do zielonego mam dostęp, tylko czy on też się nadaje ?

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SYROP MIĘTOWY

 

skład

10-15 gałązek mięty

1,5 szkl. soku z cytryny (8 szt.)

1 l. wody

1 kg. cukru

 

PRZYGOTOWANIE

 

Gałązki mięty opłukać, wrzucić do garnka i zalać 1 l. wody. Dodać sok z cytryny i odstawić na dobę. Potem dodać cukier i zagotować. Odcedzić i poczekać aż ostygnie, rozlać do słoiczków, pasteryzować 10 min. SMACZNEGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRZYGOTOWANIE

 

Gałązki mięty opłukać, wrzucić do garnka i zalać 1 l. wody. Dodać sok z cytryny i odstawić na dobę. Potem dodać cukier i zagotować. Odcedzić i poczekać aż ostygnie, rozlać do słoiczków, pasteryzować 10 min. SMACZNEGO

ta woda do zalania mięty ma być gorąca, czy zimna?

jaki kolor przybiera ten syrop? zielonkawy czy bardziej żółty, bo sok z cytryny nieco go chyba odbarwi...?

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANIU woda może być zimna. a syrop jest lekko żółty . polecam i pozdrawiam

dzięki za wskazówki, na pewno zrobię choć tylko niewielką ilość, ale zawsze coś... :wink:

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregtom

postaram się wrzucić co jakiś czas przepisy na soki, które sama robię np. sok dyniowo-marchwiowo- pomarańczowy, co Ty na to ? :tongue: :tongue: :tongue:

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram się wrzucić co jakiś czas przepisy na soki, które sama robię np. sok dyniowo-marchwiowo- pomarańczowy, co Ty na to ? :tongue: :razz: :tongue:

To wrzucaj :grin: choć obawiam się ,że dyń to w tym roku to będę miała co kot napłakał - wszystko przez tę pogodę :devil:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram się wrzucić co jakiś czas przepisy na soki, które sama robię np. sok dyniowo-marchwiowo- pomarańczowy, co Ty na to ? :tongue: :razz: :tongue:

To wrzucaj :grin: choć obawiam się ,że dyń to w tym roku to będę miała co kot napłakał - wszystko przez tę pogodę :devil:

Olga tej dyni nie musi być dużo, ponieważ dokładasz jeszcze marchewkę oczywiście swoją :grin: i 2 pomarańcze

wychodzi coś w rodzaju Kubusia, ale jest nie wytwarzane z dodatkiem konserwantów.... i swoje.

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mnie zależy na przepisie z dużą ilością dyni tzn w poprzednich latach miałam klęskę urodzaju dyniowego (rekordzistki miałam po 80 kg ale teraz już nie uprawiam takich wielkich odmian)

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga z dyni można jeszcze dżem dyniowo-pomarańczowy zrobić......a z zielonej cukinii i agrestu..... też dżem... :tongue: :tongue: :tongue:

ale te przepisy podam w innym temacie.... bo tu Gregtom pisze o sokach a nie o ..... dżemach :grin: :grin:

 

[ Dodano: Pon 03 Cze, 2013 23:37 ]

Aniu.. Wrzucaj co masz i napewno nikt z Baractwa się za to nie obrazi..

Jesteśmy b.ciekawi nowych, dziwnych i smacznych receptur, ale już najlepiej sprawdzonych..

 

P.S. Co nie na temat, wygaszamy..

dobrze napiszę w wolnej chwili, wszystkie przepisy są przeze mnie sprawdzone inaczej nikomu nie poleciła bym czegoś czego sama nie robiłam..... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wracając do tematu czyli soki i syropy.

Od dawna szukam informacji nt. konserwacji, pasteryzacji domowych soków. Ze względu na utratę witamin i być może innych cennych składników chciałbym to robić w jak najniższej temperaturze. Domyślam się, że istnieje ścisły związek miedzy temperaturą a cukrem zawartym w soku, tylko jaki? Gdzieś kiedyś wyczytałem a może ktoś mi mówił że istnieje możliwość pasteryzacji np. soku z malin w temp. 55 st.C, byc może ale przy jakiej zawartości cukru?

W ubiegłych latach nie posiadałem cukromierza i pasteryzacja odbywała się "na czuja", ot podgrzewaliśmy sok tak aby nie zagotować i gorący zlewany był do wyparzonych butelek.

W ubiegłym roku jeszcze bez cukromierza ale już z termometrem podgrzałem sok z malin a także sok z winogron do temp. 82st.C ... przetrwał super. Cukru dodawałem niewiele, jak dobrze kojarzę to do soku z winogron na 8 - 9 litrów ok 1 -1,5 kg.

Czy ktoś ma wiedzę lub doświadczenie w jakiej temperaturze i przy jakiej zawartości cukru w soku należy przeprowadzić konserwację?

Chemię do konserwacji oczywiście odrzucam, a alkohol zostawiam do nalewek.

Pozdrawiam

Świat jest niebezpiecznym miejscem nie z powodu tych, którzy czynią zło, ale z powodu tych, którzy na to patrzą i nie czynią nic.

Albert Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Gregtom zrobił sok rabarbarowy a ja zrobiłam.... syrop sosnowy

 

http://img827.imageshack.us/img827/8155/0tvu.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

... i truskawkowy!

 

http://img46.imageshack.us/img46/3370/nmo7.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.