Skocz do zawartości

Palcówka


DZIADEK

Rekomendowane odpowiedzi

ale wiadomo wraz z wysuszaniem słoność się nasili ...

Z tym stwierdzeniem bym polemizował, tzn. może stężenie soli w wyrobie wzrośnie, natomiast uczucie słoności w nim zmaleje. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 399
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

:grin: zamiast wody możesz dać czerwonego wytrawnego wina,bourbonu lub whisky.Tak nieraz daję i jest ok.Wodę jak będziesz lał to najpierw ją dobrze schłodż w lodówce lub w zamrażarce jak mało czasu. :grin:
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. może stężenie soli w wyrobie wzrośnie, natomiast uczucie słoności w nim zmaleje

A możesz to rozwinąć bo nie bardzo rozumiem.Czy to oznacza ,że jak rośnie stężenie soli w wyrobie to kubki smakowe odczuwają ten wyrób to jako mniej słony.? :cool:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że wraz z odparowywaniem "wody" z mięsa, słoność się nasili, to tak, jak bym do litrowego słoika wsypał łyżkę soli i rozmieszał... będzie słonawe, ale jak pół litra odparuję, to słoność się nasili, czy nie ???

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz to rozwinąć bo nie bardzo rozumiem.

Tu już tylko praktyka się kłania. Zrób żywiecką, dodaj 23g na kg peklosoli, uwędź i podpiecz w wędzarni, na drugi dzień spróbuj dzieła - będzie słona. Drugi baton powieś w chłodnym, ciemnym miejscu na dwa tygodnie czy miesiąc.Po tym czasie spróbuj i oceń czy za słona?. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, surowaca mam ok 4,5 kg, na pierwszy raz muszę być "ostrożny" :) Ile wlać tego Łyskacza?

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z żywiecką pieczoną takich eksperymentów nie robiłem ,ale jak suszę kiełbasę cienką parzoną to ta suszona jest zawsze nieco słońsza od takiej samej ,nie suszonej.Przynajmniej ja to tak odczuwam.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlałem 3 :)

Z przypraw dodałem 10 ziaren jałowca, 2gramy kardamonu, tyle samo kolendry, pieprzu 1,5gr/kg. Czosnek czeka na dodanie... aha... majeranku jeszcze dodać?

 

[ Dodano: Czw 05 Sty, 2012 13:53 ]

Aha, a czy nadmiar czosnku nie wpłynie negatywnie na dojrzewania, tzn. czy nie zwiększy ryzyka zepsucia się? Lubię czosnek w kiełbasach, tak jak i kardamon i jałowiec w podsuszanych :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 ziaren jałowca, 2gramy kardamonu, tyle samo kolendry

Do tego 3 gul gule ...... czosnek , majeranek myth, Ty robisz Gin we flaku , nalewkę Ojca Grzegorza czy palcówkę ... :( ?

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane były przyprawy, zioła, więc przygotowałem to co lubię w kiełbasach.... za majerankiem, aż tak bardzo nie przepadam więc pytam ... wolę coś zamiast majeranku ... ;)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry majeranek nie jest zły ... ;) ale myślę że z jałowcem i kardamonem przedobrzyłeś ... to prosta kiełbasa miała być ;) hmmm ale jestem ciekawy co Ci się tam z tego skomponuje ;)

 

PS

Do dojrzewających staram się dodawać jak najmniej ziół a czosnek stosuję granulowany ... a to temu że przy parmeńskich parę razy miałem przygody z pleśnieniem ziółek wszelakich :(

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pis67, w smaku na surowo jak dla mnie bomba! W sumie posmak kardamonu bardziej wyczuwalny, a lekką nutką jałowca, pieprzu w sam raz, a czosnku dodałem 8 ząbków, majeran odpuściłem... o dziwo kolendra nie jest JESZCZE wyczuwalna za bardzo, ale ją lubię bardzo, więc chyba skład jak dla mnie ok... teraz czekać :) :)

 

[ Dodano: Czw 05 Sty, 2012 15:12 ]

Już nabita w jelitka :

\

http://img213.imageshack.us/img213/9098/p1050023uq.th.jpghttp://img11.imageshack.us/img11/126/p1050022s.th.jpghttp://img406.imageshack.us/img406/3776/p1050025s.th.jpg

 

:cool:

I jak widać samnabiłem, karku sobie nie skręciłem, pomimo korbki z boku :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pis67 napisał/a:

tzn. może stężenie soli w wyrobie wzrośnie, natomiast uczucie słoności w nim zmaleje

 

 

 

A możesz to rozwinąć bo nie bardzo rozumiem.Czy to oznacza ,że jak rośnie stężenie soli w wyrobie to kubki smakowe odczuwają ten wyrób to jako mniej słony.?

Trzeba zastanowić się nad istotą procesu dojrzewania kiełbasy.

Otóż w kiełbasach dojrzewających muszą być stworzone warunki do rozwoju bakterii kwasu mlekowego. Stąd dodatek cukru i wysoka temperatura początku procesu.

Bakterie te, wraz z solą działają bakteriostatycznie konserwując wyrób. Równocześnie lekko zakwaszają wyrób obniżając - jak napisał kol. pis67 - odczucie słoności.

Dlatego z kilku powodów warto dawać do wyrobów dojrzewających więcej soli.

- lepsza konserwacja

- głębszy, wyrazistszy smak

- zredukowane odczucie kwaśności (to działa w obie strony)

- lepsze warunki do rozwoju oczekiwanej flory bakteryjnej (podobnie jest w serach) i lepszy aromat

Nie wypowiadam się w tej chwili w temacie "palcówki", bo jej nigdy nie robiłam i nie mam do tego prawa :grin: , tylko ogólnie, w sprawie technologii wędlin dojrzewających.

Dlatego uważam, że 25g/kg mięsa nie jest za dużo. Mówię Wam to ja, EAnna-małosolna :cool:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu kolendra, jałowiec rozdrabniana z moździerzu, zawsze tak robię :) i potwierdzam, że aromat jest o wiele lepszy... chciałem się pokusić o rozmiażdżenie kardamonu, bo mam poza mielonym w całości, ale ciężko szło, więc tylko troszkę utarłem , a reszta już zmielona poszła... teraz tylko zastanawiam, się czy najpierw ją w deseczki na 2 doby włożyć, czy od razu powiesić.... no i pozostaje jeszcze wybór miejscówki... na dworze mam minus, więc szafka na balkonie odpada... w mieszkaniu ok 22 stopnie, więc też nie za bardzo... wyniósł bym na strych, ale obawiam się o koty ... chyba by mnie szlag trafił jak by mi kiełbaskę porwały :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak wysoka temperatura nie spowoduję zepsucia? Czy np. po 5-7 dniach mogę przenieść do lodówki?

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:grin: w tej chwili lepszych warunków brak w lodowce mogą dopiero zacząć się psuć.Trzeba tylko często pomieszczenie wietrzyć.Ja też przed Świętami przynosiłem kiełbasy do domu na kilka dni bo w garażu było za zimno i na kiełbasie robił się nalot. :grin:
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są wg. Ciebie optymalne warunki... strych mój jest przewiewny i nie ocieplony, podejrzewam, że ok 10 stopni, może 12, tylko nie wiem jak z wilgotnością, ale chyba trochę suche powietrze ...

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:grin: potrzymaj 2-3 dni w domu i potem powieś na strychu.Musisz cały czas obserwować kiełbasę to jest surowe mięso o tym trzeba pamiętać.Ty widzisz co się z nim dzieje a MY możemy tylko CI sugerować :grin: Nawet teraz to może trzeba powiesić blisko żródła ciepła i obserwować :grin: Będzie dobrze.
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj potrzymam między deseczkami, a jutro rozwieszę :)

 

[ Dodano: Czw 05 Sty, 2012 23:41 ]

Oczywiście w domku, w kuchni to wszystko się dzieje :)

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.